«Ալիևը ոչ մի արժեք չի էլ տեսնի նման փոխանակման մեջ»․ Զուրաբյանը՝ Փաշինյանի առաջարկի մասին
«Փաշինյանը նման առաջարկ անում է, որ ժողովրդի մի հատվածի մոտ ստեղծվի տպավորություն, թե աստվածաշնչյան, բիբլիական պատրաստակամությամբ նա պատրաստ է զոհաբերել իր զավակին՝ հանուն սեփական ժողովրդի շահերի»,- այս մասին քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Հայ ազգային կոնգրեսի» փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 8-ին, պատասխանելով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, հայտարարել էր՝ որդուն պատրաստ է փոխանակել բոլոր գերիների հետ։ Փաշինյանի հայտարարությանը հետևել էր որդու՝ Աշոտ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, որտեղ վերջինս նշել էր, թե պատրաստ է մեկնել Ադրեբջան՝ բոլոր ռազմագերիների վերադարձի պայմանով։
Ըստ Զուրաբյանի՝ Փաշինյանը շատ լավ գիտի, որ դա մի էժանագին հնարք է, որն ուղղված է ներքին սպառման համար։
«Ինքը շատ լավ գիտի, որ այդ առաջարկի, այսպես կոչված, հասցեատերը՝ Իլհամ Ալիևը, ուղղակի արհամարհանքով կպատասխանի նման առաջարկին։ Բնականաբար, Ալիևը ոչ մի արժեք չի էլ տեսնի նման փոխանակման մեջ և չի էլ պատրաստվում լուրջ պատասխան տալ դրան։ Փաշինյանի առաջարկով ընդգծվում է այն նվաստացման վիճակը, որում Հայաստանը հայտնվել է այս իշխանությունների վարած քաղաքականության պատճառով։ Այդ հնարքների մեջ մտնում է նաև մյուս կողմը, որն ամբողջ օրը մկաններ է ցույց տալիս և կարծում, որ քաղաքականությունը կամ ուժը մկանների մեջ է՝ այդպես էլ չհասկանալով, որ ուժը խելքի մեջ Է»,- նշեց ՀԱԿ փոխնախագահը։
Զուրաբյանն ասաց՝ լրջանալու պահը պետք է վերաբերվի նաև քաղաքական բանավեճերի մասնակիցներին։
«Էնպես մի՛ արեք, որ մեր ազգը վերջնականապես հիասթափվի իր, այսպես կոչված, քաղաքական վերնախավից և չուզենա անգամ մասնակցել, գիտակցված ընտրություն կատարել ընտրությունների ժամանակ»,- նշեց Լևոն Զուրաբյանը։

“Для Алиева такой обмен никакой ценности не представляет”: Зурабян о предложении Пашиняна
“Это предложение Пашинян сделал для того, чтобы у определенной части народа сложилось впечатление, будто он с библейской готовностью жертвует своим сыном во имя интересов народа”,- заявил на предвыборной встрече с избирателями заместитель председателя Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
Напомним, что 8 июня врио премьер-министра Никол Пашинян, отвечая третьему президенту РА Сержу Саргсяну, заявил, что готов обменять своего сына на всех пленных, После этого сын Пашиняна Ашот Пашинян на своей фейсбуковской странице написал, что готов отправиться в Азербайджан с условием возвращения всех военнопленных.
По словам зампредседателя АНК, Пашинян хорошо знает, что этот дешевый трюк предназначен для внутреннего потребления.
“Он очень хорошо знает, что так называемый адресат этого предложения, Ильхам Алиев, ответит на его предложение презрением. Алиев, естественно, не придает никакой ценности такому обмену и не собирается давать серьезный ответ. Предложение Пашиняна подчеркивает то унизительное положение, в котором оказалась Армения из-за политики этой власти. К подобным трюкам прибегает и другая сторона, которая весь день играет мускулами, думая, что политика или сила – в мускулах, но не понимает, что сила в уме”,- отметил Левон Зурабян.
По его словам, момент истины касается также участников политических дебатов. “Не делайте так, чтобы наш народ окончательно разочаровался в своей так называемой политической элите и не захотел даже участвовать в выборах и сделать осознанный выбор”,- добавил Л.Зурабян.