Բաքվից Հայաստան է վերադարձել 15 գերի
Բաքվից Հայաստան է վերադառնում 15 գերի, իսկ դրա փոխարեն հայկական կողմն Ադրբեջանին փոխանցել է Վարանդայի (Ֆիզուլի) և Կովսականի (Զանգելան) շրջանների ականապատ դաշտերի քարտեզները։ Այդ մասին հայտարարում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։ Գերիներին Հայաստան կուղեկցի ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատար, գեներալ Ռուստամ Մուրադովը։
«2021 թվականի հուլիսի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախաձեռնությամբ Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել 92 հազար հակատանկային և հակահետևակային ականների քարտեզները, որոնք տեղադրված են եղել Ֆիզուլիի և Զանգելանի շրջաններում<...> Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել 15 հայերի, որոնք դատարանի որոշմամբ ազատ էին արձակվել և որոնց պատժի կրման ժամկետը լրացել էր»,- նշվում է տարածված հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 2-ի երեկոյան Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը հրապարակել էր շիրակցի 14 գերիների շինծու գործով դատական ակտը։ Ըստ այդմ գերիներից երկուսը դատապարտվել էին չորս, իսկ մնացած 12-ը՝ վեց ամիս ազատազրկման։ Փաստաբան Արա Ղազարյանը «Հետք»-ի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ 12 անձանց պատժի կրման ժամկետը լրացել է, քանի որ, ըստ Ադրբեջանի օրենսդրության, այն հաշվարկվում է արգելանքի վերցնելու պահից։ Իսկ շիրակցի գերիները գերեվարվել էին 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին։
Վերադարձող գերիներից թերևս 12-ի անունը հայտնի է, որոնց պատժի կրման ժամկետը, ըստ Բաքվի դատարանի որոշման, լրացել է։ Նրանք են Վոլոդյա Գագիկի Հակոբյանը, Գևորգ Նորայրի Ասատրյանը, Գոռ Վահրամի Գասպարյանը, Սիսակ Գրիշայի Ենգոյանը, Յուրի Տիգրանի Կարապետյանը, Էդգար Վաչագանի Մահտեսյանը, Արամ Գառնիկի Մինասյանը, Մկրտիչ Սիմոնի Մինասյանը, Ալբերտ Կամոյի Պետրոսյանը, Արմեն Եղիազարի Պողոսյանը, Ռոմիկ Միսակի Սեդրակյանը, Կամո Կարենի Սեֆիլյանը։
Որոշ տվյալների համաձայն՝ մյուս երեք վերադարձողներն են Եղիշ Հովհաննեսի Ասլանյանը, Գրիգոր Գեորգիի Գևորգյանը և Անդրանիկ Տիգրանի Մանուկյանը։ Ավելի ուշ, կառավարությունը հաստատել է այս ցանկը։ Նրանք բոլորը շիրակցիներ են, որոնք գերեվարվել էին դեկտեմբերի 13-ին, Խծաբերդ-Հին թաղեր հատվածում։

Azerbaijan Releases 15 Armenian Prisoners in Exchange for Minefield Maps
Fifteen prisoners are returning to Armenia from Baku in exchange for Armenian maps of the minefields of the Varanda (Fizuli) and Kovsakan (Zangelan) regions in Artsakh.
The news was reported by the Azerbaijani Foreign Ministry. The captives will be accompanied to Armenia by the commander of the Russian peacekeeping mission, General Rustam Muradov.
"On July 3, 2021, on the initiative of the Russian Federation, Armenia handed over to Azerbaijan 92,000 maps of anti-tank and anti-personnel mines, which were placed in the Zangelan region of Fizuli…Azerbaijan has handed over to Armenia fifteen Armenians that were freed by a court decision and whose terms of the sentence had expired," the statement reads.
Here, we should note that on the evening of July 2, the Baku Serious Crimes Court published its verdict on the fabricated case of fourteen prisoners from Shirak. According to the verdict, two of the prisoners were sentenced to four and the other 12 to six months in prison.
Lawyer Ara Ghazaryan told Hetq by telephone that the sentences of the twelve had expired because, according to Azerbaijani law, it was calculated from the moment of detention. The captives from Shirak were taken prisoner on December 13, 2020.
The names of at least twelve of the returning prisoners are: Volodya Hakobyan, Gevorg Asatryan, Gevorg Gasparyan, Sisak Yengoyan, Yuri Karapetyan, Edgar Mahtesyan, Aram Minasyan, Mkrtich Minasyan, Albert Petrosyan, Armen Poghosyan, Romik Sedrakyan and Kamo Sefilyan.
According to circulating information, the other three returnees are Yeghishe Aslanyan, Robert Gevorgyan and Andranik Manukyan.