Արմեն Չարչյանը կմնա կալանավորված
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի, քիչ առաջ հրապարակեց որոշում, որով մերժեց «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին «Հայաստան» դաշինքի ցուցակով մասնակցած պատգամավորության թեկնածու Արմեն Չարչյանի կալանավորման որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանը հունիսի 18-ին ձերբակալվել է համացանցում հայտնված մի ձայնագրությունից հետո, որում զրուցում է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի աշխատակիցների հետ, հորդորում, խնդրում, պահանջում մասնակցել ընտրություններին։ Աշխատակիցների հետ զրուցող անձը, ով, ըստ ՀՔԾ-ի Չարչյանն է, բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներին հայտնում է, որ ինքը հնարավորություն է ունենալու ճշտելու, թե ով է մասնակցել ընտրություններին և ով՝ ոչ։ Չարչյանը աշխատակիցներին ասում է, որ նրանց նկատմամբ, ովքեր չեն մասնակցի ընտրություններին, տնօրինությունը ոչ թե համարժեք, այլ ավելին՝ անհամարժեք վերաբերմունքի է արժանացնելու։
Այս դեպքի առթիվ 2021 թվականի հունիսի 18-ին Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ և Չարչյանը ձերբակալվել է՝ Քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով արարք կատարելու կասկածանքով։ Դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի, քննելով Չարչյանի ձերբակալման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը՝ այն բավարարել է, և Չարչյանը հունիսի 20-ին ազատ է արձակվել։
Նկատի ունենալով, որ Արմեն Չարչյանը պատգամավորության թեկնածու է, Դատախազությունը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու միջնորդություններ։ ԿԸՀ-ն դրանք բավարարել է, որից հետո Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել և նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվել դատարան։
Չարչյանի պաշտպանները նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումն ի սկզբանե անօրինական են որակել։
Չարչյանի վերաբերյալ գործը շատկարճ ժամանակահատված քննությունից հետո ուղարկվել է դատարան։
Երկու օր առաջ՝ հուլիսի 6-ին այն մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանին։

Армен Чарчян останется под арестом
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Лусине Абгарян сегодня огласил решение, которым отклонил жалобу адвокатов на арест директора медцентра “Измирлян”, бывшего кандидата в депутаты Национального Собрания от блока “Айастан” Армена Чарчяна.
18 июня Чарчян был задержан после того, как в Сети появилась аудиозапись, в которой он требовал от сотрудников медцентра принять участие в выборах, заявляя о том, что у него есть возможность выяснить, кто пошел на выборы, а кто – нет. Чарчян также угрожал своим сотрудникам проявить неэквивалентное отношение к тем, кто не примет участия в голосовании.
По этому факту в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по признакам п.2 ч.4 ст.154.2 УК РА. Суд под председательством судьи Манвела Шахвердяна, рассмотрев жалобу адвокатов Чарчяна на его задержание, удолветоврил ее, и 20 июня директор медцентра вышел на свободу.
Учитывая, что Армен Чарчян является кандидатом в депутаты, прокуратура представила в Центризбирком ходатайства о возбуждении в отношении него уголовного преследования и получении согласия на его задержание. ЦИК удовлетворил ходатайства, после чего Чарчяну было предъявлено обвинение, а в суд – представлено ходатайство о его аресте.
Уголовное преследование в отношении А.Чарчяна его защитники назвали незаконным.
Дело было направлено в суд, а 6 июля оно было передано на рассмотрение судье ереванского суда общей юрисдикции Ваге Мисакяну.