Կես տարում Հայաստանի պետական պարտքը 901 մլն դոլարով աճել է
Այս տարվա հունիսի վերջի դրությամբ (30.06.2021թ.) Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 8 մլրդ 869 մլն ԱՄՆ դոլար։ Տարվա վեց ամիսների ընթացքում այն աճել է մոտ 901 մլն դոլարով կամ 11.3%-ով։ Այս մասին են վկայում Ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալները։
Հայաստանի պետական պարտքի մեծ մասը արտաքին պարտքն է՝ միջազգային կազմակերպություններից ու օտարերկրյա պետություններից ստացված վարկերն ու փոխառությունները, արտարժութային պետական պարտատոմսերի թողարկումից ստացված գումարները։ 2021 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ արտաքին պարտքը կազմել է մոտ 6 մլրդ 678 մլն դոլար՝ կես տարում աճելով 618 մլն դոլարով կամ 10.2%-ով։
Այս աճը մեծ մասամբ պայմանավորված է այս տարվա հունվարին ներգրավված 750 մլն դոլար պարտքով։ Հունվարի 26-ին Հայաստանի կառավարությունը կապիտալի միջազգային շուկայում տեղաբաշխել է 750 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով, 10 տարի մարման ժամկետով, 3.875% եկամտաբերությամբ եվրապարտատոմսեր։ Իսկ ավելի պարզ ասած՝ 10 տարով 750 մլն դոլարի պարտք է վերցրել արտաքին աշխարհից։
- 750 մլն դոլար և թռիչքաձև աճող պետական պարտք
- Հայաստանի միջազգային պահուստները փետրվարին կտրուկ աճել են ներգրավված պետական պարտքի հաշվին
- Ում է պարտք Հայաստանը. 2020-ի «պարտատերերը»
Բացի դրանից, Կառավարությունը կես տարում այլ պարտքեր ևս ներգրավել է՝ զուգահեռ մարելով նաև հին պարտքերից։
2021թ. հունիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի ներքին պետական պարտքը կազմել է 2 մլրդ 191 մլն դոլար։ Վեց ամսում այն աճել է 282 մլն դոլարով կամ 14.8%-ով։
Դրամային արտահայտությամբ՝ Հայաստանի պետական պարտքը այս տարվա հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 4 տրլն 393.5 մլրդ դրամ։ Կես տարում այն աճել է 229 մլրդ դրամով կամ 5.5%-ով։ Հատկանշական է, որ դոլարային արտահայտությամբ պարտքի աճի տեմպերը կրկնակի ավելի է՝ 11.3%։ Պատճառը՝ վերջին երկու ամիսներին դրամի արժևորումն է։ Այսինքն՝ երբ դոլարի գինն իջնում է, պարտքը՝ դրամով հաշվարկած, մեխանիկորեն թեթևանում է:
Համեմատության համար նշենք, որ պարտքի դոլարային ցուցանիշները դրամով հաշվարկելիս Ֆինանսների նախարարությունը 2020 թվականի դեկտեմբերի վերջի համար հիմք է ընդունել 1 ԱՄՆ դոլար/522.59 դրամ փոխարժեքը, իսկ 2021 թվականի հունիսին՝ 1 ԱՄՆ դոլար/495.37 դրամ ցուցանիշը:
Եվ հակառակ պատկերն է ստացվում, երբ դոլարը թանկանում է, մեխանիկորեն թանկանում է նաև պարտքի բեռը, քանի որ պետական բյուջեից պարտքին ուղղվող գումարները դրամային արտահայտությամբ են:
Ինֆոգրաֆիկան առավել մեծ չափերով տեսնելու համար կարող եք բացել առանձին պատուհանով (Open Image in New Tab)
Այս տարվա առաջին կիսամայկում՝ հունվար-մայիս ժամանակահատվածում, Հայաստանի պետական պարտքի տոկոսավճարներին պետական բյուջեից հատկացվել է 87.1 մլրդ դրամ։ Ընդ որում ՝ դրա գերակշիռ մասը ներքին պարտքի գծով տոկոսներն են կազմել՝ 53.1 մլրդ դրամը, 34 մլրդ դրամն էլ՝ արտաքին պարտքի գծով է։
Համաշխարհային բանկը՝ ամենախոշոր վարկատու
Այս տարվա հունիսի վերջի դրությամբ՝ Հայաստանի 8 մլրդ 869 մլն ԱՄՆ դոլար պետական պարտքի 468 մլն դոլարը Կենտրոնական բանկի պարտքն է, մոտ 8 մլրդ 401 մլն դոլարը՝ Կառավարության։ Վերջինիս 54.1 %-ը արտաքին վարկերն ու փոխառություններն են։ Բացարձակ թվով այն կազմում է 4 մլրդ 549 մլն դոլար։ Պետական պարտքի մնացած հատվածը կազմում են ներքին պարտքը (25%), եվրապարտատոմսերը (20.8%) և երաշխիքները (0.1%):
Հայաստանն արտաքին վարկերը ստանում է միջազգային կազմակերպություններից ու օտարերկրյա պետություններից:
Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն կամ պարզապես պարտատերը, Համաշխարհային բանկն (ՀԲ) է: ՀԲ-ի կազմում գտնվող երկու կառույցին՝ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկին (ՎԶՄԲ) և Զարգացման միջազգային ընկերակցությանը (ԶՄԸ), ունեցած պարտքը 2021 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է Հայաստանի արտաքին վարկերի 38.6%-ը:
Խոշոր վարկատուներ են նաև Ասիական զարգացման բանկն (ԱԶԲ) ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ)։
Օտարերկրյա պետությունների շարքում խոշոր վարկատուներն են՝ Ռուսաստանը, Գերմանիան, Ճապոնիան ու Ֆրանսիան:
Տվյալներն առավել մանրամասն կարող եք տեսնել այս ինֆոգրաֆիկայում։

During the first six months of 2021, Armenia’s state debt increased by US$901 (%11.3) million, hitting $8.869 billion by the end of June.
Most of Armenia's state debt is foreign debt – loans received from international organizations and foreign countries and money received from the issuance of foreign currency government bonds. As of the end of June 2021, the foreign debt amounted to $6.678 billion, increasing by $618 million (10.2%) in half a year.
This increase is largely due to the $750 million debt raised in January this year. On January 26, the Armenian government placed Eurobonds in the international capital market in the amount of $750 million with a maturity of ten years and a yield of 3.875%.
2021 As of the end of June, the internal state debt of Armenia amounted to 2 billion 191 million dollars. In six months, it increased by 282 million dollars or 14.8%.
In monetary terms, the state debt of Armenia as of the end of June this year amounted to 4․393.5 trillion drams. In half a year it has increased by 229 billion drams or 5.5%. It is noteworthy that the growth rate of debt in dollar terms is twice as high - 11.3%. The reason is the dram's revaluation in the last two months. That is, when the price of the dollar goes down, the debt, calculated in drams, automatically decreases.
For comparison, when calculating the dollar indicators of debt in drams, the Ministry of Finance used the exchange rate of 1 US dollar / 522.59 drams for the end of December 2020, and in June 2021 - 1 US dollar / 495.37 drams.
And the opposite is obtained when the dollar rises, the debt burden automatically increases, because the money directed to the debt from the state budget is in drams.
World Bank is Armenia’s Largest Lender
As of the end of June, $468 million of Armenia's $8.869 billion state debt is owed to the Central Bank, and $8.401 billion to the government. 54.1% of the latter are foreign loans and borrowings. In absolute terms, it is $4.549 billion. The rest of the public debt is domestic debt (25%), Eurobonds (20.8%) and guarantees (0.1%).
Armenia receives foreign loans from international organizations and foreign countries.
Armenia’s largest creditor is the World Bank (WB). As of the end of June 2021, the debt owed to the two WB structures, the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the International Development Association (IDA), amounted to 38.6% of Armenia's external loans.
Major creditors include the Asian Development Bank (16.8%) and the International Monetary Fund (7.6%).