Շիրակցի 13 գերիները դատապարտվեցին 6 տարվա ազատազրկման
Բաքվի Վերաքննիչ դատարանի վարչական շենքում հրապարակվել է շիրակցի 13 հայ գերիների դատավճիռը։ Ըստ այդ, նրանցից յուրաքանչյուրը դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման։ Այդ մասին հայտնում է Trend գործակալությունը։ Ազատազրկման դատապարտված հայերի թվում են Հայկազ Հովհաննիսյանը, Վարազդատ Մանուկյանը, Դավիթ Ստեփանյանը, Լևոն Թոսունյանը, Արթուր Բաղդասարյանը, Սերոբ Ավագյանը, Վարազդատ Հարությունյանը, Ժորա Մանուկյանը, Հրայր Հերաբյանը, Նարեկ Գասպարյանը, Գրիգոր Կյուրեղյանը, Աշոտ Գևորգյանը և Մարտին Աղրամանյանը:
Դատարանի որոշմամբ՝ պատիժը կրելուց հետո, նրանք կարտաքսվեն Ադրբեջանից։
Ավելի վաղ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Պետական անվտանգության ծառայության գլխավոր քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին, Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում, հայ ռազմագերիների գերեվարման կապակցությամբ, որոնք մեղադրվում էին, իբր նոյեմբերի 9-ի միացյալ հայտարարությունից հետո ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներ ներթափանցելու մեջ։ Ըստ մեղադրանքի՝ նրանք պատրաստվում էին ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել այնտեղ։
Հիշեցնենք, որ դեռ 2020 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը տարածել էր հաղորդագրություն, համաձայն որի՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում անհետ կորել էր 73 հայ զինծառայող: Ավելի վաղ, զինծառայողները հայտնվել էին շրջափակման մեջ, որոնց մի մասին հնարավոր էր եղել հանել այնտեղից։

The Azerbaijani Trend media outlet reports an Azerbaijani court today sentenced thirteen Armenian captives in Baku, charged with “provocative-terrorist acts”, have been sentenced to six years imprisonment.
According to the Azerbaijani indictment, the Armenian captives from Shirak illegally acquired weapons and ammunition, including explosive devices, and illegally crossed into Azerbaijan on November 26-27, 2020, occupying a military position near Hadrut.
The indictment claimed they carried out provocative-terrorist acts in the area before being captured on December 13, 2020.
Azerbaijani prosecutors allege all this took place after the November 9, 2020 ceasefire.
After serving their sentences, the men will be deported.
Earlier, Azerbaijani media reported that a criminal case had been launched regarding the December 13, 2020 capture of Armenian troops near the Hadrut villages of Hin Tagher and Khtsaberd.
According to the indictment, they were going to carry out terrorist acts there.
It should be reminded that on December 16, 2020, the Artsakh Defense Army issued a statement, according to which 73 Armenian servicemen were missing in the Khtsaberd-Hin Tagher section of the Hadrut region. Earlier, the servicemen appeared in the blockade, some of which could be removed from there.