Թուրքիան առանց հիմնավորման արգելում է հայկական օդանավերի մուտքն իր երկինք. Հայաստանը հայելային արգելք չի դրել
Թուրքիան 2020 թ. սեպտեմբերից արգելում է հայկական գրանցում ունեցող օդանավերի մուտքը իր երկինք, սակայն դա անում է առանց հիմնավորման:
Նշենք, որ մեր երկրում գրանցված բոլոր քաղաքացիական օդանավերը կրում են ICAO-ի կողմից հաստատված ՀՀ ազգային նիշը՝ EK: Իսկ պետական ոչ ռազմական օդանավերի վրա գրվում է «Հայաստան» (Armenia) կամ «Հայաստանի Հանրապետություն» (Republic of Armenia): Օգոստոսի 2-ի դրությամբ ՀՀ-ում գրանցված է 19 քաղաքացիական օդանավ եւ 1 պետական օդանավ, որը կառավարական բորտն է:
Քաղավիացիայի եւ պետական ոչ ռազմական ավիացիայի վերահսկող մարմինը ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն է: Վերջինիս հարցում էինք ուղարկել՝ պարզելու, թե 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո ինչ արգելքներ են գործել հակամարտող կողմերի օդային տարածքներում միմյանց հանդեպ:
Այսպիսով՝ կոմիտեն հայտնել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասնակից դարձած Թուրքիայի կողմից որեւէ աերոնավիգացիոն տեղեկատվություն (NOTAM) չի հրապարակվել հայկական գրանցումով (EK) օդանավերի մուտքը իր երկինք արգելելու մասին, սակայն 2020 թ. սեպտեմբերի 9-ից, երբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմն ընդդեմ Արցախի ու Հայաստանի դեռ պատերազմ չէր սանձազերծել, հայկական գրանցումով օդանավերի թռիչքները մեր արեւմտյան հարեւանի օդային տարածքով արգելվել են՝ առանց հիմնավորման: Այլ կերպ ասած՝ սեպտեմբերի 9-ից Թուրքիան Հայաստանի տարածքը շրջափակել է ոչ միայն ցամաքից, այլեւ օդից՝ ցույց տալով իր ակնհայտ թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ, բայց պաշտոնապես չի ծանուցել արգելքի մասին:
Չհայտարարված արգելքի փաստացի կիրառումը հայտնի է դարձել այն բանից հետո, երբ Թուրքիան մերժել է հայկական օդանավ շահագործողների հարցումները իր երկնքով թռիչքներ կատարելու վերաբերյալ: Առաջին մերժումը եղել է սեպտեմբերի 9-ին, ապա՝ նույն ամսվա 18-ին, 25-ին եւ 2021 թ. մարտի 19-ին ու 23-ին:
Քաղավիացիայի կոմիտեն նշում է, որ համաձայն միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ օդային տարածքի օգտագործման արգելքների կամ սահմանափակումների մասին ինֆորմացիան հրապարակվում է տվյալ պետության (այս դեպքում՝ Թուրքիայի) աերոնավիգացիոն տեղեկատվական փաթեթի միջոցով, բայց Թուրքիան, ինչպես ասվեց, նման տեղեկատվություն (NOTAM) չի հրապարակել: Այսինքն՝ թղթի վրա արգելք չկա, բայց իրականում կիրառվում է:
ՔԱԿ-ի փոխանցմամբ՝ վերջին անգամ Թուրքիան իր երկնքով հայկական քաղաքացիական օդանավի թռիչքի թույլտվություն տվել է 2020 թ. օգոստոսի 29-ին, ինչից հետո բոլոր հարցումները մերժել է:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ պետական միակ ինքնաթիռին, ապա անցյալ տարվա հուլիսի 24-ին Թուրքիան մերժել է այս օդանավի տարանցիկ (տրանզիտ) տեխնիկական թռիչքը, եւ այս նախադեպից հետո ՀՀ պետական օդանավի թռիչքներն այլեւս Թուրքիայի տարածքով չեն պլանավորվում, այսինքն՝ 2020 թ. ամառվանից Հայաստանի կառավարական բորտը այլ երկրներ մեկնելիս շրջանցում է Թուրքիայի օդային տարածքը:
Բայց կոմիտեի պատասխանների ֆոնին պիտի նշենք, որ այս տարվա փետրվարի 20-ին հայկական «Fly Armenia Airways» ավիաընկերության «Boeing 737-300» ինքնաթիռը (գրանցումը՝ EK-FAA) բուլղարական Վառնայից Թուրքիայի տարածքով թռել էր դեպի Իրանի մայրաքաղաք Թեհրան: Այսինքն՝ փաստացի Թուրքիայի օդով տարանցիկ թռիչք է եղել, այլ հարց է, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել, ինչպես է Թուրքիան թույլատրել չվերթը: Հիշեցնենք, որ խոսքը Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինից դեպի ուկրաինական Գոստոմել թռիչքի իրավունք ունեցող օդանավի մասին է, որը, սակայն, փետրվարի 19-ին անօրինական ձեւով Տալլինից թռել էր դեպի Վառնա, իսկ հաջորդ օրը նույնկերպ հայտնվել Իրանում: «Fly Armenia Airways»-ում այս առումով եւս զարմացած են:
Իմիջիայլոց, որեւէ երկրի օդային տարածքի օգտագործումը վճարովի է (օդանավի աերոնավիգացիոն սպասարկման վճար ըստ անցած կիլոմետրերի), այլ կերպ ասած՝ որքան մեծ է օդանավերի հոսքը տվյալ պետության երկնքում, այնքան շահում է այդ պետությունը:
ՔԱԿ-ին հարցրել էինք, թե արդյոք թուրքական արգելքին ի պատասխան հայկական կողմը հայելային ձեւով արգելել է այս երկրի ազգային նիշով (TC) օդանավերի մուտքը մեր երկինք, եւ եթե ոչ, ապա ինչու: Կոմիտեն պատասխանել է, որ ինքն արգելքներ չի սահմանել՝ ղեկավարվելով Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի b) ենթակետի դրույթներով առ այն, որ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ:
Հայտնի է նաեւ, որ հայկական եւ ադրբեջանական (4K) գրանցումով օդանավերը միմյանց երկինք չեն մտնում, բայց ՔԱԿ-ը նշում է, որ երկու ավիացիոն իշխանությունների կողմից միմյանց նկատմամբ սահմանված չեն արգելքներ իրենց օդային տարածքը օգտագործելու համար: Կոմիտեն նկատել է, որ օդային մայրուղիների ընտրության իրավասությունը վերապահված է օդանավ շահագործողներին: Այսինքն՝ ավիաընկերություններն են որոշում յուրաքանչյուր թռիչքի երթուղին: Ըստ ՔԱԿ-ի՝ ադրբեջանական գրանցումով օդանավերը ՀՀ երկինք չեն մտել 2014 թվականից, իսկ հայկական օդանավերը չեն օգտագործում այդ երկրի օդային տարածքը, քանի որ դրա ուղղությամբ (դեպի արեւելք) թռիչքների պահանջարկ չկա:

Turkey Bans Armenian Aircraft from Entering Its Airspace; Yerevan Hasn't Responded In Kind
Turkey has banned, without any substantiation, Armenia-registered planes from entering its airspace since September of 2020.
All civil aircraft registered in Armenia bear the national mark (EK) of the Republic of Armenia approved by the International Civil Aviation Organization (ICAO).
Government-owned non-military aircraft bear the words "Armenia" or "Republic of Armenia". As of August 2, 19 civilian aircraft and 1 state aircraft are registered in Armenia.
Armenia’s Civil Aviation Committee (CAC) regulates civil and state non-military aviation in the country.
Hetq sent an inquiry to the CAC, wanting to know if the parties to last year’s Karabakh war had placed restrictions on their airspace both during and after hostilities.
The CAC responded that Turkey has not published any air navigation information (NOTAM) banning the entry of Armenian-registered (EC) aircraft into its skies.
Since September 9, when the Turkish-Azerbaijani alliance had not yet unleashed a war against Artsakh and Armenia, the flights of Armenian-registered planes through the airspace of Turkey have been banned without justification.
In other words, since September 9, Turkey has surrounded Armenia not only by land but also by air, showing its apparent hostility towards Armenia, but has not officially announced the ban.
The actual application of the unannounced ban became known after Turkey rejected the requests of Armenian aircraft operators to fly over its skies. The first rejection was on September 9, then on the 18th, 25th of the same month, and on March 19 and 23 of 2021.
The CAC notes that, in accordance with internationally accepted procedures, information on limitations or restrictions on the use of airspace is published through the aeronautical information package of the country (in this case, Turkey), but Turkey, as stated, did not publish such information (NOTAM).
That is, there is no exclusion on paper but in actual practice.
According to the CAC, the last time Turkey allowed a flight of an Armenian civil aircraft over its skies was on August 29, 2020, after which all inquiries were rejected.
As for the Armenia’s only government plane, Turkey rejected the transit technical flight of this aircraft on July 24 last year, and its flights are no longer planned through the territory of Turkey. The plane must bypass Turkish airspace when transporting government officials to meetings or visits overseas.
Despite the CAC’s answers, it should be noted that on February 20 of this year, a Boeing 737-300 plane of the Armenian Fly Armenia Airways (registration: EK-FAA) flew from Varna, Bulgaria, through Turkey to the Iranian capital Tehran.
In other words, a transit flight through Turkish air occurred. (Hetq covered this story, as to how this plane illegally flew from Tallinn to Varna on February 19, and the next day appeared in Iran through Turkey. Even Fly Armenia Airways was surprised by this plane’s route.)
Hetq asked the CAC whether, in response to the Turkish ban, Armenia had banned the entry of Turkish national (TC) aircraft, and if not, why not.
The CAC replied that it has not imposed any restrictions in accordance with Article 9 (b) of the Chicago Convention on International Civil Aviation, stating that every Member State of the International Civil Aviation Organization (ICAO) cannot discriminate against the use of its airspace.
While it is known that Armenian and Azerbaijani (4K) planes do not enter each other's airspace, the CAC notes that the two aviation authorities have not imposed any restrictions on each other’s use of their airspace.
The CAC notes that the authority to select air routes is reserved for aircraft operators. That is, the airlines determine the route of each flight.
According to the CAC, planes registered in Azerbaijan have not entered the skies of Armenia since 2014, and Armenian planes do not use Azerbaijani airspace since there is no demand for flights to the east.