Թուրքիան առանց հիմնավորման արգելում է հայկական օդանավերի մուտքն իր երկինք. Հայաստանը հայելային արգելք չի դրել
Թուրքիան 2020 թ. սեպտեմբերից արգելում է հայկական գրանցում ունեցող օդանավերի մուտքը իր երկինք, սակայն դա անում է առանց հիմնավորման:
Նշենք, որ մեր երկրում գրանցված բոլոր քաղաքացիական օդանավերը կրում են ICAO-ի կողմից հաստատված ՀՀ ազգային նիշը՝ EK: Իսկ պետական ոչ ռազմական օդանավերի վրա գրվում է «Հայաստան» (Armenia) կամ «Հայաստանի Հանրապետություն» (Republic of Armenia): Օգոստոսի 2-ի դրությամբ ՀՀ-ում գրանցված է 19 քաղաքացիական օդանավ եւ 1 պետական օդանավ, որը կառավարական բորտն է:
Քաղավիացիայի եւ պետական ոչ ռազմական ավիացիայի վերահսկող մարմինը ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն է: Վերջինիս հարցում էինք ուղարկել՝ պարզելու, թե 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո ինչ արգելքներ են գործել հակամարտող կողմերի օդային տարածքներում միմյանց հանդեպ:
Այսպիսով՝ կոմիտեն հայտնել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասնակից դարձած Թուրքիայի կողմից որեւէ աերոնավիգացիոն տեղեկատվություն (NOTAM) չի հրապարակվել հայկական գրանցումով (EK) օդանավերի մուտքը իր երկինք արգելելու մասին, սակայն 2020 թ. սեպտեմբերի 9-ից, երբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմն ընդդեմ Արցախի ու Հայաստանի դեռ պատերազմ չէր սանձազերծել, հայկական գրանցումով օդանավերի թռիչքները մեր արեւմտյան հարեւանի օդային տարածքով արգելվել են՝ առանց հիմնավորման: Այլ կերպ ասած՝ սեպտեմբերի 9-ից Թուրքիան Հայաստանի տարածքը շրջափակել է ոչ միայն ցամաքից, այլեւ օդից՝ ցույց տալով իր ակնհայտ թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ, բայց պաշտոնապես չի ծանուցել արգելքի մասին:
Չհայտարարված արգելքի փաստացի կիրառումը հայտնի է դարձել այն բանից հետո, երբ Թուրքիան մերժել է հայկական օդանավ շահագործողների հարցումները իր երկնքով թռիչքներ կատարելու վերաբերյալ: Առաջին մերժումը եղել է սեպտեմբերի 9-ին, ապա՝ նույն ամսվա 18-ին, 25-ին եւ 2021 թ. մարտի 19-ին ու 23-ին:
Քաղավիացիայի կոմիտեն նշում է, որ համաձայն միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ օդային տարածքի օգտագործման արգելքների կամ սահմանափակումների մասին ինֆորմացիան հրապարակվում է տվյալ պետության (այս դեպքում՝ Թուրքիայի) աերոնավիգացիոն տեղեկատվական փաթեթի միջոցով, բայց Թուրքիան, ինչպես ասվեց, նման տեղեկատվություն (NOTAM) չի հրապարակել: Այսինքն՝ թղթի վրա արգելք չկա, բայց իրականում կիրառվում է:
ՔԱԿ-ի փոխանցմամբ՝ վերջին անգամ Թուրքիան իր երկնքով հայկական քաղաքացիական օդանավի թռիչքի թույլտվություն տվել է 2020 թ. օգոստոսի 29-ին, ինչից հետո բոլոր հարցումները մերժել է:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ պետական միակ ինքնաթիռին, ապա անցյալ տարվա հուլիսի 24-ին Թուրքիան մերժել է այս օդանավի տարանցիկ (տրանզիտ) տեխնիկական թռիչքը, եւ այս նախադեպից հետո ՀՀ պետական օդանավի թռիչքներն այլեւս Թուրքիայի տարածքով չեն պլանավորվում, այսինքն՝ 2020 թ. ամառվանից Հայաստանի կառավարական բորտը այլ երկրներ մեկնելիս շրջանցում է Թուրքիայի օդային տարածքը:
Բայց կոմիտեի պատասխանների ֆոնին պիտի նշենք, որ այս տարվա փետրվարի 20-ին հայկական «Fly Armenia Airways» ավիաընկերության «Boeing 737-300» ինքնաթիռը (գրանցումը՝ EK-FAA) բուլղարական Վառնայից Թուրքիայի տարածքով թռել էր դեպի Իրանի մայրաքաղաք Թեհրան: Այսինքն՝ փաստացի Թուրքիայի օդով տարանցիկ թռիչք է եղել, այլ հարց է, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել, ինչպես է Թուրքիան թույլատրել չվերթը: Հիշեցնենք, որ խոսքը Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինից դեպի ուկրաինական Գոստոմել թռիչքի իրավունք ունեցող օդանավի մասին է, որը, սակայն, փետրվարի 19-ին անօրինական ձեւով Տալլինից թռել էր դեպի Վառնա, իսկ հաջորդ օրը նույնկերպ հայտնվել Իրանում: «Fly Armenia Airways»-ում այս առումով եւս զարմացած են:
Իմիջիայլոց, որեւէ երկրի օդային տարածքի օգտագործումը վճարովի է (օդանավի աերոնավիգացիոն սպասարկման վճար ըստ անցած կիլոմետրերի), այլ կերպ ասած՝ որքան մեծ է օդանավերի հոսքը տվյալ պետության երկնքում, այնքան շահում է այդ պետությունը:
ՔԱԿ-ին հարցրել էինք, թե արդյոք թուրքական արգելքին ի պատասխան հայկական կողմը հայելային ձեւով արգելել է այս երկրի ազգային նիշով (TC) օդանավերի մուտքը մեր երկինք, եւ եթե ոչ, ապա ինչու: Կոմիտեն պատասխանել է, որ ինքն արգելքներ չի սահմանել՝ ղեկավարվելով Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի b) ենթակետի դրույթներով առ այն, որ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) յուրաքանչյուր անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ:
Հայտնի է նաեւ, որ հայկական եւ ադրբեջանական (4K) գրանցումով օդանավերը միմյանց երկինք չեն մտնում, բայց ՔԱԿ-ը նշում է, որ երկու ավիացիոն իշխանությունների կողմից միմյանց նկատմամբ սահմանված չեն արգելքներ իրենց օդային տարածքը օգտագործելու համար: Կոմիտեն նկատել է, որ օդային մայրուղիների ընտրության իրավասությունը վերապահված է օդանավ շահագործողներին: Այսինքն՝ ավիաընկերություններն են որոշում յուրաքանչյուր թռիչքի երթուղին: Ըստ ՔԱԿ-ի՝ ադրբեջանական գրանցումով օդանավերը ՀՀ երկինք չեն մտել 2014 թվականից, իսկ հայկական օդանավերը չեն օգտագործում այդ երկրի օդային տարածքը, քանի որ դրա ուղղությամբ (դեպի արեւելք) թռիչքների պահանջարկ չկա:

Турция без обоснований запрещает армянским самолетам входить в свое воздушное пространство. Зеркальный запрет со стороны Армении отсутствует
С сентября 2020 г. Турция без какого-либо обоснования запрещает самолетам с армянской регистрацией входить в свое воздушное пространство.
Отметим, что все зарегистрированные в нашей стране гражданские воздушные суда имеют утвержденный ICAO регистрационный префикс EK. А на государственных невоенных судах имеется надпись “Armenia” или “Republic of Armenia”. По состоянию на 2 августа в РА зарегистрировано 19 гражданских самолетов и один государственный, то есть правительственный борт. Гражданскую и государственную невоенную авиацию конотролирует Комитет гражданской авиации РА.
По утверждению КГА, ставшая участницей армяно-азербайджанского конфликта Турция ни опубликовала какую-либо аэронавигационную информацию (NOTAM) о запрете вхождения самолетов с армянской регистрацией (EK) в свое воздушное пространство. Однако с 9 сентября 2020 г., когда турецко-азербайджанский тандем еще не развязал войну против Арцаха и Армении, полеты самолетов с армянской регистрацией через воздушное пространство нашего западного соседа были запрещены без каких-либо обоснований. Иными словами, с 9 сентября Турция заблокировала территорию Армении не только с суши, но и с воздуха, демонстрируя тем самым явно враждебное отношение к Армении, но при этом не уведомив ее официально о введенном запрете.
О применении необъявленного запрета стало известно после того, как Турция отклонила заявки эксплуатантов армянских самолетов на выполнение полетов через свое воздушное пространство. Первый отказ был получен 9 сентября, затем 18, 25 сентября, а также 19 и 23 марта 2021 г.
Комитет гражданской авиации отмечает, что в соответствии с международным порядком информация о запрете или ограничении использования воздушного пространства публикуется в аэронавигационном информационном пакете конкретного государства (в данном случае Турции), однако Турция, как уже было сказано, не опубликовала подобную информацию (NOTAM). Получается, что по бумагам запрета нет, но на деле он действует.
Согласно КГА, полет армянского гражданского самолета через свое воздушное пространство Турция в последний раз разрешила 29 августа 2020 г., после чего все заявки стали отклоняться.
Что касается единственного государственного самолета РА, то 24 июля прошлого года турецкая сторона не разрешила его транзитный технический полет, после чего полеты правительственного борта РА уже не планировались через воздушное пространство этой страны. То есть с лета 2020 г. правительственный борт Армении во время полетов в другие страны обходит воздушное пространство Турции.
Однако на фоне ответов Комитета гражданской авиации отметим, что 20 февраля этого года “Boeing 737-300” (регистрация EK-FAA) армянской компании “Fly Armenia Airways” совершил полет из болгарской Варны в столицу Ирана Тегеран через воздушное пространство Турции. Но тут важно выяснить, как это произошло, как Турция дала разрешение. Напомним, что речь идет о самолете, получившем право лететь из столицы Эстонии Таллина в украинский город Гостомель. Однако 19 февраля этот самолет незаконно вылетел из Таллина в Варну, а на следующий день оказался в Иране, что удивило и представителей авиакомпании “Fly Armenia Airways”.
Заметим, что использование воздушного пространства любой страны является платным (плата за аэронавигационное обслуживание самолета взимается в соответствии с километражем), иными словами, чем больше поток самолетов в небе данного государства, тем больше оно выигрывает.
Мы поинтересовались в КГА, ввела ли армянская сторона зеркальный запрет на вхождение в наше воздушное пространство самолетов с регистрационным префиксом Турции (TC) и если нет, то почему. В Комитете сообщили, что запрет не вводится с учетом положений подпункта b ст.9 Чикагской конвенции о международной гражданской авиации, согласно которым ни одно государство-член Международной организации гражданской авиации (ICAO) не может проявлять дискриминационный подход к использованию своего воздушного пространства.
Известно также, что самолеты с армянской и азербайджанской регистрацией (4K) не заходят в воздушные пространства друг друга, однако КГА отмечает, что авиационные власти обеих стран не вводили соответствующий запрет. По словам представителей Комитета, право на выбор воздушных маршрутов принадлежит эксплуатантам самолетов. То есть авиакомпании сами выбирают маршрут каждого полета. Отметим, что самолеты с азербайджанской регистрацией не появлялись в небе над Арменией с 2014 года, а армянские самолеты в свою очередь не используют воздушное пространство этой страны из-за отсутствия спроса на полеты в этом направлении.