Աննա Գրիգորյան. «Կապան-Ճակատեն ճանապարհն այս իշխանությունը մեր բոլորի թիկունքում առանձին հուշագրով ստորագրել ու հանձնել է թշնամուն»
Ազգային ժողովի այսօրվա՝ օգոստոսի 26-ի նիստի սկզբում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն անդրադարձավ ադրբեջանցիների կողմից օգոստոսի 25-ի գիշերը Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհը փակելուն:
«Երեկ զինված ադրբեջանցիները փակել են Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը` շրջափակման մեջ թողնելով մեր հայրենակիցներին։ Իհարկե, ռուս սահմանապահների միջամտությամբ հնարավոր է եղել դուրս բերել շրջափակումից: Ուզում եմ հիշեցնել՝ այդ միջպետական ճանապարհը, ինչպես նաև Կապան-Ճակատեն ճանապարհն այս իշխանությունը մեր բոլորի թիկունքում առանձին հուշագրով ստորագրել ու հանձնել է թշնամուն` ասելով՝ այդպես են ապահովում Սյունիքի անվտանգությունը»,-ասաց պատգամավորը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե արդյոք այդ տարբերակով կարողացան ապահովել Սյունիքի անվտանգությունը: Նա հիշեցրեց, որ կառավարության հնգամյա ծրագրի ամբողջ քննարկմանը իշխանությունը խաղաղության դարաշրջանից էր խոսում` ընդգծելով, որ երկիրը պարտության տարած կուսակցությունը չի կարող բերել խաղաղություն, այլ` միայն ազգային նվաստացում:
Վարման կարգով պատգամավորի խոսքից հետո նիստը նախագահող Ալեն Սիմոնյանն ասաց` շնորհակալություն, ապա խոսքը փոխանցեց մյուս զեկուցողին: Նիստին ներկա է կառավարությունն ամբողջ կազմով, սակայն այս հարցով իշխանությունից որևէ մեկը չարձագանքեց:
Հիշեցնենք, որ արդեն երրորդ օրն է՝ կառավարության հնգամյա ծրագրի քննարկումն է խորհրդարանում, որն ուղեկցվել է մի քանի ծեծկռտուքներով:

Анна Григорян: “Власть за нашей спиной подписала отдельный меморандум о дороге Капан-Чакатен, передав ее врагу”
В начале заседания Национального Собрания сегодня, 26 августа, депутат оппозиционной фракции “Айастан” Анна Григорян коснулась инцидента с блокированием азербайджанцами межгосударственной дороги Капан-Горис ночью 25 августа.
“Вчера вооруженные азербайджанцы перекрыли межгосударственную дорогу Горис-Капан, взяв в окружение наших соотечественников. Благодаря вмешательству российских пограничников людей удалось вывести из окружения. Хочу напомнить, что эту межгосударственную дорогу, как и дорогу Капан-Чакатен, власть подписанным за нашей спиной отдельным меморандумом передала врагу, заявив, что тем самым обеспечивает безопасность Сюника”,- сказала депутат.
А. Григорян напомнила о том, что в ходе всего обсуждения пятилетней программы правительства власть говорила о начале мирной эпохи. Между тем партия, которая привела страну к поражению, не может принести мир, а только национальное унижение, подчернула Анна Григорян.
На заседании присутствовали все члены правительства, однако никто из них не отреагировал на выступление оппозиционного депутата.
Напомним, что уже третий день в парламенте проходит обсуждение 5-летней программы правительства, которое несколько раз прерывалось потасовками с участием депутатов.