Հադրութցիները, քարվաճառցիներն ու շուշեցիները Կառավարությունից պահանջում են լուծել իրենց կացարանի հարցը (լուսանկարներ)
Այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ի առավոտից Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Հադրութի, Քարվաժառի, Շուշիի տեղահանված բնակիչները, որնոք ժամանակավոր բնակություն են հաստատել Հայաստանում հավաքվել էին Կառավարության շենքի առջև։ Նրանք պահանջում էին, որ Կառավարությունն իրենց ապահովի բնակարանով, կամ հողատարածքով, որի վրա կարող են տուն կառուցել։
Սվետլանա Աբրահամյանը Շահումյանի շրջանում վերաբնակեցվածներից է։ Նրա ընտանիքը Երևանի Թումանյան փողոցից Քարվաճառ է տեղափոխվել 2004 թվականին։ Ասում է՝ այդ տարիներին այնտեղ աշխատանքով ապահովել են, ընտանիքն էլ որոշել է տեղափոխվել։ Սվետլանան ռուսաց լեզվի ուսուցչուհի է, որդին՝ զինվորական։ Վաճառել են Երևանի իրենց տունն ու Քարվաճառում տուն գնել, հիմա վարձով են բնակվում։ Նրա խոսքով՝ իր համար հայրենի քաղաք վերադառնալն ու տուն չունենալը ցավալի է։
«Մենք չգիտեինք, որ էսպես պետք է լինի, որոշել էինք, որ միշտ այնտեղ ենք ապրելու, հետո ինչ, որ ծնունդով Քարվաճառից չենք, մենք արդեն էնտեղին սովորել էինք, մեր հետագա կյանքն ու պլանները կապում էինք Քարվաճառի հետ»,- ասում է նա։
Մինչ պատերազմը, նա դասավանդում էր Շահումյանի շրջանի Բրաջուր գյուղի դպրոցում։
Գայանե Հարությունյանն ու Հարություն Քոչարյանը 11 տարի Քարվաճառում են ապրել, ամուսինները մասնակցել են Արցախյան առաջին ու երկրորդ պատերազմներին։ Երկուսի ժամանակ էլ Գայանեն վիրավորվել է։ Այս անգամ նստատեղի շրջանում բեկորային վնասվածք և կոնտուզիա է ստացել։ Առաջին պատերազմում Գայանեն մասնակի կորցրել էր տեսողությունը։
Գայանեն պատմում է, որ հիվանդանոցից դուրս գրվելիս, երբ ասել են, որ 5 օր ժամանակ ունեն, որ գնան իրերը հավաքեն, գնացել ու տունը թալանված են գտել։
Նրանք հիմա ապրում են Գայանեի քրոջ հանրակացարանային սենյակում։
Քարվաճառցիների կողքին հավաքված էին հադրութցիները, նրանք 15 օր առաջ նամակով դիմել էին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ խնդրելով լուծել իրենց կացարանի հարցը։ Սակայն, նրանց խոսքով, ոչ մի պատշաճ արձագանք չեն ստացել, ակցիայի կազմակերպիչներից Արթուր Ստեփանյանը իր ելույթում նշեց, որ պատերազմից հետո Հադրութի շրջանից արտագաղթել է մոտ 2500 բնակիչ։

Гадрутцы, карвачарцы, шушинцы требуют от правительства обеспечить их жильем (фото)
Сегодня утром перед зданием правительства в Ереване собрались бывшие жители Гадрута, Карвачара и Шуши, которые требовали обеспечить их жильем или предоставить земельные участки, на которых они смогут построить дома.
Проживавшая ранее в центре Еревана Светлана Абрамян в 2004 году переехала в Карвачар. В то время в Карвачаре обеспечивали работой, вот они и решили обосноваться там. Светлана – учительница русского языка, сын – военный. Они продали свою ереванскую квартиру и купили в Карвачаре дом. Сейчас семья снимает в Ереване жилье. Светлане больно было возвращаться в родной город, где у нее больше не было дома.
“Мы не знали, что все так сложится. Хотели продолжать жить в Карвачаре. Для нас было неважно, что мы родом не оттуда. Мы привыкли к той жизни и все свои планы связывали с Карвачаром”,- отметила наша собеседница. До войны Светлана преподавала в школе села Браджур Шаумянского района.
Гаяне Арутюнян и Арутюн Кочарян прожили в Карвачаре 11 лет. Супруги участвовали в двух арцахских войнах, и оба раза Гаяне получала ранения: в первый раз она потеряла зрение, во второй раз была ранена осколками и контужена.
По словам Гаяне, при выписке из больницы ей сказали, что у них пять дней на то, чтобы собрать вещи. Но когда супруги приехали домой, оказалось, что он полностью разграблен.
Сейчас они живут в комнате в общежитии у сестры Гаяне.
Рядом с карвачарцами собрались гадрутцы, которые 15 дней назад обратились с письмом к правительству Армении, в котором просили решить вопрос их проживания, однако конкретного ответа так и не получили. В своем выступлении один из организаторов сегодняшней акции, Артур Степанян, отметил, что после войны Гадрут покинули около 2500 человек.