Խաղողի մթերումը շուտով կավարտվի, բայց բերքի զգալի մասը դեռ վազերի վրա է
Երևանի կոնյակի գործարանն, ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, Արարատյան դաշտավայրում խաղողի մթերման աշխատանքները կավարտի այս շաբաթ, իսկ Տավուշի մարզում՝ հոկտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում։ Թեև գործարանը մթերում է բոլոր այն խաղողագործների բերքը, ում հետ պայմանագիր է կնքել, սակայն Արմավիրի մարզի խաղողագործների զգալի մասը խաղողը դեռ չի քաղել, քանի որ չգիտեն՝ ում հանձնեն:
Արմավիրի մարզում տեխնիկական սորտի խաղողի մթերման հիմնական բեռը երկու՝ Պռոշյանի կոնյակի և Երևանի կոնյակի գործարանների վրա է: Գործարաններից հավաստիացնում են, որ իրենց հնարավորություններն անսահմանափակ չեն, ուստի չեն կարող ծավալներն ավելացնել: Մառանները գրեթե ամբողջությամբ լցված են:
Ինչպես նախորդ, այնպես էլ այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը տեխնիկական սորտի խաղողը մթերում է կիլոգրամը 155 դրամով, մյուս գործարանները՝ հիմնականում 110-130 դրամով: Սա շուկայում ամենաբարձր գինն է: Գյուղացիները նախընտրում են հենց կոնյակի գործարանի հետ պայմանագրեր կնքել՝ բարձր գնի համար, սակայն գործարանը ծավալները չի ավելացնում: Ավելին, խաղողագործները դժգոհում են, որ վերջին տարիներին աստիճանաբար կրճատվել են խաղողի մթերման ծավալները:
Երևանի կոնյակի գործարանի նվազագույն պահանջը որակական ցուցանիշներն են և առնվազն 17% շաքարայնությունը:
Գործարանի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Զարուհի Սարիբեկյանն ասաց, որ, պահպանելով նախորդ տարվա մթերման ծավալներն ամբողջությամբ, ընկերությունն այս տարի մթերելու է ավելի քան 22,000 տոննա խաղող։ 11,000 տոննայից ավելի մթերվելու է միայն գործարանի Արմավիրի մասնաճյուղում:
Երևանի կոնյակի գործարանի Արմավիրի մասնաճյուղի պատասխանատու Արտյոմ Սարգսյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ մթերման քանակը չի նվազել, վերջին երկու տարիներին նույնն է:
«Գյուղացիների բողոքը, որ մենք ամեն տարի կրճատում ենք, դա էլ այնքան իրականությանը չի համապատասխանում: Գյուղացիների հետ որ ունեցել ենք պայմանագրեր՝ 10, 15, 20 տոննա մթերելու համար, փաստացի մատակարարել են ավելի քիչ: Այս տարի ձևավորել ենք ագրոնոմական հզոր թիմ, հատուկ գործիքներով, ովքեր քարտեզագրում են կոնկրետ գյուղացու հողատարածքը, ում հետ ունենք պայմանագիր, որպեսզի հստակ հասկանանք խաղողի իրական բերքի չափը»,-ասում է մասնաճյուղի պատասխանատուն` հավելելով, որ աշխատանքը դեռ ավարտված չէ:
Մասնագետի խոսքով՝ այս տարի խաղողի որակը շատ բարձր է, շաքարի պարունակությունը 17 տոկոսից ցածր չի եղել:
Արտյոմ Սարգսյանն ասում է, որ թեեւ խոշոր խաղողագործների հետ աշխատելն ավելի դյուրին է, սակայն Երևանի կոնյակի գործարանը հստակ ձգտում չունի՝ դուրս թողնել փոքրերին: Խոշոր այգետերերը կարողանում են իրենց գործը ճիշտ կազմակերպել: Ըստ Սարգսյանի՝ փոքր խաղողագործի հետ դժվար է, նույնիսկ մատակարարման օրը, գրաֆիկը կազմելուց հետո այդ օրը փոքր ծավալներ մատակարարող խաղողագործը չի գտնում ավտոմեքենա, քաղող բանվոր և խնդրում է մթերման օրը տեղափոխել:
Կեսօրից հետո գործարանի Արմավիրի մասնաճյուղի մոտակայքում խաղողով բեռնված ավտոմեքենաների հերթ է գոյանում: Թեև մթերման ժամը հստակ սահմանված է, գյուղացիներն ավելի շուտ են գալիս ու սպասում իրենց հերթին:
Մասնաճյուղում ամեն ինչ էլեկտրոնային է: Երբ ավտոմեքենան կանգնում է կշեռքին, այդ ընթացքում խաղողից նմուշառում է կատարվում և 1 րոպեում ստացվում է շաքարայնության ցուցանիշը: Տվյալն անմիջապես մուտք է արվում համակարգչային ծրագիր, որտեղ պայմանագիր կնքած խաղողագործի բերքի մթերման տարիների պատմությունն է երևում:
Գյուղացիները սպասարկումից դժգոհ չեն, սակայն նշում են, որ մթերման են հանձնում բերքի միայն 40-50%-ը:
Խաղողագործ Կարեն Կիրակոսյանը հոր հետ է եկել գործարան: Հստակ պայման կա, որ պայմանագիր կնքած անձը պետք է մթերման գործընթացին մասնակցի: Մինչ հայրը մասնաճյուղում խաղողն էր հանձնում, Կարենն ասաց, որ 15 տոննա խաղող ունեն, սակայն գործարանն իրենց հետ պայմանագիր կնքել է 6 տոննայի չափով: Մնացած խաղողը չգիտի, թե ինչ է անելու:
Կարենի խոսքով՝ մի անգամ են խախտել գործարանի հետ կնքած պայմանագիրը` քիչ են մատակարարել, քանի որ ցրտահարությունն ու կարկուտը մեծ վնաս էին հասցրել: Դրանից հետո մթերման ծավալները նվազել են:

Заготовка винограда заканчивается, однако значительная часть урожая все еще остается на виноградниках
Ереванский коньячный завод, согласно утвержденному графику, завершит на этой неделе работы по заготовке винограда в Араратской долине. В Тавушской области работы продолжатся еще неделю. И хотя завод закупает урожай у всех тех виноградарей, с которыми заключены договоры, значительная часть урожая пока не собрана, так как фермеры не знают, кому его сдавать.
В Армавирской области виноград технических сортов принимают два коньячных завода – Прошянский и Ереванский. На этих предприятиях нам сказали, что их возможности не безграничны, поэтому они не могут наращивать объемы заготовок.
Как в прошлом, так и в этом году Ереванский коньячный завод закупает технический виноград по цене 155 драмов за килограмм, остальные заводы - по 110-130 драмов. Фермеры предпочитают заключать договоры именно с коньячным заводом, который платит больше, но предприятие не увеличивает объемы закупок. Более того, виноградари жалуются, что в последние годы объемы заготовок винограда сокращаются.
По словам руководителя отдела связей с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян, в этом году компания закупит свыше 22,000 тонн винограда. Только Армавирский филиал завода намерен заготовить более 11,000 тонн. Возглавляющий это предприятие Артем Саргсян сообщил Hetq.am, что последние два года объемы заготовок не менялись.
“Жалобы фермеров на то, что мы каждый год сокращаем количество закупаемого винограда не соответствуют действительности. В этом году мы сформировали мощную агрономическую команду, которая картографирует земельные участки заключивших договоры фермеров. Это позволяет установить реальный объем урожая”,- пояснил А.Саргсян.
По его словам, в этом году качество винограда очень высокое, содержание сахара составляет не менее 17%.
Как отметил наш собеседник, Ереванский коньячный завод сотрудничает как с крупными, так и с мелкими фермерскими хозяйствами, хотя с последними работать труднее из-за отсутствия у них собственных транспортных средств и работников. После полудня на подступах к Армавирскому филиалу ЕКЗ образуется очередь из груженных виноградом грузовиков.
На предприятии все механизировано. Как только большегруз встает на весы, сразу берется образец винограда для определения сахаристости. Через минуту результат заносится в компьютерную программу, которая содержит историю заготовки урожая данного фермера.
Претензий к обслуживанию у виноградарей нет, они лишь жалуются на то, что закупается только 40-50% их урожая.
Виноградарь Карен Киракосян приехал на завод с отцом. При сдаче винограда действует четкое условие: лицо, заключившее договор, должно участвовать в процессе заготовки. Пока отец сдавал виноград, Карен рассказал нам, что у них 15 тонн винограда, однако завод заключил с ними договор на 6 тонн. И сейчас фермеры не знают, что делать с остальной частью урожая. Заключенный с заводом договор отец и сын нарушили лишь один раз, когда заморозки и град повредили виноградники. После этого объемы заготовок сократились.