«Գտնվում ենք վարակի բուռն փոխանցման փուլում»․ համաճարակաբան
«Տվյալները խոսում են վարակի ինտենսիվ տարածման մասին։ Թեստերի քանակը բավական մեծ է, բայց նաև բարձր է դրական պատասխանների տոկոսը։ Գիտենք, որ նորման 3/5-ն է, հիմա 5-ից բարձր է, հասնում ենք մինչեւ 16 տոկոս, իսկ սա նշանակում է, որ ոչ բոլոր դեպքերին ենք ախտորոշում»,- այս մասին «Արմենպրես»-ում մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնի ավագ դասախոս Արման Բադալյանը։
Նրա խոսքով՝ գտնվում ենք վարակի բուռն փոխանցման փուլում, որը մտահոգիչ է, քանի որ հիվանդանոցներում իրենց հոսպիտալացմանը սպասող մարդիկ կան արդեն։
Բադալյանը նշեց, որ կարող է դեֆոլտային վիճակը բերել տներում մահերի շատացմանը, խոսեց դելտա շտամի մասին, այն որակեց ավելի կայուն և ագրեսիվ․ «Մահացությունն այս վիճակով արդեն բարձր է»,- հավելեց համաճարակաբանը։
ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնի դոցենտ Մերի Տեր-Ստեփանյանի խոսքով՝ մարդիկ մոռանում են հակահամաճարակային կանոնների մասին։ Նա հորդորեց պահպանել հակահամաճարակային կանոնները բուժհաստատություններ գնալիս և պատվասման իրենց հերթին սպասելիս։
Վերջինս նաև նշեց, որ մահաբերության ցուցանիշով տարածաշրջանում առաջատարներից է Հայաստանը, որը պայմանավորված է դելտա շտամի ագրեսիվությամբ։
«Դելտա շտամի առավել տարածված և դոմինանտ դառնալու հետ կապված հղիությունը ևս դարձավ ռիսկային, կան հոսպիտալացված հղիներ»,- ասաց Տեր-Ստեփանյանը, ապա նշեց, որ կորոնավիրուսով այս շրջանում վարակվելը կարող է բերել վաղաժամ ծննդաբերության և վիժման վտանգի, ինչպես նաև կարող է առաջացնել ներարգանդային թոքաբորբ։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի ախտանիշներին՝ Մերի Տեր-Ստեփանյանը նշեց, որ այսօր խոսվում է երկարատև կովիդի մասին, երբ հիվանդի մոտ այն կարող է տևել մինչև 3 ամիս՝ պահպանելով հին ախտանիշները կամ ձեռք բերելով նորերը։
«Հաճախ հանդիպող ախտանիշներից է հևոցը, որը բավականին երկար պահպանվում է պացիենտների մոտ, ինչպես նաև մկանացավերը, հոդացավերը, կոորդիանացիայի խանգարումը, հիշողության անկումը, նյարդաբանական խանգարումները, որոնք հաճախ երկար են պահպանվում»,- նշեց համաճարակաբանը։
Համաճարակաբաններն անդրադարձան վերջին շրջանում պատվաստանյութերի վերաբերյալ քննարկմանը, Տեր-Ստեփանյանի խոսքով՝ բոլոր պատվաստանյութերը կիրառելի են բնակչության համար, և անցել են փորձաքննությունները, բոլոր պատվաստանյութերն անվտանգ են, իսկ պատվաստանյութերից առաջացած ջերմությունը և այլ գործոնները օրգանիզմի ռեակցան են։ Համաճարակաբանները հորդորեցին հետևել ապացուցողական բժշկությանը։

“Мы находимся на стадии активной передачи инфекции”
“Данные свидетельствуют об интенсивном распространении вируса. Количество тестирований довольно большое, но вместе с тем высок процент положительных ответов. Как известно, норма составляет 3/5, у нас этот показатель выше пяти”,- сообщил на пресс-конференции в информационном агентстве “Арменпресс” старший преподаватель кафедры эпидемиологии Ереванского медицинского университета Арман Бадалян.
По его словам, мы находимся на стадии активной передачи инфекции, что вызывает обеспокоенность, поскольку уже есть больные, состоящие в очереди на госпитализацию.
Получивший сегодня большое распространение штамм “Дельта” Бадалян охарактеризовал как более стабильный и агрессивный, что приводит к росту смертности.
По словам доцента той же кафедры ЕГМУ Мери Тер-Степанян, люди забывают об эпидемиологических правилах, которые, по ее словам, необходимо соблюдать как в медучреждениях, так и в супермаркетах.
М.Тер-Степанян подчеркнула, что по показателю смертности Армения является одним из лидеров в регионе, что обусловлено агрессивностью штамма “Дельта”.
“В связи с большим распространением и доминированием именно этого штамма появились риски и для беременных. В настоящее время есть госпитализированные беременные женщины”,- сообщила эксперт, добавив, что заражение коронавирусом в период беременности может вызвать преждевременные роды, угрозу выкидыша и даже внутриутробную пневмонию.
Мери Тер-Степанян также отметила, что сегодня речь идет о лонг-ковиде, который может длиться до трех месяцев с сохранением старых симпотомов и появлением новых.
Касаясь широко обсуждающихся в последнее время вакцин, М.Тер-Степанян отметила, что все они прошли экспертизы, все безопасны, а появляющиеся после прививки те или иные симптомы являются реакцией организма на данный препарат. В заключение эпидемиологи призвали граждан руководствоваться принципами доказательной медицины.