Ռուսական կողմի միջնորդությամբ արևելյան սահմանագոտում կրակը դադարեցվել է
Ռուսական կողմի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ժամը 18։30-ից ՀՀ արևելյան սահմանագոտում կրակը դադարեցվել է, իրադրությունը հարաբերականորեն կայունացել է։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հարձակում են գործել սահմանի տվյալ ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա։ Հակառակորդը կիրառել է նաև հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։
«Հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստ, մի քանի միավոր զինտեխնիկա ոչնչացվել կամ շարքից դուրս է բերվել։ Հայկական կողմը նույնպես կորուստներ ունի։ Այս պահին ճշտված տվյալներ կան մեկ զոհի մասին՝ 1991թ. ծնված, պայմանագրային զինծառայող, շարքային Մերուժան Արթուրի Հարությունյան։ Վիրավորների թիվը նույնպես ճշտվում է։ Եվս 12 զինծառայող գերեվարվել է։ Նոր տեղեկությունների դեպքում պաշտպանության նախարարությունը հանդես կգա համապատասխան հաղորդագրությամբ»,- ասվում է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Огонь на восточном участке границы РА прекращен при посредничестве российской стороны
С 18։30 огонь на восточном участке границы Армении прекращен в соответствии с договоренностью, достигнутой при посредничестве российской стороны, ситуация относительно стабильная, говорится в сообщении Министерства обороны РА.
Напомним, что 16 ноября около 13։00 подразделения вооруженных сил Азербайджана атаковали дислоцированные на этом направлении армянские позиции. Противник применил также артиллерию, бронетехнику и огнестрельное оружие различного калибра.
“В результате ответных действий армянской стороны противник понес многочисленные потери в живой силе, уничтожены и выведены из строя несколько единиц бронетехники. Потери есть и у армянской стороны. По последним уточненным данным, погиб контрактный военнослужащий, рядовой Меружан Артурович Арутюнян, 1991 г.р. Уточняется также число раненых. Еще 12 военнослужащих взяты в плен”,- говорится в сообщении МО.