Գեննադի Պետրոսյան․ ճակատագրական վերադարձ Մադաթաշեն
69-ամյա Գեննադի Պետրոսյանը Արցախի Ասկերանի շրջանի Մադաթաշեն գյուղի բնակիչներից էր։ 2020թ․ հոկտեմբերի վերջին Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են գյուղ և գերեվարել այնտեղ մնացած Գեննադի Պետրոսյանին։ Նոյեմբեր ամսին ադրբեջանական տելեգրամ-ալիքներում տարածվում է Գեննադի Պետրոսյանի զարհուրելի սպանության տեսանյութը, որից կարելի է եզրակացնել՝ նրա սպանությանը մասնակցում է ադրբեջանական զինված ուժերի մի ամբողջ դասակ։
Հրապարակված տեսանյութը սկսվում է այն տեսարանով, որ ադրբեջանցի երկու զինծառայող բռնել է կիսամերկ Գեննադի Պետրոսյանի ձեռքերից, իսկ մեկ այլ զինծառայող, բռնելով նրա գլխից, դանակը մոտեցնում է կոկորդին և կտրում։ Գեննադի Պետրոսյանը ցավից սկսում է գալարվել, ինչից հետո ադրբեջանցի ևս մեկ զինծառայող ոտքը դնում է նրա կրծքավանդակին, որպեսզի չշարժվի, իսկ մի ուրիշ զինծառայող սկսում է ոտքով հարվածել Գեննադի Պետրոսյանի որովայնին։ Նրա գլխատումը տեղի է ունենում սատկած խոզերի մարմինների մոտ, իսկ այդ դաժան սպանությունն ուղեկցվում է ադրբեջանցի մի խումբ զինծառայողների ծափահարություններով, սուլոցներով, «գյոզա՜լ, գյոզա՜լ» բացականչություններով։
Մեկ այլ տեսանյութում Գեննադի Պետրոսյանի արդեն իսկ գլխատված մարմինն է՝ ընկած սատկած խոզի կողքին։ Ադրբեջանցի զինծառայողը ոտքով սեղմում է նրա կրծքավանդակին, և արյունը շարունակում է դուրս հոսել նրա կտրված պարանոցից։ Այնուհետև, երբ ադրբեջանցի զինծառայողը տեսախցիկը շրջում է մեկ այլ կողմ, տեսանելի է դառնում Գեննադի Պետրոսյանի՝ մարմնից անջատված գլուխը, որը սկզբում դրված է եղել այլ խոզի մարմնի վրա, որտեղից սահելով ընկել է գետնին։ Այդ տեսանյութը նույնպես ուղեկցվում է ադրբեջանցիների ոգևորված բացականչություններով։
Գեննադի Պետրոսյանը փախստական էր, մինչև 1988 թվականն ապրել են Սումգայիթում, 88-ի փետրվարյան ջարդերի ժամանակ տեղափոխվել են Մադաթաշեն և նրա հոր անունով տուն են ստացել։ Այնտեղ նա միայնակ էր ապրում, ամուսնացած չէր, ծնողներն էլ վաղուց էին մահացել։
Մադաթաշենն ուներ 102 բնակիչ։ Համայնքապետ Էդուարդ Հայրապետյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ գյուղի տարհանումը սկսել են հոկտեմբերի 5-ից, երբ Ադբրեջանի զինված ուժերը, նրա խոսքով, գտնվել են գյուղից մոտ 10 կմ հեռավորության վրա և շարունակել մինչև հոկտեմբերի 20-ը։ Բնակիչներին մաս-մաս տեղափոխել են հարևան Ակնաղբյուր համայնք, այնտեղից էլ ավտոբուսներով՝ Ստեփանակերտ։
Էդուարդ Հայրապետյանն ասում է, որ ինքը Գեննադի Պետրոսյանին անձամբ երկու անգամ ճանապարհել է Ակնաղբյուր, սակայն երկու անգամ էլ նա վերադարձել է։ Երկրորդ վերադարձը ճակատագրական է եղել Գեննադի Պետրոսյանի համար։
«Հոկտեմբերի 27-ին իրան տարել եմ Ակնաղբյուր։ Մինչև էդ ես համայնքի բոլոր բնակիչների տարհանումը կազմակերպել եմ, բայց ինքը մնացել էր համայնքում՝ երկու մեծահասակների հետ։ Իրանց տարհանեցինք, բայց Գենան չգնաց, ասում էր՝ ուզում եմ մնամ մոտդ, ասեցի՝ որ մնաս մոտս, ինձ խանգարելու ես, ոչ ֆիզիկական ունես, տարիքդ էլ՝ հասած։ Ասեցի՝ անցի՛, գնա՛ քաղաք, ես կգամ քեզ ընդեղ կդիմավորեմ։ Բերել եմ իրեն ճանապարհել, ես՝ հետ դարձել դիրքեր։ Ասել եմ՝ գնա՛ Ստեփանակերտ, իսկ ինքը թաքուն հետ ա եկել գյուղ։ Երկու անգամ ճանապարհել եմ, երկու անգամ էլ հետ ա դարձել, բայց էս վերջին հետ դառնալը ես չեմ իմացել։ Իրան իջեցրել եմ Ակնաղբյուր համայնք, մարդկանց ասել, որ հենց ավտոբուսները գան, իրան էլ կուղեկցեք, մեր համայնքից մենակ ինքն էր մնացել, բայց ինքը հետ է դարձել գյուղ»,- պատմում է Էդուարդ Հայրապետյանը։
Մադաթաշենի համայնքապետը Գեննադի Պետրոսյանին ճանապարհելուց և դիրքեր բարձրանալուց հետո իմացել է, որ վերջինս կրկին վերադարձել է գյուղ։ Հենց ինքը՝ Գեննադի Պետրոսյանն է զանգահարել համայնքապետին։
«Հոկտեմբերի 28-ն էր, զանգեց ինձ, ասեց՝ Է՛դ ջան, հետ եմ եկել գյուղ։ Ասում եմ՝ ինչի՞ ես հետ եկել գյուղ։ Ինքը տունն ա եղել, որ ադրբեջանցիները մտել են համայնք։ Զանգել, ասում ա՝ երեք հոգի կան, ձեր յանն են գնացել։ Ասում եմ՝ բա քեզ ո՞վ ա ասել, որ հետ դառնաս, ես քեզ տարհանել եմ, ուղեկցել եմ, որ գնաս Ստեփանակերտ»,- հիշում է Մադաթաշենի համայնքապետը։
Էդուարդ Հայրապետյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում բացատրել է Գեննադի Պետրոսյանին, թե նա ինչպես կարող է գյուղից դուրս գալ, ուր գնա, որ կարողանան հանդիպել, բայց գյուղից դուրս գալու ծրագիրն այդպես էլ չի իրագործվել։
«Զանգել ա, ասում ա՝ հեռախոսը նստում ա, մարտկոցին երկու խազ ա մնացել։ Ասել եմ՝ անջատի՛, կես ժամը մեկ կկապվե՛ս ինձ հետ ու նե՛նց կանես՝ քեզ չտեսնեն։ Տեղն ասել եմ՝ էսինչ ժամին, էսինչ հատվածում, գետի հունով իջնում ես դեպի Ակնաղբյուր, գալիս ես մոստի կողմը ու զանգում ես ինձ, ես կգամ քո հետևից։ Էդպես էլ չզանգեց։ Մենք էլ ինչքան զանգեցինք, ասում էր` անհասանելի է, բաժանորդը գտնվում է ռադիոծածկույթից դուրս։ Իրան ասեցի՝ էսքան տեղ ե՛կ, մոտ կիլոմետրուկես ճանապարհ էր, մի ձև կանենք, կգանք քո հետևից, ու տենց էլ չզանգեց»,- հիշում է Էդուարդ Հայրապետյանը։
Մադաթաշենի համայնքապետի ասելով՝ Գեննադի Պետրոսյանը վերջին տարիներին այլևս ոչնչով չէր զբաղվում, կենսաթոշակառու էր։ Բոլոր համագյուղացիների հետ լավ հարաբերություններ է ունեցել, նրանք էլ ինչով կարողացել օգնել են միայնակ կենսաթոշակառուին։
Գեննադի Պետրոսյանը մեկ հարազատ եղբայր է ունեցել, որը ժամանակին բնակվում էր Մոսկվայում, սակայն թե հիմա որտեղ է, Էդուարդ Հայրապետյանը չգիտի։ Փորձել են սոցիալական ցանցերով գտնել նրան, սակայն ապարդյուն։ Հայրապետյանի տեղեկություններով, Գեննադի Պետրոսյանի և նրա եղբոր միջև կապ չի եղել, չեն շփվել։ «40 տարեկան եմ, երևի մի անգամ եմ տեսել, որ գյուղ է եկել»,- ասաց Մադաթաշենի համայնքապետը։
Գեննադի Պետրոսյանի աճյունը մինչև օրս չի հայտնաբերվել։
«Հետքը» շարունակելու է ներկայացնել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից դաժանորեն սպանված քաղաքացիական անձանց պատմությունները։

Mr. Gennady Petrosyan, 69, was a resident of Madatashen, a village in Artsakh's Askeran region.
In late October 2020, Azerbaijani armed forces invaded the village and took him prisoner. Petrosyan was the sole remaining resident.
In November, a video of the horrific murder of Mr. Petrosyan was distributed on Azerbaijani telegram channels. It appears that a whole Azerbaijan army platoon partcipated.
The video begins by showing two Azeri soldiers grabbing the half-naked Petrosyan by the hands. Another soldier grabs him by the head, brings the knife to his throat, and slashes it.
Petrosyan writhes in pain. An Azerbaijan soldier puts his foot on the old man’s chest so he can’t move. Another soldier starts kicking Petrosyan in the abdomen. His beheading takes place near the bodies of dead pigs. The Azerbaijani soldiers watching applaud, whistle, and shout gyozal, gyozal (beautiful, beautiful).
Another video shows Petrosyan’s beheaded body lying next to a dead pig.
An Azeri soldier presses his foot on Petrosyan’s chest. Blood continues to flow out of his severed neck. When the Azerbaijani soldier turns the camera, Petrosyan's detached head is seen. The head, initially placed on the body of another pig, slips off and falls to the ground. This video is also accompanied by excited shrieks of the Azerbaijanis.
Gennady Petrosyan was a refugee from Azerbaijan. The family fled Sumgait during the February 1988 anti-Armenian pogroms and moved to Madatashen. He lived there alone, unmarried. His parents had long since died.
102 Armenians lived in Madatashen. Mayor Eduard Hayrapetyan tells Hetq that the evacuation of the village started on October 5, when Azerbaijani armed forces were some ten kilometers from the village. Armenians continued to leave the village until October 20. Residents were transported, in groups, to the neighboring community of Aknaghbyur, and from there by bus to Stepanakert.
Hayrapetyan says he personally escorted Petrosyan to Aknaghbyur twice, from where Petrosyan returned to Madatashen both times.
"On October 27, I took him to Aknaghbyur. Before that, I had organized the evacuation of all the residents of the community, but he remained with two adults. We evacuated them, but Gena did not go. He said he wanted to stay with me. I told him he’d be a burden given his age. I told him to go to the city and that I’d meet him there. I saw him off and returned to the defense positions. I told him to go to Stepanakert, but he secretly returned to the village. I said goodbye twice. He came back twice. But I never knew about the second return. I got him to Aknaghbyur and told people to put him on the next bus. He was the only one left from our community, but he returned to the village,” says Hayrapetyan.
After saying goodbye to Petrosyan and returning to the defense positions Hayrapetyan found out that Petrosyan had returned to the village. Petrosyan had telephoned the mayor.
"It was October 28. He called me and said, 'Dear, I have come back to the village.' I asked him why. When the Azerbaijanis entered the village, he was at home. He called and said that there were three people who had gone to my place. I asked, ‘Who told you to go back? I got you out and escorted you to Stepanakert.’” Hayrapetyan recalls.
During the telephone conversation, Hayrapetyan tells Petrosyan how he can leave the village and where to go so that they could meet. Their plan came too late.
"He called and said the phone’s battery was running low. I told him to turn it off, instructing him to call me every half hour, warning him not to be seen. I told him where to go, at what time. I told him to follow the river to Aknaghbyur and call me when he gets to the bridge. I said I’d meet him there. He never called. We called several times, but the message was the same; the subscriber is out of range. I told him it was only about a kilometer and a half and that we’d come after him. He never called,” recounts Hayrapetyan.
Mayor Hayrapetyan says Petrosyan was a pensioner who got along with all the villagers. They, in turn, assisted him however they could.
Petrosyan had a brother who used to live in Moscow. Hayrapetyan does not know where he is now. They tried, in vain, to locate the brother via the social networks. Hayrapetyan says the brothers had lost touch.