Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում
Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման համար նշանակված հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն։
«Նշանակվել են Հայաստանի հետ կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչները։ Առաջին հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում։ Հույս ունենք, որ Հայաստանը կգործի միջազգային իրավունքի շրջանակներում»,- Անկարայում լրագրողներին հայտարարել է Չավուշօղլուն։ Նա հավելել է, որ առաջիկա օրերին կբացվի Ստամբուլի և Երևանի միջև ավիահաղորդակցությունը։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը չի մանրամասնել, թե երբ կկայանա առաջին հանդիպումը։
Ավելի վաղ, հայտնի էր դարձել, որ թուրքական կողմից հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակվել ԱՄՆ-ում այդ երկրի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը, որը դիվանագիտական ծառայության մեջ է 1984 թվականից։ Հայկական կողմից հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակվել Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Թուրքական լրատվամիջոցները հայտարարել էին, որ դեպի Երևան թռիչքների է նախապատրաստվում թուրքական Pegasus ավիաընկերությունը, իսկ հայկական կողմից՝ FlyOne Armenia-ն։ Վերջինս փոխկապակցված է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։

First Meeting of Turkey-Armenia Special Representatives Slated for Moscow
Representatives of Turkey and Armenia will hold their first meeting in Moscow to normalize relations between the two countries according to a RIA Novosti report today quoting Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu.
“Special envoys for normalization with Armenia have been appointed. The first meeting will be in Moscow. We hope that Armenia will act within the framework of international law," Cavusoglu told journalists in Ankara. He added that flights between Istanbul and Yerevan will start in the coming days.
The Turkish Foreign Minister did not specify when the first meeting will take place.
Ruben Rubinyan, Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly, has been appointed Armenia’s special envoy for the normalization talks.
Former Turkish Ambassador to the United States Serdar Kılıç has been appointed Turkey’s representative in the upcoming talks.