Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում
Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման համար նշանակված հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն։
«Նշանակվել են Հայաստանի հետ կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչները։ Առաջին հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում։ Հույս ունենք, որ Հայաստանը կգործի միջազգային իրավունքի շրջանակներում»,- Անկարայում լրագրողներին հայտարարել է Չավուշօղլուն։ Նա հավելել է, որ առաջիկա օրերին կբացվի Ստամբուլի և Երևանի միջև ավիահաղորդակցությունը։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը չի մանրամասնել, թե երբ կկայանա առաջին հանդիպումը։
Ավելի վաղ, հայտնի էր դարձել, որ թուրքական կողմից հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակվել ԱՄՆ-ում այդ երկրի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը, որը դիվանագիտական ծառայության մեջ է 1984 թվականից։ Հայկական կողմից հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակվել Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Թուրքական լրատվամիջոցները հայտարարել էին, որ դեպի Երևան թռիչքների է նախապատրաստվում թուրքական Pegasus ավիաընկերությունը, իսկ հայկական կողմից՝ FlyOne Armenia-ն։ Վերջինս փոխկապակցված է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։

В Москве состоится первая встреча спецпредставителей Армении и Турции
Первая встреча специальных представителей Армении и Турции, назначенных с целью урегулирования отношений между двумя странами, состоится в Москве. Об этом сообщил на пресс-конференции в Анкаре министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
“Назначен спецпредставитель по урегулированию отношений с Арменией. Первая встреча состоится в Москве. Надеемся, что Армения будет действовать в рамках международного права”,- заявил Чавушоглу. Глава турецкого МИД также сказал, что на днях откроется авиасообщение между Стамбулом и Ереваном.
Чавушоглу не назвал дату первой встречи. Ранее стало известно, что спецпредставителем Турции назначен бывший посол этой страны в США Сердар Кылыч, состоящий на дипломатической службы с 19874 года. С Армянской стороны спецпредставителем назначен заместитель спикера Национального Собрания Рубен Рубинян.
Турецкие СМИ сообщили, что рейсы в Ереван будет выполнять турецкая авиакомпания “Pegasus”, с армянской стороны - авиакомпания “FlyOne Armenia”. Последняя взаимосвязана с депутатом правящей парламентской фракции “Гражданский договор” Хачатуром Сукиасяном.