Ստամբուլ մեկնողները կազատվեն 10.000 դրամ «օդի տուրքից»
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն Երեւան-Ստամբուլ առաջիկա չվերթի ուղեւորներին 36 ամսով (3 տարով) ազատել է 10.000 դրամ «օդի տուրքից»: Համապատասխան հրամանը ստորագրել է ՔԱԿ նախագահի պաշտոնակատար Միհրան Խաչատրյանը, քանի որ կոմիտեի ղեկավար Տաթեւիկ Ռեւազյանը գտնվում է դեկրետում:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՔԱԿ-ի կայքից, կոմիտեն հունվարի 10-ին թույլատրել է թուրքական «Pegasus Airlines» ավիաընկերությանը իրականացնել Ստամբուլ-Երեւան-Ստամբուլ թռիչքներ, որոնք լինելու են ոչ կանոնավոր (չարտերային, սեզոնային): Փետրվարի առաջին շաբաթվա ընթացքում կատարվելու է 2 չվերթ (ըստ «Pegasus»-ի չվացուցակի՝ փետրվարի 2-ին եւ 5-ին), իսկ փետրվարի 7-ից մինչեւ մարտի 27-ը՝ շաբաթական 3 չվերթ (երկուշաբթի, հինգշաբթի եւ շաբաթ օրերին):
Իր հերթին հայկական կողմից «Fly One Armenia» ընկերությունը հայտարարել է, որ փետրվարի 2-ից սկսելու է շաբաթական 2 անգամ (երկուշաբթի եւ ուրբաթ օրերին) ոչ կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել Երեւան-Ստամբուլ-Երեւան երթուղով: Ապրիլից, երբ արդեն մեկնարկած կլինի ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնը, հայկական օպերատորը շաբաթական 3 չվերթ կկատարի (երկուշաբթի, չորեքշաբթի եւ ուրբաթ օրերին): Ավիափոխադրողը ՀՀ ՔԱԿ-ից համապատասխան թույլտվությունն ստացել է դեկտեմբերին, իսկ թուրքական ավիացիոն իշխանություններից՝ հունվարին:
Ընդ որում՝ եթե «Fly One Armenia»-ն կապ է ապահովելու «Զվարթնոցի» (EVN) եւ Ստամբուլի նոր օդանավակայանի (IST) միջեւ, որը բացվել է 2018-ին եւ ներկայում այդ քաղաքն սպասարկող գլխավոր օդային դարպասն է (նախկինում Ստամբուլի գլխավոր օդանավակայանը Աթաթուրքի անվան կառույցն էր), ապա «Pegasus»-ը թռչելու է իր բազա հանդիսացող Սաբիհա Գյոքչենի անվան օդանավակայանի (SAW) ու «Զվարթնոցի» միջեւ:
Հիշեցնենք, որ 2019 թ. դեկտեմբերին խորհրդարանը լրացում կատարեց «Պետական տուրքի մասին» օրենքում եւ 10.000 դրամ «օդի տուրքից» ազատեց այն ֆիզիկական անձանց, ովքեր 36 ամսվա ընթացքում կմեկնեն նոր բացված ուղղություններով:
Արտոնությունը 36 ամսով (24 ամսով երկարաձգելու հնարավորությամբ) տրվում է այն չվերթերի համար, որոնց մեկնարկից 12 ամիս առաջ տվյալ ուղղությունը չի սպասարկվել: Սպասարկման բացակայություն է համարվում այն պարագան, երբ տվյալ ուղղությամբ կատարված թռիչքների քանակը ամառային սեզոնին չի գերազանցել 14-ը, իսկ ձմեռայինի ժամանակ՝ 10-ը: Նկատենք, որ ամառային սեզոնն սկսվում է մարտի վերջին կիրակի օրը եւ շարունակվում մինչեւ հոկտեմբերի վերջին շաբաթ օրը ներառյալ: Իսկ հոկտեմբերի վերջին կիրակիից մինչեւ մարտի վերջին շաբաթ օրը ձմեռային սեզոնն է:
Արտոնություն ստացած ուղղություններն սպասարկող ավիաընկերությունները պետք է թռիչքներ կատարեն առնվազն մեկ տարի, այսինքն՝ թե՛ ամառային, թե՛ ձմեռային աերոնավիգացիոն սեզոնին: Կառավարությունն էլ իր հերթին սահմանել է, որ թռիչքների հաճախականությունը պետք է լինի շաբաթական առնվազն 1 անգամ կամ նվազագույնը 28 չվերթ ամառային սեզոնին եւ 20 չվերթ ձմեռայինի ժամանակ (բացառություն են անհաղթահարելի ուժի՝ ֆորս մաժորի հետեւանքով չիրականացված չվերթերը):
Քանի որ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից մեկնողները դեռ 2014-ի դեկտեմբերից են ազատված «օդի տուրքից», հասկանալի է, որ արտոնությունը վերաբերում է Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից մեկնողներին:
Եվ քանի որ «Pegasus Airlines»-ը բավարարում է կառավարության սահմանած պահանջները, այսինքն՝ ձմեռային ընթացիկ սեզոնին կատարելու է շաբաթական 3 կամ նվազագույնը 20 չվերթ Երեւան (EVN)-Ստամբուլ (SAW) ուղղությամբ, դրանով մեկնող ուղեւորները կազատվեն 10.000 դրամ «օդի տուրքից»: Այս մասին ՔԱԿ նախագահի պաշտոնակատար Միհրան Խաչատրյանը համապատասխան հրաման է ստորագրել հունվարի 20-ին։ Նկատենք, որ ՔԱԿ-ն իր կայքում որեւէ տեղեկություն չի հայտնել «Fly One Armenia»-ի կողմից իրականացվելիք Երեւան (EVN)-Ստամբուլ (IST) չվերթի ուղեւորներին արտոնություն տալու մասին:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՔԱԿ-ի կայքից, 2019-ի օրենսդրական փոփոխությունից հետո՝ սկսած 2020-ի հունվարից, 3-ական տարով «օդի տուրքից» ազատվել են «Զվարթնոցից» դեպի Հռոմ (օդանավակայանի կոդը՝ CIA), Միլան (BGY), Կալուգա (KLF), Ուֆա (UFA), Կիեւ (IEV), Օդեսա (ODS), Մայնի Ֆրանկֆուրտ (FRA), Չելյաբինսկ (CEK), Սարատով (GSV), Բելգորոդ (EGO), Աստրախան (ASF), Աբու Դաբի (AUH), Լառնակա (LCA), Վիլնյուս (VNO), Տյումեն (TJM), Ստամբուլ (SAW) մեկնող ուղեւորները:
Հավելենք, որ եթե, ըստ «Pegasus Airlines»-ի ներկայացրած հայտի, դրա չվերթերը սպասարկելու են «Airbus A320», «Airbus A321» եւ «Boeing 737» տիպի ինքնաթիռներ, ապա «Fly One Armenia»-ն օգտագործելու է «Airbus A320» օդանավեր։
ՀԳ․ «Հետքի» հրապարակումից հետո քաղավիացիայի կոմիտեի կայքում ուշացումով թարմացումներ են կատարվել։ Այսպես՝ տեղադրվել է դեկտեմբերի 30-ին «Fly One Armenia»-ին տրված թույլտվությունը, որով վերջինս իրավունք է ստացել ոչ կանոնավոր թռիչքներ կատարել Երեւան (EVN)-Ստամբուլ (IST)-Երեւան (EVN) ուղղությամբ։ Ըստ թույլտվության՝ փետրվար-մարտ ժամանակահատվածում ավիափոխադրողը կատարելու է շաբաթական 3 չվերթ, չնայած ինչպես վերեւում նշեցինք, օպերատորը հայտարարել է ձմեռային սեզոնին շաբաթական 2 չվերթ իրականացնելու մասին։ ՔԱԿ նախագահի պաշտոնակատար Մ․ Խաչատրյանը հունվարի 24-ին հրամայել է «Fly One Armenia»-ի այս թռիչքների համար կիրառել «օդի տուրքից» ազատելու արտոնությունը։
Նմանատիպ արտոնություն դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերին տրվել է նաեւ «Fly One Armenia»-ի Երեւան-Թել Ավիվ (TLV)-Երեւան եւ Երեւան-Լիոն (LYS)-Երեւան չվերթերի ուղեւորներին։ Նկատենք, սակայն, որ հայկական օպերատորն առայժմ շահագործում է միայն դեպի Լիոն ուղղությունը։

Пассажиры рейса Ереван-Стамбул будут освобождены от “пошлины на воздух”
Комитет гражданской авиации Армении освободил на 36 месяцев пассажиров предстоящего рейса Ереван-Стамбул от “пошлины на воздух” в размере 10 тысяч драмов. Соответствующий приказ подписал врио председателя КГА Мигран Хачатурян, поскольку руководитель Комитета Татевик Ревазян находится в декретном отпуске.
Как сообщает сайт КГА, 10 января турецкая авиакомпания “Pegasus Airlines” получила разрешение на выполнение чартерного рейса Стамбул-Ереван-Стамбул. В первую неделю февраля будет выполнено два рейса, а с 7 февраля по 27 марта – по три рейса в неделю (в понедельник, четверг и субботу).
В свою очередь армянская авиакомпания “Fly One Armenia” со 2 февраля начнет дважды в неделю (в понедельник и пятницу) выполнять чертерный рейс Ереван-Стамбул-Ереван. А уже с апреля, когда откроется летний аэронавигационный сезон, армянский оператор увеличит число рейсов до трех (по понедельникам, средам и пятницам).
В декабре соответствующее разрешение выдал армянскому авиаперевозчику Комитет гражданской авиации Армении, а в январе – турецкие авиационные власти.
При этом если “Fly One Armenia” будет обеспечивать связь между ереванским аэропортом “Звартноц” (EVN) и новым аэропортом Стамбула (IST), который открылся в 2018 году и в настоящее время является главными воздушными воротами города (раньше эту функцию выполнял аэропорт имени Ататюрка), то “Pegasus” будет летать между аэропортом имени Сабиха Гёкчена (SAW), который является его базой, и аэропортом “Звартноц”. Напомним, что в декабре 2019 г. парламент Армении внес дополнение в закон РА “О государственной пошлине”, которым предусматривается освободить от пошлины на воздух в размере 10 тысяч драмов тех физических лиц, которые в течение 36 месяцев будут летать на новых направлениях.
Обслуживающие льготные направления авиакомпании должны выполнять полеты в течение как минимум года, то есть как в летний, так и в зимний аэронавигационные сезоны. В свою очередь правительство установило, что частота рейсов должна быть по меньшей мере раз в неделю, либо минимум 28 рейсов за летний сезон и 20 рейсов – за зимний (исключение составят рейсы, выполнение которых будет невозможно из-за форс-мажорных ситуаций). Поскольку пассажиры, вылетающие из аэропорта “Ширак” в Гюмри, были освобождены от пошлины на воздух еще с декабря 2014 г., то понятно, что льгота касается пассажиров ереванского аэропорта “Звартноц”.
В связи с тем, что “Pegasus Airlines” удовлетворяет установленным правительством требованиям – выполнять рейс Ереван (EVN)-Стамбул (SAW) трижды в неделю или минимум 20 рейсов за текущий зимний сезон, то пассажиры этой авиакомпании будут освобождены от уплаты пошлины на воздух.
Соответствующий приказ врио председателя Комитета гражданской авиации М.Хачатрян подписал 20 января. Отметим, что на сайте КГА нет какой-либо информации о предоставлении аналогичной льготы пассажирам рейса Ереван (EVN)-Стамбул (IST) авиакомпании “Fly One Armenia”.
Тот же сайт сообщает, что после внесения в 2019 году законодательной поправки с января 2020 г. от “пошлины на воздух” сроком на три года освобождены пассажиры, вылетающие из ереванского аэропорта “Звартноц” в Рим (код аэропорта CIA), Милан (BGY), Калугу (KLF), Уфу (UFA), Киев (IEV), Одессу (ODS), Франкфурт-на-Майне (FRA), Челябинск (CEK), Саратов (GSV), Белгород (EGO), Астрахань (ASF), Абу-Даби (AUH), Ларнаку (LCA), Вильнюс (VNO), Тюмень (TJM), Стамбул (SAW).
Добавим, что рейсы авиакомпании “Pegasus Airlines” будут обслуживать самолеты “Airbus A320”, “Airbus A321” и “Boeing 737”, а рейсы авиакомпании “Fly One Armenia” – самолеты “Airbus A320”.
PS. После публикации “Hetq” на сайте КГА с опозданием вносились обновления. Было опубликовано разрешение, выданное "Fly One Armenia" 30 декабря, по которому последняя получила право совершать нерегулярные полеты по направлению Ереван (EVN)-Стамбул (IST)-Ереван (EVN). Согласно разрешению, в феврале-марте авиакомпания будет выполнять 3 рейса в неделю, хотя, как было сказано выше, в зимний сезон оператор заявил о 2 рейсах в неделю. Врио председателя КГА М. Хачатрян 24 января распорядился применить льготу для этих рейсов “Fly One Armenia”.
Аналогичная привилегия была предоставлена пассажирам рейсов “Fly One Armenia” Ереван-Тель-Авив (TLV)-Ереван и Ереван-Лион (LYS)-Ереван в декабре прошлого года. Отметим, однако, что армянский оператор в настоящее время летает только в направлении Лиона.