Էրդողանը չի բացառում հայ-թուրքական սահմանի բացման հնարավորությունը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի բացառել Հայաստանի հետ սահմանի բացումը, եթե Անկարայի և Երևանի միջև գործարկված բանակցային գործընթացը հաջողվի։ Այդ մասին Էրդողանը հայտարարել է Սենեգալից Թուրքիա վերադարձի ճանապարհին լրագրողներին տված հարցազրույցի ժամանակ։
«Եթե Հայաստանը պահպանի վճռականությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման ուղղությամբ, որը սկսվել է երկու երկրի հատուկ ներկայացուցիչների կողմից, ապա Թուրքիայի համար փակ սահմանների պահպանման անհրաժեշտությունը կվերանա»,- Էրդողանի խոսքերը մեջբերել է Anadolu գործակալությունը։
Էրդողանի խոսքով՝ Կովկասյան տարածաշրջանը խաղաղության, կայունության և բարգավաճման կարիք ունի։ «Մենք բավարարված ենք այն կամքով, որը Հայաստանը ցուցաբերում է մեզ հետ կարգավորման համար։ Մենք նաև գիտենք, որ Հայաստանը ունի կոնկրետ սպասելիքներ, ինչպես օրինակ՝ սահմանների բացումն ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը»,- նշել է Էրդողանը՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատելով, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ցանկացած գործողություն կհամաձայնեցվի Ադրբեջանի հետ։
Հիշեցնենք, որ վաղը՝ փետրվարի 24-ին, Վիեննայում նախատեսվում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի հանդիպումը։ Դա կլինի երկրորդ հանդիպումը։

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, during a press release on the plane returning him to Turkey following his visit to Africa, said that Ankara could open the border with Armenia if normalization talks between the two countries succeed.
"If Armenia remains determined to advance the negotiation process launched by the two countries' special envoys, the need for Turkey to maintain closed borders will disappear," Anadolu Agency quotes Erdogan as saying.
Erdoğan said the Caucasus region needs peace, stability and prosperity and that he believes Armenia is ready to normalize relations.
"We also know that Armenia has specific expectations, such as the opening of borders and the establishment of diplomatic relations," Erdogan said, reaffirming that Ankara will consult with Baku during the process.
The special representatives of Armenia and Turkey are scheduled to meet in Vienna tomorrow for the second round of normalization talks.