Անկյունում հայտնված ռուսական ավիացիան ելքեր է մտմտում, իսկ ի՞նչ են անում մերոնք
Այն բանից հետո, երբ ռուսական ուժերը ներխուժեցին Ուկրաինա, եւ Արեւմուտքը տնտեսական պատժամիջոցներ սկսեց կիրառել Ռուսաստանի հանդեպ, շատ ծանր վիճակում հայտնվեց ռուսական ավիացիան:
Ինչպես արդեն գրել ենք, ավիաշինական երկու հսկաները՝ «Airbus»-ն ու «Boeing»-ը, դադարեցրել են համագործակցությունը ռուսական փոխադրողների հետ, դրան գումարած՝ արտասահմանյան լիզինգատու ընկերությունները ռուսական շահագործողներից հետ են պահանջում իրենց սեփականություն հանդիսացող ինքնաթիռները։ Դրանցից մեկի՝ «Սիբիր» ավիաընկերության «Airbus A320neo» օդանավին մարտի 3-ին ՀՀ ավիացիոն իշխանությունները չթույլատրեցին Երեւանից վերադառնալ Նովոսիբիրսկ, քանի որ դրա իռլանդական սեփականատիրոջ, գրանցման երկրի՝ Բերմուդյան Կղզիների ու ռուսական շահագործողի միջեւ խնդիր է ծագել:
Արտասահմանյան լիզինգատուներից օդանավեր վարձակալած ռուսական օպերատորներն այսօր ծանր կացության մեջ են:
Ռուսական վարձակալությունից ավելի քան 700 օդանավ վերադարձնելու գլուխկոտրուկը
Ռուսաստանի դեմ մտցված պատժամիջոցների թվում Եվրամիությունն իր տարածքում գրանցված լիզինգատու ընկերություններին կարգադրել է մինչեւ մարտի 28-ը խզել ռուսական շահագործողների հետ օդանավերի վարձակալության պայմանագրերը եւ պահանջել դրանց վերադարձը: ԵՄ-ն արգելել է ոչ միայն օդանավերի ու պահեստամասերի վաճառքը ռուսական կողմին, այլեւ ցանկացած ծառայության մատուցումը, այդ թվում՝ լիզինգը:
Ինչպես նկատում է ch-aviation.com կայքը, իրավիճակն է՛լ ավելի է բարդանում նրանով, որ ԵՄ-ի նշած ժամկետը բավական կարճ է, եւ պարզ չէ, թե ՌԴ իշխանություններն ու ավիաընկերություններն ինչպես կհամագործակցեն օդանավերի արտասահմանյան սեփականատերերի հետ, այսինքն՝ եթե նրանք հրաժարվեն վերադարձնել օդանավերը (սա միանգամայն իրական ռիսկ է), ի՞նչ պիտի անեն սեփականատերերը: Մեկ այլ խնդիր է այն, թե ինչպես պիտի շահագործողները մուծեն օդանավերի վարձավճարները, եթե ռուսական բանկերը անջատվում են միջազգային փոխանցումների SWIFT համակարգից:
Ch-aviation.com-ի գնահատմամբ՝ խոսքն ավելի քան 700 օդանավ ռուսական վարձակալությունից վերադարձնելու մասին է: Ինչպես նշել են ռուսական աղբյուրները, ՌԴ-ում դիտարկում են օդանավերն ազգայնացնելու, այսինքն՝ արտասահմանյան սեփականատերերից գնելու տարբերակը, չնայած այս պարագայում, ըստ ch-aviation-ի, պետությունը մտածում է միայն ազգային ավիափոխադրող «Աէրոֆլոտին» օգնելու մասին: Բայց նույն եվրոպական լիզինգատուները, որոնց արգելված է օդանավ կամ պահեստամաս վաճառել ռուսներին, արդյոք կհամաձայնեն այս տարբերակին: Մյուս կողմից՝ ի՞նչ է լինելու, երբ գա օդանավերի համար նոր պահեստամաս ձեռք բերելու ժամանակը: Այստեղ նկատենք, որ «Airbus»-ից ու «Boeing»-ից զատ՝ ռուսական կողմին հրաժարվել է օդանավեր ու պահեստամասեր մատակարարել նաեւ բրազիլական ավիաշինական հսկան՝ «Embraer»-ը:
Տեսականորեն հնարավոր է, որ ռուսական կողմն ուղղակի առանց վճարելու իր մոտ պահի արտասահմանցիներին պատկանող օդանավերը: «Bloomberg» գործակալությունը ենթադրել է, որ այդ պարագայում միլիարդավոր դոլարների կորստի ռիսկ է լինելու:
Նկատենք նաեւ, որ լիզինգատուների կողմից օդանավերն առգրավելու վտանգը տարբեր կերպ է ազդելու ռուսական ավիաընկերությունների վրա: Օրինակ՝ «Աէրոֆլոտը» համեմատաբար քիչ կտուժի, քանի որ սեփականության իրավունքով, ըստ ch-aviation.com-ի, շահագործում է ավելի քան 50 օդանավ, 17 հատ էլ վարձով հանձնել է իր դուստր ձեռնարկություններին՝ «Ավրորային», «Պոբեդային», «Ռոսիային»: Որոշակիորեն ապահով է նաեւ «Utair»-ը, որը եւս սեփական օդանավերի մեծ պարկ ունի (ունեցած 70-ից 50 հատը սեփական են), իսկ «Սիբիրը», «Ural Airlines»-ը, «Պոբեդան» ու «Ռոսիան» լիզինգային պայմանագրերից կախման մեջ են:
Ռուսական կողմը վախենում է, որ արտերկրում կկալանավորեն իր փոխադրողների օդանավերը
Այլ երկրներում օդանավերի կալանման իրական վտանգի պայմաններում ՌԴ օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալությունը՝ Ռոսավիացիան, ռուսական ավիափոխադրողներին մարտի 5-ին խորհուրդ տվեց ամսի 6-ից դադարեցնել դեպի արտերկիր բոլոր ուղեւորատար եւ բեռնատար թռիչքները, իսկ ամսի 8-ից՝ արտերկրից թռիչքները դեպի Ռուսաստան։ Վտանգի տակ են հայտնվել ռուսական ավիաընկերությունների այն օդանավերը, որոնց լիզինգատու սեփականատերերը օտարերկրյա ընկերություններ են, իսկ օդանավերը գրանցված են Ռուսաստանից դուրս: Խոչընդոտների բախվելու վտանգից զերծ են ռուսական օպերատորների այն օդանավերը, որոնք գրանցված են հենց ՌԴ-ում կամ թեկուզ արտասահմանում, բայց կալանքի ռիսկը արտերկրում բացակայում է. սա կախված է լիզինգատու-ռուսական շահագործող հարաբերություններից եւ այն երկրից, դեպի ուր թռչում է օդանավը: Բնականաբար, խնդիր չունեն նաեւ այն օդանավերը, որոնք չեն լքելու Ռուսաստանի օդային տարածքը:
Օրինակ ստորեւ ներկայացված պատկերում, որը վերցված է թռիչքներին առցանց հետեւող flightradar24.com կայքից, երեւում է, որ «Աէրոֆլոտի» ինքնաթիռներն այս պահին չվերթեր են կատարում բացառապես Ռուսաստանի քաղաքների միջեւ։
Ռոսավիացիան խորհուրդ է տվել ՌԴ քաղաքացիներին Ռուսաստան վերադառնալ արտասահմանյան ավիաընկերությունների ուղիղ թռիչքներով (այսինքն՝ նրանց միջոցով, որոնց մուտքը ՌԴ արգելված չէ. փետրվարի վերջին Ռուսաստանը 36 երկրի փոխադրողների համար փակել է իր երկինքը՝ ի պատասխան այդ երկրների նմանատիպ քայլի) կամ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Քաթարի, ԱՄԷ-ի, Թուրքիայի եւ Սերբիայի տարածքով տարանցիկ չվերթի միջոցով. սրանք այն երկրներից են, որտեղ կարող են ժամանել ռուսական օպերատորները, եւ հակառակը՝ դրանց փոխադրողների մուտքը ՌԴ արգելված չէ: Ռոսավիացիան Ռուսաստան հասնելու մեկ այլ տարբերակ է դիտարկել, օրինակ, օդանավով Լատվիա, Լիտվա, Լեհաստան կամ Ֆինլանդիա հասնելը, որտեղից ցամաքային տրանսպորտով կարելի է հասնել Ռուսաստան:
Ռոսավիացիայի հորդորին հաջորդեցին ռուսական ընկերությունների հայտարարությունները միջազգային չվերթերը դադարեցնելու մասին:
Ռուսական որոշ ավիաընկերություններ շարունակում են թռչել Հայաստան
Հայաստանն այն երկրների թվում է, որոնք չեն արգելել ռուսական փոխադրողների մուտքը իրենց օդային տարածք, նմանապես մեր ավիաընկերությունները խնդիր չունեն ՌԴ երկնքում: Սակայն ինչպես եղավ «Սիբիրի» օդանավի պարագայում, չի բացառվում, որ ռուսական ավիաընկերությունների՝ արտերկրում գրանցված օդանավերը մեր տարածքում խնդրի բախվեն, ինչը պայմանավորված կլինի բացառապես այդ օդանավի սեփականատիրոջ եւ/կամ գրանցման երկրի կողմից ՀՀ քաղավիացիոն իշխանություններին ներկայացրած համապատասխան պահանջներով:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի կայքից տեղեկանում ենք, որ մարտի 8-ին ռուսական փոխադրողներից «Nordwind Airlines»-ը, «Red Wings Airlines»-ը, «Utair»-ն ու «Ikar Airlines»-ը (ապրանքանիշը՝ «Pegas Fly») Երեւան են ժամանել Մոսկվայից, իսկ Ուֆայից եւ Միներալնիե Վոդիից եկել է «Azimuth»-ը, Սանկտ Պետերբուրգից՝ «Ikar Airlines»-ը, Եկատերինբուրգից՝ «Red Wings Airlines»-ը, Սամարայից՝ «IrAero»-ն (տես ստորեւ):
Այլ է վիճակը «Շիրակ» օդանավակայանում, որից օգտվում են միայն ռուսական օպերատորները․ վերջին օրերին նրանք չեղյալ են հայտարարել իրենց չվերթերը դեպի Գյումրի (տես ստորեւ)։
Եթե այս միտումը երկար շարունակվի, ապա «Շիրակում» առաջիկայում տեսնելու ենք ուղեւորահոսքի շեշտակի անկում։ Նույնը, ի դեպ, համեմատաբար ավելի մեղմ տեմպերով սպասվում է «Զվարթնոցին», եթե, իհարկե, ռուսական կամ հայկական օպերատորները չփակեն այն բացը, որն առաջացել է մի շարք փոխադրողների, այդ թվում՝ «Աէրոֆլոտի»՝ հայկական շուկայից ժամանակավորապես դուրս գալով։
Ի՞նչ են անում հայկական ավիաընկերությունները
Ինչպես արդեն գրել ենք, ստեղծված իրավիճակում հայկական ավիաընկերությունները եւ «Զվարթնոցը» տնտեսապես օգտվելու որոշակի հնարավորություններ են ստանում, այլ հարց է, թե որքանով նրանք կօգտվեն առիթից։
Այստեղ խնդիրն այն է, որ հայկական փոխադրողների ընդհանուր ավիապարկը շատ փոքր է, հետեւաբար «առիթից օգտվելը» պետք է հարաբերականորեն ընդունենք։ Այդուհանդերձ, «Զվարթնոցի» չվացուցակը եւ flightradar24.com կայքը ցույց են տալիս, որ այս պահին դեպի Ռուսաստան թռչելու իրավունք ունեցող հայկական փոխադրողներից մեկի օդանավերն աշխատում են հագեցած գրաֆիկով, մյուսինը՝ թեթեւ։
Այսպես՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» EK-73736 գրանցումով «Boeing 737-500»-ը մարտի 8-ի լույս գիշերը Բաթումից վերադարձել է Երեւան, հետո կատարել է Երեւան-Մոսկվա-Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան չվերթը, ապա մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղից այս պահին վերադառնում է Երեւան։ Ավիաընկերության մյուս ինքնաթիռը՝ EK-73792 գրանցումով «Boeing 737-800»-ը, մարտի 8-ին կատարել է Երեւան-Մոսկվա-Երեւան, Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան եւ Երեւան-Մոսկվա-Երեւան չվերթերը։ Երրորդ բորտը՝ EK-73705 գրանցումով «Boeing 737-800»-ը, իրականացրել է Երեւան-Մոսկվա-Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա-Երեւան-Թբիլիսի չվերթը։
Երկրորդ օպերատորը՝ «Fly One Armenia»-ն, ինչպես հայտնի է, մարտի 1-ից է սկսել թռչել դեպի Ռուսաստան։ Ընկերության երկու օդանավերն էլ վարձակալված են մոլդովական գործընկեր «Fly One»-ից եւ չեն փոխել մոլդովական գրանցումը։ Դրանցից ER-00006 գրանցումով «Airbus A320»-ը մարտի 8-ին կատարել է Երեւան-Եկատերինբուրգ-Երեւան չվերթը, իսկ նախորդ օրերին թռիչքներ է իրականացրել դեպի Մոսկվա։
Բայց միեւնույնն է՝ սա շատ քիչ է։ Այս օրերին քանի կա պահանջարկ, հայկական օպերատորները պետք է ձգտեն շուտափույթ թույլտվություն ստանալ՝ ռուսական ուղղություններով թռիչքներ կազմակերպելու համար։ Արդեն գրել ենք, որ նման ծրագիր ունի Երեւան-Թեհրան-Երեւան երթուղին շահագործող «Armenia Airways»-ը։ «Զվարթնոցի» կայքից էլ տեղեկանում ենք, որ մարտի 10-ին Երեւանից Մոսկվա է մեկնելու «Շիրակ Ավիան» (չվերթի համարը՝ SHS 712), որի «Boeing 737-500» տիպի օդանավը (հայկական գրանցումը՝ EK-SHA) մինչ այս շահագործվում էր «Armenia Airways»-ի կարիքների համար (տես ստորեւ)։
«Շիրակ Ավիայի» Մոսկվա-Երեւան հետադարձ թռիչքը նախատեսված է ամսի 11-ի լույս գիշերը։
Գլխավոր լուսանկարում՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» EK-73705 գրանցումով ինքնաթիռը՝ Մոսկվայի երկնքում, 06.09.2021, jetphotos.com

Russian Air Carriers Being Squeezed; Can Armenian Operators Fill the Gap?
After Russian forces invaded Ukraine and the West imposed economic sanctions on Russia, Russian aviation faces a very difficult situation.
Airbus and Boeing, the two aircraft manufacturing giants, have ceased cooperating with Russian carriers. In addition, foreign leasing companies are demanding the return of their planes from Russian operators.
On March 3, Armenian aviation authorities did not allow a Siberia Airlines’ Airbus A320neo plane to return to Novosibirsk from Yerevan, as a problem arose between its Irish owner, the country of registration (the Bermuda Islands), and the Russian operator.
Russian operators renting planes from foreign leasing companies are in a difficult situation today.
The dilemma of returning more than 700 aircraft from Russian leases
Among the sanctions against Russia, the European Union (EU) has ordered leasing companies registered in its territory to terminate aircraft lease agreements with Russian operators by March 28 and demand their return. The EU has banned not only the sale of aircraft and spare parts to Russia, but also the provision of any services, including leasing.
According to ch-aviation.com, the situation is further complicated by the fact that the deadline set by the EU is quite short, and it is not clear how the Russian authorities and airlines will cooperate with foreign aircraft owners if they refuse to return the aircraft (this is a very real risk). What should the owners do in this case? Another issue is how operators will pay aircraft rent if Russian banks are removed from the international SWIFT transfer system.
According to ch-aviation.com, at issue is the return of some 700 planes from Russian leases. According to Russian sources, Russia is considering the option of nationalizing the aircraft, i.e., buying them from foreign owners, although in this case, according to ch-aviation, the government is thinking only of helping the national air carrier Aeroflot. But will the same European leasing companies, which are banned from selling aircraft or spare parts to the Russians, agree to this option? Then too, what will happen when it comes time to buy new spare parts for aircraft? It should be noted that in addition to Airbus and Boeing, the Brazilian manufacturing giant Embraer has also refused to supply aircraft and spare parts to Russia.
Theoretically, it is possible that Russia will simply keep the planes belonging to foreigners without paying. Bloomberg estimates that in this case there will be a risk of losing billions of dollars.
We should note that the risk of confiscation of aircraft by leasing companies will affect Russian airlines in different ways. For example, Aeroflot will suffer relatively little, as it owns more than 50 aircraft and has leased 17 to its subsidiaries Avrora, Pobeda, and Rossiya. Utair, which also has a large fleet of its own aircraft (50 of 70 are owned by Utair) is somewhat safe. Siberia, Ural Airlines, Pobeda and Rossiya are dependent on leasing agreements.
Russia is afraid that its airlines' planes will be seized overseas
Facing a real threat of aircraft closures in other countries, Russia's Federal Air Transport Agency (Rosaviatsiya), advised Russian airlines to suspend all passenger and cargo flights abroad as of March 6 and all foreign flights to Russia as of March 8. Planes of Russian airlines registered outside Russia that are leased by foreign companies are in danger. Planes of Russian operators that are registered in Russia or even abroad and face no seizure risk, are free from the danger of encountering obstacles. Of course, planes not leaving Russian airspace also face no problem.
For example, in the below map taken from the online flight tracking site flightradar24.com, Aeroflot planes are currently flying exclusively between Russian cities.
Rosaviatsiya advised Russian citizens to return to Russia by direct flights of foreign airlines (i.e., via those whose entry to Russia is not restricted. At the end of February Russia closed its skies to 36 countries in response to similar moves by those countries), or by transit flights through Azerbaijan, Armenia, Kazakhstan, Qatar, UAE, Turkey and Serbia. These are the countries where Russian operators can arrive, and vice versa. The entry of their carriers to Russia is not prohibited. Rosaviatsiya advised that another way to reach Russia, for example, was to reach Latvia, Lithuania, Poland or Finland by plane, and then to Russia overland.
Rosaviatsiya’s advice was followed by announcements by Russian companies to suspend international flights.
Some Russian airlines continue to fly to Armenia
Armenia is one of the countries that has not banned Russian carriers from entering its airspace and Armenian planes have no problem flying over Russia. However, as in the case of Siberia aircraft, it can’t be ruled out that planes of Russian airlines registered abroad will encounter a problem in Armenia. This will depend exclusively by the relevant requirements submitted by the owner of the aircraft and / or the country of registration to Armenia’s Civil Aviation Committee.
According to the Zvartnots Airport website, on March 8, Russian carriers Nordwind Airlines, Red Wings Airlines, Utair and Ikar Airlines (brand: Pegas Fly) landed in Yerevan from Moscow, and Azimuth arrived from Ufa and Mineralnye Vody, Ikar Airlines from St. Petersburg, Red Wings Airlines from Yekaterinburg, IrAero from Samara (see below).
The situation is different at Gyumri’s Shirak Airport which is used only by Russian operators․ In recent days, they have canceled their flights to Gyumri (see below).
If this tendency continues in the long haul, we will soon see a sharp decline in passenger flows to Shirak. The same, by the way, is expected for Zvartnots, at a relatively slower pace, unless Russian or Armenian operators close the gap created by several carriers, including Aeroflot, temporarily leaving the Armenian market.
What are Armenian airlines doing?
As we’ve written, in the current situation, Armenian airlines and Yerevan's Zvartnots Airport may reap economic benefits from the situation. It’s another question if they’ll be able to exploit such opportunities.
The problem is that the total fleet of Armenian carriers is very small. Nevertheless, the Zvartnots flight schedule and the flightradar24.com website show the planes of one of the Armenian carriers entitled to fly to Russia working at a busy clip. The other carrier, less so.
Aircompany Armenia’s Boeing 737-500 (EK-73736) returned to Yerevan from Batumi on the night of March 8, then made the Yerevan-Moscow-Yerevan-Tbilisi-Yerevan flight, then left for St. Petersburg and returned to Yerevan.
The airlines other plane (Boeing 737-800; registration EK-73792), made Yerevan-Moscow-Yerevan, Yerevan-Tbilisi-Yerevan and Yerevan-Moscow-Yerevan flights on March 8. The third plane (Boeing 737-800; registration  EK-73705 registration), flew the Yerevan-Moscow-Yerevan-Tbilisi-Yerevan-Moscow-Yerevan-Tbilisi routes.
The second operator, Fly One Armenia, started flying to Russia on March 1. Both company planes are leased from its Moldovan partner Fly One and have not changed the Moldovan registration. The Airbus A320 (registration ER-00006) made the Yerevan-Yekaterinburg-Yerevan flight on March 8 and had flown to Moscow previous days.
Given the increased demand, Armenian operators should try to get permission as soon as possible to organize flights to Russian destinations. We have written that Armenia Airways, operating the Yerevan-Tehran-Yerevan route, has such a program. According to the Zvartnots Airport website, Shirak Avia will leave Yerevan for Moscow on March 10 (flight number SHS 712).