Արցախի մշակութային ժառանգության մասին միջազգային կոնֆերանսը կայացել է, որքան էլ ադրբեջանցիները փորձել են տապալել այն
Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության վերաբերյալ միջազգային կոնֆերանսը Վիեննայում կայացել է՝ չնայած Ադրբեջանի կողմից այն տապալելու փորձերին։ Կոնֆերանսը կազմակերպել էին Զալցբուրգի համալսարանը, «Կապույտ վահան» կազմակերպության Ավստրիայի գրասենյակը, Վիեննայի պատմական արվեստների թանգարանն ու Մայր Աթոռի Արցախի հոգեւոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակը։ Բանը հասել էր նրան, որ Ավստրիայում Ադրբեջանի դեսպանը գնացել էր Զալցբուրգի համալսարանի ռեկտորի մոտ՝ փորձելով խոչընդոտել համալսարանի դասախոս, հայագետ, լեզվաբան Յասմին Դում-Թրագուտի (Jasmine Dum-Tragut) կողմից Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնֆերանսի կազմակերպումը։
Բուն կոնֆերանսից առաջ՝ մայիսի 11-14-ը, Զալցբուրգում բացվել էր «Մշակույթը հակամարտության մեջ, Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունը» խորագրով ցուցահանդեսը, որի ընթացքում տեղի էր «Արցախի հոգեւոր-մշակութային ժառանգություն» (անգլերեն) գրքի շնորհանդեսը։ Գիրքը հրատարակվել է Մայր Աթոռի Արցախի հոգեւոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի նախաձեռնությամբ: Յասմին Դում-Թրագուտն այս գրասենյակի Ավստրիայի կոմիտեի ղեկավարն է։
Հայագետն ասում է, որ կոնֆերանսից առաջ տեղի ադրբեջանական համայնքն ու դեսպանատունը նամակներ էին ուղարկել միջոցառման մասնակիցներին, Վիեննայի թանգարանին, Ավստրիայի պետական կառույցներին, նույնիսկ՝ բանակին։ Բայց հավելում է, որ ինքը սովոր է նման «հիմար նամակներ» ստանալ թուրքերից ու ադրբեջանցիներից, եւ դա իրեն բնավ չէր անհանգստացնում։ Փոխարենը մտահոգիչ էր ադրբեջանցի դեսպանի՝ Զալցբուրգի համալսարանի ռեկտորի հետ հանդիպումը։ Սակայն դրա հաջորդ օրը համալսարանի կայքի առաջին էջում լուսաբանվել է միջոցառումը։ Դում-Թրագուտն ասում է, որ համալսարանն աջակցեց իրեն՝ պաշտպանելով ազատ խոսքն ու մշակույթը։
Մայիսի 13-14-ը Վիեննայի պատմական արվեստների թանգարանում տեղի է ունեցել «Մշակույթը հակամարտության մեջ․ Հարավային Կովկասն այսօր» թեմայով միջազգային կոնֆերանսն ու դրան հաջորդող աշխատարանը (workshop): Բուն թեման Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն ու պահպանումն էր։
Տիկին Դում-Թրագուտն ասում է, որ հավանական մասնակիցներից ոմանք հրաժարվեցին մասնակցել կոնֆերանսին, քանի որ, իրենց ասելով, չէին ցանկանում ներքաշվել հակամարտության մեջ, չնայած նրանց ասում էին, որ խնդիրը մշակութային է, այլ ոչ քաղաքական։ Հայագետը նկատում է, որ եթե Ավստրիայում մարդիկ թեկուզ որոշակի գիտելիքներ ունեն Հայաստանի մասին, ապա Արցախի մասին չեն լսել։ Վերջինիս մասին տեղի հանրությունը որոշ բաներ լսեց 2020-ի պատերազմի ժամանակ, բայց դրանից հետո կրկին մոռացան, քանի որ լրատվամիջոցներն այլեւս չէին խոսում Արցախի թեմայից։ Ինքը՝ Դում-Թրագուտը, պատերազմի օրերին եւ դրանից հետո փորձում էր Ավստրիայում հնարավորինս շատ ինֆորմացիա տարածել տեղի ունեցողի վերաբերյալ, նաեւ օգնություն էր հավաքում հայ զինվորների համար։ Հավելում է, որ որպես հայագետ, լեզվաբան դասախոսություններ է կարդում Արցախի, դրա մշակութային ժառանգության մասին՝ ձգտելով իրազեկ պահել ավստրիական հանրությանը։
Կոնֆերանսի մասնակիցներից վավերագրող ռեժիսոր Սեդա Գրիգորյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ այն միջազգային ուժերով էր կազմակերպվել, իսկ հայկական կողմը բովանդակային աջակցություն է ցուցաբերել։
Հայ բանախոսները հիմնականում խոսել են Արցախի մշակույթի ժառանգության ճակատագրի մասին, իսկ արտասահմանցի փորձագետներն անդրադարձել են միջազգային իրավունքով մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը հասնելու ուղիներին։ Հրատապ հարցերը, ըստ Գրիգորյանի, նորություն չէին հայ լսարանի համար, մինչդեռ նորություն էին միջազգային լսարանի համար։ Հիմնականում խոսվել է պատերազմի ընթացքում Արցախում մշակութային ժառանգությանը հասցված վնասի, ինչպես նաեւ պատերազմից հետո իրականացված վայրագությունների հետեւանքով վնասի մասին։
Հայ բանախոսները բարձրաձայնել են Արցախում պատերազմից հետո եկեղեցիների, գերեզմանատների, տարբեր հուշարձանների քանդման դեպքերը։ Բանախոսներից մի քանիսը ներկա իրավիճակը զուգորդել են Նախիջեւանում հայ մշակութային ժառանգության ճակատագրի հետ։ «Երբ խոսում ենք Նախիջեւանի եւ Արցախի մասին, շատ տեսանելի է դառնում նույն Ալիեւների վարած քաղաքականությունը վերջին 20 տարիների ընթացքում։ Ակնհայտ է, որ նրանք նույնը ցանկանում են պրոյեկտել Արցախի պարագային։ Արցախի արդեն իսկ օկուպացրած տարածքներում նմանությամբ կրկնվում է (չենք կարող ասել նույնությամբ, քանի Նախիջեւանի պարագայում 27 հազար հուշարձան ամբողջությամբ ոչնչացվել է, ամբողջ վանական համալիրներ եւ եկեղեցիներ վերացել են երկրի երեսից, գիտենք նաեւ Ջուղայի խաչքարերի պատմությունը, որոնք ոչնչացվել են)։ Արցախի դեպքում կան ոչնչացման դեպքեր, այս պահին ավելի հաճախ հանդիպում ենք աղվանականացման դեպքերի, երբ տաճարների պատերից սրբվում են հայկական արձանագրությունները։ Այս մասին նույնպես լուրջ փորձագիտական ելույթներ եղան»,- ասում է Սեդա Գրիգորյանը։
Վերջինիս բանախոսության թեման իր իսկ ֆիլմից էր, որի վրա դեռ աշխատում է։ Զուգահեռներ է տարել Արցախի եւ Նախիջեւանի ճակատագրերի միջեւ։ Ռեժիսորն ասում է՝ ֆիլմում ներկայացված են նաեւ մշակութային ժառանգության արցախցի մասնագետներ, որոնք օրուգիշեր աշխատում են՝ այն պահպանելու համար։ Նրանք, արդեն իսկ ապրելով Արցախում, երաշխավոր են այդ ժառանգության պահպանման համար։
«Հետքի» զրուցակիցն անդրադառնում է Նախիջեւանի օրինակին։ Ասում է՝ այն պահից, երբ նախիջեւանահայությունը հարկադրված լքեց իր հայրենիքը, ամբողջ շրջանի հայ մշակութային ժառանգությունը վերացվեց։ Հստակ կարելի է ասել, որ Նախիջեւանում 27 հազար հուշարձան է վերացվել։ «Մարդու ներկայությունը հողում, իր մշակութային ժառանգության տարածքում էական նշանակություն ունի, հատկապես մեր կոնֆլիկտի պարագայում։ Շատ կարեւոր է խոսել, հիշել, որ 100 հազար հայ այնտեղ է ապրում այս պահի դրությամբ, եւ նրանց այնտեղ լինելն արդեն իսկ երաշխիք է, որ մշակութային ժառանգությունը պահպանված լինի։ Իսկ որպեսզի հասնենք դրան, պետք է հասնենք հայերի՝ իրենց հայրենիքում ապրելու անվտանգությանը եւ իրավունքների հնարավոր իրագործմանը»,- նշում է վավերագրող ռեժիսորը։
Որ «Կապույտ վահանը» վահան դառնա Հայաստանի համար
Սեդա Գրիգորյանը շեշտում է Վիեննայի կոնֆերանսում «Կապույտ վահան» («Blue Shield») կազմակերպության ավստրիական կոմիտեի մասնակցությունը։ Սա հակամարտությունների եւ բնական աղետների պայմաններում վտանգված մշակութային ժառանգության պաշտպանության առաջատար միջազգային կազմակերպություն է, որը գործում է տասնյակ երկրներում։ Ներկայում ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում «Կապույտ վահանի» հայաստանյան գրասենյակ բացելու ուղղությամբ։ Գրիգորյանը հուսով է, որ առաջիկա ամիսներին դա տեղի կունենա։ Իսկ կոնֆերանսում այդ կազմակերպության ակտիվ մասնակցությունն ու աջակցությունը խոսում է նշված գաղափարին աջակցելու մասին։ Ռեժիսորը առանձնացնում է կազմակերպության փորձը՝ ռազմական բախումների ու բնական աղետների պայմաններում մշակութային ժառանգության պաշտպանության համար անհրաժեշտ հմտություններ փոխանցել, վերապատրաստել մշակութային ու թանգարանային ոլորտի մասնագետներին, ինչպես նաեւ զինվորականներին։
«Կապույտ վահանի» Ավստրիայի կոմիտեի նախագահ Կառլ Հաբսբուրգ-Լոթրինգենը (Karl Habsburg-Lothringen) հստակ շեշտադրումներով խոսել է արցախյան հակամարտության մասին։ Գրիգորյանն ասում է, որ նա շատ լավ է տիրապետում խնդրին։ «Նման ելույթներն ու կարծիքները պետք է մեծապես լուսաբանվեն, որովհետեւ, այո, մենք կարիք ունենք, որ միջազգային փորձագետները մեր կողքին լինեն։ Բայց երբ մեր կողքին են, մենք դա հնարավորինս տեսանելի պիտի դարձնենք, որովհետեւ մեր ճշմարտությունն իրականում աշխարհի ճշմարտությունն է, մենք պետք է կարողանանք այն աշխարհի բերանով հնչեցնել»,- ասում է հայ ռեժիսորը։
Կոնֆերանսի բանախոսներից է եղել ավստրիական բանակի իրավական խորհրդատու, ռազմական գործի մասնագետ, գնդապետ Միխայել Պեսենդորֆերը (Michael Pesendorfer), որն անդրադարձել է ռազմական հակամատությունների ժամանակ մշակութային ժառանգության խնդիրներին։ Հանդիսատեսի կարգավիճակով կոնֆերանսին մասնակցել են Սլովակիայի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ովքեր անձամբ էին ձեռնարկել 2004 թ․ Հայոց ցեղասպանությունը Սլովակիայում պաշտոնապես ճանաչելու գործընթացը։ Նրանք կոնֆերանսին մասնակցել են իրենց նախաձեռնությամբ։
Նման միջոցառումները պաշտոնական Երեւանը պիտի հանրայնացնի
Սեդա Գրիգորյանը նշում է, թե մեծ ցանկություն եւ հույս ունի, որ նման միջոցառումները Հայաստանը պետական մակարդակով խոշորացույցի տակ կառնի՝ նպաստելով դրանց հանրայնացմանը։ «Հետքի» զրուցակիցը շեշտում է՝ սա ոչ թե ոտքի վրա կազմակերպված կամ ինչ-որ հիշատակի, այլ գիտական, մասնագիտական լուրջ միջոցառում էր, որտեղ հնչել են հայ եւ օտարերկրացի մասնագետների ելույթներ։
«Սա պետք է լինի մեր զենքը, հատկապես երբ ուզում ենք հասնել խաղաղության եւ պայքարել խաղաղության զենքերով։ Պետք է ամուր կառչենք մեր բոլոր այն բարեկամներից եւ այն համարձակ մարդկանցից, ովքեր չեն նայել ադրբեջանական կողմի բողոքներին, իսկ այս կոնֆերանսի համար ադրբեջանական կողմը որոշակի զանգեր է արել, փորձել է խոչընդոտել, բայց միջազգային ընկերները չեն վախեցել, չեն երկմտել եւ մասնակցել են»,- ասում է Գրիգորյանն ու կարեւորում կոնֆերանսին Հայ առաքելական եկեղեցու, Ավստրիայում ու Սլովակիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Պապիկյանի մասնակցությունը։
Կոնֆերանսի մասնակից ռեժիսորը շեշտում է, որ պաշտոնական Երեւանը պետք է նախաձեռնողականություն դրսեւորի եւ նման միջոցառումների հանրայնացման կոնկրետ քաղաքականություն վարի․ «Սա պետք է լինի մեր դիվանագիտության, քաղաքականության ողնաշարի շատ կարեւոր մասերից մեկն այս պահին»։

Международная конференция по вопросам культурного наследия Арцаха состоялась, несмотря на попытки азербайджанцев сорвать ее проведение
В Вене состоялась международная конференция по вопросу защиты культурного наследия Арцаха, хотя Азербайджан всячески пытался сорвать ее проведение. Конференцию организовали Зальцбургский университет, Австрийский офис организации “Голубой щит”, Музей истории искусств Вены и Армянская Апостольская церковь. Дело дошло до того, что посол Азербайджана в Австрии отправился к ректору Зальцбургского университета, чтобы попытаться не допустить организации конференции преподавателем университета, арменоведом, лингвистом Ясмин Дум-Трагут (Jasmine Dum-Tragut).
До начала конференции, 11-14 мая, в Вене прошла выставка “Культура во время конфликта: армянское культурное наследие Арцаха”, в рамках которой состоялась презентация книги “Духовное и культурное наследие Арцаха”, изданной на английском языке по инициативе Офиса по вопросам духовного и культурного наследия Арцахской епархии Первопрестольного святоо Эчмиадзина. Ясмин Дум-Трагут возглавляет австрийский комитет этого Офиса.
По словам г-жи Дум-Трагут, перед конфренцией местная азербайджанская община и посольство этой страны направили письма участникам мероприятия, музею Вены, госструктурам и даже австрийской армии. Но, как отметила арменовед, она привыкла получать от турок и азербайджанцев “глупые письма”, которые ее совершенно не волнуют. Вместо этого беспокойство вызвала встреча азербайджанского посла с ректором Зальцбургского университета. Однако на следующий день университет рассказал о мероприятиии на первой странице своего сайта. По словам г-жи Дум-Трагут, университет поддержал ее, защитив свободу слова и культуру.
13-14 мая в Музее истории искусств Вены состоялись международная конференция на тему “Культура во время конфликта: Южный Кавказ сегодня” и воркшоп. Основная тема обсуждения касалась защиты и сохранения культурного наследия Арцаха.
Как отметила Ясмин Дум-Трагут, некоторые потенциальные участники конференции отказались в ней участвовать, не желая втягиваться в конфликт, хотя им объяснили, что проблема носит культурный, а не политический характер.
По словам ученого, если об Армении австрийцы имеют определенное представление, то об Арцахе они ничего не знают. Кое-какую информацию жители страны получили во время войны 2020 года, но после этого вновь забыли, так как СМИ перестали касаться темы Арцаха. Сама Ясмин Дум-Трагут во время войны и после нее пыталась максимально широко распространять в Австрии информацию о происходивших в тот период событиях, собирать помощь для армянских солдат. Как арменовед и лингвист она читала лекции об Арцахе и его культурном наследии.
В конференции участвовала и режиссер-документалист Седа Григорян. В беседе с Hetq.am она отметила, что конференцию организовала международная общественность, а армянская сторона помогла необходимыми материалами.
Представители Армении говорили в основном о судьбе культурного наследия Арцаха, а иностранные эксперты касались путей защиты этого наследия на основе международного права. По словам С.Григорян, представленные вопросы стали новостью для международной аудитории. Говорилось в основном об ущербе, причиненном во время войны культурным памятникам Арцаха и вандализме в отношении исторических памятников уже после войны.
Армянские докладчики представили факты разрушения в Арцаха после войны армянских церквей, кладбищ, различных памятников. Некоторые эксперты провели параллели между сегдняшней ситуацией в Арцахе и судьбой армянского культурного наследия в Нахиджеване. “Когда мы говорим о Нахиджеване и Арцахе, то особенно ощутимой становится та политика, которую Алиевы проводят на протяжении последних 20 лет. Очевидно, что то же самое они хотят спроецировать на Арцах. На оккупированных территориях Арцаха уже предпринимаются подобные шаги (нельзя сказать, что в точности повторяются, так как в Нахиджеване было полностью уничтожено 27 тысяч армянских памятников, целые монастырские комплексы и церкви, известна также история уничтожения хачкаров в Джульфе). Случаи уничтожения памятников есть и в Арцахе, но на данный момент чаще встречаются случаи искажения, когда со стен храмов стираются армянские надписи. По этой теме также состоялись серьезные выступления экспертов”,- сказала Седа Григорян.
В своем докладе режиссер коснулась фильма, над которым она продолжает работать. С.Григорян провела параллели между судьбой Арцаха и судьбой Нахиджевана. В фильме рассказывается также об арцахских специалистах, которые работают день и ночь, чтобы сохранить культурное наследие края, и, живя в Арцахе, фактически являютсяя гарантами защиты армянских памятников.
Касаясь судьбы Нахиджевана, наша собеседница отметила, что сразу после того, как армяне покинули этот край, его культурное наследие было уничтожено. Можно утверждать, что в Нахиджеване было уничтожено 27 тысяч армянских памятников. “Присутствие человека на своей земле, на территории своего культурного наследия имеет существенное значение, особенно на фоне нашего конфликта. Очень важно говорить о том, что в настоящее время в Арцахе проживает 100 тысяч армян, и их нахождение там уже является гарантией сохранения культурного наследия. А чтобы добиться этого, мы должны обеспечить безопасное проживание армян на своей родине, возможное соблюдение их прав”,- подчеркивает режисер.
“Голубой щит” должен стать щитом для Армении
Седа Григорян отмечает важность участия в венской конференции Австрийского комитета организации “Голубой щит” («Blue Shield»). Это авторитетная международная организация, занимающаяся защитой культурного наследия в условиях конфликтов и природных бедствий в десятках стран мира. В настоящее время ведутся интенсивные работы по открытию офиса “Голубого щита” в Армении. Седа Григорян выразила надежду, что это произойдет в ближайшие месяцы.
Председатель Австрийского комитета “Голубого щита” Карл Габсбург-Лотринген (Karl Habsburg-Lothringen), говоря об арцахском конфликте, четко расставил акценты, поскольку, по словам С.Григорян, он хорошо знает проблему. “Подобные выступления и мнения должны широко освещаться, поскольку мы очень нуждаемся в поддержке международных экспертов”,- говорит наша собеседница. По ее словам, наша правда – это правда мира, которая должна звучать из уст международных специалистов.
Среди выступивших на конференции был советник австрийской армии, военный эксперт, полковник Михаэль Песендорфер (Michael Pesendorfer), который коснулся проблем культурного наследия во время военных конфликтов. Отметим, что среди присутствовавших в зале были высокопоставленные должностные лица Словакии, которые инициировали официальное признание этой страной Геноцида армян в 2004 году.
Официальный Ереван должен опубличивать подобные мероприятия
Седа Григорян выразила надежду на то, что Армения на государственном уровне будет способствовать опубличиванию подобных мероприятий. По ее словам, конференция в Вене представляла собой серьезное научное мероприятие, в ходе которого выступили как армянские, так и иностранные эксперты.
“Это должно стать нашим оружием, особенно если мы хотим добиться мира и вести борьбу с помощью мирного оружия. Мы должны крепко держаться за всех наших друзей и тех смелых людей, которые не обратили внимания на жалобы азербайджанской стороны. Между тем в связи с этой конференцией азербайджанцы сделали соответствующие звонки, попытались воспрепятствовать ее проведению, однако наши международные друзья не испугались и приняли в ней участие”- подчеркнула Седа Григорян, отметив важность участия в конференции представителей Армянской Апостольской церкви и посла РА в Австрии и Словакии Армена Папикяна.
По словам режиссера, официальный Ереван должен проявить инициативность и начать проводить политику по опубличиванию подобных мероприятий. “На данный момент это должно стать важной составной частью нашей дипломатии и политики”,- подчеркнула С.Григорян.