Դալմայի այգիներում ծառեր են արմատախիլ արվել (տեսանյութ)
Երեկ՝ մայիսի 31-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին և գիշերը, Երևան քաղաքի Դալմայի այգիների տարածքում ծառեր են արմատախիլ արվել։ «Հետք»-ին դիմած Մանուշակ Բաղդասարյանն ու նրա ամուսինը՝ Կոստյա Հակոբյանը, պատմեցին, որ տեղի ունեցածի մասին իմացել են, երբ այցելել են իրենց մշակած այգի։
Ամուսինները տարիներ շարունակ այգի են մշակում Մոնթե Մելքոնյան փողոցի և Ծիծեռնակաբերդի խճուղու միջնամասում գտնվող՝ ժամանակին համայնքից վարձակալած 0,4 հա հողատարածքում։ Հետագայում նրանց հետ հողի վարձակալության պայմանագիրը չի երկարացվել, սակայն մինչ օրս մշակում են այգին, բերքը՝ վաճառում։
Մինչ ծառերի արմատախիլ արվելն ամուսիններն իրենց այգու տարածքում հանդիպել են չափագրում իրականացնողների, որոնք հայտնել են, որ իրենց այգու մի մասում և դրանից վեր պետք է շենք կառուցվի։ Հակոբյանի և Բաղդասարյանի այգու վերևի հատվածում բազմամյա տնկիները տեխնիկայով արմատախիլ են արվել, ճանապարհ է բացվել։ Վնասվել են թթենիներ, ընկուզենի՝ բերքը վրան։
«Հետք»-ը դեռևս 2020 թ․-ին գրել էր, որ Դալմայի այգիների նշված հատվածում խոշոր կառուցապատման ծրագիր է փորձում իրականացնել «Կոնվերսբանկ»-ի խորհրդի նախագահ, «Տեր-Տաճատյան» իրավաբանական ընկերության տնօրեն Արմեն Տեր-Տաճատյանը։ Նա Ծիծեռնակաբերդի խճուղու և Մոնթե Մելքոնյան փողոցի մեջտեղում իրեն պատկանող 2.5 հա հողակտորի վրա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի աշխատակիցների համար նախատեսված համալիր է կառուցելու։

В садах Далмы выкорчеваны деревья (видео)
Вчера, 31 мая, во второй половине дня и ночью на территории садов Далмы в Ереване были выкорчеваны деревья. Обратившиеся в редакцию Hetq.am Манушак Багдасарян и ее муж Костя Акопян рассказали, что о произошедшем узнали непосредственно в саду, за которым ухаживают.
Уже много лет супруги обрабатывают расположенный между улицей Монте Мелконяна и Цицернакабердским шоссе земельный учаток площадью 0,4 га, который они в свое время арендовали у общины. В дальнейшем договор аренды не был продлен, однако супруги продолжали ухаживать за деревьями, а полученный урожай продавали.
До этого случая они встретили на территории своего сада людей, производивших обмеры. Те сообщили, что на участке, который охватывает часть сада и расположенную выше территорию, планируется построить здание. Чуть выше участка супругов росли многолетние деревья, которые с помощью техники были вырваны с корнем, и на этом месте уже проложена дорога. Пострадали тутовые и ореховые деревья с урожаем.
Hetq.am еще в 2020 году писал о том, что председатель совета “Конверс Банка”, директор юридической компании “Тер-Тачатян” Армен Тер-Тачатян намерен осуществить на указанном участке садов Далмы крупную застройку. На принадлежащей ему территории в 2,5 га, которая расположена между Цицернакабердским шоссе и улицей Монте Мелконяна, Тер-Тачатян собирается построить комплекс для сотрудников сферы информационных технологий.