ԱԺ տապալված նիստ, բախումներ և բերման ենթարկվածներ. բողոքի ակցիաների 41-րդ օրը
Ընդդիմադիր պատգամավորների հրավիրած ԱԺ արտահերթ նիստը՝ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հայտարարության օրաակարգով, այսօր տապալվեց:
Հիշեցնենք, որ հայտարության մեջ ասվում էր՝ Արցախը որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները նիստին չէին ներկայացել։ Նիստին գրանցվել էր 33 պատգամավոր, և քվորում չլինելու պատճառով այն տեղի չէր ունեցել։
«Հայաստանի բարձրագույն օրենսդիր մարմնում, կառավարման խորհրդարանական համակարգ ունեցող երկրում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրաժարվեց քննարկել Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերը։ ԱԺ կանոնակարգի համաձայն դեռ 4 ժամ նիստը բաց է։ Օրվա իշխանության ներկայացուցիչներն ընդամենը 4 ժամ ունեն, որպեսզի գան և իրենց դիրքորոշումը հայտնեն Հայաստանի ու Արցախի ապագայի և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ։
Սա է նրանց դեմքը։ Ես գիտեմ, թե ինչու չեն գալիս։ Վախենում են։ Փախած են։ Բայց դա ոչինչ չի փոխում։ Միևնույն է, ընդդիմադիր ֆրակցիաների կողմից մշակած փաստաթուղթը, մեր ժողովրդի օրակարգը շատ շուտով ընկնելու է ՀՀ պետական քաղաքականության հիմքում»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր Սաղաթելյանը։
Այնուհետև ակցիայի մասնակիցները երթով գնացել են դեպի Կառավարության շենք՝ փակելով Կառավարության մուտքերը, ապա շարժվել դեպի կառավարական ամառանոց։
«ԱԺ հատուկ նիստը տապալողն էլ հենց այդ շենքում է նստած։ Պարզ է, որ ՔՊ ֆրակցիան ինքնուրույն որոշումներ չի կարող կայացնել»,- նշել էր ԱԺ փոխխոսնակը։
Դրանից հետո ընդդիմադիրները ցանկանում էին գնալ Ազգային ժողով, սակայն ոստիկանները թույլ չէին տալիս։ Նրանք վահաներով պատ էին կազմել։
Ցուցարարները փորձել են ճեղքել այն, որից հետո իրավիճակը լարվել է։ Ակցիայի մասնակիցների ու ոստիկանների միջև ծեծկռտուք է սկսվել։
Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ՝ Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բախման հետևանքով տուժածներ կան թե՛ ոստիկանների թվում, թե՛ քաղաքացիների։
Ըստ նախարարության՝ բժշկական տարբեր կենտրոններ է դիմել 42 անձ, որոնցից 22-ը ոստիկաններ են։
Ոստիկանությունն էլ հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ ակցիայի մասնակիցները քարեր, շշեր ու մետաղե առարկաներ են նետել ոստիկանների ուղղությամբ, բերման է ենթարկվել 11 անձ։
ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը Ֆրանսիայի հրապարակում հայտարարեց՝ ոստիկանությունը դիմել է ակնհայտ սադրանքի։
«Ոստիկանությունը խելագարի հրահանգով ակնհայտ դիմեց սադրանքի։ Դիմեց, որովհետև այլևս չէր կարողանում ժողովրդի խաղաղ անհնազանդության այս ամենը հանդուրժել, դիմեց, որովհետև ժողովուրդն այսօր փաստեց, որ խորհրդարան չկա, Կառավարություն չկա, երկրում իշխանություն չկա, իշխանությունն այս հրապարակում է և ժողովուրդն է»,- ասել է նա։
Խոսելով վաղվա ծրագրերից՝ նա հայտնել է՝ վաղը՝ ժամը 19։00-ին, տեղի կունենա հանրահավաք։ Ըստ Սաղաթելյանի՝ վաղը նաև կայցելեն վնասվածք ստացած քաղաքացիներին, նաև՝ գնահատական կտան ոստիկանների գործողություններին:

Сорванное заседание НС, столкновения, подвергнутые приводу граждане: 41-й день акций протеста
Созванное сегодня оппозиционными фракциями Национального Собрания внеочередное заседание, в повестку которого вошел проект заявления об урегулировании армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений, было сорвано.
Напомним, что в заявлении отмечалось: Арцах ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана.
Депутаты властной фракции “Гражданский договор” на заседание не явились. Зарегистрировались 33 депутата, и из-за отсутствия кворума заседание не состоялось.
“В высшем законодательном органе Армении, в стране с парламентской системой правления правящая партия “Гражданский договор” отказалась обсуждать жизненно важные для Армении вопросы. Согласно регламенту Национального Собрания, заседание остается открытым в течение 4 часов. У представителей действующей власти есть всего четыре часа на то, чтобы прийти и высказать свою позицию по будущему Армении и Арцаха и армяно-турецким отношениям.
Вот их лицо. Я знаю, почему они не приходят – боятся, сбежали. Но это ничего не меняет. Все равно разработанный оппозиционными фракциями документ, повестка нашего народа очень скоро станут основой государственной политики РА”,- написал на своей странице в Фейсбуке вице-спикер парламента Ишхан Сагателян.
Затем участники акции направились к зданию правительства, а оттуда – к правительственной даче.
“Именно в этом здании находится тот, кто сорвал специальное заседание НС. Понятно, что фракция “Гражданский договор” не может самостоятельно принимать решения”,- заявил И.Сагателян.
После этого демонстранты решили пойти к зданию Национального Собрания, однако полиция, образовав кордон, преградила им путь.
Участники акции попытались прорваться через оцепление, вследствие чего возникла напряженная ситуация. Между оппозиционерами и полицейскими началась потасовка.
Согласно сообщению министерства здравоохранения, в результате столкновения на перекрестке улиц Прошяна и Демирчяна пострадали как полицейские, так и граждане.
В различные медучреждения обратились 42 человека, в том числе 22 сотрудника полиции.
В свою очередь полиция выступила с заявлением, в котором отмечалось, что участники акции бросали в полицейских камни, бутылки, металлические предметы. 11 человек подверглись приводу.
Вице-спикер НС Ишхан Сагателян, выступая на площади Франции, заявил: “Полиция по приказу сумасшедшего прибегла к очевидной провокации, потому что он больше не мог потерпеть мирное неповиновение народа, потому что народ сегодня доказал, что парламента нет, правительства нет, в стране нет власти. Власть – на этой площади, и это – народ”.
Касаясь планов на 4 июня, Сагателян сообщил, что в 19։00 состоится митинг. Кроме того, вице-спикер посетит получивших повреждения граждан и даст оценку действиям полиции.