682 մլն դրամ «օդի փողի» պահանջ՝ սնանկացած ավիաընկերության տնօրենից
Գլխավոր դատախազությունը «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ի տնօրեն Արսեն Ավետիսյանից պահանջում է բռնագանձել մոտ 682 մլն դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնաս: Դատախազությունը հայցադիմում է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան: Պետությանը պատճառված վնասը, ըստ դատախազության, առաջացել է ավիափոխադրող ընկերության՝ «օդի փողը» պետական բյուջե չվճարելու հետևանքով:
Հայաստանից օդային տրանսպորտի միջոցով ֆիզիկական անձանց (օդային ուղևորների) ելքի համար պետական տուրքը (10 հազար դրամ) քաղաքացիներին ավելի շատ հայտնի է «օդի փող» կամ «օդի տուրք» անվամբ:
Արդեն 5 տարի է՝ դատական շրջապտույտի մեջ է Արսեն Ավետիսյանին վերաբերող քրեական գործի քննությունը: Նա մեղադրվում է մոտ 682 մլն դրամ «օդի փողը» պետբյուջե չվճարելու և յուրացման եղանակով հափշտակելու մեջ:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ավետիսյանը, հանդիսանալով օդային բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների ոլորտում ծառայությունների մատուցման գործունեություն իրականացրած «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն, պարտավորված է եղել գանձել Հայաստանից մեկնող ֆիզիկական անձանց վաճառված ավիատոմսերից առաջացած պետական տուրքի գումարներն ու դրանք վճարել պետական բյուջե: 2014թ. ընթացքում իրականացրել է ուղևորափոխադրումներ, գանձել 681.923.052 դրամի չափով պետական տուրքի գումար և պետության կողմից իր ղեկավարած կազմակերպությանը փաստացի վստահված առանձնապես խոշոր չափերի գումարը պետական բյուջե վճարելու փոխարեն յուրացման եղանակով հափշտակել է` սեփական հայեցողությամբ տնօրինելով ամբողջ գումարը:
Քրեական գործը դատարան է ուղարկվել 2017թ. դեկտեմբերի 6-ին: Մոտ մեկուկես տարի քննելուց հետո Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2019թ. հուլիսի 26-ին առաջադրված մեղադրանքում Արսեն Ավետիսյանին ճանաչել էր անմեղ և արդարացրել՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով:
Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը՝ պահանջելով բեկանել այն և առաջադրված մեղադրանքում մեղավոր ճանաչել Արսեն Ավետիսյանին՝ նշանակելով պատիժ 6 տարի 6 ամիս ժամկետով:
Վերաքննիչ դատարանը 2021թ. փետրվարին մերժել է դատախազության բողոքը՝ անփոփոխ թողնելով առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը:
Գլխավոր դատախազությունը, դժգոհ լինելով վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումից, այն բողոքարկել է Վճռաբեկ դատարան: 2022թ. ապրիլի 8-ին Վճռաբեկ դատարանը որոշել է բավարարել Գլխավոր դատախազության բողոքը: Բեկանել է վերաքննիչ դատարանի որոշումը և գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության:
Արսեն Ավետիսյանի պաշտպան Կարեն Քամալյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ դատավարական ժամկետները չեն խախտվում, գործի քննությունը բնականոն հունով շարունակվում է: Նշեց, որ իրենց կռիվը իրավական հարթության վրա է: Արսեն Ավետիսյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը:
Քամալյանը նշեց, որ համաձայն չեն դատախազության մեկնաբանությունների հետ, և փորձում են իրենց տեսակետը դատարանում առաջ տանել:
Նշենք, որ 2003թ. Արսեն Ավետիսյանն իր գործընկերոջ հետ հիմնել է «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ը: 2003–2013թթ. հիմնականում զբաղվել է օդային բեռնափոխադրումներով՝ իրականացնելով կանոնավոր և չարթերային թռիչքներ Հայաստանի, Եվրոպայի և մի շարք այլ երկրների միջև: Իրականացվել են կետից կետ և տարանցիկ փոխադրումներ՝ Երևանը օգտագործելով որպես տարանցիկ կետ:
Ըստ դատավճռի՝ Արսեն Ավետիսյանը հայտնել է, որ 2013թ. «Արմավիա» ավիաընկերության սնանկությունից հետո Հանրապետության նախագահի օդանավը մնացել էր առանց շահագործողի: Իրեն հրավիրել են Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչություն (ՔԱԳՎ), և քանի որ Հայաստանում տվյալ պահին միակ գործող ավիաընկերությունը «Էյր Արմենիա»-ն էր, իրենց հանձնարարել են համար 1 օդանավի շահագործումը:
Որպես համար 1 օդանավի շահագործող իրենք ստիպված էին ապահովել ուղևորափոխադրումների ապահովման համար անհրաժեշտ բոլոր ինֆրաստրուկտուրային և տեխնիկական ներդրումները: Այսինքն իրենք ստիպված էին ներգրավել հավելյալ մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսներ, որոնց ֆինանսական մոտավոր հավելյալ ծախսերը կազմում էին ամսական 15 մլն դրամ: Միևնույն ժամանակ իրենք պարտավոր էին համար 1 օդանավի համար ապահովել պահեստային նույնատիպ օդանավ, որն իր հերթին ընկերության չապահովվող ծախսերը գերազանցում էր ամսական 450 հազար ԱՄՆ դոլարը:
2013թ. հունիսին ՔԱԳՎ-ն որոշել է, որ Հայաստանը պետք է ունենա 3 ավիափոխադրող, որոնցից յուրաքանչյուրը պետք է կատարի թռիչքներ Մոսկվա քաղաքի օդանավակայաններ՝ Վնուկովո, Դոմոդեդովո, Շերեմետևո: Սակայն, հետագայում պարզվել է, որ նույն ժամանակահատվածում, ըստ Ավետիսյանի, Կառավարությունը ՔԱԳՎ-ից անկախ, շատ գաղտնի դիտարկել է այլ տարբերակներ:
Հաշվի առնելով, որ «Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը շահագործել է իրեն հանձնված նախագահի օդանավը, նրան տրամադրվել է ուղևորափոխադրումներ կատարելու շահագործողի վկայական և համապատասախան լիցենզիաներ՝ ըստ ուղղությունների, որպեսզի ընկերությունը, կատարելով ուղևորային կանոնավոր փոխադրումներ, կոմպենսացնի հավելյալ օդանավի և այլ առաջացած վերոհիշյալ ծախսերը։
Թռիչքները պլանավորված էր իրականացնել 2013թ. օգոստոսից: Սակայն թռիչքների կատարման թույլտվությունները Ռուսաստանի Դաշնությունը տրամադրել է բարձր սեզոնայնության ավարտից հետո՝ սեպտեմբեր ամսին։ Ըստ Արսեն Ավետիսյանի՝ հետագայում պարզ է դարձել, որ ՌԴ ավիացիոն իշխանությունները թույլտվությունները միտումնավոր ուշացրել են «Էյր Արմենիա»-ի մրցակցությունից ձերբազատելու համար:
Այդ պատճառով «Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը ստիպված է եղել գործունեությունը սկսել ցածր սեզոնայնության շրջանում՝ առաջին թռիչքն իրականացնելով Երևան-Ռոստով ուղղությամբ, 2013թ. հոկտեմբերի 24-ին:
Ըստ դատավճռում ամրագրված փաստերի՝ ընկերության կողմից վաճառքների սկսման օրը բոլոր ռուսական ավիաընկերությունները տոմսերի սակագներն անմիջապես նվազեցրել են առնվազն 25%-ով: Ի զարմանս «Էյր Արմենիա» ավիաընկերության, նույն օրը Հայաստանի կառավարությունը անսպասելիորեն հայտարարել է բաց երկնքի քաղաքականության վերաբերյալ իր որոշումը (23.10.2013 N 1248-Ա): Սա նշանակում է, որ օտարերկրյա ավիաընկերությունների համար ՀՀ-ում հանվում են բոլոր տեսակի սահմանափակումները՝ կապված թռիչքների քանակի, նշանակված փոխադրողների և երթուղիների աշխարհագրության հետ։
Բաց երկնքի քաղաքականության հայտարարությունից հետո ընկերությունը հայտնվել է խոցելի իրավիճակում: Արդեն իսկ վճարված են եղել օդանավերի վարձակալության դեպոզիտները և կանխավճարները: Կատարված են եղել բոլոր տեսակի ինֆրաստրուկտուրային ծախսերը, այդ թվում՝ անձնակազմի վերապատրաստման, վաճառքի համակարգերի, համազգեստների, տարբեր միջազգային ավիացիոն ինֆրակառուցվածքների անդամակցության (IATA), գրասենյակների վարձակալության, օդանավերի տեխսպասարկման և այլ ծախսեր:
Ըստ Արսեն Ավետիսյանի և իր պաշտպանի կողմից ներկայացված ապացույցների՝ դրանք իրականացվել էին բանկերից վարկեր վերցնելով՝ գրավադրելով իր և գործընկերոջը պատկանող, Երևանի կենտրոնում գտնվող գրասենյակային տարածքները և բնակարանները։
Դեկտեմբեր ամսին ընկերությունը, ՔԱԳՎ-ից ստանալով նաև կանոնավոր թռիչքների թույլտվության իրավունք դեպի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (ԱՄԷ), պլանավորել է ամանորյա տոներին 4 չարթերային թռիչք դեպի Դուբայ: Ավիատոմսերի 50%-ն արդեն վաճառված է եղել, երբ ԱՄԷ-ի կողմից թռիչքից ընդամենը 24 ժամ առաջ մերժվել է թույլտվությունը՝ պատճառաբանելով, որ հայկական գրանցում ունեցող օդանավերի թռիչքները դեպի Դուբայ արգելված են ՀՀ ՔԱԳՎ թռիչքային անվտանգության պայմաններին չհամապատասխանելու հիմքով:
«Մեր ընկերությունը ստիպված է եղել Վրաստանից վարձակալել օդանավ և կրելով խոշոր ֆինանսական վնասներ՝ ապահովելով ուղևորների տեղափոխումը՝ աշխատելով ամեն կերպ ապահովել ուղևորների նկատմամբ պայմանագրային պարտավորությունները, ինչպես նաև պահպանելով ընկերության պատիվն ու բարի համբավը, որը ամենաթանկ կապիտալն է»,- հայտնել է Ա. Ավետիսյանը:
Կրելով վնասներ և հաշվի առնելով ցածր բեռնվածությունը՝ հունվար-փետրվար ամիսներից Ավետիսյանը գրավ է դրել իր ծնողներին պատկանող առանձնատունը և 1 մլն 200 հազար եվրո հավելյալ վարկ վերցրել HSBC բանկից, որպեսզի կարողանա դիմակայել մրցակցությանը և կատարել ընկերության պարտավորությունները, այդ թվում՝ պետության նկատմամբ հարկերի և տուրքերի մասով: Սակայն, հետագայում ընկերության վիճակն ավելի է վատացել:
Ընդանուր առմամբ 2014թ. սեպտեմբերից-դեկտեմբեր ամիսներին, ըստ Արսեն Ավետիսյանի, կատարվել է մոտ 488 մլն դրամի ավիատոմսերի վերադարձ։ Ավիատոմսերի վերադարձի գումարները ուղևորներին տրվում են կոնկրետ վաճառքն իրականացնող գործակալի կողմից, և բնականաբար գործակալները սկսել են ուշացնել ավիաընկերության գումարները, ուղևորների նկատմամբ իրենց պայմանագրային պարտավորությունները կատարելու նպատակով:
2014թ. հոկտեմբերի 29-ին «Էյր Արմենիան» դադարեցրել է իր գործունեությունը, քանի որ B737 օդանավի սեփականատերն արգելել է իր օդանավի շահագործումը: Այդ ժամանակահատվածում ընկերությունն արդեն խորը ֆինանսական ճգնաժամի մեջ է եղել և ունակ չի եղել վճարել օդանավի վարձակալության կամ որևէ այլ ծախս։
Ավետիսյանն ու իր պաշտպանները հայտնել են, որ օդի տուրքի գումարները գործակալների կողմից փոխանցվում են մեկ թվով՝ ներառված ավիատոմսերի վաճառքի գնի մեջ, այնպես, ինչպես օդանավակայանի տուրքը, նավթի արժեքը և այլն:
Պաշտպանական կողմից դատարանում հայտնել են, որ ընդհանուր առմամբ ընկերությունը 2014թ. պետտուրքի մասով փաստացի կատարել է մոտ 380 մլն դրամի վճարումներ և առանց տույժերի մոտ 682 մլն դրամ մնացել է պարտք։
Ծրագրվել է օտարերկրյա գործակալներից գումարները ստանալուց հետո իրականացնել պետության հանդեպ պարտավորությունների կատարում, սակայն 2021թ. սեպտեմբերի 11-ից հետո խոշոր գործակալները գումարներն ընկերությանը չեն փոխանցել, այլ անկախ գումարի ծագումից և նշանակությունից, այն ամբողջությամբ ուղղել են իրենց գրասենյակներում վաճառված ավիատոմսերի վերաձևակերպումներին, վերադարձին կամ իրենց երկրներում «Air Armenia»-ին սպասարկած օդանավակայաններին: Այսինքն՝ ընկերությունն այդ գումարները հիմնականում չի ստացել և չի տնօրինել:
2015թ. նոյեմբերին HSBC բանկի հայցով ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել: Քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ HSBC բանկի նկատմամբ «Էյր Արմենիա»-ի ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են մոտ 2 մլն 100 հազար եվրո և 85 մլն դրամ։
Ընկերությունը ունեցել է նաև գրավով չապահովված վարկեր, որոնց համար, բացի գրավի առարկաներից, եղել են նաև անձնական երաշխիքներ: Արգելանք է դրվել Արսեն Ավետիսյանի, վերջինիս ծնողների և մյուս բաժնետիրոջը պատկանող բոլոր գույքերի և հաշվեհամարների վրա:
Արսեն Ավետիսյանը դատարանում հայտնել է, որ 2013-2014թթ. «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ ֆինանսական վնասները կազմել են մոտ 16 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։
«Ինչ վերաբերում է պետությանը հասցրած վնասին, ապա կարող ենք նշել, որ կոմերցիոն տեսանկյունից պետությունը որևէ վնաս չի կրել»,- հայտնել է Ավետիսյանը:
Արսեն Ավետիսյանը հայտնել է, որ իրեն առաջադրված մեղադրանքն առաջին հերթին շատ վիրավորական է, քանի որ մեղադրվում է մի արարքի համար, որն ուղղված է պետության սեփականության դեմ և համարվում է ծանր հանցագործություն։
«Ես՝ որպես տնտեսվարող, հավանական է, որ թույլ տված լինեմ որոշ թերություններ կամ բացթողումներ, սակայն իմ արարքը դիտել որպես պետության գույքի յուրացում, որքանով տարօրինակ, այնքանով էլ անհասկանալի է»,- հավելել է ամբաստանյալի աթոռին հայտնված ընկերության տնօրենը:
Վերաքննիչ դատարանն իր համաձայնությունն է հայտնել առաջին ատյանի դատարանի այն հետևություններին, որ «ամբաստանյալ Արսեն Ավետիսյանի վստահությանը հանձնված գույքն ինքն իր կամ մեկ այլ անձի սեփականությունը չի դարձրել, այդ գույքը դուրս չի բերել սեփականատիրոջ գույքային ընդհանուր ֆոնդից և չի ընդգրկել իր սեփական գույքային ֆոնդի մեջ և վերջապես շահադիտական դրդումներով այն չի յուրացրել, ինչպես իր, այնպես էլ մեկ այլ անձի օգտին: Ավելին՝ հայտնվելով ֆորսմաժորային իրավիճակում ամբաստանյալ Արսեն Ավետիսյանը բանկում գրավադրել է իր և իր ընտանիքի անդամներին պատկանող անշարժ և շարժական գույքը և ողջ գումարը ուղղել ընկերությունը պահպանելուն, իսկ ինչու ոչ նաև նախկինում ներդրած մեծ գումարները չկորցնելու համար»:
Դատարանը նաև արձանագրել է, որ «տվյալ դեպքում առերևույթ առկա է համապատասխան կազմակերպության կողմից իր ստանձնած քաղաքացիաիրավական պարտականությունները չկատարելու մասով քաղաքացիաիրավական բնույթի վեճ և ստանձնած գույքային պարտավորությունների չկատարումը չի կարող հիմք հանդիսանալ քրեադատավարական կառուցակարգի կիրառման համար:
Վճռաբեկ դատարանը, բեկանելով վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, որով ուժի մեջ էր թողել առաջին ատյանի դատարանի արդարացման դատավճիռը, արձանագրել է, որ «ստորադաս դատարանները, Ա. Ավետիսյանին առաջադրված մեղադրանքում արդարացնելով, պատշաճ գնահատման չեն ենթարկել վերջինին պատկանող «Էյր Արմենիա» ընկերության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ձևավորված իրավահարաբերությունների բնույթն ու այդ համատեքստում տվյալ կազմակերպությանը՝ ենթաօրենսդրական ակտի ուժով վստահված ու փաստացի պետության ֆոնդին ուղղման ենթակա միջոցների տնօրինման հանգամանքները՝ նյութաիրավական նորմի մեկնաբանման հարցում հանգելով սխալ եզրահանգման»:

От директора обанкротившейся авиакомпании требуют заплатить 682 млн драмов в качестве “пошлины на воздух”
Генпрокуратура требует взыскать с директора ЗАО “Эйр Армения” Арсена Аветисяна около 682 млн драмов в качестве компенсации за причиненный государству ущерб. В поданном судебном иске прокуратура отмечает, что ущерб государству был нанесен вследствие неперечисления авиаперевозчиком в госбюджет “пошлины на воздух”.
Для физических лиц, выезжающих из Армении воздушным транспортом, госпошлина в размере 10 тысяч драмов больше известна как “пошлина на воздух”. Судебная тяжба по уголовному делу Арсена Аветисяна длится уже пять лет.
Его обвиняют в хищении предназначенных для уплаты в госбюджет около 682 млн драмов.
Согласно обвинению, Аветисян, являясь директором осуществлявшей пассажирские и грузовые перевозки компании “Эйр Армения”, обязан был взимать с вылетавших из Армении физических лиц госпошлину и перечислять эту сумму в госбюджет. В 2014 г. с пассажиров, воспользовавшихся услугами “Эйр Армения”, в качестве госпошлины было взыскано 681.923.052 драмов, однако вместо перечисления в госбюджет эта сумма была расхищена.
Уголовное дело по данному факту было направлено в суд 6 декабря 2017 г.
26 июля 2019 г., после полуторагодового рассмотрения дела, суд признал Аветисяна невиновным и оправдал его за отсутствием состава преступления.
Генпрокуратура обжаловала это решение, потребовав признать А.Аветисяна виновным и назначить ему наказание в виде лишения свободы сроком на 6 с половиной лет.
В феврале 2021 г. Апелляционный суд отклонил жалобу прокуратуры, оставив без изменений решение суда первой инстанции.
Генпрокуратура осталась недовольна этим решением и обжаловала его в Кассационном суде. 8 апреля 2022 г. эта инстанция удовлетворила жалобу Генпрокуратуры и направила дело на новое расследование. В беседе с hetq.am защитник Арсена Аветисяна Карен Камалян отметил, что его подзащитный не признает предъявленное ему обвинение.
В 2003 году А.Аветисян вместе со своим партнером основал ЗАО “Эйр Армения”. В 2003–2013 гг. компания занималась в основном воздушными грузоперевозками, осуществляя регулярные и чартерные рейсы в Армению, европейские и другие страны.
Согласно решению суду, Аветисян сообщил, что в 2013 г., после банкротства “Армавиа”, самолет президента Армении остался без эксплуатанта. Арсена Аветисяна пригласили в Главное управление гражданской авиации (ГУГА) и поручили эксплуатировать борт номер 1, поскольку на тот момент единственной действующей авиакомпанией в стране была “Эйр Армения”.
В качестве эксплуатанта борта номер 1 они были вынуждены обеспечить все необходимые для пассажироперевозок инфраструктурные и технические инвестиции. Иными словами, им пришлось привлечь дополнительные человеческие и технические ресурсы, финансирование которых потребовало около 15 млн драмов в месяц. В то же время они обязаны были обеспечить для президентского борта аналогичный запасной самолет, который в свою очередь требовал от компании ежемесячных расходов в размере 450 тысяч долларов США.
В июне 2013 г. ГУГА решило, что Армении нужны три авиаперевозчика, каждый из которых должен выполнять полеты в московские аэропорты “Внуково”, “Домодедово”, “Шереметьево”. Однако в дальнейшем выяснилось, что в тот же период правительство, не поставив в известность ГУГА, рассмотрело в конфиденциальном порядке и другие варианты.
Учитывая то обстоятельство, что авиакомпания “Эйр Армения” эксплуатировала самолет президента, ей было выдано свидетельство о выполнении пассажироперевозок, а также соответствующие лицензии на полеты в определенных направлениях с тем, чтобы компания компенсировала расходы на дополнительный самолет и другие расходы.
Полеты планировалось начать с августа 2013 г. Однако разрешение на выполнение рейсов Российская Федерация выдала в сентябре, по завершении летнего сезона. В дальнейшем стало ясно, что авиационные власти РФ умышленно задержали выдачу разрешений, чтобы не допустить конкуренцию со стороны “Эйр Армения”.
В результате авиакомпания была вынуждена начать свою деятельность в период, когда сезон отпусков уже закончился. Первый полет “Эйр Армения” выполнила 24 октября 2013 г., совершив рейс Ереван-Ростов.
Приложенные к решению суда факты свидетельствуют о том, что в первый же день продажи билетов “Эйр Армения” все российские авиакомпании одновременно снизили тарифы на билеты как минимум на 25%. К удивлению авиакомпании “Айр Армения” в тот же день правительство РА неожиданно заявило о своем решении осуществлять политику открытого неба. Это означало, что в Армении для иностранных авиакомпаний отменяются все ограничения, связанные с количеством полетов, географией маршрутов, назначением перевозчиков.
Из-за этого решения компания оказалась в уязвимом положении. Депозиты и предоплаты за аренду самолетов уже были уплачены, осуществлены расходы на все инфраструктуры, членство в международных авиационных инфраструктурах (IATA), аренду офисных помещений, техобслуживание самолетов и др․
Согласно доказательствам, представленным Арсеном Аветисяном и его защитником, деньги удалось раздобыть благодаря кредитам, взятым в банках под залог принадлежавших Аветисяну и его партнеру офисных помещений и квартир в центре Еревана.
Получив в декабре разрешение ГУГА на выполнение регулярных полетов в Объединенные Арабские Эмираты, компания запланировала на новогодние праздники 4 чартерных рейса в Дубай. Уже было продано 50% авиабилетов, когда за 24 часа до полета ОАЭ отклонили разрешение, сославшись на то, что рейсы в Дубай самолетов с армянской регистрацией запрещены из-за несоответствия условиям полетной безопасности ГУГА РА.
“Наша компания вынуждена была зафрахтовать самолет в Грузии и, понеся крупные финансовые потери, обеспечить перевозку пассажиров с максимальным выполнением перед ними договорных обязательств, чтобы сохранить свое доброе имя и репутацию компании, что является самым большим капиталом”,- отметил А.Аветисян.
Из-за понесенного ущерба и низкой загруженности в январе-феврале Арсену Аветисяну пришлось заложить дом родителей и взять в банке HSBC дополнительный кредит на сумму 1 млн 200 тысяч евро, чтобы выдержать конкуренцию и выполнить обязательства компании – в том числе по части налогов и пошлин. Однако в дальнейшем положение компании еще больше ухудшилось.
В целом с сентября по декабрь 2014 г. “Эйр Армения” пришлось оплатить возврат билетов на сумму около 488 млн драмов. Стоимость билетов компенсировалась осуществлявшими их продажу агентами, которые стали перечислять деньги авиакомпании с опозданием, поскольку выполняли свои обязательства перед пассажирами.
29 октября 2014 г. “Эйр Армения” прекратила свою деятельность, так как собственник самолета B737 запретил его эксплуатацию. В тот период компания уже испытывала сильный финансовый кризис и была не в состоянии оплачивать аренду самолета, осуществлять другие платежи.
В суде Аветисян и его защитники сообщили, что агенты включают таможенный сбор за воздух в стоимость авиабилета. По их словам, в 2014 г. по части госпошлины компания в целом выплатила около 380 млн драмов и осталась должна 682 млн драмов.
Было решено сразу после получения денег от зарубежных агентов выполнить обязательства перед государством. Однако после 11 сентября 2021 г. крупные агенты не перечислили деньги компании, так как, независимо от происхождения и значения этих сумм, направили их на переоформление проданных в своих офисах авиабилетов, оплату их возврата, либо аэропортам, обслуживавшим “Air Armenia” в данных странах. Таким образом, компания в основном не получила эти суммы и не смогла ими распорядиться.
В ноябре 2015 г. на основании иска банка HSBC компания была признана банкротом. Согласно материалам уголовного дела, общая сумма обязательств “Эйр Армения” перед HSBC составляла около 2 млн 100 тысяч евро и 85 млн драмов.
У компании были также необеспеченные залогом кредиты, которые были выданы под личные гарантии. На все имущество и счета Арсена Аветисяна, его родителей и другого акционера был наложен арест.
В суде Аветисян сообщил, что в 2013-2014 гг. финансовый ущерб ЗАО “Эйр Армения” составил около 16 млн долларов США.
“Что касается причиненного государству ущерба, то можем отметить, что с коммерческой точки зрения государству не был причинен какой-либо ущерб”,- отметил Арсен Аветисян.
Он также заявил, что предъявленное ему обвинение оскорбительно, поскольку его обвиняют в деянии, направленном против собственности государства, что считается тяжким преступлением.
“Я как хозяйствующий субъект, возможно, допустил какие-то ошибки, но рассматривать мое деяние как хищение государственного имущества странно и непонятно”,- заявил в суде директор “Эйр Армения”.
Апелляционный суд согласился с выводами суда первой инстанции о том, что “вверенное обвиняемому Арсену Аветисяну имущество он не сделал своей или чьей-либо собственностью, не вывел ее из общего имущественного фонда собственника и не включил в собственный имущественный фонд, не присвоил ее в корыстных целях. Более того, оказавшись в форс-мажорной ситуации, Арсен Аветисян заложил в банке принадлежащее себе и членам своей семьи недвижимое и движимое имущество, направив всю сумму на сохранение компании”.
Кассационный суд отменил решение апелляционного уголовного суда, оставившего в силе оправдательный приговор суда первой инстанции.
В настоящее время дело рассматривается в апелляционном уголовном суде, и пока неизвестно, когда этот процесс будет завершен.