Ի՞նչ են հուշում Ալեն Սիմոնյանի եւ կնոջ հայտարարագրած հանգստի ծախսերը
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, նրա կնոջ ու ՔՊ-ական պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանի (վարչապետի աներորդու) եւ Էդուարդ Աղաջանյանի հանգիստը հունական Միկոնոս կղզում քննարկմա թեմա դարձավ անգամ ԱԺ-ում: Երբ ընդդիմադիր պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը հարցրել էր, թե որքան գումար է ծախսել Սիմոնյանը հունական կղզում՝ նշելով, որ, ըստ լուրերի, բուքմեյքերական գրասենյակներից մեկի ղեկավարն է այդ հանգստի ծախսերը հոգացել (նկատի ուներ «Վիվառոյի» համահիմնադիր Վիգեն Բադալյանին), ԱԺ խոսնակը պատասխանել էր. «Ես իմ մասնավոր կյանքը, ստերն ու դեղին մամուլը չեմ մեկնաբանում»:
Սրանից 8 ամիս անց՝ 2022-ի մայիսին, Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է 2021 թ. իր տարեկան հայտարարագիրը, որում նշել է, որ նախորդ տարի հանգստի համար ծախսել է 3100 եվրո, իսկ նրա կինը՝ Մարիամ Մարգարյանը, նույն ընթացքում հանգստի համար հայտարարագրել է 1700 եվրոյի ծախս:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքը պարտադրում է, որ հայտարարատու անձինք, ի թիվս այլ տեսակի ծախսերի, ներկայացնեն նաեւ իրենց հանգստի ծախսերը՝ ճանախարհածախսը (ավիատոմս, գնացքի, ավտոբուսի, նավի տոմսեր) եւ կեցության ծախսը: Սակայն այս պարտավորությունը գործում է միայն այն դեպքում, երբ ծախսի միանվագ արժեքը գերազանցում է 2 մլն դրամը (դրան համարժեք արտարժույթը), կամ էլ նույն տեսակի ծախսերի հանրագումարը գերազանցում է 3 մլն դրամը (դրան համարժեք արտարժույթը):
Այսինքն՝ եթե հայտարարատուն մեկ անգամ հանգստի մեկնելիս ծախսել է ավելի քան 2 մլն դրամ, պարտավոր է հայտարարագրել այդ գումարը, կամ եթե նա հաշվետու ժամանակահատվածում մի քանի անգամ է մեկնել հանգստի ու ընդհանուր ծախսել է ավելի քան 3 մլն դրամ, կրկին պարտավոր է հայտարարագրել գումարի չափը:
Ալեն Սիմոնյանը, կինն ու ՔՊ-ական պատգամավորները Միկոնոսում հանգստացել են 2021-ի սեպտեմբերին: Եթե հաշվի առնենք, որ թե՛ այն ժամանակ, թե՛ հայտարարագրերը ներկայացնելիս (2022 թ. մայիս) փոխարժեքն այնպիսին է եղել, որ ԱԺ խոսնակի ու կնոջ նշած ծախսերը (3100 եւ 1700 եվրո) չեն գերազանցել օրենքով նախատեսված 2 մլն դրամի նվազագույն շեմը, ապա պիտի ասենք, որ նրանք կարող էին եւ չներկայացնել վերոնշյալ գումարները: Այդուհանդերձ, քանի որ գումարները հայտարարագրվել են, կօգտվենք այդ փաստից:
Շեշտենք, որ Հրաչյա Հակոբյանը 2021 թ. կտրվածքով հանգստի ծախս չի հայտարարագրել (նրա ծախսերը վերաբերում են վարկի մարմանը եւ գերազանցում են օրենքով սահմանված շեմը՝ 3 մլն դրամը), իսկ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդհանրապես ծախս չի հայտարարագրել: Դժվար է ասել՝ արդյոք ՔՊ-ականները թերացել են իրենց հանգստի ծախսերը հայտարարագրելիս (Հրաչյա Հակոբյանը թերի տվյալներով հայտարարագիր ներկայացնելու փորձ ունի), թե պարզապես դրանք չեն գերազանցել նվազագույն շեմը՝ 2 մլն դրամը, ինչը հնարավորություն է տվել պաշտոնյաներին թիվ չհրապարակել:
Նախորդ տարի գրել էինք, որ 2021 թ. սեպտեմբերի 5-ին Միկոնոսից Երեւան է ժամանել բիզնես դասի մի ինքնաթիռ, որի ուղեւորները, ըստ էության, եղել են «Վիվառոյի» համահիմնադիրը, Մարիամ Մարգարյանը, Հրաչյա Հակոբյանն ու Էդուարդ Աղաջանյանը: Երբ ԱԺ նախագահին հարցրել էինք, թե արդյոք իր կինն ու կուսակից ընկերները ոչ թե սովորական չվերթով, այլ բիզնես դասի ինքնաթիռով են ժամանել Երեւան, Սիմոնյանն ասել էր, թե իր ու այլոց մասնավոր կյանքի վերաբերյալ տեղեկությունները չի մեկնաբանում, այսինքն՝ չէր հերքել: Մեր գրավոր հարցերին ընդհանրապես չէին պատասխանել օրենսդրի պաշտոն զբաղեցնող Հակոբյանն ու Աղաջանյանը՝ խախտելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը: Այլ կերպ ասած՝ նրանք եւս չէին հերքել ու փարատել առկա կասկածները:
Նկատենք, որ Միկոնոսից Երեւան ժամանածը Մալթայում գրանցված «Bombardier Challenger 850» բիզնես դասի ինքնաթիռ էր («Վիվառոյի» սեփականատեր Բադալյան եղբայրները Մալթայի քաղաքացիներ են), որի ծառայություններից օգտվելը բավականին թանկ հաճույք է, կարելի է ասել՝ սա աերոտաքսու ծառայություն է գործարարների եւ ունեւոր անձանց համար, ու նման օդանավ վարձելը համեմատելի չէ կանոնավոր չվերթեր կատարող ավիաընկերությունների բիզնես դասի տոմս առնելու հետ:
Փաստորեն, առկա է հետեւյալ պատկերը՝ ԱԺ նախագահը, կինն ու իշխանական պատգամավորները հունական կղզում զվարճացել են հայտնի գործարարի հետ, պաշտոնյաները չեն հերքել, որ բացի Սիմոնյանից (նա Միկոնոսից մեկնել էր Վիեննա՝ պաշտոնական հանդիպումների)՝ մյուսները Երեւան են եկել միասին՝ գործարարի վարձած ինքնաթիռով: Հնչել է հստակ քննադատություն, որ հենց գործարարն է հոգացել պաշտոնյաների ժամանցի ծախսերը, ինչը եւս չի հերքվել:
Ինչու՞ է սա կարեւոր: Պարզ պատճառով. «Հանրային ծառայության մասին» օրենքն արգելում է հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, այդ թվում՝ պատգամավորներին, նվեր ընդունել։ Օրենքի իմաստով «նվեր» հասկացությունը ենթադրում է ցանկացած գույքային առավելություն, որը ողջամտորեն չէր տրամադրվի պաշտոն չզբաղեցնող անձի: Այդ հասկացությունն ընդգրկում է նաեւ անհատույց կամ անհամարժեք ցածր գնով մատուցված ծառայությունը կամ այլ գործողություններ, որոնց հետեւանքով անձը ստանում է օգուտ կամ առավելություն:
«Հետքն» իր հերթին, ուսումնասիրելով համացանցում տարածված լուսանկարներն ու տեսանյութը, նշել էր այն վայրերը, որտեղ ժամանակ են անցկացրել պաշտոնյաները: Դրանցից մեկը Միկոնոսի Օրնոս ծովածոցում գտնվող եւ «Marriott» համաշխարհային ցանցի մաս կազմող «Santa Marina» 5-աստղանի հանգստավայրն էր, որը ծովի ափին առաջարկում է, մասնավորապես, հյուրանոցային համարներ ու վիլլաներ (տես գլխավոր նկարում): Այստեղից լուսանկարներ էր հրապարակել Մարիամ Մարգարյանը: Իր հերթին Ալեն Սիմոնյանը կնոջ հետ արված մի լուսանկար մեկնաբանել էր այսպես՝ «3 օր հանգիստ միասին, երեք տարի անց»:
Եթե ընդունենք, որ Սիմոնյանն ու կինը հանգստացել են 2021 թ. սեպտեմբերի 2-5-ը (կրկնենք՝ բիզնես դասի ինքնաթիռը Երեւան է եկել ամսի 5-ին), ապա կարող ենք դիտարկել «Santa Marina»-ի հյուրանոցային համարների (դատելով Մ. Մարգարյանի լուսանկարից) սակագները այդ ժամանակահատվածի համար:
Այսպես՝ եթե 2 չափահաս անձի համար 3 գիշերով (2023 թ. սեպտեմբերի 2-5-ը) սենյակ պատվիրենք «Santa Marina»-ում հենց հիմա, ապա կանխավճարային փաթեթի (սա ամենաէժան փաթեթն է) նվազագույն արժեքը կլինի 3157 եվրո, իսկ նույն փաթեթի առավելագույն գինը 3 գիշերվա համար՝ 12.829 եվրո: Հիշեցնենք՝ Սիմոնյանի հայտարարագրած հանգստի ծախսը՝ 3100 եվրո, կնոջ դեպքում՝ 1700 եվրո:
Այդուհանդերձ, համեմատելով պաշտոնյայի կնոջ լուսանկարն ու «Santa Marina»-ի կայքում առկա լուսանկարները՝ ենթադրում ենք, որ ԱԺ նախագահի վերցրած սենյակն ամենաէժան տարբերակներից չի եղել:
Սակայն անկախ ամեն ինչից՝ պաշտոնյայի ու նրա կնոջ հայտարարագրած գումարի մեջ տրամաբանորեն չի տեղավորվում բիզնես դասի օդանավով թռիչքի արժեքը: Նույնը, բնականաբար, վերաբերում է Հրաչյա Հակոբյանին ու Էդուարդ Աղաջանյանին, որոնք, ինչպես ասվեց, 2021 թ. հանգստի ծախս չեն հայտարարագրել:
Այս ամենը եւս մեկ անգամ հուշում է, որ հիմնավոր է կասկածն առ այն, որ «Bombardier Challenger 850» բիզնես դասի ինքնաթիռը 2021 թ. սեպտեմբերի 5-ին վերոնշյալ անձանց փոխադրման ծառայություն է մատուցել ուրիշի հաշվին, ինչը պետք է ընկալվի որպես նվեր, որի ընդունումն արգելված է օրենքով (անշուշտ, չպետք է մոռանալ նաեւ կեցության ծախսերի մասով նվեր ընդունելու հավանականության մասին, որի մասին եւս բարձրաձայնվել է, սակայն պաշտոնական հերքում չի եղել):

О чем свидетельствуют задекларированные Аленом Симоняном и его женой расходы на отдых?
В сентябре прошлого года отдых председателя Национального Собрания Алена Симоняна, его жены, а также депутатов парламентской властной фракции “Гражданский договор” Грачья Акопяна (он же шурин премьер-министра Пашиняна) и Эдуарда Агаджаняна, проведенный на греческом острове Миконос, стал предметом обсуждения даже в парламенте. Когда оппозиционный депутат Арегназ Манукян спросила, какую сумму потратил Симонян на отдых, отметив, что, по слухам, эти расходы оплатил руководитель одного из букмекерских офисов (имелся в виду соучредитель компании “Виваро” Виген Бадалян), спикер ответил: “Я не комментирую свою частную жизнь, ложь и желтую прессу”.
Спустя восемь месяцев, в мае 2022 г., Ален Симонян подал декларацию за 2021 год, в которой отмечалось, что в предыдущем году он потратил на отдых 3100 евро, а его жена Мариам Маргарян задекларировала 1700 евро в качестве расходов на отдых за тот же период.
Закон РА “Об общественной службе” требует, чтобы лица, обязанные представлять декларацию, в числе прочих расходов представляли расходы на отдых, включая оплату билетов на самолет, поезд, автобус, корабль, проживание в гостинице. Однако это обязательство действует только в том случае, если единовременные расходы превышают 2 млн драмов (или эквивалентную сумму в валюте), либо если общая сумма аналогичных расходов превышает 3 млн драмов (или эквивалентную сумму в валюте).
Это означает, что если декларант отдохнул один раз и потратил более 2 млн драмов, то он обязан задекларировать эту сумму, а если в отчетный период он отдохнул несколько раз и потратил в целом более 3 млн драмов, то обязан задекларировать эту сумму.
Ален Симонян с женой и депутатами фракции “Гражданский договор” в сентябре 2021 года отдыхал на острове Миконос. Если учесть, что в связи с действовавшим тогда и на момент подачи декларации (в мае 2022 г.) курсом валют указанные спикером НС и его женой расходы (3100 и 1700 евро) не превышали предусмотренный законом минимальный порог в 2 млн драмов, то нужно отметить, что они могли и не указывать вышеназванные суммы.
Тем не менее, поскольку суммы были задекларированы, воспользуемся этим фактом.
Подчеркнем, что Грачья Акопян не задекларировали расходы на отдых в 2021 г. (его расходы касаются погашения кредита и превышают установленный законом порог в размере 3 млн драмов), а Эдуард Агаджанян вообще не задекларировал расходы. Трудно сказать, почему депутаты фракции “ГД” проявили небрежность при декларировании расходов на отдых (Г.Акопян имеет опыт неполного указания данных). Возможно, они просто не превысили минимальный порог в размере 2 млн драмов, что позволило им не публиковать эти данные.
В прошлом году мы писали о том, что 5 сентября 2021 г. с острова Миконос в Ереван прибыл самолет бизнес-класса, пассажирами которого были соучредитель компании “Виваро”, Мариам Маргарян, Грачья Акопян и Эдуард Агаджанян. Когда спикера парламента спросили, действительно ли его супруга и однопартийцы прибыли в Ереван самолетом бизнес-класса, Симонян сказал, что не комментирует сведения о своей частной жизни и частной жизни других лиц. Иными словами, он не опроверг эту информацию. Что касается занимающих должности законодателей Акопяна и Агаджаняна, то они вообще не ответили на наши письменные вопросы, тем самым нарушив закон “О свободе информации”. В результате они тоже не рассеяли подозрения в этом вопросе.
Отметим, что прибывший с Миконоса в Ереван самолет бизнес-класса “Bombardier Challenger 850” зарегистрирован на Мальте (владельцы “Виваро” братья Бадаляны являются гражданами Мальты), и полет на этом воздушном судне стоит очень дорого. Можно сказать, что для предпринимателей и состоятельных людей это нечто вроде аэротакси, а значит, стоимость аренды такого самолета несопоставима со стоимостью авиабилетов бизнес-класса авиакомпании, выполняющей регулярные рейсы.
Итак, мы имеем следующую картину: председатель НС, его жена и властные депутаты развлекались на греческом острове вместе с известным предпринимателем. Должностные лица не отрицали, что, кроме Симоняна, вылетевшего с острова Миконос в Вену для участия в официальных встречах, все остальные прибыли в Ереван на зафрахтованном предпринимателем самолете. Было высказано мнение о том, что именно бизнесмен оплатил расходы на отдых должностных лиц, что также не было опровергнуто.
Почему это важно? По одной простой причине: закон “Об общественной службе” запрещает занимающим общественные должности лицам, в том числе депутатам, принимать подарки. Понятие “подарок” закон трактует как любое имущественное преимущество, которое не было бы преподнесено не занимающему должность лицу. Это понятие предусматривает также оказание безвозмездно или по очень низкой стоимости услуги, либо другие действия, вследствие которых лицо получает выгоду или преимущество.
В свою очередь Hetq.am, изучив распространенные в Сети фото и видео, определил те места, где проводили время должностные лица. Одним из таких мест является 5-звездочный курортный отель “Santa Marina” (входит во всемирно известную гостиничную сеть “Marriott”), который расположен на полуострове Орнос, в 4 км от города Миконос. Отель предлагает номера и виллы на берегу моря (см.главный снимок). Именно отсюда опубликовала фото Мариам Маргарян. В свою очередь Ален Симонян прокомментировал совместный с женой снимок следующим образом: “Три дня отдыха вместе спустя три года”.
Основываясь на том, что Симонян и его жена провели свой отдых со 2 по 5 сентября 2021 г. (повторим, что самолет бизнес-класса прибыл в Ереван 5 сентября), можно изучить тарифы на гостиничные номера отеля “Santa Marina” (судя по фото М.Маргарян) в указанный период.
Так, если мы закажем номер в “Santa Marina” для двух взрослых с ночевкой прямо сейчас, то предоплатный пакет (он самый дешевый) будет стоить минимум 3157 евро. Максимальная цена того же пакета на трое суток составляет 12.829 евро. Напомним, что Симонян задекларировал расходы на отдых в размере 3100 евро, его жена – в размере 1700 евро.
Тем не менее, сравнив фото жены высокопоставленного чиновника со снимками, размещенными на сайте “Santa Marina”, можно предположить, что номер, в котором остановился спикер НС, не из самых дешевых.
Но, безотносительно ко всему, в задекларированную должностным лицом и его женой сумму не укладывается стоимость полета на самолете бизнес-класса. То же самое, естественно, относится к депутатам парламента Грачья Акопяну и Эдуарду Агаджаняну, которые, как уже было сказано, не задекларировали расходы на отдых в 2021 г.
Все это еще раз подтверждает предположение о том, что 5 сентября 2021 г. самолет бизнес-класса “Bombardier Challenger 850” оказал вышеупомянутым лицам услугу по перевозке за счет другого лица, что должно быть воспринято как подарок, принятие которого запрещено законом. Разумеется, нельзя забывать и о вероятности принятия подарка в виде расходов на проживание, о которых также говорилось, но не было опровергнуто на официальном уровне.