«Յուկոսի» անունով Credit Suisse բանկում հաշիվներ են բացվել. տնօրինությունը տեղյակ չէ, իսկ բանկը լռում է
📌 Միխայիլ Խոդորկովսկու հիմնադրած նավթային «Յուկոս Օյլ» ընկերության հայաստանյան դուստր՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի (Yukos CIS Investment Limited) անունով շվեյցարական Credit Suisse բանկում բացված երկու հաշիվներին եղել է ավելի քան 150 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ։ 📌 Նման խոշոր ընկերության դուստր ձեռնարկության բանկային հաշվին այսքան գումարի առկայությունը որևէ կասկածի տեղիք չէր տա, եթե ընկերության նախկին ղեկավարությունը չպնդեր, թե տեղյակ չէ՝ դա ինչ գումար է և ով է բացել բանկային այդ հաշիվները։ 📌 Credit Suisse-ը լռում է` բանկը չի պատասխանել մեր հարցմանը։ Սա կասկածի տեղիք է տալիս, քանի որ Credit Suisse-ը նախկինում միշտ պատասխանել է մեր հարցումներին։ |
«Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի բանկային հաշիվների մասին տեղեկատվությունը «Հետք»-ին հասանելի է դարձել Suisse Secrets հետաքննության շրջանակում։
Suisse Secrets-ը միջազգային լրագրողական հետաքննություն է՝ հիմնված բանկային հաշիվների մասին տվյալների արտահոսքի վրա։
Արտահոսած տեղեկատվությունը վերաբերում է մոտ 30 հազար անձի և ավելի քան 18 հազար բանկային հաշիվների: Արտահոսած տվյալներում Հայաստանի հետ կապ ունեցող անձանց թիվը մոտ 500 է, իսկ բանկային հաշիվների թիվը՝ մոտ 400:
2000-ականների սկզբին Միխայիլ Խոդորկովսկու և Վլադիմիր Պուտինի միջև ծագած քաղաքական տարաձայնությունների արդյունքում Ռուսաստանում «Յուկոս Օյլ»-ի դեմ տարբեր քրեական գործեր հարուցվեցին։
Ռուսաստանի կառավարությունը սառեցրեց «Յուկոս Օյլ»-ի բաժնեմասերը, շարունակվեցին ընկերության դեմ դատական գործերն ու հետապնդումները, ինչի արդյունքում ընկերության բաժնեմասերն արժեզրկվեցին, և ընկերությունը 2006-ին սնանկ ճանաչվեց։
2005-ին Միխայիլ Խոդորկովսկին դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման՝ փողերի լվացման և տնտեսական բնույթի այլ հանցագործությունների համար։ Պուտինը նրան ներում շնորհեց 2013-ին։ Ազատ արձակվելուց հետո Խոդորկովսկին տեղափոխվեց Շվեյցարիա, այնուհետև՝ Մեծ Բրիտանիա, որտեղ նա շարունակում է իր ընդդիմադիր գործունեությունը։
«Յուկոս Օյլ»-ը հայցեր ներկայացրեց Ռուսաստանի դեմ տարբեր միջազգային դատարաններում՝ ընկերության դեմ քաղաքական հետապնդումներ իրականացնելու համար։ Որոշ գործերով «Յուկոսը» հաղթեց, և Ռուսաստանը պարտավորվեց խոշոր գումարներ վճարել «Յուկոսի» իրավահաջորդ ընկերություններին։ Այս գործերն ավելի հայտնի են Yukos Case (Յուկոսի գործը) անվամբ։
Ընկերության դեմ հետապնդումների ժամանակ «Յուկոս Օյլ»-ը իր դուստր ընկերությունների միջոցով փորձեց գումարները հանել Ռուսաստանից։ Սրա վերաբերյալ աշխարհի տարբեր երկրներում քրեական և դատական գործեր հարուցվեցին։
Այս գործերի մաս կազմեց նաև «Յուկոս»-ի հայաստանյան դուստր՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ընկերությունը, որի մասին «Հետքում» տարբեր հրապարակումներ կանլ։
«Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի նախկին տնօրենն անակնկալի եկավ
Ըստ #SuisseSecrets-ի արտահոսած տվյալների, Credit Suisse-ում «Յուկոս»-ի հայաստանյան դուստր ընկերությունը ունեցել է երեք հաշիվ։
Բոլոր հաշիվները բացվել են 2008-ին։ Դրանցից մեկին ընդհանրապես որևէ գումար չի եղել, և բացվելուց մեկ տարի անց այն փակվել է։ Այդ հաշվով ընկերությունը գործարքներ չի կատարել:
Իսկ մյուս երկու հաշիվներին ընդհանուր առմամբ եղել է ավելի քան 150 մլն շվեյցարական ֆրանկ։
Քանի որ բանկային հաշիվները բացվել են «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի տնօրեն Արմեն Միքայելյանի պաշտոնավարման ընթացքում, փորձեցինք նրանից ճշտել, թե ինչ հաշիվներ են եղել հայաստանյան ընկերության անվամբ և, ի վերջո, ինչ գումար էր այդ հաշիվներին։
Արմեն Միքայելյանն անակնկալի եկավ, երբ իմացավ, որ երեք հաշիվ կար Credit Suisse-ում։ Նա տեղեկացրեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում միայն մեկ հաշիվ է բացվել, որը 2009-ին փակվել է։
«Ես պաշտոնապես հաստատում եմ, որ տեղյակ չեմ եղել որևէ այլ հաշվի մասին, բացի այն մեկից, որը բացվել է Clariden Leu-ում 2008-ին և փակվել 2009-ին։ Նշված հաշվի փակումը հաստատվել է Clariden Leu-ի կողմից»,- ասաց Արմեն Միքայելյանը։
Նույնաբովանդակ պատասխան ստացանք նաև JLA Communications-ի նախագահ Ջիմ Լեյքից, որին «Յուկոս»-ի նախկին ղեկավարությունը լիազորել է զբաղվել մամուլի հարցերով։
««Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ը բացել է մեկ հաշիվ Clariden Leu-ում 2008-ին, որը ենթադրաբար նույն հաշվեհամարն է, որին անդրադարձել եք։ Մեր գրառումների հպանցիկ վերանայումը, կարծես, ցույց է տալիս, որ նշված հաշիվը փակվել է նախքան «Ռոսնեֆտի» թշնամական բռնագրավումը»,- մեր գրավոր հարցմանը պատասխանեց Ջիմ Լեյքը։
Clariden Leu-ն 2007-ին Ցյուրիխում հիմնադրված բանկ է, որը ստեղծման պահին մասամբ Credit Suisse խմբին է պատկանել։ Սակայն 2012-ից այն միաձուլվեց Credit Suisse-ին։
«Ինչպես պրն Միքայելյանը, Յուկոսի ղեկավարությունը նույնպես տեղյակ չէ որևէ այլ հաշվեհամարի մասին, որը երբևէ բացվել է Credit Suisse-ում «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի անունով։ Մենք տեղյակ ենք միայն մեկ հաշվեհամարի մասին, որը «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ը Clariden Leu-ում բացել և փակել է վաղուց։ Անտեղյակ լինելով նման հաշիվների գոյության մասին՝ պետք է որ ակնհայտ լինի, որ մենք չենք կարող ասել, թե ով է «կառավարել» դրանք կամ ինչպես են տնօրինվել այդ հաշիվներում ենթադրաբար եղած գումարները»,-նշված է պատասխանի մեջ։
Ջիմ Լեյքը տրամադրեց նաև իրենց բացած հաշվեհամարի տվյալները, որոնք չեն համապատասխանում Credit Suisse–ի՝ մեր ձեռքի տակ եղած երեք հաշիվներից ոչ մեկին։
Ավելին, Clariden Leu-ի հաշվեհամարը երկու ենթահաշիվ ունի՝ եվրոյի և ԱՄՆ դոլարի, իսկ մեր ձեռքի տակ հայտնված՝ Credit Suisse-ում բացված հաշվեհամարները շվեյցարական ֆրանկով են։
Արմեն Միքայելյանին հարցրեցինք՝ որևէ կասկած ունի՞, թե ովքեր են բացել այդ հաշիվները։ Եվ երբ մասնակցել է իրենց նշած հաշվեհամարի բացմանը, ովքե՞ր են ներկա եղել կամ ուղեկցել իրեն։ Նա խուսափողական պատասխան տվեց՝ չանդրադառնալով բուն հարցին։
«Ես վստահ չեմ, որ կարող եմ ինչ-որ բան պատմել ձեզ իբր ավելի քան հարյուր միլիոն դոլար արժողությամբ հաշիվների՝ ձեր հետաքննության մասին, բացառությամբ, որ դրանք ոչ մի առնչություն չունեն ինձ կամ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» հետ, ինչը հաստատում են փաստաթղթերը և մյուսները»,-ասաց նա։
Արմեն Միքայելյանին նաև հարցրեցինք՝ արդյոք ինչ-որ գործընթաց նախաձեռնել է՝ պարզելու, թե ովքեր են «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» անունով հաշիվներ բացել այն ժամանակահատվածում, երբ ինքն է եղել ընկերության տնօրենը։
«Ես չեմ կարող որևէ մեկնաբանություն տալ բանկային այն հաշիվների մասին, որոնց մասին որևէ գաղափար չունեմ։ Ոչ էլ այն կարգավիճակում եմ, որ տեղեկացնեմ ձեզ փաստաբանից ստացած իրավական խորհրդատվության մասին»,-նշեց Արմեն Միքայելյանը։
Ընկերության տնօրինությունը չասաց՝ արդյոք ունի որևէ կասկած կամ ենթադրություն, թե ով կարող էր ժամանակին ընկերության անունով հաշիվ բացել և այն տնօրինել առանց ընկերության իմացության։
«Յուկոսի» գործերի ուսումնասիրությունից պարզվեց, որ ընկերության լուծարումից հետո իրավահաջորդ ընկերություններում ներքին տարաձայնություններ և կոնֆլիկտներ են ծագել ղեկավարության, ինչպես նաև տարբեր դուստր ընկերությունների կառավարիչների միջև։
Ամենահայտնի դեպքերից մեկը «Յուկոսի» նախկին աշխատակից Դանիել Ֆելդմանի դատական գործն է։
Ֆելդմանին «Յուկոսի» իրավահաջորդ վեց ընկերությունները մեղադրեցին անձնական շահի համար լիազորությունները չարաշահելու, կաշառք վերցնելու և այլ ապօրինի գործունեության մեջ։
Ֆելդմանի դատական գործին մանրամասն ծանոթացեք այս հղումով։
Տարիներ տևած դատական գործի արդյունքում Նյու Յորքի դատարանը Ֆելդմանին, վերջիվերջո, մասամբ արդարացրեց 2020-ին, սակայն այս դատական գործը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ «Յուկոսի» ներսում կային լուրջ խնդիրներ և վատ մտադրություններ ունեցող աշխատակիցներ։
Մի քանի կարևոր հարց է առաջանում՝ միգուցե շվեյցարական Credit Suisse-ում այս հաշիվները բացել են «Յուկոս»-ի նախկին աշխատակիցնե՞րը։ Գուցե այդ աշխատակիցները փորձել են օգտվե՞լ «Յուկոսում» ստեղծված խառը իրավիճակից։
Ինչո՞ւ է լռում Credit Suisse-ը։ Ինչո՞ւ «Յուկոսի» հայաստանյան դուստր ընկերության տնօրինությունը չի ասում՝ պատրաստվո՞ւմ է լրջորեն զբաղվել այս հարցով և պարզել, թե ովքեր են կանգնած այս հաշիվների հետևում, չէ՞ որ խոսքն ավելի քան 150 մլն ֆրանկի մասին է։
Վերջիվերջո, եթե «Յուկոսը» փորձի այս հարցերի պատասխանը գտնել, հնարավոր է Դանիել Ֆելդմանի դատական գործից ոչ պակաս աղմկահարույց նոր դատական գործընթաց սկսվի։
Ի՞նչ նպատակով էր ստեղծվել «Յուկոսի» հայաստանյան դուստր ընկերությունը«Յուկոս» նավթային ընկերությունը 2002-ին Հայաստանում ստեղծել էր «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ն։ «Յուկոս» նավթային ընկերությունը համարել էր, որ օրենսդրական արտոնությունների և ազատական բանկային համակարգի շնորհիվ Հայաստանը շատ հարմար է միջազգային հոլդինգային խմբի ստեղծման համար՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի գլխավորությամբ: «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ն իր հերթին հիմնադրել էր ընկերությունների խումբ՝ հոլդինգ, որոնք համատեղ ավելի քան 4 մլրդ դոլարի ակտիվների էին տիրապետում։ «Յուկոսի» մենեջերները, երբ զգացել էին մոտալուտ վտանգը, Նիդերլանդներում ստեղծել էին հայաստանյան «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի մեկ այլ դուստր ընկերություն, որի միջոցով հայաստանյան դուստր ընկերության բոլոր ակտիվները փոխանցել էին բաժնետերերի շահերը պաշտպանելու նպատակով ստեղծված ստիխտինգային հիմնադրամին` Stichting Administratiekantoor FPH. Ստիխտինգային հիմնադրամն իրավաբանական հատուկ կարգավիճակ ունեցող կազմակերպություն է, որը չունի բաժնետերեր, սակայն կարող է բարեգործական, հասարակական, տնտեսական, նույնիսկ առևտրային գործունեություն ծավալել: Կարող է նաև այլ ընկերության բաժնետեր լինել և առևտրային գործունեությունը ծավալել իր դուստր ընկերությունների միջոցով և կառավարել բաժնետիրական կապիտալը: Այդ տիպի ստիխտինգը ձեռք է բերում ընկերության բաժնետոմսերը` փոխանակելով դրանք ավանդային մուտքերով (depositary receipts): Այսպես էին «Յուկոսի» մենեջերներն ապահովագրել հայաստանյան դուստր ընկերության միջոցով ստեղծված հոլդինգի կապիտալը։ Հայաստանյան ընկերության տնօրեն նշանակվել էր Արմեն Միքայելյանը։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալը 1 մլն դոլարին համարժեք դրամ էր՝ այն ժամանակ ավելի քան 500 մլն դրամ: Արմեն Միքայելյանը «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» տնօրեն էր նշանակվել մայր «Յուկոսի» գործադիր փոխնախագահ, հայազգի իրավաբան Վասիլի Ալեքսանյանի միջոցով, որի հետ Արմեն Միքայելյանը սովորել էր Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում: Երկուսն էլ ավարտել են նաև Հարվարդի համալսարանը: Վասիլի Ալեքսանյանը 2011-ին մահացել է։ 2006-ին Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանի որոշմամբ «Յուկոս» նավթային ընկերությունը սնանկ էր ճանաչվել: 2007-ի օգոստոսին «Յուկոսի» բաժնեմասն օտարվել էր նավթային «Ռոսնեֆթ» ընկերությանը, և ի թիվս այլ բազմաթիվ ընկերությունների` սնանկության վարույթի շրջանակներում «Ռոսնեֆթը» ձեռք էր բերել նաև «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի բաժնեմասը: Մինչ Խոդորկովսին և իր գործընկերները բանտում էին, տարբեր օֆշորային ընկերություններ՝ Նիդերլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, ինչպես նաև Հայաստանում` դատական կարգով փորձում էին «Յուկոսի» ակտիվները ձեռք բերած «Ռոսնեֆթից» ստանալ միլիոնավոր դոլարները կամ թույլ չտալ «Ռոսնեֆթին» կլանել այդ ընկերությունները: Խոդորկովսկու հայաստանյան գործընկերները հայաստանյան ընկերության, ինչպես նաև դրա հիմնադրած դուստր ընկերություններում ներդրած կապիտալին տիրանալու «Ռոսնեֆթի» փորձը կանխելու նպատակով մի քանի տարբեր գործերով անցել են հայաստանյան դատական բոլոր ատյաններով, սակայն՝ ապարդյուն։ «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը դիմել էր նաև Հայաստանի իրավապահ մարմիններին: Հայաստանում 2009 թ․-ին հարուցվել էր քրեական գործ և մեղադրանք առաջադրվել «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» արդեն նախկին տնօրեն Արմեն Միքայելյանին, որովհետև վերջինս հրաժարվել էր հանձնել ընկերության փաստաթղթերն ու կնիքը, քանի դեռ դատարաններում քննվում էր «Ռոսնեֆթի» կողմից ընկերությանը տիրանալու օրինականության հարցը: Արմեն Միքայելյանը հեռացել էր Հայաստանից և բնակվում էր ԱՄՆ-ում՝ խուսափելով իրավական հետապնդումներից։ 2018-ի իշխանափոխությունից հետո միայն Արմեն Միքայելյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կարճվեց, եւ նա արդեն այցելում է Հայաստան։ Նիդերլանդներում ընթացող դատական գործերը վերջնական հանգուցալուծում ստացան 2015թ․-ին՝ «Յուկոսի» և «Ռոսնեֆտի» հաշտությամբ։ Կողմերը համաձայնագիր կնքեցին, որ հրաժարվում են փոխադարձ պահանջներից և դադարեցնում են դատական բոլոր պրոցեսները, ինչպես նաև՝ պարտավորվում են ապագայում ևս միմյանց պահանջներ չներկայացնել՝ կապված «Յուկոսի» սնանկացման և լիկվիդացման հետ։ Հայաստանյան «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի բաժնեմասը 2010-ից տնօրինում էր «Ռոսնեֆտը», սակայն վերջինս այդպես էլ չի կարողացել հասնել դրա հոլդինգային դուստր ընկերությունների կապիտալին։ |
Կարդացեք նաև
- 14-ամյա հայ աղջկա անունով Credit Suisse-ում բանկային հաշիվ է բացվել, տարիներ անց հաշվին ավելի քան 100 մլն $ է եղել. ո՞ւմն է այդ գումարը

В Credit Suisse открыты счета на имя “ЮКОСа”: руководство не в курсе, банк молчит
📌 На двух счетах, открытых в швейцарском банке Credit Suisse на имя компании “ЮКОС СНГ Инвестмент” (Yukos CIS Investment Limited), армянской “дочки” основанной Михаилом Ходорковским нефтяной компании “ЮКОС Ойл”, было свыше 150 млн швейцарских франков. 📌 Наличие подобной суммы на банковском счете дочернего предприятия столь крупной компании не дало бы какого-либо повода для подозрений, если бы бывшее руководство компании не утверждало, что не знает, что это за сумма и кто открыл эти банковские счета. 📌 Credit Suisse молчит: банк не ответил на наш запрос. Это вызывает подозрение, поскольку раньше Credit Suisse всегда отвечал на наши запросы. |
Информация о банковских счетах “ЮКОС СНГ Инвестмент” стала доступна Hetq.am в рамках расследования Suisse Secrets. Это международное журналистское расследование, основанное на утечке данных о банковских счетах.
Рассекреченная информация касается почти 30 тысяч лиц и более 18 тысяч банковских счетов. В полученных данных указаны около 500 лиц и около 400 банковских счетов, имеющих отношение к Армении.
В начале 2000-х годов между Михаилом Ходорковским и Владимиром Путиным возникли политические разногласия, в результате которых в России были возбуждены уголовные дела против компании “ЮКОС Ойл”.
Правительство РФ заморозило активы “ЮКОС Ойл”, уголовные дела и преследование компании не прекращались. В результате акции “ЮКОС Ойл” обесценились, и в 2006 году компания была признана банкротом.
В 2005 году Михаил Ходорковский был приговорен к 14 годам лишения свободы за отмывание денег и другие экономические преступления. В 2013 г. Путин помиловал Ходорковского. Последний, выйдя на свободу, переехал в Швейцарию, а затем в Великобританию, где и сегодня продолжает оппозиционную деятельность.
“ЮКОС Ойл” обратилась в различные международные суды с исками против России за политическое преследование компании. Некоторые дела “ЮКОС” выиграла, и Россия обязалась выплатить крупные суммы компаниям-правопреемникам “ЮКОСа”. Эти дела получили известность как “Yukos Case” (“Дело ЮКОСа”).
В период репрессий “ЮКОС Ойл” с помощью двух своих дочерних компаний попыталась вывезти деньги из России, в связи с чем в различных странах мира были возбуждены уголовные дела и судебные процессы.
Часть этих дел касалась “ЮКОС СНГ Инвестмент” – созданной в Армении дочерней компании “ЮКОСа”, о которой Hetq.am опубликовал несколько статей.
Неожиданный сюрприз для бывшего директора “ЮКОС СНГ Инвестмент”
Согласно рассекреченным данным #SuisseSecrets, армянская дочерняя компания “ЮКОСа” имела в банке Credit Suisse три счета. Все они были открыты в 2008 году. Один из счетов, на котором не было денег, закрылся через год после открытия. Сделки посредством этого счета компания не осуществляла.На двух других счетах имелось в общей сложности более 150 млн швейцарских франков.
Поскольку банковские счета были открыты в период пребывания Армена Микаеляна в должности директора “ЮКОС СНГ Инвестмент”, мы попытались уточнить у него, какие счета были открыты на имя армянской компании и какие на них были суммы.
Информация об открытии трех счетов в Credit Suisse стала для Армена Микаеляна неожиданностью. По его словам, в период пребывания им в должности директора был открыт только один счет, который закрылся в 2009 году.
“Я официально заявляю, что не был осведомлен ни о каком другом счете, кроме того, который был открыт в Clariden Leu в 2008 году и закрыт в 2009-ом. Закрытие указанного счета подтвердили и в Clariden Leu”,- сказал Армен Микаелян.
Аналогичный ответ мы получили и от председателя “JLA Communications” Джима Лейка, которого бывшее руководство “ЮКОСа” уполномочило заниматься вопросами прессы.
“В 2008 году “ЮКОС СНГ Инвестмент” открыла один счет в “Clariden Leu”. Предположительно, это тот самый счет, о котором вы писали. Просмотр наших записей показывает, что упомянутый счет был закрыт до враждебного захвата со стороны “Роснефти”,- сообщил в ответ на наш письменный запрос Джим Лейк.
Банк Clariden Leu был основан в 2007 году в Цюрихе. На момент создания он частично входил в Группу Credit Suisse, однако в 2012 г. произошло его слияние с Credit Suisse.
“Руководство “ЮКОСа”, как и г-н Микаелян, не в курсе о каком-либо другом счете, открытом когда-либо в Credit Suisse на имя компании “ЮКОС СНГ Инвестмент”. Мы знаем лишь об одном счете, который “ЮКОС СНГ Инвестмент” открыла в Clariden Leu и давно закрыла. Поскольку мы не были осведомлены о существовании подобных счетов, то понятно, что мы не можем сказать, кто “управлял” этими счетами или как были использованы предположительно имевшиеся на этих счетах суммы”,- говорится в ответе.
Джим Лейк предоставил также данные открытого ими счета, которые не соответствуют ни одному из оказавшихся в нашем распоряжении трех счетов Credit Suisse. Более того, счет в Clariden Leu имеет два субсчета – в евро и долларах США, а оказавшийся в нашем распоряжении счет в банке Credit Suisse открыт в швейцарских франках.
Мы спросили Армена Микаеляна, есть ли у него предположение, кто мог открыть эти счета, кто присутствовал или сопровождал его, когда он принимал участие в процедуре открытия упомянутого им счета. Г-н Микаелян ответил очень уклончиво, не коснувшись основного вопроса. “Я не уверен, что могу что-либо сообщить в связи с вашим расследованием, которое касается счетов на якобы свыше сотни миллионов долларов, кроме того, что они не имеют никакого отношения ко мне или к компании “ЮКОС СНГ Инвестмент”. Это подтверждается также документами и другими лицами”,- сказал он.
Мы также поинтересовались, инициировал ли г-н Микаелян какой-либо процесс с целью выяснить, кто открыл счета на имя “ЮКОС СНГ Инвестмент” в период пребывания им в должности директора этой компании.
“Я ничего не могу сказать об этих банковских счетах, о которых понятия не имею. К тому же я не в том статусе, чтобы предоставить вам информацию о правовой консультации адвоката”,- отметил г-н Микаелян.
Директор компании также не сказал, есть ли у него подозрение или предположение относительно того, кто мог в свое время открыть счет на имя компании и распоряжаться им без ведома компании.
Изучение дел “ЮКОСа” показало, что после ее роспуска в компаниях-правопреемниках возникли внутренние разногласия и конфликты между руководством и управляющими различных дочерних компаний.
Наибольшую известность получило судебное дело бывшего сотрудника “ЮКОСа” Даниэля Фельдмана.
Шесть компаний-правопреемников “ЮКОСа” обвинили Фельдмана в превышении полномочий в личных целях, получении взятки и других незаконных действиях.
С деталями судебного дела Фельдмана можно ознакомиться по этой ссылке.
В результате длившегося несколько лет судебного процесса суд Нью-Йорка в 2020 году наконец частично оправдал Фельдмана. Однако это судебное дело еще раз показало, что внутри “ЮКОСа” имелись серьезные проблемы и сотрудники, не преследовавшие благих намерений.
Все это вызывает ряд важных вопросов. Например, могли ли счета в швейцарском банке Credit Suisse открыть бывшие сотрудники “ЮКОСа”, которые попытались воспользоваться создавшейся в компании сложной ситуацией? Почему молчит Credit Suisse? Почему дирекция армянской дочерней компании “ЮКОСа” не говорит, намерена ли она серьезно заняться этим вопросом и выяснить, кто стоит за вышеупомянутыми счетами, ведь речь идет о более чем 150 млн франков? И наконец если “ЮКОС” попытается найти ответы на эти вопросы, возможно ли инициирование нового судебного процесса, более скандального, чем судебное дело Даниэля Фельдмана? С какой целью была создана армянская дочерняя компания “ЮКОСа”?
С какой целью была создана армянская дочерная компания "ЮКОСа"В 2002 году нефтяная компания “ЮКОС” создала в Армении ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент”. Нефтяная компания “ЮКОС” посчитала, что благодаря законодательным льготам и либеральной банковской системе Армения является очень удобной страной для создания международной холдинговой группы во главе с “ЮКОС СНГ Инвестмент”. В свою очередь ООО “Юкос СНГ Инвестмент” учредила холдинг – группу компаний, которые совместно владеют активами на сумму свыше 4 млрд долларов. Когда менеджеры “ЮКОСа” почувствовали приближающуюся опасность, они создали в Нидерландах другую дочернюю компанию армянской компании “ЮКОС СНГ Инвестмент”, посредством которой перевели все активы армянской дочерней компании в созданный с целью защиты интересов акционеров стихтинговый фонд “Stichting Administratiekantoor FPH”. Стихтинговый фонд – это организация с особым юридическим статусом, которая не имеет акционеров, однако может заниматься благотворительной, общественной, экономической и даже коммерческой деятельностью. Организация может также быть акционером другой компании и заниматься коммерческой деятельностью посредством своих дочерних компаний, управлять акционерным капиталом. Стихтинг такого типа приобретает акции компании, обменивая их на депозитарные расписки (depositary receipts). Так менеджеры “ЮКОСа” застраховали капитал холдинга, созданный с помощью армянской “дочки”. Директором армянской компании был назначен Армен Микаелян. Уставной капитал составил 1 млн долларов в драмовом эквиваленте – свыше 500 млн драмов на тот момент. Должность директора компании “ЮКОС СНГ Инвестмент” Армен Микаелян получил благодаря исполнительному вице-президенту основной компании “ЮКОСа”, юриста, армянина по национальности Василия Алексаняна, с которым учился на юридическом факультете Московского государственного университета им.Ломоносова. Оба также окончили Гарвардский университет. В 2011 году Василий Алексанян скончался. В 2006 году решением Московского арбитражного суда компания “ЮКОС” была признана банкротом. В августе 2007-го доля “ЮКОСа” была отчуждена компании “Роснефть”. В рамках процедуры банкротства “Роснефть” в числе многих других компаний приобрела также долю компании “ЮКОС СНГ Инвестмент”. Пока Ходорковский и его партнеры находились в тюрьме, различные офшорные компании в Нидерландах, Великобритании, США, Армении пытались в судебном порядке получить от “Роснефти”, которая приобрела активы “ЮКОСа”, миллионы долларов, либо не позволить “Роснефти” поглотить эти компании. Армянские партнеры Ходорковского, пытаясь пресечь попытки “Роснефти” овладеть армянской компанией, а также капиталами, внедренными в учрежденную ею дочернюю компанию, возбудили несколько дел, прошли через все судебные инстанции страны, но – безуспешно. “Роснефть” обратилась также в правоохранительные органы Армении. В 2009 г. в Армении было возбуждено уголовное дело, в рамках которого обвинение было выдвинуто уже бывшему директору “ЮКОС СНГ Инвестмент” Армену Микаеляну. Последний отказался передать документы и печать “ЮКОС СНГ Инвестмент”, пока в судах рассматривался иск о законности завладения этой компании “Роснефтью”. Во избежание правовых преследований Армен Микаелян уехал из РА в США. Только после смены власти в Армении в 2018 году уголовное дело против Микаеляна было закрыто, и он получил возможность приезжать на родину. Рассмотрение судебных дел в Нидерландах окончательно завершилось в 2015 году заключением соглашения между “ЮКОСом” и “Роснефтью”. Стороны договорились, что отказываются от взаимных требований и прекращают все судебные процессы, а также обязуются и в будущем не выдвигать друг другу требований, связанных с банкротством и ликвидацией “ЮКОСа”. Долей армянской компании “ЮКОС СНГ Инвестмент” с 2010 года распоряжалась “Роснефть”, однако ей так и не удалось добраться до капитала дочерних холдинговых компаний. |
Читайте так же
- В банке “Credit Suisse” был открыт счет на имя 14-летней армянской девочки. Спустя годы на этом счете оказалось более $100 млн. Кто стоит за этими деньгами?