«Յուկոսի» անունով Credit Suisse բանկում հաշիվներ են բացվել. տնօրինությունը տեղյակ չէ, իսկ բանկը լռում է
📌 Միխայիլ Խոդորկովսկու հիմնադրած նավթային «Յուկոս Օյլ» ընկերության հայաստանյան դուստր՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի (Yukos CIS Investment Limited) անունով շվեյցարական Credit Suisse բանկում բացված երկու հաշիվներին եղել է ավելի քան 150 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ։ 📌 Նման խոշոր ընկերության դուստր ձեռնարկության բանկային հաշվին այսքան գումարի առկայությունը որևէ կասկածի տեղիք չէր տա, եթե ընկերության նախկին ղեկավարությունը չպնդեր, թե տեղյակ չէ՝ դա ինչ գումար է և ով է բացել բանկային այդ հաշիվները։ 📌 Credit Suisse-ը լռում է` բանկը չի պատասխանել մեր հարցմանը։ Սա կասկածի տեղիք է տալիս, քանի որ Credit Suisse-ը նախկինում միշտ պատասխանել է մեր հարցումներին։ |
«Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի բանկային հաշիվների մասին տեղեկատվությունը «Հետք»-ին հասանելի է դարձել Suisse Secrets հետաքննության շրջանակում։
Suisse Secrets-ը միջազգային լրագրողական հետաքննություն է՝ հիմնված բանկային հաշիվների մասին տվյալների արտահոսքի վրա։
Արտահոսած տեղեկատվությունը վերաբերում է մոտ 30 հազար անձի և ավելի քան 18 հազար բանկային հաշիվների: Արտահոսած տվյալներում Հայաստանի հետ կապ ունեցող անձանց թիվը մոտ 500 է, իսկ բանկային հաշիվների թիվը՝ մոտ 400:
2000-ականների սկզբին Միխայիլ Խոդորկովսկու և Վլադիմիր Պուտինի միջև ծագած քաղաքական տարաձայնությունների արդյունքում Ռուսաստանում «Յուկոս Օյլ»-ի դեմ տարբեր քրեական գործեր հարուցվեցին։
Ռուսաստանի կառավարությունը սառեցրեց «Յուկոս Օյլ»-ի բաժնեմասերը, շարունակվեցին ընկերության դեմ դատական գործերն ու հետապնդումները, ինչի արդյունքում ընկերության բաժնեմասերն արժեզրկվեցին, և ընկերությունը 2006-ին սնանկ ճանաչվեց։
2005-ին Միխայիլ Խոդորկովսկին դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման՝ փողերի լվացման և տնտեսական բնույթի այլ հանցագործությունների համար։ Պուտինը նրան ներում շնորհեց 2013-ին։ Ազատ արձակվելուց հետո Խոդորկովսկին տեղափոխվեց Շվեյցարիա, այնուհետև՝ Մեծ Բրիտանիա, որտեղ նա շարունակում է իր ընդդիմադիր գործունեությունը։
«Յուկոս Օյլ»-ը հայցեր ներկայացրեց Ռուսաստանի դեմ տարբեր միջազգային դատարաններում՝ ընկերության դեմ քաղաքական հետապնդումներ իրականացնելու համար։ Որոշ գործերով «Յուկոսը» հաղթեց, և Ռուսաստանը պարտավորվեց խոշոր գումարներ վճարել «Յուկոսի» իրավահաջորդ ընկերություններին։ Այս գործերն ավելի հայտնի են Yukos Case (Յուկոսի գործը) անվամբ։
Ընկերության դեմ հետապնդումների ժամանակ «Յուկոս Օյլ»-ը իր դուստր ընկերությունների միջոցով փորձեց գումարները հանել Ռուսաստանից։ Սրա վերաբերյալ աշխարհի տարբեր երկրներում քրեական և դատական գործեր հարուցվեցին։
Այս գործերի մաս կազմեց նաև «Յուկոս»-ի հայաստանյան դուստր՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ընկերությունը, որի մասին «Հետքում» տարբեր հրապարակումներ կանլ։
«Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի նախկին տնօրենն անակնկալի եկավ
Ըստ #SuisseSecrets-ի արտահոսած տվյալների, Credit Suisse-ում «Յուկոս»-ի հայաստանյան դուստր ընկերությունը ունեցել է երեք հաշիվ։
Բոլոր հաշիվները բացվել են 2008-ին։ Դրանցից մեկին ընդհանրապես որևէ գումար չի եղել, և բացվելուց մեկ տարի անց այն փակվել է։ Այդ հաշվով ընկերությունը գործարքներ չի կատարել:
Իսկ մյուս երկու հաշիվներին ընդհանուր առմամբ եղել է ավելի քան 150 մլն շվեյցարական ֆրանկ։
Քանի որ բանկային հաշիվները բացվել են «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի տնօրեն Արմեն Միքայելյանի պաշտոնավարման ընթացքում, փորձեցինք նրանից ճշտել, թե ինչ հաշիվներ են եղել հայաստանյան ընկերության անվամբ և, ի վերջո, ինչ գումար էր այդ հաշիվներին։
Արմեն Միքայելյանն անակնկալի եկավ, երբ իմացավ, որ երեք հաշիվ կար Credit Suisse-ում։ Նա տեղեկացրեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում միայն մեկ հաշիվ է բացվել, որը 2009-ին փակվել է։
«Ես պաշտոնապես հաստատում եմ, որ տեղյակ չեմ եղել որևէ այլ հաշվի մասին, բացի այն մեկից, որը բացվել է Clariden Leu-ում 2008-ին և փակվել 2009-ին։ Նշված հաշվի փակումը հաստատվել է Clariden Leu-ի կողմից»,- ասաց Արմեն Միքայելյանը։
Նույնաբովանդակ պատասխան ստացանք նաև JLA Communications-ի նախագահ Ջիմ Լեյքից, որին «Յուկոս»-ի նախկին ղեկավարությունը լիազորել է զբաղվել մամուլի հարցերով։
««Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ը բացել է մեկ հաշիվ Clariden Leu-ում 2008-ին, որը ենթադրաբար նույն հաշվեհամարն է, որին անդրադարձել եք։ Մեր գրառումների հպանցիկ վերանայումը, կարծես, ցույց է տալիս, որ նշված հաշիվը փակվել է նախքան «Ռոսնեֆտի» թշնամական բռնագրավումը»,- մեր գրավոր հարցմանը պատասխանեց Ջիմ Լեյքը։
Clariden Leu-ն 2007-ին Ցյուրիխում հիմնադրված բանկ է, որը ստեղծման պահին մասամբ Credit Suisse խմբին է պատկանել։ Սակայն 2012-ից այն միաձուլվեց Credit Suisse-ին։
«Ինչպես պրն Միքայելյանը, Յուկոսի ղեկավարությունը նույնպես տեղյակ չէ որևէ այլ հաշվեհամարի մասին, որը երբևէ բացվել է Credit Suisse-ում «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի անունով։ Մենք տեղյակ ենք միայն մեկ հաշվեհամարի մասին, որը «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ը Clariden Leu-ում բացել և փակել է վաղուց։ Անտեղյակ լինելով նման հաշիվների գոյության մասին՝ պետք է որ ակնհայտ լինի, որ մենք չենք կարող ասել, թե ով է «կառավարել» դրանք կամ ինչպես են տնօրինվել այդ հաշիվներում ենթադրաբար եղած գումարները»,-նշված է պատասխանի մեջ։
Ջիմ Լեյքը տրամադրեց նաև իրենց բացած հաշվեհամարի տվյալները, որոնք չեն համապատասխանում Credit Suisse–ի՝ մեր ձեռքի տակ եղած երեք հաշիվներից ոչ մեկին։
Ավելին, Clariden Leu-ի հաշվեհամարը երկու ենթահաշիվ ունի՝ եվրոյի և ԱՄՆ դոլարի, իսկ մեր ձեռքի տակ հայտնված՝ Credit Suisse-ում բացված հաշվեհամարները շվեյցարական ֆրանկով են։
Արմեն Միքայելյանին հարցրեցինք՝ որևէ կասկած ունի՞, թե ովքեր են բացել այդ հաշիվները։ Եվ երբ մասնակցել է իրենց նշած հաշվեհամարի բացմանը, ովքե՞ր են ներկա եղել կամ ուղեկցել իրեն։ Նա խուսափողական պատասխան տվեց՝ չանդրադառնալով բուն հարցին։
«Ես վստահ չեմ, որ կարող եմ ինչ-որ բան պատմել ձեզ իբր ավելի քան հարյուր միլիոն դոլար արժողությամբ հաշիվների՝ ձեր հետաքննության մասին, բացառությամբ, որ դրանք ոչ մի առնչություն չունեն ինձ կամ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» հետ, ինչը հաստատում են փաստաթղթերը և մյուսները»,-ասաց նա։
Արմեն Միքայելյանին նաև հարցրեցինք՝ արդյոք ինչ-որ գործընթաց նախաձեռնել է՝ պարզելու, թե ովքեր են «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» անունով հաշիվներ բացել այն ժամանակահատվածում, երբ ինքն է եղել ընկերության տնօրենը։
«Ես չեմ կարող որևէ մեկնաբանություն տալ բանկային այն հաշիվների մասին, որոնց մասին որևէ գաղափար չունեմ։ Ոչ էլ այն կարգավիճակում եմ, որ տեղեկացնեմ ձեզ փաստաբանից ստացած իրավական խորհրդատվության մասին»,-նշեց Արմեն Միքայելյանը։
Ընկերության տնօրինությունը չասաց՝ արդյոք ունի որևէ կասկած կամ ենթադրություն, թե ով կարող էր ժամանակին ընկերության անունով հաշիվ բացել և այն տնօրինել առանց ընկերության իմացության։
«Յուկոսի» գործերի ուսումնասիրությունից պարզվեց, որ ընկերության լուծարումից հետո իրավահաջորդ ընկերություններում ներքին տարաձայնություններ և կոնֆլիկտներ են ծագել ղեկավարության, ինչպես նաև տարբեր դուստր ընկերությունների կառավարիչների միջև։
Ամենահայտնի դեպքերից մեկը «Յուկոսի» նախկին աշխատակից Դանիել Ֆելդմանի դատական գործն է։
Ֆելդմանին «Յուկոսի» իրավահաջորդ վեց ընկերությունները մեղադրեցին անձնական շահի համար լիազորությունները չարաշահելու, կաշառք վերցնելու և այլ ապօրինի գործունեության մեջ։
Ֆելդմանի դատական գործին մանրամասն ծանոթացեք այս հղումով։
Տարիներ տևած դատական գործի արդյունքում Նյու Յորքի դատարանը Ֆելդմանին, վերջիվերջո, մասամբ արդարացրեց 2020-ին, սակայն այս դատական գործը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ «Յուկոսի» ներսում կային լուրջ խնդիրներ և վատ մտադրություններ ունեցող աշխատակիցներ։
Մի քանի կարևոր հարց է առաջանում՝ միգուցե շվեյցարական Credit Suisse-ում այս հաշիվները բացել են «Յուկոս»-ի նախկին աշխատակիցնե՞րը։ Գուցե այդ աշխատակիցները փորձել են օգտվե՞լ «Յուկոսում» ստեղծված խառը իրավիճակից։
Ինչո՞ւ է լռում Credit Suisse-ը։ Ինչո՞ւ «Յուկոսի» հայաստանյան դուստր ընկերության տնօրինությունը չի ասում՝ պատրաստվո՞ւմ է լրջորեն զբաղվել այս հարցով և պարզել, թե ովքեր են կանգնած այս հաշիվների հետևում, չէ՞ որ խոսքն ավելի քան 150 մլն ֆրանկի մասին է։
Վերջիվերջո, եթե «Յուկոսը» փորձի այս հարցերի պատասխանը գտնել, հնարավոր է Դանիել Ֆելդմանի դատական գործից ոչ պակաս աղմկահարույց նոր դատական գործընթաց սկսվի։
Ի՞նչ նպատակով էր ստեղծվել «Յուկոսի» հայաստանյան դուստր ընկերությունը«Յուկոս» նավթային ընկերությունը 2002-ին Հայաստանում ստեղծել էր «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ն։ «Յուկոս» նավթային ընկերությունը համարել էր, որ օրենսդրական արտոնությունների և ազատական բանկային համակարգի շնորհիվ Հայաստանը շատ հարմար է միջազգային հոլդինգային խմբի ստեղծման համար՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի գլխավորությամբ: «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ն իր հերթին հիմնադրել էր ընկերությունների խումբ՝ հոլդինգ, որոնք համատեղ ավելի քան 4 մլրդ դոլարի ակտիվների էին տիրապետում։ «Յուկոսի» մենեջերները, երբ զգացել էին մոտալուտ վտանգը, Նիդերլանդներում ստեղծել էին հայաստանյան «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի մեկ այլ դուստր ընկերություն, որի միջոցով հայաստանյան դուստր ընկերության բոլոր ակտիվները փոխանցել էին բաժնետերերի շահերը պաշտպանելու նպատակով ստեղծված ստիխտինգային հիմնադրամին` Stichting Administratiekantoor FPH. Ստիխտինգային հիմնադրամն իրավաբանական հատուկ կարգավիճակ ունեցող կազմակերպություն է, որը չունի բաժնետերեր, սակայն կարող է բարեգործական, հասարակական, տնտեսական, նույնիսկ առևտրային գործունեություն ծավալել: Կարող է նաև այլ ընկերության բաժնետեր լինել և առևտրային գործունեությունը ծավալել իր դուստր ընկերությունների միջոցով և կառավարել բաժնետիրական կապիտալը: Այդ տիպի ստիխտինգը ձեռք է բերում ընկերության բաժնետոմսերը` փոխանակելով դրանք ավանդային մուտքերով (depositary receipts): Այսպես էին «Յուկոսի» մենեջերներն ապահովագրել հայաստանյան դուստր ընկերության միջոցով ստեղծված հոլդինգի կապիտալը։ Հայաստանյան ընկերության տնօրեն նշանակվել էր Արմեն Միքայելյանը։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալը 1 մլն դոլարին համարժեք դրամ էր՝ այն ժամանակ ավելի քան 500 մլն դրամ: Արմեն Միքայելյանը «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» տնօրեն էր նշանակվել մայր «Յուկոսի» գործադիր փոխնախագահ, հայազգի իրավաբան Վասիլի Ալեքսանյանի միջոցով, որի հետ Արմեն Միքայելյանը սովորել էր Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում: Երկուսն էլ ավարտել են նաև Հարվարդի համալսարանը: Վասիլի Ալեքսանյանը 2011-ին մահացել է։ 2006-ին Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանի որոշմամբ «Յուկոս» նավթային ընկերությունը սնանկ էր ճանաչվել: 2007-ի օգոստոսին «Յուկոսի» բաժնեմասն օտարվել էր նավթային «Ռոսնեֆթ» ընկերությանը, և ի թիվս այլ բազմաթիվ ընկերությունների` սնանկության վարույթի շրջանակներում «Ռոսնեֆթը» ձեռք էր բերել նաև «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի բաժնեմասը: Մինչ Խոդորկովսին և իր գործընկերները բանտում էին, տարբեր օֆշորային ընկերություններ՝ Նիդերլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, ինչպես նաև Հայաստանում` դատական կարգով փորձում էին «Յուկոսի» ակտիվները ձեռք բերած «Ռոսնեֆթից» ստանալ միլիոնավոր դոլարները կամ թույլ չտալ «Ռոսնեֆթին» կլանել այդ ընկերությունները: Խոդորկովսկու հայաստանյան գործընկերները հայաստանյան ընկերության, ինչպես նաև դրա հիմնադրած դուստր ընկերություններում ներդրած կապիտալին տիրանալու «Ռոսնեֆթի» փորձը կանխելու նպատակով մի քանի տարբեր գործերով անցել են հայաստանյան դատական բոլոր ատյաններով, սակայն՝ ապարդյուն։ «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը դիմել էր նաև Հայաստանի իրավապահ մարմիններին: Հայաստանում 2009 թ․-ին հարուցվել էր քրեական գործ և մեղադրանք առաջադրվել «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթի» արդեն նախկին տնօրեն Արմեն Միքայելյանին, որովհետև վերջինս հրաժարվել էր հանձնել ընկերության փաստաթղթերն ու կնիքը, քանի դեռ դատարաններում քննվում էր «Ռոսնեֆթի» կողմից ընկերությանը տիրանալու օրինականության հարցը: Արմեն Միքայելյանը հեռացել էր Հայաստանից և բնակվում էր ԱՄՆ-ում՝ խուսափելով իրավական հետապնդումներից։ 2018-ի իշխանափոխությունից հետո միայն Արմեն Միքայելյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կարճվեց, եւ նա արդեն այցելում է Հայաստան։ Նիդերլանդներում ընթացող դատական գործերը վերջնական հանգուցալուծում ստացան 2015թ․-ին՝ «Յուկոսի» և «Ռոսնեֆտի» հաշտությամբ։ Կողմերը համաձայնագիր կնքեցին, որ հրաժարվում են փոխադարձ պահանջներից և դադարեցնում են դատական բոլոր պրոցեսները, ինչպես նաև՝ պարտավորվում են ապագայում ևս միմյանց պահանջներ չներկայացնել՝ կապված «Յուկոսի» սնանկացման և լիկվիդացման հետ։ Հայաստանյան «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ»-ի բաժնեմասը 2010-ից տնօրինում էր «Ռոսնեֆտը», սակայն վերջինս այդպես էլ չի կարողացել հասնել դրա հոլդինգային դուստր ընկերությունների կապիտալին։ |
Կարդացեք նաև
- 14-ամյա հայ աղջկա անունով Credit Suisse-ում բանկային հաշիվ է բացվել, տարիներ անց հաշվին ավելի քան 100 մլն $ է եղել. ո՞ւմն է այդ գումարը

Accounts For Yukos Opened in Credit Suisse Bank; Management Has No Clue, Credit Suisse Doesn’t Comment
📌 More than 150 million Swiss francs in two accounts were opened in Swiss Credit Suisse bank under the name Yukos CIS Investment Limited (YCIS), the Armenian subsidiary of Yukos Oil founded by Mikhail Khodorkovsky.
📌 The existence of so much money in the bank account of the subsidiary of such a large company would normally not raise any eyebrows, but the former management of the company claims that they do not know where the money came from and who opened those bank accounts.
📌 Credit Suisse is silent: the bank hasn’t responded to our inquiry. This raises suspicions since Credit Suisse has always responded to our past inquiries.
Information about the YCIS bank accounts was made available to Hetq as part of the Suisse Secrets investigation.
Suisse Secrets is an international journalistic investigation based on leaked bank account data.
The leaked information covers some 30,000 people and more than 18,000 bank accounts.
In the leaked data, the number of persons connected with Armenia is about five hundred, and the number of bank accounts, about four hundred.
Political disagreements between Mikhail Khodorkovsky and Vladimir Putin in the early 2000s led to various criminal cases against Yukos Oil in Russia.
The Russian government froze Yukos Oil shares and lawsuits against the company continued. Company shares depreciated and the company was declared bankrupt in 2006.
In 2005, Mikhail Khodorkovsky was sentenced to thirteen years imprisonment for money laundering and other economic crimes. Putin pardoned him in 2013. Khodorkovsky immediately moved to Switzerland and then to Great Britain, from where he currently continues his political opposition activities.
Yukos Oil sued Russia in various international courts, arguing that Moscow was politically hounding it. Yukos won some of the cases and Russia was obliged to pay large sums of money to Yukos successor companies. These cases are collectively known as the Yukos Case.
While under political attack, Yukos Oil tried to get money out of Russia through its subsidiary companies. These attempts led to several criminal and judicial cases in different countries.
The Armenian subsidiary of Yukos, YCIS, was included in these cases. Hetq covered some of them
YCIS former director says they’re surprised
According to Suisse Secrets leaked data, the Armenian subsidiary of Yukos had three accounts at Credit Suisse.
All were opened in 2008. One had no money and closed a year after it opened.
The other two accounts contained more than 150 million Swiss francs in total.
Since the bank accounts were opened during the tenure of YCIS Director Armen Mikayelyan, Hetq asked him for clarification.
Mikayelyan was surprised to learn there were three accounts opened at Credit Suisse. He said only one account was opened during his tenure and that it was closed in 2009.
“I officially confirm that I was not aware of any account other than the one opened with Clariden Leu in 2008 and closed in 2009. Closure of this account was confirmed by Clariden Leu,” -Mikayelyan told Hetq.
Hetq received the same answer from the president of JLA Communications, Jim Lake, who was authorized by the former Yukos management to deal with press issues.
“Yukos CIS Investment Limited opened an account at Clariden Leu in 2008; we assume that is the Credit Suisse account to which you have referred. A cursory review of our records seems to indicate that said account was closed prior to Rosneft's hostile takeover,”-Jim Lake responded to our written inquiry
Clariden Leu is a bank founded in Zurich in 2007, which at the time of its creation was part of the Credit Suisse group. It later completely merged with Credit Suisse.
“Like Mr. Mikayelyan, Yukos management is not aware of any Credit Suisse accounts having been opened in the name of Yukos CIS Investment Limited ("Yukos CIS") at any time. We are aware of one account which was opened and closed long ago by Yukos CIS at Clariden Leu. Being unaware of the very existence of such accounts, it should be obvious that we cannot tell you who "managed" them or "what happened to the money" they allegedly contained.” -Jim Lake told Hetq
Mr. Lake also provided Hetq with data on the one account information they opened. The data did not match any of the three Credit Suisse accounts we are aware of.
Moreover, the account opened by them had sub-accounts in Euro and US dollars. Our account is intended for Swiss francs.
We asked Armen Mikayelyan if he could speculate as to who opened those three accounts. We also asked who was present when that other one account was opened.  Mirzoyan gave the following evasive response.
“I am not sure what else to tell you about your investigation of accounts allegedly with over a hundred million dollars, except that they have no relation to me or to YCIS, as the documents and others have confirmed.”
Hetq asked Armen Mikayelyan if he launched an investigation to find out who opened the accounts, in the name of Yukos CIS, during his tenure as company director.
“I cannot have any comments with relation to bank accounts I have no idea about. Nor am I in a position to inform you of legal advice I am getting from my counsel,” -Mikayelyan said.
YCIS executives will not say whether it has its own suspicions as to who opened the accounts or how they were managed without their knowledge.
Will new legal processes start?
It should be noted that following the liquidation of Yukos, internal disagreements and conflicts broke out in the successor companies and between their managers.
The most prominent of these court cases involved Yukos former employee Daniel Feldman.
Six successor companies of Yukos accused Feldman of abusing his powers for personal gain, taking bribes and other illegal activities.
• Read Feldman's court case in detail at this link
After a years-long court case, Feldman was partially acquitted in 2020 by a New York court. But this case once again proved that there were serious problems within Yukos and employees who did not have the company’s best intentions at heart.
Several important questions arise.
Perhaps these accounts at Credit Suisse were opened by former Yukos employees.
Maybe some employees tried to take advantage of the muddled situation in Yukos.
Why doesn’t the management of the Armenian subsidiary of Yukos say whether they are going to seriously deal with this issue and find out who is behind opening these accounts? We are talking about more than 150 million francs.
Why is Credit Suisse silent?
If Yukos tries to find the answer to these questions, it is possible that a new legal process will start, no less shocking than Daniel Feldman's court case.
Why was Yukos Armenian subsidiary created?
In 2002, Yukos Oil established YCIS in Armenia. Yukos Oil felt that Armenia, due to legislative privileges and a liberal banking system, was a prime spot to open a subsidiary – an international holding group.
YCIS, in turn, founded a group of companies, a holding company, which jointly owned more than US$4 billion in assets.
Yukos managers, when they sensed the impending danger of politically motivated hounding, they created another subsidiary of the Armenian YCIS in the Netherlands, via which they transferred all the assets of the Armenian subsidiary to the Stichting Administratiekantoor FPH, a foundation created to protect the interests of shareholders.
A stichting (lit. 'foundation’) a special Dutch legal entity, is an organization that does not have shareholders, but can conduct charitable, public, economic, even commercial activities. It can also be a shareholder of another company and conduct commercial activities through its subsidiaries and manage the share capital. This type of foundation acquires company shares by exchanging them for depositary receipts. Thus, Yukos managers insured the capital of the holding created through the Armenian subsidiary.
Armen Mikayelyan was appointed director of the Armenian company. The authorized capital of the company was equivalent to US$1 million, more than 500 million AMD at the time.
Mikayelyan was appointed director of YCIS via the intervention of Vasili Aleksanyan, a lawyer and executive vice-president of parent company Yukos. The two studied law together at Moscow State University and graduated from Harvard University. Aleksanyan died in 2011. He was imprisoned within the Yukos case from 2006 to 2008.
In August 2006, the Moscow Arbitration Court declared Yukos Oil bankrupt. In August 2007, Yukos shares were sold to the oil company Rosneft, and other companies as part of the bankruptcy case. Rosneft also acquired the shares of YCIS.
While Khodorkovsky and his colleagues were in prison, various offshore companies in the Netherlands, Great Britain, the United States and Armenia tried to recoup the millions of dollars of Yukos assets won by Rosneft, or to prevent Rosneft from absorbing them.
To prevent Khodorkovsky's Armenian colleagues from recouping these assets, Rosneft applied to all the courts in Armenia, but in vain.
Rosneft also appealed to the law enforcement agencies of Armenia. In Armenia, in 2009, a criminal case was initiated, and charges were brought against Armen Mikayelyan, the former director of YCIS, because the latter refused to hand over the company's documents and seal while the legality of the takeover of the company by Rosneft was being examined in the courts.
Mikayelyan had left Armenia and was residing in the U.S., thus avoiding legal prosecution. Following the change of Armenia’s government in 2018, the criminal case against Mikayelyan was dismissed and he started to visit Armenia.
The court cases in the Netherlands were finally resolved in 2015 with Yukos and Rosneft settling. The parties signed an agreement renouncing all mutual claims and halting all legal proceedings. They also undertook not to file claims against each other in the future in connection with the bankruptcy and liquidation of Yukos.
Shares of Armenian Yukos SNG Investment have been managed by Rosneft since 2010, but the latter was never able to amass the capital of its holding subsidiaries.