Թղթե ինքնաթիռներ՝ ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի երկրների դեսպանություններին (լուսանկարներ)
ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի ու ԵՄ-ի ներկայացուցչությունների առջև այսօր տեղի ունեցան բողոքի ակցիաներ, որոնք եզրափակվեցին ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ։
Ակցիային մասնակցում էին Արցախի մարդու իրավուքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, Արցախի պետնախարարի խորհրդական, մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, նախկին պաշտպաններ Յուրա Հայրապետյանը և Ռուբեն Մելիքյանը, ինչպես նաև Հայաստանի նախկին օմբուդսմեններ Արման Թաթոյանն ու Լարիսա Ալավերդյանը։ Որպես բողոքի ակցիաների անցակացման վայր ընտրվել էին ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ վերոնշյալ 5 պետությունների՝ ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, «քանի որ պատշաճ միջազգային արձագանք չկա»։
Բոլոր տեղերում ակցիայի մասնակիցները դեպի դեսպատնության շենք էին նետում թղթե ինքնաթիռներ, ի նշան նրա, որ, ըստ Արտակ Բեգլարյանի, Արցախը ստեղծված իրավիճակում նաև օդային ճանապարհի կարիք ունի, իսկ ցամաքային միջանցքը կյանքի ճանապարհ է, որից տևական ժամանակ է՝ զրկված են 120 հազար արցախցիներ։
Հիշեցնենք, որ արդեն չորրորդ օրն է՝ «բնապահպանական» պատրվակով ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը՝ Արցախի բնակչությանը պահելով շրջափակման մեջ։ Հայաստանում գտնվող բազմաթիվ արցախցիներ, որոնց թվում կան երեխաներ, չեն կարողանում վերադառնալ տուն եւ միանալ իրենց ընտանիքներին։ Ադրբեջանը խափանել է նաև Արցախի գազամատակարարումը։

Бумажные самолетики – посольствам стран СБ ООН (фото)
Сегодня в Ереване перед зданиями диппредставительств США, Китая, РФ, Франции, Великобритании и ЕС состоялись акции протеста, которые завершились у офиса Организации Объединенных Наций.
В акциях приняли участие Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, советник госминистра Арцаха, бывший омбудсмен Артак Бегларян, бывшие омбудсмены Армении Арман Татоян и Лариса Алавердян. Выбор диппредставительств вышеуказанных пяти постоянных членов Совета безопасности ООН был обусловлен “отсутствием надлежащей международной реакции”.
Везде участники акций бросили в сторону посольств бумажные самолетики – в знак того, что в создавшейся ситуации Арцах, по словам Артака Бегларяна, нуждается также в воздушном сообщении, а сухопутный коридор – это дорога жизни, которой 120 тысяч арцахцев лишены уже несколько дней.
Напомним, что уже четвертый день азербайджанцы под “экологическим” предлогом перекрывают связывающий Арцах с Арменией Лачинский коридор, тем самым обрекая население Арцаха на блокаду. Находящейся в Армении многочисленные арцахцы, в том числе дети, не могут вернуться домой и присоединиться к своим семьям. Азербайджан также перекрыл газоснабжение Арцаха.