«Եթե Արցախում երեխաներ կան, ուրեմն կա նաև մեր կարիքը». «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի աշխատակից
Նարինե Վարդանյանն ու Արծրուն Արշակյանը աշխատում են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամում։ Նարինեն Արցախի գրասենյակի առաջնորդության զարգացման ղեկավարն է։ Արծրունը՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների խմբավարն է, նաև աշխատում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Ստեփանակերտի գրասենյակում։
Նարինեն մասնագիտությամբ լրագրող է, Արծրունը՝ փրկարար։ Նրանք ամուսնացել են 2022-ին ու որոշել բնակվել Ստեփանակերտում։
Դեկտեմբերի 10-ին ամուսինները եկել էին Երևան։ Նարինեն եկել էր «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի կողմից կազմակերպվող միջոցառմանը մասնակցելու։ Արծրունը «Արմաթի» իր երկու աշակերտների հետ եկել էր մրցույթի մասնակցելու, ու մնացել են Հայաստանում։
Դեկտեմբերի 12-ին, Գորիս չհասած, իմացել են, որ ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ Նրանք մնացել են Գորիսում։
«Մենք մեկ ամիս ու մի քանի օր ապրել ենք Գորիսում, մեզ հետ 2 երեխա՝ Արծրունի աշակերտները՝ 13 և 14 տարեկան տղաներ։ Հունվարի 17-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ տղաները տուն են վերադարձել։ Արդեն կարոտել ենք նրանց, մեկ ամիս միասին էինք ապրում»,- պատմում է Նարինեն։
Նա 2017-2019 թվականներին դասավանդել է Քաշաթաղի շրջանի Վաղազին և Մովսեսաշեն գյուղերում, ապա, առաջնորդության ծրագիրն ավարտելուց հետո, վերադարձել է Երևան։ Ամիսներ անց նորից որոշել է դիմել «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին, քանի որ հասկացել է, որ ցանկանում է Արցախ վերադառնալ ու ապրել այնտեղ։
Արծրունը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին դիմել է 2020 թվականի մարտ ամսին։ Նրանք ծանոթացել են Արցախում արշավի ժամանակ՝ Մեծ Քիրս լեռը բարձրանալիս։ Հետո Արարատի գագաթին Արծրունը Նարինեին ամուսնության առաջարկ է արել։
Գորիսում ճանապարհի փակվելու պատճառով, բացի Արծրունից և Նարինեից, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի թիմակիցներ էին մնացել, նրանք որոշել են արտակարգ ուսուցման ծրագիր կազմակերպել։ Այս փորձը կիրառել էին նաև պատերազմի օրերին, երբ Հայաստանի տարբեր գյուղերում և քաղաքներում ապրող աշակերտներին ոչ ֆորմալ կրթության մեթոդով դասավանդում էին։
«Մենք պատերազմի միջով անցած երեխաների հետ փորձ ունեցել ենք։ Շատերը ցանկություն չունեին դպրոց գնալու, սովորելու ու մենք այլընտրանքային տարբերակներ էինք մտածում ուսուցումը թեթև ու հետաքրքիր դարձնելու։ Երեխաները մեզ հետ հեշտ էին մտերմանում»,- պատմում է Նարինեն։
Նրանք խաղային ուսուցման մեթոդներով կարողացել են լրացնել աշակերտների բաց թողնված դասերը։ Ավելի ուշ աշակերտները հաճախում էին Գորիսի և հարակից գյուղերի դպրոցներ։
Արցախցի 270 երեխա ճանապարհի փակման պատճառով մնացել է Հայաստանում։ Մեծ մասը Հայաստան էին եկել առանց ծնողների։ Նրանցից 19-ը հունվարի 17-ինլ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ վերադարձել են իրենց ընտանիքների մոտ։

“Если в Арцахе есть дети, значит мы там нужны”: сотрудник фонда “Преподавай, Армения!”
Нарине Варданян и Арцрун Аршакян работают в фонде “Преподавай, Армения!”. Нарине – руководитель по линии развития лидерства в арцахском офисе фонда. Арцрун руководит группами в инженерных лабораториях “Армат”, работает также в офисе “Преподавай, Армения!” в Степанакерте․
Нарине по специальности журналист, Арцрун – спасатель. В 2022 году они поженились и решили жить в Степанакерте.
10 декабря супруги приехали в Ереван. Нарине нужно было участвовать в мероприятии, организованном фондом, а Арцруну вместе с двумя своими учениками предстояло участвовать в конкурсе. После этого им пришлось остаться в Армении.
12 декабря, не доезжая до Гориса, супруги узнали, что азербайджанцы перекрыли единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией. Им пришлось остаться в Горисе.
“Мы жили там больше месяца. С нами были двое учеников Арцруна – мальчики 13 и 14 лет. 17 января при посредничестве Международного Комитета Красного Креста дети вернулись домой. Мы уже соскучились по ним, как-никак месяц жили вместе”,- говорит Нарине.
В 2017-2019 гг. она преподавала в селах Вагазин и Мовсесашен Кашатахского района, а по завершении программы лидерства вернулась в Ереван. Спустя несколько месяцев Нарине решила вновь обратиться в программу “Преподавай, Армения!”, так как поняла, что хочет вернуться в Арцах и жить там.
Арцрун обратился в ту же программу в марте 2020 г. Молодые люди познакомились во время похода на гору Мец Кирс в Арцахе. Потом уже на вершине Арарата Арцрун сделал Нарине предложение.
Из-за перекрытия дороги в Горисе, кроме Арцруна и Нарине, остались и другие участники программы “Преподавай, Армения!”. Они решили организовать программу чрезвычайного обучения. Этот опыт был применен и в дни войны, когда ученикам, живущим в различных городах и селах Армении, преподавали методом неформального обучения.
“У нас был опыт работы с детьми, пережившими войну. У многих не было желания ходить в школу, учиться, и мы придумывали альтернативные варианты, которые помогали сделать обучение легким и интересным. Дети очень быстро сближались с нами”,- рассказывает Нарине.
Благодаря методу игрового обучения удалось восполнить пропущенные учениками уроки. Позже они стали ходить в школы Гориса и соседних сел.
Из-за блокирования дороги 270 арцахских детей остались в Армении, куда приехали без родителей. 17 января девятнадцать детей в сопровождении российских миротворцев вернулись в свои семьи.