59 գույք և 26 մլրդ դրամ բռնագանձելու պահանջ՝ Հովիկ Աբրահամյանից և մերձավորներից
Հակակոռուպցիոն դատարանում սկսվեց Գլխավոր դատախազության՝ ի դեմս ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության, ներկայացրած հայցադիմումի քննությունն ընդդեմ ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, վերջինիս կնոջ՝ Ջուլիետա Աբրահամյանի, որդու և դստեր՝ Արգամ և Աննա Աբրահամյանների, ինչպես նաև՝ ընտանիքի հետ փոխկապակցված այլ անձանց:
Հովիկ Աբրահամյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Վարազդատ Ասատրյանը նիստը նախագահող դատավոր Կարապետ Բադալյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն հայտնեց՝ նշելով, որ պատասխանող կողմի համար օբյեկտիվ հիմքեր են առաջացել դատավորի կանխակալ վերաբերմունքի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ գործի քննությունը չի հետաձգվել նոր ներկայացուցիչ ներգրավելու հիմքով, բայցի այդ, չի երկարացվել հայցադիմումի պատասխանի ժամկետը, որով խախտվում է կողմերի հավասարության սկզբունքը: Ներկայացուցիչներին արդյունավետ պաշտպանության հնարավորություն չի տրվում, ինչը կասկածի տակ է դնում դատավորի անկողմնակալությունը:
Դատարանը չքննարկեց միջնորդությունը, քանի որ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի համաձայն՝ դատական նիստում գրավոր միջնորդություն ներկայացրած անձը պարտավոր է դատական նիստին ներկա, գործին մասնակցող մյուս անձանց տրամադրել միջնորդության և դրան կից փաստաթղթերի պատճենները: Այդ պահանջը չպահպանելու դեպքում ներկայացված միջնորդությունը չի քննարկվում: Փաստաբան Ասատրյանը կողմերին չէր տրամադրել գրավոր միջնորդության օրինակը օրինակը:
Դատախազ Տիգրան Ենոքյանը դատարանում ներկայացրեց հայցի հիմքն ու առարկան, ինչից հետո դատարանը հետաձգեց դատական նիստը, որպեսզի նոր ներգրավված ներկայացուցիչները ծանոթանան գործի նյութերին:
Տիգրան Ենոքյանը հայտարարեց, որ Աբրահամյանների գույքի ուսումնասիրության ժամանակահատվածի սկիզբ է ընտրվել 1995 թվականը:
Պահանջ է ներկայացվել` Հովիկ Աբրահամյանից, կնոջից, որդուց, դուստրերից, ԱԺ նախկին նախագահին փոխկապակցված այլ անձանցից՝ անվտանգության աշխատակից Բագրատունի Բարսեղյանից և կնոջից, Աբրահամյանների ազգական Գագիկ Պողոսյանից և կնոջից, Հ. Աբրահամյանի եղբորորդուց և կնոջից՝ Կարինե Աբրահամյանից, վարորդ Գրիգոր Գևորգյանից և կնոջից, վարորդի եղբայր Ամբիկ Գևորգյանից և կնոջից, վարորդի ազգական Աշոտ Խաչատրյանից, Ռուզաննա Խաչատրյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել նրանց պատկանող ապօրինի ծագում ունեցող գույքը: Ըստ դատախազության՝ նշված գույքերի ձեռք բերումն ամբողջությամբ չի հիմնավորվել Հովիկ Աբրահամյանի օրինական եկամուտներով:
Հիշեցնենք, որ «Հետք»-ը դեռևս 2014թ.-ին էր գրել Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսի մասին: Պարզել էինք, որ Աբրահամյանին պատկանող մի շարք բիզնեսներ գրանցված են այլ անձանց անուններով, այդ թվում՝ այն մարդկանց, որոնց դեմ դատախազությունն այսօր գույքի բռնագանձման պահանջ է ներկայացնում:
Բռնագանձման պահանջ ներկայացվել է 59 անշարժ գույքի վերաբերյալ: Դրանցից 15-ը Երևան քաղաքում է, մեծամասամբ՝ Կենտրոն վարչական շրջանում, 12-ը՝ Արարատի մարզի Մխչյան համայնքում, 10-ը՝ նույն մարզի Նարեկ գյուղում, 1-ական գույք՝ Մարմարաշեն, Այնթապ և Արևաբույր համայնքներում, 2-ը՝ Կոտայքի մարզի Արզական գյուղում, 6-ը՝ Ծաղկաձոր համայնքում, 1-ը՝ Ջերմուկ համայնքում, 1-ը՝ Սևան համայնքում, 6-ը՝ Դիլիջան համայնքում, 3-ը՝ Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր համայնքում:
Նշված անշարժ գույքերից 23-ը հաշվառված է ընտանիքի անդամ չհանդիսացող, այլ անձանց անվամբ, սակայն գույքերի իրական շահառու է դիտարկվել Հովիկ Աբրահամյանը:
Դատախազությունը պահանջում է բռնագանձել նաև 4 ավտոմեքենա՝ «LEXUS LX 570 GAS», «MERCEDES-MAYBACH S 500 4MATIC», «MERCEDES-BENZ S500», «TOYOTA CAMRY 2.5» մակնիշների, որից վերջին 2-ը հաշվառված են փոխկապակցված այլ անձանց անվամբ։
Բռնագանձման ենթակա է մասնակցությունը 20 ընկերություններում, դրանցից մեկը Ռուսաստանի Դաշնությունում է, ինչպես նաև՝ բաժնետոմսեր:
Շուկայականից էականորեն ցածր արժեքով օտարվել է 9 շարժական և անշարժ գույք: Դատախազությունը պահանջում է բռնագանձել նաև դրանց շուկայական արժեքները, որոնց ընդհանուր գումարը մոտ 1 մլրդ 628 մլն դրամ է:
8 ընկերություններին տրված փոխառություններից ծագող պահանջի իրավունքը, որը կազմում է 11 մլն 293 հազ ԱՄՆ դոլար, 3 մլն 118 հազ. եվրո և 687 մլն դրամ ևս ենթակա է բռնագանձման:
Բացի այդ, Աբրահամյաններին ներկայացվել է առանձին դրամական պահանջ՝ մոտ 21 մլրդ 202 մլն դրամի չափով:
Կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2022թ. մարտի 1-ին Արգամ Աբրահամյանը Երևան քաղաքի Ազատության պողոտայի 1/6 հասցեի բնակելի տունը վաճառել է Լիլիթ Պետրոսյանին: Ստացված տվյալների համաձայն՝ բնակելի տան գինը կազմել է 2 մլրդ 500 մլն դրամ: Պայմանագրի նոտարական վավերացման օրը գնորդը վճարել է նշված գումարից 48 մլն դրամ, իսկ տարբերությունը պարտավորվել է վճարել մինչև 2022թ. օգոստոսի 1-ը՝ բանկային փոխանցում կատարելու միջոցով:
Դատախազության փոխանցմամբ՝ հայցադիմումը վարույթ ընդունելուց հետո տվյալներ են ստացվել, որ 2023թ. փետրվարին Արգամ Աբրահամյանի և Լիլիթ Պետրոսյանի միջև կնքվել է Ազատության պողոտայի 1/6 բնակելի տան տարաժամկետ առուվաճառքի պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին համաձայնագրեր: Համաձայն դրա՝ բնակելի տան դիմաց գնորդը պարտավորվել է գումարի տարբերությունը՝ 2 մլրդ 452 մլն դրամը վճարել մինչև 2024թ. դեկտեմբերի 31-ը:
Նշվածը հաշվի առնելով՝ դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան և վերջինիս 2023թ. ապրիլի 5-ի որոշմամբ, որպես հայցի ապահովման միջոց, Արգամ Աբրահամյանին արգելվել է Լիլիթ Պետրոսյանին օտարած Ազատության պողոտայի 1/6 բնակելի տան վաճառքից ստացվելիք 2 մլրդ 452 մլն դրամը միանվագ կամ մաս-մաս իր բանկային հաշիվներին մուտքագրվելուց հետո տնօրինել: Միաժամանակ, Լիլիթ Պետրոսյանին արգելվել է նշված բնակելի տան գնման դիմաց 2 մլրդ 452 մլն դրամի չափով վճարում կատարել։
Դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացրել նաև հայցի հիմքի և առարկայի փոփոխություն կատարելը թույլատրելու մասին միջնորդություն, ըստ որի՝ բռնագանձման ենթակա է նաև Ազատության պողոտայի 1/6 բնակելի տան օտարման արժեքը ստանալու պահանջի իրավունքը՝ 2 մլրդ 452 մլն դրամի չափով։

Генпрокуратура требует конфисковать у семьи бывшего председателя НС 59 единиц имущества и 26 млрд драмов
В Антикоррупционном суде началось рассмотрение иска Генпрокуратуры о конфискации у бывшего председателя Национального Собрания Овика Абрамяна, его жены Джульетты Абрамян, сына и дочери – Аргама и Анны Абрамянов, а также аффилированных с этой семьей других лиц имущества, имеющего незаконное происхождение.
Адвокат О.Абрамяна Вараздат Асатрян представил ходатайство о самоотводе председательствующего судьи Карапета Бадаляна, отметив, что у отвечающей стороны имеются объективные основания сомневаться в его беспристрастном подходе. По мнению адвоката, Бадалян не отложил рассмотрение дела с целью привлечения нового представителя, не продлил срок подготовки ответа на исковое заявление, чем нарушил принцип равенства сторон. Кроме того, представителям не предоставляется возможность для эффективной защиты, что ставит под сомнение объективность судьи, заявил Вараздат Асатрян. Суд, однако, не стал рассматривать ходатайство из-за невыполнения отвечающей стороной некоторых требований.
Прокурор Тигран Енокян сообщил, что началом периода изучения недвижимости Абрамянов избран 1995 год. Представлено требование конфисковать в пользу Республики Армения имущество незаконного происхождения, принадлежащее Овику Абрамяну, его жене, сыну, дочерям, другим аффилированным с ним лицам – сотруднику службы безопасности Багратуни Барсегяну и его жене, родственнику Абрамянов Гагику Погосяну и его жене, племяннику и его жене Карине Абрамян, водителю Григору Геворкяну и его жене, брату водителя Амбику Геворгяну и его жене, родственнику водителя Ашоту Хачатряну, Рузанне Хачатрян. По утверждению прокуратуры, приобретение указанного имущества не обоснованно полностью законными доходами Овика Абрамяна.
Напомним, что Hetq.am писал о предпринимательской деятельности бывшего спикера парламента еще в 2014 г. Мы выяснили, что ряд принадлежащих Абрамяну видов бизнеса записан на других лиц, в том числе тех, которым прокуратура в настоящее время предъявляет требование о конфискации имущества.
Итак, предъявлено требование о конфискации 59 единиц недвижимости. 15 из них находятся в Ереване, в основном в центре города, 12 – в общине Мхчян Араратской области, 10 – в селе Нарек той же области, по одной единице недвижимости находятся в общинах Мармарашен, Айнтап и Аревабуйр, две единицы – в селе Арзакан Котайкской области, шесть единиц – в общине Цахкадзор, по одной единице – в общинах Джермук и Севан, шесть единиц – в общине Дилижан, три единицы – в общине Меградзор Котайкской области.
23 единицы недвижимости зарегистрированы на лиц, не являющихся членами семьи Абрамяна, однако их реальным владельцем признан Овик Абрамян.
Прокуратура также требует конфисковать 4 автомобиля - «LEXUS LX 570 GAS», «MERCEDES-MAYBACH S 500 4MATIC», «MERCEDES-BENZ S500», «TOYOTA CAMRY 2.5». Последние две машины зарегистрированы на аффилированных с О.Абрамяном лиц.
Кроме того, конфискации подлежит участие в 20 компаниях, одна из которых находится в Российской Федерации, а также акции компаний.
По цене значительно ниже рыночной были отчуждены 9 движимых и недвижимых единиц имущества. Прокуратура требует конфисковать также их рыночную стоимость на общую сумму около 1 млрд 628 млн драмов, право на требование предоставленных восьми компаниям займов на сумму 11 млн 293 тыс.долларов США, 3 млн 118 тыс. евро и 687 млн драмов.
Также Абрамянам предъявлено отдельное денежное требование в размере около 21 млрд 202 млн драмов.
В результате проведенного изучения выяснилось, что 1 марта 2022 г. Аргам Абрамян продал Лилит Петросян свой жилой дом по адресу пр.Азатутян, 1/6. Согласно полученным данным, стоимость дома составила 2 млрд 500 млн драмов. В день нотариального утверждения договора купли-продажи покупатель заплатил 48 млн драмов, обязавшись до 1 августа 2022 г. перечислить через банк остальную часть суммы.
По утверждению прокуратуры, после принятия иска в производство были получены данные о том, что в феврале 2023 г. между Аргамом Абрамяном и Лилит Петросян были заключены соглашения о внесении изменений в договор купли-продажи жилого дома по адресу пр.Азатутян, 1/6. Согласно этим изменениям, покупатель обязался до 31 декабря 2024 г. заплатить остальную часть стоимости - 2 млрд 452 млн драмов.
Учитывая данное обстоятельство, прокуратура обратилась с ходатайством в Антикоррупционный суд, который своим решением от 5 апреля 2023 г. запретил Аргаму Абрамяну распоряжаться полученной от продажи дома суммой в размере 2 млрд 452 млн драмов после того, как деньги поступят на его банковские счета. Вместе с тем Лилит Петросян было запрещено заплатить 2 млрд 452 млн драмов за покупку жилого дома.
Также прокуратура представила в Антикоррупционный суд ходатайство, согласно которому конфискации подлежит право на получение суммы от отчуждения 1/6 жилого дома, которая составляет 2 млрд 452 млн драмов.