«Բոլորիս նպատակը օր առաջ Գայանեին ազատության մեջ տեսնելն է». զոհվածերի ծնողները շարունակում են նստացույցը
Մինչ Կառավարությունում ընթանում է վարչապետ Փաշինյանի մամուլի ասուլիսը, 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողներն ու հարազատներն ակցիա են անում Կառավարության մոտ՝ ի աջակցություն կալանավորված Գայանե Հակոբյանի։
Գայանե Հակոբյանը մեղադրվում է վարչապետի որդուն՝ Աշոտ Փաշինյանին առևանգելու փորձի մեջ։ Կալանավորման որոշումը կայացվել էր շաբաթ օրը՝ մայիսի 20-ին, որից հետո Գայանե Հակոբյանի աջակիցները երթով շարժվել էին դեպի Հանրապետության հրապարակ ու անժամկետ նստացույց հայտարարել։
Ոստիկանությունը Կառավարության մուտքերի մոտ ուժեղացված ծառայություն է իրականացնում։
Պատերազմում զոհված Ժորա Սահակյանի հայրը՝ Վահիդ Սահակյանը, «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ 44-օրյա պատերազմի զոհերի ծնողները, որոնք միացել են նստացույցին, երկրորդ օրն է՝ գիշերում են Կառավարության մոտ։ Ըստ Վահիդի՝ իրենք չեն պատկերացրել, որ դատարանը կբավարարի քննիչի միջնորդությունը։
«Մենք մտածում էինք՝ ծայրահեղ դեպքում տնային կալանք, բայց ոչ ոք չէր պատկերացնում, որ Գայանե Հակոբյանը կկալանավորվի։ Նա հիմա գտնվում է «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում։ Մեր նպատակը Գայանեին օր առաջ ազատության մեջ տեսնելն է»,-նշեց Վահիդ Սահակյանը։
Սահակյանը նշում է, որ Գայանե Հակոբյանն Աշոտ Փաշինյանին առևանգելու մտադրություն չի ունեցել, նրա խոսքով՝ հրապարակված կադրերն էլ փաստում են դա։
Ասուլիսին Նիկոլ Փաշինյանը առևանգման փորձի վերաբերյալ լրագրողի հարցին պատասխանելիս ասաց, որ չի հորդորել որդուն հրաժարվել բողոքից։
«Որովհետեւ երբ որ առաջին խոսակցությունը եղել է այդ թեմայի վերաբերյալ, իմ որդին իր փաստարկներով զրկել է ինձ նման խնդրանքով կամ կոչով դիմելու իրավունքից։ Երբ նրա հետ զրուցում էի, ինքն ասում էր՝ ամբողջ նպատակը և խնդիրը էն չի՞, որ ՀՀ-ում իրավական ձևերով լուծվեն հարցերը։ Բա հիմա ես ո՞նց արձագանքեմ էդ փաստին, ենթադրենք՝ ես էլ իմ ընկերներին կամ իմ ջոկատի անդամներին վերցնեմ, ինչ-որ պատասխան գործողություն անեմ կամ անհարգալից վերաբերմունքին անհարգալից վերաբերմունքով պատասխանեմ, սպառնալիքին՝ սպառնալիքով, առևանգմանը՝ առևանգմամբ։»,-նշեց վարչապետը։

“Наша общая цель – как можно скорее увидеть Гаяне на свободе”: родители погибших военнослужащих продолжают сидячий пикет
В то время, как сегодня премьер-министр Никол Пашинян проводил пресс-конференцию, родители и родственники погибших во время 44-дневной войны военнослужащих продолжали сидячий пикет перед зданием правительства в поддержку арестованной Гаяне Акопян.
Последняя обвиняется в попытке похищения сына главы правительства Ашота Пашиняна. Решение об аресте Г.Акопян было принято 20 мая. После этого ее сторонники направились на площадь Республики, где объявили о проведении бессрочного сидячего пикета.
Отец погибшего на войне Жоры Саакяна Вагид Саакян в беседе с Hetq.am сообщил, что участвующие в акции родители погибших военнослужащих уже второй день ночуют у здания правительства. По словам нашего собеседника, они подумать не могли, что суд удовлетворит ходатайство следователя.
“Мы думали, что в крайнем случае Гаяне Акопян отправят под домашний арест, но никто представить не мог, что ее арестуют. Сейчас она находится в уголовно-исполнительном учреждении “Абовян”. Наша цель – как можно скорее увидеть Гаяне на свободе”,- сказал В.Саакян.
По его словам, Г.Акопян не собиралась похищать Ашота Пашиняна, о чем свидетельствует и выложенное в Сети видео. На пресс-конференции Никол Пашинян, отвечая на вопрос журналиста о попытке похищения своего сына, сказал, что не уговаривал его забрать свою жалобу. “Когда состоялся первый разговор на эту тему, мой сын своими аргументами лишил меня возможности обратиться к нему с такой просьбой или призывом. Когда я беседовал с ним, он сказал: “Разве вся цель не в том, чтобы в РА вопросы решались правовым путем? И как мне теперь реагировать на этот факт? Например, я вместе с членами моего отряда должен совершить какое-то ответное действие или на неуважительное отношение ответить неуважительным отношением, на угрозу – угрозой, на похищение – похищением?”- отметил премьер.