Մարությանն ընդդիմադիրներին առաջարկում է քվեարկել իր օգտին առանց որևէ կոալիցիոն համաձայնության
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանը Երևանի ավագանու ընտրություններում անցողիկ շեմը հաղթահարած ընդդմադիր մյուս ուժերին առաջարկում է քվեարկել իր թեկնածության օգտին առանց որևէ կոալիցիոն կամ այլ տեսակի պայմանավորվածության։ Այս մասին Մարությանը նշել է ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակած տեսանյութում։
Հայկ Մարությանը պնդում է իր թեկնածությունն այն պատճառով, որ ընդդիմադիր ուժերի մեջ հենց իր գլխավորած կուսակցությունն է ամենից շատ ձայները հավաքել։ Իսկ թե ինչու է առաջարկում քվեարկել իր թեկնածության օգտին առանց որևէ տեսակի պայմանավորվածության, Մարությանը նշում է, որ անցողիկ շեմը հաղթահարած ընդդիմադիր ուժերի միջև կան քաղաքական և գաղափարական տարաձայնություններ։ Այդպես, ըստ Մարությանի, ազնիվ կլինի նաև ընտրողների նկատմամբ։
«Գլխավոր նպատակը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը քաղաքային իշխանությունից զրկելն է։ Այս նպատակը, որ ընդդիմադիր բոլոր ուժերն ունեն, կարող ենք ի կատար ածել։ Սա մեր առաջին տարբերակն է, ըստ որի՝ ես ստանձնում եմ քաղաքապետի պաշտոնը, մեր քաղաքական ուժը ստանձնում է քաղաքային իշխանությունը և սկսում ենք աշխատել։ Մնացած ուժերը դառնում են ընդդիմություն։ Եվ այդ ընդդիմադիր երեք ուժերը իրենց վերահսկողական ֆունկցիաները կարող են կատարել որպես ավագանու անդամ։ Իրենք լիարժեք իրավունքներ ունեն վերահսկելու այն բոլոր գործողությունները, որը կանենք ես՝ որպես քաղաքապետ, և մեր ուժը՝ որպես քաղաքային իշխանություն»,- ասաց Հայկ Մարությանը։
Վերջինս առաջարկեց նաև այլ տարբերակ․ եթե մյուս ընդդիմադիր ուժերը չեն համաձայնում Մարությանի առաջին առաջարկին, ապա կարող են գնալ նոր քաղաքային ընտրությունների։ Մարությանը շեշտում է, որ ավագանու 65 մանդատից ՔՊ-ն կունենա 24-ը, մինչդեռ ավագանու առաջին նիստ հրավիրելու համար անհրաժեշտ է կեսից ավելին, այսինքն՝ 33 մանդատ, և քանի որ իշխանությունը չունի այդ թիվը, ապա քվորումը չի ապահովվի, նիստը տեղի չի ունենա և քաղաքապետ չի ընտրվի։ Արդյունքում, տեղի կունենան նոր ընտրություններ։
Հայկ Մարությանը համոզված է, որ նոր ընտրություններում ընդդիմության դիրքերն ավելի ուժեղ են լինելու, քանի որ մարդիկ, ըստ նրա, ավելի ակտիվ կմասնակցեն ընտրություններին։
Ավելի վաղ, անցողիկ շեմը հաղթահարած «Հանրային ձայն» կուսակցության փաստացի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանը նշել էր՝ իրենք պատրաստ են զիջել քաղաքապետի պաշտոնը ընդդիմադիր մյուս ուժերին, եթե քաղաքապետարանի վերահսկողական վարչությունները տրվեն «Հանրային ձայն» կուսակցությանը։
«Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանն էլ հայտարարել էր, որ պատրաստ են քվեարկել Հայկ Մարությանի թեկնածության օգտին, եթե վերջինս կողմ արտահայտվի ամբողջական իշխանափոխությանը։
«Հանրապետություն» կուսակցությունն էլ դեռևս չի հայտնել իր դիրքորոշումը։
Հիշեցնենք՝ Երևանի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքներով` 5 քաղաքական ուժ է հաղթահարել անցողիկ շեմը: Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»՝ 32,57% կամ 24 մանդատ, «Ազգային առաջընթաց»՝ 18,89% կամ 14 մանդատ, «Մայր Հայաստան» դաշինք՝ 15.43% կամ 12 մանդատ, «Հանրապետություն»՝ 11,32% կամ 8 մանդատ և «Հանրային ձայն»՝ 9,68% կամ 7 մանդատ:
Եթե անգամ «Հանրապետություն» կուսակցությունը կոալիցիա կազմի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ, միևնույն է, մյուս երեք քաղաքական ուժերի մանդատների հանրագումարը 1-ով ավելի է (32/33):

Айк Марутян предлагает оппозиции проголосовать за его кандидатуру без каких-либо договоренностей
Кандидат на пост мэра Еревана от партии “Национальный прогресс” Айк Марутян предлагает политическим силам, преодолевшим проходной порог на выборах в совет старейшин столицы, проголосовать за его кандидатуру на пост мэра без какой-либо коалиционной или иной договоренности. Об этом он заявил в видеообращении, размещенном на своей странице в Фейсбуке.
Марутян настаивает на своей кандидатуре, основываясь на том, что среди оппозиционных сил именно его партия набрала больше всего голосов. Что касается предложения голосовать за него без каких-либо договоренностей, то, как отмечает А.Марутян, между преодолевшими процентный барьер оппозиционными силами имеются политические и идейные разногласия. “Так будет честнее по отношению к избирателям”,- считает лидер “Национального прогресса”.
“Главная цель – лишить власти партию “Гражданский договор”. Мы можем осуществить эту цель, которую преследуют все оппозиционные силы. Это наш первый вариант, по которому я занимаю должность мэра, а наша политическая сила берет городскую власть. Остальные силы становятся оппозицией. И эти три оппозиционные силы могут выполнять свои контрольные функции в качестве членов совета старейшин. Они имеют полноценное право контролировать все те действия, которые буду осуществлять я в качестве мэра и наша политическая сила в качестве городской власти”,- сказал Айк Марутян.
Он предложил и другой вариант: если остальные оппозиционные силы не соглашаются с его первым предложением, то могут пойти на новые выборы. По словам Марутяна, правящая партия “Гражданский договор” получит 24 мандата из 65, в то время как для созыва первого заседания совета старейшин требуется больше половины мандатов, то есть 33. А поскольку власть не обладает таким количеством голосов, то кворум не будет обеспечен, заседание не состоится и мэр не будет избран. В результате будут проведены новые выборы.
Айк Марутян убежден, что в этом случае оппозиционные силы усилят свои позиции, так как избиратели примут более активное участие в выборах.
Ранее фактический руководитель преодолевшей проходной порог партии “Общественный голос” Вардан Гукасян заявил, что они готовы уступить должность мэра другим оппозиционным силам, но при условии, что контрольные органы мэрии будут переданы его партии.
В свою очередь лидер блока “Мать-Армения” Андраник Теванян заявил, что они готовы проголосовать за кандидатуру Айка Марутяна, если последний поддержит идею полной смены власти.
Партия “Республика” пока не высказала свою позицию.
Напомним, что по предварительным результатам выборов в совет старейшин Еревана проходной порог преодолели пять политических сил. Голоса распределились следующим образом: "Гражданский договор” - 32․57%, или 24 мандата, “Национальный прогресс” - 18․89%, или 14 мандатов, блок “Мать-Армения” - 15.43%, или 12 мандатов, “Республика” - 11.32%, или 8 мандатов, и “Общественный голос” - 9,68%, или 7 мандатов. В этой ситуации даже если партии “Республика” и “Гражданский договор” сформируют коалицию, то у трех остальных политических сил вместе взятых мандатов будет на один больше (32/33).