«Մենք որ դուրս եկանք, թուրքերը մտան»,- ասում է Ճարտարից բռնի տեղահանված կինը
Պատին հենած փոքր սեղանին քաղցրավենիք է դրված, ելակի մուրաբայով տարա ու թեյով լցված մի քանի բաժակ: Ճարտարեցի հարեւաններով թեյ են խմում, երբ ներս ենք մտնում: Հազիվ լսելի բարեւում են, ապա առաջարկում միասին թեյ խմել: Կողք-կողքի են նստած, բայց մի տեսակ անհաղորդ ու սառը դեմքերով:
Նախշունը մահճակալից վերցնում է շուտով 3 ամսական դարձող Անրիին ու գրկած քայլում: Նրա քայլվածքի մեջ լարվածություն կա: Երեխան ծնվել է հուլիսի 21-ին Ճարտարում: Երբ 2 ամսականը լրացել էր, Ճարտարից դուրս եկան: Անրին ուշադիր նայում է շուրջը, բայց ձայն չի հանում: Նախշունը խնդրում է չլուսանկարել իրեն:
Նախշունի ավագ որդին՝ 2-ամյա Կամոն, անընդհատ վազվզվում է ու կանչում տատին՝ «բաբո՛, բաբո՛»: Տատը՝ Սուսաննա Բաբայանը, թխվածքաբլիթ է տալիս թոռանը: Ասում է՝ շրջափակման օրերին նույնիսկ մի քանի գդալ շաքարավազ չկար, որ Կամոն քաղցր թեյ խմեր: Փոքրիկն այնպիսի ախորժակով է ուտում քաղցրը, որ դեմքը կորում է սպիտակ փոշու ու կրեմի մեջ: ճարտարեցի կանայք ժպտում են՝ նրան նայելով: Սուսաննան ասում է՝ հիմա թոռներն են ապրեցնում իրեն:
Արարատի մարզի Հնաբերդ գյուղի չգործող դպրոցի մի մասում Մարտակերտից, Ճարտարից 4 ընտանիք է ժամանակավորապես բնակվում՝ 34 հոգի: Գյուղի վարչական ղեկավար Մարատ Պողոսյանն ասում է՝ հիմնականում բազմազավակ ընտանիքներ են:
Չգործող դպրոցի շենքի մուտքի մոտ Մարատ Պողոսյանը հետեւում էր շինարարությանը: Շենքի մի մասը կարգի են բերում, նոր մահճակալներ են բերել, եւ շուտով այստեղ էլի մի քանի ընտանիքի ժամանակավոր տեղ կհատկացնեն: Միջանցքի ծայրին փոքր լոգախցիկ են պատրաստում:
Մոտ 720 բնակիչ ունեցող Հնաբերդում Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 90 հոգու են տեղավորել ժամանակավոր կացարաններում: Մեր այցելության պահին եւս մի ընտանիք էր եկել ու վարչական ղեկավարից գիշերելու տեղ էր խնդրում:
Երեխաներն անընդհատ անցուդարձ են անում ավազի թմբի կողքով, սկսում գոռալ, իրար կանչել ու քրքիջով լցնել բակը: Մեծերը հետեւում են նրանց խաղին ու լարվածությամբ արձագանքում:
Սուսաննա Բաբայանը սենյակում է: Ճարտարում ծնված եւ ապրած կինը չի հարմարվում նոր իրականությանը: Ինչ տեղահանվել է, գիշերները չի կարողանում քնել: Մտքով հասնում է տուն, մտնում խաղողի այգի, տանձենուն ու խնձորենուն նայում, կենդանիներին կերակրում: Այս ամռանը մուրաբաներ էր պատրաստել, բանջարեղենի պահածոներ: Ձմռանն էին պատրաստվում՝ առանց իմանալու, որ այս ձմեռն ամենացուրտն է լինելու իրենց համար, որքան էլ շիկացած վառարանի մոտ նստեն:
Սուսաննան կիսատ է թողնում թեյն ու նայում սենյակի հեռավոր կետերին: Սեպտեմբերի 19-ն է հիշում: Ասում է՝ անընդմեջ կրակում էին ինչով ասես: Երկու օր նկուղում են մնացել, որ խոնավ էր ու ապահով տեղ չէր: Երեք որդիները դիրքերում էին: Նրանք պայմանագրային զինծառայողներ էին:
Սեպտեմբերի 27-ին որդիների, հարսի, թոռների, մոր ու միայնակ մնացած հարեւանի հետ դուրս են եկել Ճարտարից: Երեք օր տեւեց ճանապարհը դեպի Հայաստան: Հոկտեմբերի 1-ին արդեն Հնաբերդում էին: Որդիներից մեկը ճանաչում էր գյուղի վարչական ղեկավարին, դրա համար էլ այս գյուղն են ընտրել: Հիմա չգործող դպրոցի շենքում ապրում են 10 հոգով, բայց դեռ չգիտեն՝ ինչքան ժամանակ կմնան:
Նախշունն ասում է՝ վարձով տուն են փնտրում, սակայն որտեղ զանգում են, գին հարցնում, անհավանական թվեր են ասում: Նախ հարցնում են՝ քանի՞ հոգով են մնալու, հետո երբ իմանում են, որ բազմանդամ է ընտանիքը, բարձրաձայն հաշվարկ են անում, թե «պետությունը ձեզ 100 հազար է տալու, դրանից որ ամեն մեկդ 50 հազարը ամսական վարձ տա, լավ ա»: Սուսաննայի հարսը նկատում է, որ նման բան ասողները չեն էլ մտածում, թե տուն-տեղ թողած մարդիկ ինչո՞վ են ապրելու, ի՞նչ են ուտելու, որ այդքան վարձ տան:
Սուսաննան հոգոց է հանում: Ասում է՝ «բա ամբողջ կյանքը տուն դնես, այգի մշակես ու մի օրում թողնես, դատարկ դուրս գա՞ս»: Նրանք միայն փաստաթղթերն ու մի ձեռք հագուստ են վերցրել իրենց հետ:
«Էս մեր տունն էր, թուրքերն էլ մի քիչ հեռու էին: Մենք որ դուրս եկանք, թուրքերը մտան: Ամսի 27-ն էր»,- նշում է ճարտարեցի կինը: Տանը հրաժեշտ տալիս կենդանիներին դուրս է թողել: Սուսաննան լռում է: Նախշունը նկատում է, թե խոսելը ծանր է, երբ հարցեր են տալիս, նորից վերապրում են առանց այդ էլ երբեք չմոռացվող ցավը:
Սուսաննան ավելացնում է, թե լավ է, որ մեր զրույցի ժամանակ մայրը տանը չէ, հակառակ դեպքում անընդհատ լացելու էր:
«Բաբո՛, բաբո՛»,- նորից կանչում է Կամոն: Սուսաննան շտապում է սենյակի դռան մոտ: Նախշունը ծածկոցով փաթաթում է Անրիին ու բակ տանում:

“Как только мы покинули село, туда вошли турки”
На прислоненном к стене маленьком столике стоят вазы со сладостями, банка клубничного варенья и несколько чашек чая. В момент нашего прихода жившие по соседству чартарцы пили чай. Они чуть слышно поздоровались с нами и сразу предложили присоединиться к ним. За столом все сидят вплотную друг к другу, но лица у всех отрешенные.
Нахшун взяла на руки лежавшего на кровати трехмесячного Анри и начала ходить с ним по комнате. Ребенок родился 21 июля в Чартаре. Когда ему исполнилось два месяца, семья покинула село. Анри с любопытством изучает комнату. Старший сын Нахшун, 2-летний Камо, бегает по дому и зовет бабушку – “бабо, бабо!”. Бабушка, Сусанна Бабаян, дала внуку пирожное. По словам женщины, во время блокады у них не было даже нескольких ложек сахарного песка, чтобы подсластить ребенку чай. Сейчас малыш с аппетитом уплетает выпечку, которую дала ему бабушка, размазывая по лицу вкусный крем. Женщины, глядя на него, улыбаются. По словам Сусанны, сейчас для нее смысл жизни - ее внуки.
Часть здания недействующей школы села Хнаберд Араратской области предоставлена для временного проживания четырем семьям из Мартакерта и Чартара – всего 34 человека. Административный руководитель села Марат Погосян сообщил, что к ним приехали в основном многодетные семьи.
Стоя перед входом в бывшее школьное здание, М.Погосян следит за строительными работами. Часть здания приводят в порядок, привезли новые кровати, и очень скоро здесь временно поселятся еще несколько семей. В конце коридора сооружают душевую.
В Хнаберде, где проживает около 720 человек, временно разместились почти 90 насильственно перемещенных арцахцев. В момент нашего приезда туда прибыла еще одна семья, которая попросила руководителя местной администрации найти им место для ночлега.
Во дворе весело бегают, кричат и смеются дети. Взрослые напряженно наблюдают за их игрой.
Сусанна Бабаян осталась в комнате. Женщина, родившаяся и прожившая большую часть жизни в Чартаре, не может приспособиться к новым реалиям.
После вынужденного переселения у Сусанны началась бессонница. Она часто мысленно возвращается в свой дом, в свой виноградник, вспоминает посаженные в саду грушевые и яблоневые деревья, животных, за которыми ухаживала... Этим летом Сусанна сварила варенье, приготовила овощные консервы. Семья готовилась к зиме, не зная, что нынешняя зима окажется для них самой холодной, хоть они и сидят рядом с жарко натопленной печкой.
Сусанна, не допив чай, смотрит в одну точку. Вспоминает 19 сентября, когда начался обстрел. Два дня они оставались в подвале, где было сыро и небезопасно. Трое сыновей Сусанны как контрактные военнослужащие находились на позициях.
27 сентября Сусанна, ее сыновья с женами и детьми, а также их одинокие соседи покинули Чартар. Путь в Армению длился три дня. 1 октября они прибыли в Хнаберд. Один из сыновей Сусанны был знаком с административным руководителем этого села, поэтому они решили приехать сюда. Сейчас вдесятером живут в недействующем здании школы, но пока не знают, как долго останутся здесь.
Нахшун сказала, что они хотят арендовать дом, но съемное жилье сейчас очень дорогое. Женщина с горечью заметила: те, кто заламывает такие цены, не представляют, на что должны жить люди, оставившие все свое имущество.
Сусанна вздыхает: “Всю жизнь вкладывала в свой дом, вырастила сад, но в одночасье все оставила и ушла ни с чем…” Семья успела взять с собой только документы и немного одежды.
“Турки находились недалеко от нашего дома. Как только мы покинули село, они сразу вошли в него. Это было 27 сентября”,- рассказала Сусанна. Она попрощалась со своим домом, выпустила всех животных…
Рассказывать об этом очень тяжело, говорит Нахшун. Когда начинают задавать вопросы, они заново испытывают острую боль, которая и без того не затихает.
“Бабо, бабо!” – снова зовет Камо. Сусанна спешит к двери. Нахшун заворачивает маленького Анри в одеяло и выходит во двор.