«Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզի» 3 ինքնաթիռները հանվել են ՀՀ ռեգիստրից
2020 թ. սեպտեմբերին սնանկ ճանաչված հայկական «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ» (Atlantis European Airways) ավիաընկերության շարժակազմում գրանցված 3 ինքնաթիռներն այս ամսվա սկզբին դուրս են գրվել օդանավերի հայկական ռեգիստրից, այլ կերպ ասած՝ դրանք այլեւս չունեն հայկական գրանցում, չնայած շարունակում են կայանված մնալ «Զվարթնոց» օդանավակայանում:
Խոսքը 3 հատ «Airbus A320» ինքնաթիռների մասին է, որոնց գրանցումներն էին՝ EK-32002, EK-32003 եւ EK-32008: Սրանցից EK-32002-ն ու EK-32008-ը չեն շահագործվում (թռիչքներ չեն կատարում) 2020 թ. աշնանից, իսկ EK-32003-ը՝ ավելի վաղուց:
Քաղավիացիայի կոմիտեն «Հետքին» փոխանցել է, որ օդանավերը հայկական ռեգիստրից ապագրանցվել են իրենց սեփականատերերի հայտերի հիման վրա: Իսկ ովքե՞ր են սեփականատերերը:
«Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ» ՍՊԸ-ն 2018-ից ամբողջությամբ պատկանում է երեւանցի Կարեն Բդոյանին, սակայն ավիացիայի մարդիկ պնդում են, որ ընկերության փաստացի տերը «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն է, որը, ի դեպ, 2020-ին սնանկության տարավ ավիաընկերությունը:
Հենց «Յունիբանկին» է պատկանում արդեն նախկին EK-32008 գրանցումով «A320»-ը: Վերջինս Հայաստանում գրանցված էր դեռ 2003-ից, երբ շահագործվում էր «Արմավիայի» կողմից, իսկ հետո վերջինիս պարտքերի դիմաց անցավ «Յունիբանկին» ու գրանցվեց «Ատլանտիսի» կազմում: Փաստորեն, EK-32008-ը 20 տարի անցկացրեց հայկական ռեգիստրում:
EK-32008-ը՝ իտալական Վերոնայում, 30.12.2019
Նկատենք, որ «Յունիբանկի» բաժնետոմսերի 86,9 %-ը պատկանում է Գագիկ Զաքարյանին ու Գեորգի Պիսկովին, որոնք, ինչպես արդեն գրել ենք, կապ ունեն ավիացիայի հետ. 1988-ին Մոսկվայի ավիացիոն ինստիտուտն (ինքնաթիռաշինություն) ավարտել է Գ. Զաքարյանը, իսկ դրանից մեկ տարի առաջ՝ Գ. Պիսկովը, բայց երկուսն էլ հետագայում կարիերայի աճ են ունեցել բանկային համակարգում: Այդուհանդերձ, նրանց կապը ավիացիայի հետ, ինչպես տեսնում ենք, շարունակվում է:
Զաքարյանն ու Պիսկովը «Յունիբանկում» բաժնետեր են միջնորդավորված՝ Կիպրոսում եւ Բելիզում գրանցված ընկերությունների միջոցով: Ստորեւ կարելի է տեսնել, թե ինչպես են նշված անձինք տիրապետում «Յունիբանկի» բաժնետոմսերի առյուծի բաժնին (նկարում նշված 87,8 %-ը հին տվյալ է, սակայն «բուրգի» կառուցվածքը նույնն է):
Այս ֆոնին, թերեւս, չպետք է տարօրինակ համարել, որ «Ատլանտիսի» մյուս երկու ինքնաթիռների սեփականատեր ընկերությունները հենց Կիպրոսից ու Բելիզից են:
EK-32002-ը Հայաստանում գրանցված էր 2003-2005 թթ. որպես EK-32007 ու շահագործվում էր «Արմավիայի» կողմից: 2017-ին օդանավը նորից գրանցվեց մեր երկրում, այս անգամ՝ որպես EK-32002՝ մտնելով «Ատլանտիսի» շարժակազմ: «Հետքը» գրել է այն մասին, որ «Ատլանտիսի» դեմ քննվող գործերից մեկով դատարանի որոշմամբ այս օդանավի վրա արգելանք էր դրվել 2019-2023 թթ.:
EK-32002-ը՝ «Զվարթնոցում», 17.12.2021
Այս ինքնաթիռի սեփականատերը Կիպրոսում գրանցված «Arolova Enterprises Limited»-ն է: Ընդ որում՝ 2020-ին «Յունիբանկից» տեղեկացել էինք, որ բանկի բաժնետոմսերի 3,8 %-ը եւս պատկանում են «Arolova»-ին: Այս ընկերության տնօրենը Կիպրոսի քաղաքացի Մարիոս Պամպակասն է: Հղում անելով Կիպրոսի պետռեգիստրին՝ 2020-ին գրել էինք, որ «Arolova»-ի սեփականատերը կիպրական մեկ այլ ընկերություն է՝ «Xpertadvice Services Limited»-ը (ներկայում կոչվում է «Fitzrovia Family Office Ltd»), որն իր հերթին ամբողջությամբ պատկանում է նույն Պամպակասին։ Սակայն ինչպես տեղեկանում ենք Մ. Պամպակասի «LinkedIn»-ի էջից, «Fitzrovia Family Office Ltd»-ն կորպորատիվ, հավատարմագրային, ֆիդուցիար, կառավարչական եւ հաշվապահական ծառայություններ մատուցող ընկերություն է: Սա նշանակում է, որ EK-32002-ի իրական տերերն այլ անձինք են:
Ինչ վերաբերում է երրորդ օդանավին՝ EK-32003-ին, ապա սա Հայաստանում գրանցվել է նախորդ երկուսից համեմատաբար ուշ՝ 2018-ին՝ կրկին մտնելով «Ատլանտիսի» շարժակազմ: Ինքնաթիռի սեփականատերը Բելիզում գրանցված «Gratsyn Enterprises Corp.»-ն է:
EK-32003-ը՝ Մոսկվայի երկնքում, 22.08.2019
Բելիզյան այս ընկերությունը նախկինում սեփականատեր է եղել հայկական երկու ընկերություններում՝ «ԷսՋիԱյ-Ինվեստ» եւ «Էվաինվեստ» ՍՊԸ-ներում: «ԷսՋիԱյ-Ինվեստ» ՍՊԸ-ն օրերս վերակազմակերպվել է նույնանուն ԲԲԸ-ի: Պետռեգիստրում թե՛ ՍՊԸ-ի, թե՛ ԲԲԸ-ի իրական շահառու սեփականատեր է նշված Գագիկ Զաքարյանը: Սա նշանակում է, որ բելիզյան «Gratsyn Enterprises Corp.»-ը փոխկապակցված է Զաքարյանին:
Այսպիսով՝ առկա տվյալները հուշում են, որ «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզի» ավիապարկում գրանցված 3 «Airbus A320»-ները կապ ունեն «Յունիբանկի» հիմնական բաժնետեր Գագիկ Զաքարյանի եւ Գեորգի Պիսկովի հետ:
Քաղավիացիայի կոմիտեից «Հետքը» տեղեկացել է, որ ՔԱԿ-ն «Ատլանտիսի» օդանավերը ռեգիստրից հանելիս տվել է միայն ապագրանցման վկայականներ, քանի որ սեփականատերերն իրենց հայտերում այլ վկայականի անհրաժեշտություն չեն նշել: Խոսքն այստեղ պիտանիության արտահանման սերտիֆիկատների եւ թռիչքի թույլտվությունների մասին է, որոնք անհրաժեշտ կլինեին՝ ինքնաթիռներն արտասահման տեղափոխելու համար:
3 օդանավերը՝ «Զվարթնոցի» տարածքում 16.04.2023 թ. դրությամբ
Երբ 2020-ին «Յունիբանկին» հարցրել էինք իրեն պատկանող EK-32008 գրանցումով «A320» ինքնաթիռը Հայաստանից հանելու մասին, բանկը պատասխանել էր. «EK-32008-ը ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից դուրս բերելու ուղղությամբ քայլեր չեն ձեռնարկվել, սակայն նման հնարավորությունը չի բացառվում, եթե մոտակա ժամանակներս չլուծվի հայկական ավիափոխադրողներին EASA-ի «սեւ ցուցակից» դուրս բերելու հարցը»: Ինչպես հայտնի է, հայկական ավիացիան դեռ շարունակում է մնալ ԵՄ «սեւ ցուցակում»:
Եվ հիմա չի բացառվում, որ օդանավերը 3 տարի պարապուրդում մնալուց հետո հանձնվեն տեղական կամ արտասահմանյան շահագործողների, այդ թվում՝ գրանցվեն արտերկրում:

Три самолета авиакомпании “Атлантис Юропиан Эйрвейз” сняты с реестра РА
В начале ноября три самолета армянской авиакомпании “Атлантис Юропиан Эйрвейз” (Atlantis European Airways), признанной в сентябре 2020 г. банкротом, были выведены из армянского реестра воздушных судов. Иными словами, эти самолеты больше не имеют армянской регистрации, хотя продолжают стоять в ереванском аэропорту “Звартноц”.
Речь идет о трех “Airbus A320” с регистрацией EK-32002, EK-32003 и EK-32008. Отметим, что EK-32002 и EK-32008 перестали эксплуатироваться, то есть выполнять полеты, с 2020 года, а EK-32003 – еще раньше.
В Комитете гражданской авиации Hetq.am сообщили, что самолеты были сняты с армянского реестра на основании заявок собственников. А кто же собственники этих воздушных судов?
ООО “Атлантис Юропиан Эйрвейз” с 2018 года полностью принадлежит жителю Еревана Карену Бдояну, однако фактическим владельцем компании является ОАО “Юнибанк”, которое, кстати, в 2020-ом возбудило процедуру банкротства авиакомпании.
Именно “Юнибанку” принадлежит “A320” уже с бывшей регистрацией EK-32008. Этот борт был зарегистрирован в Армении в 2003 году, когда эксплуатировался компанией “Армавиа”, а в дальнейшем из-за ее долгов перешел к “Юнибанку” и получил регистрацию в авиапарке “Атлантис”. Фактически EK-32008 числился в армянском реестре 20 лет.
EK-32008 в Вероне (Италия), 30.12.2019 г.
Заметим, что 86,9% акций “Юнибанка” принадлежат Гагику Закаряну и Георгию Пискову, которые имеют отношение к авиации: Закарян окончил Московский авиационный институт в 1988 г., а Писков – на год раньше. В дальнейшем, однако, оба сделали карьеру в банковской системе. Тем не менее, их связь с авиацией, как видим, не прервалась.
Закарян и Писков являются акционерами “Юнибанка” косвенно, через компании, зарегистрированные на Кипре и в Белизе. Ниже можно увидеть, что они владеют львиной долей акций “Юнибанка” (указанные на фото 87,8% - уже устаревшая информация, однако схема “пирамиды” осталась прежней).
На этом фоне, пожалуй, не следует считать странным то обстоятельство, что владельцами остальных двух самолетов “Атлантис” являются компании с Кипра и из Белиза.
В Армении EK-32002 был зарегистрирован в 2003-2005 гг. как EK-32007 и эксплуатировался компанией “Армавиа”. В 2017-ом борт вновь был зарегистрирован в нашей стране, но на этот раз как EK-32002 в составе парка авиакомпании “Атлантис”. В свое время Hetq.am писал о том, что в рамках одного из возбужденных против “Атлантис” дел постановлением суда в 2019-2023 гг. на этот самолет был наложен арест.
EK-32002 в аэропорту “Звартноц”, 17.12.2021 г.
Владельцем этого самолета является зарегистрированная на Кипре компания «Arolova Enterprises Limited». В 2020 г. из “Юнибанка” нам сообщили, что “Arolova” принадлежат также 3,8 % акций банка. Директором этой компании является гражданин Кипра Мариос Пампакас. В 2020 году мы со ссылкой на госреестр Кипра сообщили, что собственником «Arolova» является другая кипрская компания – «Xpertadvice Services Limited» (в настоящее время она называется «Fitzrovia Family Office Ltd»), которая принадлежит М.Пампакасу. Но, согласно размещенной на его странице в "LinkedIn” информации, компания «Fitzrovia Family Office Ltd» оказывает корпоративные, аккредитационные, фидуциарные, управленческие и бухгалтерские услуги. Это значит, что реальными владельцами EK-32002 являются другие лица.
Что касается третьего самолета - EK-32003, то в Армении он был зарегистрирован позже двух других – в 2018 году, когда вновь вошел в состав парка “Атлантис”. Собственник этого борта – зарегистрированная в Белизе компания «Gratsyn Enterprises Corp.».
EK-32003 в небе над Москвой, 22.08.2019 г.
В прошлом эта белизская компания была собственником в двух армянских компаниях – ООО “ЭсДжиАй-Инвест” и “Эваинвест”. На днях ООО “ЭсДжиАй-Инвест” была реорганизована в одноименное ОАО. В госреестре реальным бенефициаром-собственником и ООО, и ОАО указан Гагик Закарян. Это значит, что белизская «Gratsyn Enterprises Corp.» аффилирована с Закаряном.
Итак, полученные данные свидетельствуют о том, что зарегистрированные в парке авиакомпании “Атлантис Юропиан Эйрвейз” три “Airbus A320” имеют отношение к основным акционерам “Юнибанка” Гагику Закаряну и Георгию Пискову.
Из Комитета гражданской авиации нам сообщили, что при снятии с реестра самолетов “Атлантис” были выданы только свидетельства о дерегистрации поскольку в своих заявках собственники не отметили необходимость в получении иных свидетельств. В данном случае речь идет об экспортном сертификате летной годности и разрешении на выполнение полетов, которые были бы необходимы в случае перевозки самолетов за границу.
Три самолета на территории аэропорта “Звартноц”, 16.04.2023 г.
Когда в 2020 году мы поинтересовались у “Юнибанка” о вывозе из Армении принадлежащего им самолета A320 с регистрацией EK-32008, нам ответили: “Шаги в направлении вывода EK-32008 из реестра самолетов РА не предпринимались, но если в ближайшее время вопрос вывода армянских авиаперевозчиков из “черного списка” EASA не будет решен, то такая возможность не исключена”. Как известно, армянская авиация продолжает оставаться в “черном списке” ЕС.
В этой ситуации не исключено, что после трехлетнего простоя самолеты могут быть переданы либо местным, либо зарубежным эксплуатантам с возможностью их регистрации в другой стране.