Բաքվի վերաքննիչ դատարանը մերժել է Վագիֆ Խաչատրյանի բողոքը
Բաքվի վերաքննիչ դատարանը քննել է Վագիֆ Խաչատրյանի դատավճռի վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքը: Նա շինծու գործի շրջանակներում այդ երկրում դատապարտվել էր 15 տարվա ազատազրկման։ Ադրբեջանական կողմի «մեղադրանքում» նշվում էր, թե, իբր, «Վագիֆ Խաչատրյանն ու հանցավոր խումբը, որին անդամակցել է վերջինս, 1991 թվականի դեկտեմբերին Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում սպանել են 25 ադրբեջանցու, վիրավորել 14-ին և իրենց մշտական բնակության վայրից տեղահանել 358 մարդու»։
Վերաքննիչ դատարանում Վագիֆ Խաչատրյանի շահերը ներկայացրել է Բաքվի կողմից նրան փաստաբան նշանակված Ռադմիլա Աբիլովան։ Վերջինս դատարանին «խնդրել է արդարացնել իր պաշտպանյալին»։ Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ Վագիֆ Խաչատրյանը համաձայնել է իր փաստաբանի ելույթի հետ և դատարանին խնդրել արդարացման դատավճիռ կայացնել։
«Ես անմեղ մարդ եմ, ապրում եմ բժիշկների հսկողության տակ։ Ինձ վիրահատություն է պետք, դրա համար պայմաններ ստեղծեք։ Ազատ արձակեք ինձ: Խնդրում եմ ինձ արդարացնել»,- Խաչատրյանի խոսքերը մեջբերում է APA գործակալությունը։
Ինչպես և ակնկալվում էր, դատախազի ելույթից հետո դատարանը, վերադառնալով խորհրդակցությունից, մերժել է վերաքննիչ բողոքը։
Հիշեցնենք, որ Վագիֆ Չերքեզի Խաչատրյանն այս տարվա հուլիսին ձերբակալվել էր Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում տեղակայված ադրբեջանական անցակետում, երբ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ փորձում էր Արցախից անցնել ՀՀ տարածք։
Շինծու այս գործով դատաքննությունը մեկնարկել էր 2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ին։ Ադրբեջանական կողմը պնդում էր, որ Խաչատրյանին հատկացվել է փաստաբան և թարգմանիչ։
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը հերքել էր Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքները։ «Ադրբեջանի մեղադրանքները կեղծ են, քանի որ նման հանցագործություն Մեշալի գյուղում տեղի չի ունեցել»,- X-ի իր միկրոբլոգում գրել էր Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ բոլոր տղամարդկանց նման նա նույնպես պաշտպանել է իր հայրենիքը 1991-1994 թվականների պատերազմում։
2023 թվականի նոյեմբերի 7-ին Բաքվի զինվորական դատարանը 15 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել Խաչատրյանին։ Ընդ որում՝ 15 տարվա ազատազրկման 5 տարին Խաչատրյանը կանցկացնի բանտում, իսկ մնացած ժամկետը՝ խիստ ռեժիմով ուղղիչ գաղութում։

Апелляционный суд Баку отклонил жалобу Вагифа Хачатряна
В апелляционном суде Баку была рассмотрена апелляционная жалоба Вагифа Хачатряна на приговор суда. В рамках сфабрикованного дела Хачатрян осужден в этой стране к 15 годам лишения свободы. В “обвинительном заключении” азербайджанской стороны отмечается, что якобы “в декабре 1991 года преступная группа, в которую входил Вагиф Хачатрян, убила в селе Мешали Ходжалинского района 25 азербайджанцев, ранила 14 и депортировала из мест своего постоянного проживания 358 человек”.
Интересы Вагифа Хачатряна в апелляционном суде представляла назначенная Баку адвокат Радмила Абилова. Последняя “попросила суд оправдать своего подзащитного”. Согласно азербайджанским СМИ, В.Хачатрян поддержал выступление своего адвоката и попросил суд вынести оправдательный приговор.
“Я невиновен, живу под наблюдением врачей. Мне нужна операция, создайте для этого условия. Освободите меня. Прошу меня оправдать”,- приводит слова Хачатряна агентство АРА.
Как и ожидалось, после выступления прокурора суд, вернувшись из совещательной комнаты, отклонил апелляционную жалобу.
Напомним, что в июле этого года Вагиф Хачатрян был задержан на установленном в Лачинском коридоре азербайджанском контрольно-пропускном пункте, когда пытался проехать из Арцаха в Армению в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста.
Рассмотрение в суде этого сфабрикованного дела началось 13 октября 2023 года. Азербайджанская сторона утверждает, что Хачатряну были предоставлены адвокат и переводчик.
Бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян опроверг предъявленные Вагифу Хачатряну обвинения. “Обвинения Азербайджана сфальсифицированы, поскольку в селе Мешали не было совершено подобное преступление”,- написал Бегларян в своем микроблоге X, добавив, что во время войны 1991-1994 он, как и все мужчины, защищал свою родину.
7 ноября 2023 года военный суд Баку приговорил Вагифа Хачатряна к 15 годам лишения свободы. Пять лет из 15-ти Хачатрян должен провести в тюрьме, остальной срок – в исправительной колонии строго режима.