Այս տարի 2 պոչամբար կռեկուլտիվացվի
Ռեկուլտիվացման ենթակա 10 վտանգավոր օբյեկտներից այս տարի երկու պոչամբարի` Նազիկի և Փխրուտի ռեկուլտիվացման աշխատանքներ են նախատեսվում։ Դրանց նախագծանախահաշվային փաստաթղթերն են պատրաստվել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
«Երկու պոչամբարների վրա ակտիվ աշխատում ենք: Նաև ասեմ, որ մի միջազգային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է որոշակի աշխատանքներ իրականացնել Կապանի Կավարտի հանքում: Այս երեք ուղղություններով հիմա ակտիվ աշխատում ենք, բայց նաև միջոցառումներ ենք վերանայում` հասկանալու համար, թե կան էլի օբյեկտներ Հայաստանում, որոնք ենթակա են ռեկուլտիվացիայի»,- նշեց նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
Նախարարի մամուլի քարտուղար Անի Հակոբյանն այնուհետև «Հետք»-ին պարզաբանեց, որ այդ երկու պոչամբարների ռեկուլտիվացումն իրականացվելու է Կառավարության 2021 թվականի նոյեմբերի 18-ի որոշման հավելված 1-ով նախատեսված գործողությունների շրջանակներում, և պետական ֆինանսավորմամբ մշակվել են Փխրուտի և Նազիկ փակված պոչամբարների ռեկուլտիվացիայի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի փաթեթները։ Նշված տողով նախատեսվել է 2,2 մլրդ դրամ։
Նազիկ պոչամբարը գտնվում է Ախթալայում, այն շահագործել է Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատը: Պոչամբարը շահագործվել է 1967-1988 թթ., ապա կոնսերվացվել է: 2000-ականների սկզբին կրկին սկսել է շահագործվել, բայց 2010-ին վերջնականապես փակվել է: Պոչամբարը ռեկուլտիվացվել է 2012 թվականին, տարածքում ծառատունկ է արվել: «Հետքը», սակայն, արձանագրել է, որ ծառերի մեծ մասը չի կպել, իսկ հողի մի մեծ զանգված էլ հոսել է՝ բացելով պոչանքները: Պոչամբարը նաեւ պատշաճ մեկուսացված չէ:
Համաձայն Լոռու մարզպետարանի տեղեկատվության՝ Նազիկ պոչամբարի ողջ տարածքը 1,2 հա է, ռեկուլտիվացվել է 1 հա-ն։
2023թ․-ին ապրիլին Ալավերդու համայնքապետարանում Նազիկ պոչամբարի ռեկուլտիվացման նախագծի հանրային քննարկում է տեղի ունեցել։ Սակայն անցյալ տարի այն, փաստորեն, չի ռեկուլտիվացվել։
Փխրուտի պոչամբարը շահագործել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Գտնվում է Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր համայնքի վարչական տարածքում՝ Փխրուտ գյուղի մոտ, Ողջի գետի աջափնյա վտակի վրա։ Այն զբաղեցնում է 35 հա։ Պոչամբարը շահագործման է հանձնվել 1958 թվականից։ Այս պոչամբարի նախագծային ծավալը 3․2 մլն մ³ է, և ըստ ԱԻՆ-ի տվյալների՝ այն ամբողջությամբ լցված է։ Կոնսերվացվել է 1969թ․-ին։ Փխրուտի պոչամբարի 11․2 հա տարածքում կառուցվել են ամառանոցներ, տնկվել են այգիներ, և չափավոր հողածածկ տարածքը երբեմն ծառայում է որպես արոտավայր։
Դեռևս 2005 թվականին կատարված ԳԱԱ էկոլոգոնոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի Քաջարան քաղաքի էկոլոգիական իրավիճակի հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ պոչամբարի ռեկուլտիվացված հողագրունտային շերտում սնդիկի և մկնդեղի ամենաբարձր պարունակություններ են հայտնաբերվել՝ համեմատած մյուս պոչամբարների։ Մասնավորապես՝ սնդիկի 4,8 մգ/կգ, որը 2,3 անգամ բարձր է սահմանված թույլատրելի կոնցենտրացիայից, մկնդեղի՝ 48,03 մգ/կգ, որը 24 անգամ բարձր է ՍԹԿ-ից։
«Իրավիճակը պետք է դիտարկել որպես վտանգավոր, քանի որ բոլոր այս տարրերը, անկախ այն բանից, թե ինչ միացություններով են հանդես գալիս, էկոհամակարգի բոլոր օղակների համար ներկայացնում են ռեալ վտանգ»,- արձանագրվել է ԳԱԱ էկոլոգոնոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի հետազոտության մեջ։

В этом году предусмотрена рекультивация двух хвостохранилищ
В Армении из десяти подлежащих рекультивации 10 опасных объектов в этом году рекультивационные работы предусмотрены на двух из них – Назикском и Пхрутском хвостохранилищах. Об этом сообщил на пресс-конференции министр окружающей среды Акоп Симидян.
“На двух хвостохранилищах уже ведутся активные работы. Отмечу, что в рамках международного проекта определенные работы будут выполнены на Кавартском месторождении в Капане. В настоящее время мы активно работаем на этих трех направлениях. Вместе с тем осуществляются мероприятия, цель которых выяснить, есть ли в Армении и другие подлежащие рекультивации объекты”,- отметил министр.
В свою очередь пресс-секретарь министра Ани Акопян в интервью Hetq.am  пояснила, что рекультивация указанных выше двух хвостохранилищ будет осуществлена в рамках мероприятий, предусмотренных решением правительства от 18 ноября 2021 года. Государство также выделило 2,2 млрд драмов на составление проектно-сметных документов по рекультивации закрытых хвостохранилищ в Пхруте и Назике.
Назикское хвостохранилище, которое находится в Ахтале, эксплуатировалось Ахталинским горно-обогатительным комбинатом. Хвостохранилище использовалось в 1967-1988 гг., после чего было законсервировано. В начале 2000-х оно вновь начало использоваться, но в 2010-ом было окончательно закрыто. Рекультивация хвостохранилища была проведена в 2012 году. Тогда на его территории были посажены деревья. Но, как нам удалось выяснить, большая часть саженцев не привилась, а на значительной части территории произошел оползень, обнаживший отходы предприятия. Кроме того, хвостохранилище не изолировано надлежащим образом.
Площадь Назикского хвостохранилища, по данным администрации Лорийской области, составляет 1,2 га, из которых рекультивирован 1 га.
В апреле 2023 года в Алаверди состоялось публичное обсуждение проекта рекультивации Назикского хвостохранилища. Однако в прошлом году эти работы фактически не были выполнены.
Пхрутское хвостохранилище эксплуатировалось Зангезурским медно-молибденовым комбинатом. Хвостохранилище находится на административной территории общины Лернадзор Сюникской области, близ села Пхрут, на правобережном притоке реки Вохчи. Его площадь 35 га. Хвостохранилище, объем которого составляет 3,2 млн кубометров, было сдано в эксплуатацию в 1958 году. По данным МЧС, оно полностью заполнено. Пхрутско хвостохранилище было законсервировано в 1969 году. На 11,2 га его территории построены дачи, посажены сады. Иногда этот участок используется как пастбище.
В результате изучения экологической ситуации в городе Каджаран, которое было проведено в 2005 году Центром эколого-ноосферных исследований Национальной Академии наук, в рекультивированном грунтовом слое хвостохранилища было обнаружено максимально высокое содержание ртути и мышьяка по сравнению с другими хвостохранилищами.
В частности, содержание ртути составило 4,8 мг/кг, что в 2,3 раза превышает допустимую концентрацию, а содержание мышьяка – 48,03 мг/кг, что в 24 больше установленной нормы.
“Ситуацию нужно рассматривать как опасную, поскольку все эти элементы, независимо от того, в каких соединениях они находятся, представляют реальную угрозу для всех звеньев экосистемы”,- говорится в исследовании Центра эколого-ноосферных исследований НАН.