Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է 4 ամսով
Բաքվի Սաբաիլի շրջանի դատարանը Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգել է ևս 4 ամսով։ Այս մասին դատարանից հայտնել են ռուսական РИА Новости պետական գործակալությանը։
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը Ռուբեն Վարդանյանին ձերբակալել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հակարիի անցակետում։ Ավելի ուշ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 3 դրվագներով՝ ահաբեկչության ֆինանսավորում, մասնակցություն օրենսդրությանը չենթարկվող զինված միավորման կամ խմբավորման ստեղծմանն ու գործունեությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանական Հանրապետության պետական սահմանի ապօրինի հատում։
Հիշեցնենք՝ բացի Ռուբեն Վարդանյանից, Ադրբեջանում կալանքի տակ են գտնվում Արցախի Հանրապետության երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանն ու ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։

A Baku court today extended the detention of the former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan for another four months.
The news was reported by RIA Novosti.
Azerbaijani border guards arrested Vardanyan on September 27, 2023 as he was travelling from Karabakh to Armenia via the Lachin Corridor.
Vardanyan was taken to Baku and charged with financing terrorism, creating and participating in illegal armed organizations, and illegally crossing the Azerbaijani state border.
Also detained in Baku are the second, third and fourth presidents of the Republic of Artsakh (Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan), former Artsakh National Assembly Speaker Davit Ishkhanyan, former Artsakh Foreign Minister Davit Babayan, former Artsakh Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, and former Artsakh Armed Forces Deputy Commander Davit Manukyan.