Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է 4 ամսով
Բաքվի Սաբաիլի շրջանի դատարանը Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգել է ևս 4 ամսով։ Այս մասին դատարանից հայտնել են ռուսական РИА Новости պետական գործակալությանը։
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը Ռուբեն Վարդանյանին ձերբակալել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հակարիի անցակետում։ Ավելի ուշ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 3 դրվագներով՝ ահաբեկչության ֆինանսավորում, մասնակցություն օրենսդրությանը չենթարկվող զինված միավորման կամ խմբավորման ստեղծմանն ու գործունեությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանական Հանրապետության պետական սահմանի ապօրինի հատում։
Հիշեցնենք՝ բացի Ռուբեն Վարդանյանից, Ադրբեջանում կալանքի տակ են գտնվում Արցախի Հանրապետության երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանն ու ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։

В Баку продлили арест Рубену Варданяну
Сабаильский районный суд Баку продлил еще на 4 месяца срок ареста бывшему госминистру Республики Арцах Рубену Варданяну. Об этом сообщает российское агентство РИА Новости.
Напомним, что Служба национальной безопасности Азербайджана задержала Рубена Варданяна 27 сентября 2023 года на азербайджанском пропускном пункте “Акари”. Позднее Варданяну было предъявлено обвинение по трем статьям Уголовного кодекса Азербайджана: финансирование терроризма, участие в создании и деятельности не подчиняющегося закону вооруженного объединения или вооруженной группировки, незаконное пересечение государственной границы Азербайджана.
Как известно, кроме Р.Варданяна под арестом в Азербайджане находятся второй, третий и четвертый президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший председатель Национального Собрания РА Давид Ишханян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканяна и бывший заместитель командующего АО Давид Манукян.