Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվում պահվող Արցախի պաշտոնյաներին
2024 թվականի փետրվարի վերջին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչներն այցելել են ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Արցախի պաշտոնյաներին։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանկան լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Կարմիր խաչի ադրբեջանական ներկայացուցչության հանրային կապերի պատասխանատու Իլահա Հուսեյնովային։
Ըստ ԶԼՄ հրապարակումների՝ Բաքվում պահվող Արցախի պաշտոնյաների հետ տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ, նաև նրանց հնարավորություն է տրվել շփվել իրենց ընտանիքների հետ։
«Իր մանդատի համաձայն՝ ԿԽՄԿ-ն այդպիսի այցերի ժամանակ գնահատում է պահման պայմանները և վերաբերմունքը կալանավորների նկատմամբ։ Կարմիր խաչը նաև պայմաններ է ստեղծում վերականգնել կամ շարունակել կապը՝ պահվող անձանց և նրանց ընտանիքների միջև։ ԿԽՄԿ ընթացակարգերի համաձայն՝ այցերի հետ կապված դիտարկումները և խորհրդատվությունները փոխանցվում և քննարկվում են միայն պահող կողմի հետ»,- հայտնել է ԿԽՄԿ ադրբեջանական ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո ադրբեջանական ուժայինները ձերբակալել են Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի Հանրապետության երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին ու ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին։ Նրանց Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով մեղադրանքներ են առաջադրվել։

Представители МККК навестили содержащихся в бакинской тюрьме бывших должностных лиц Арцаха
В конце февраля 2024 года представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) навестили находящихся в азербайджанском плену бывших должностных лиц Арцаха. Об этом сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на руководителя отдела по связям с общественностью азербайджанского представительства МККК Илаху Гусейнову.
Согласно этим публикациям, с содержащимися в бакинской тюрьме должностными лицами Арцаха состоялись отдельные беседы, им была предоставлена возможность пообщаться со своими семьями.
“Во время таких визитов МККК в соответствии со своим мандатом оценивает условия содержания и отношение к заключенным. Красный Крест также создает условия для восстановления или поддержания связи между содержащимися в тюрьме лицами и их семьями. Все связанные с посещениями рекомендации и наблюдения МККК передаются и обсуждаются только с содержащей стороной”,- сообщила азербайджанский представитель МККК.
Напомним, что в сентябре 2023 года, после полной оккупации Арцаха, азербайджанские силовики задержали бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, второго, третьего и четвертого президентов Республики Арцах Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего председателя Национального Собрания Арцаха Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна и его бывшего заместителя Давида Манукяна. Всем им предъявлены обвинения по различным статьям Уголовного кодекса Азербайджана.