Ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու կասկածանքով ձերբակալված բոլոր 49 անձինք ազատ են արձակվել
Ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու կասկածանքով ձերբակալված բոլոր 49 անձինք ազատ են արձակվել։ Այս մասին «Հետքին» հայտնեց ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք՝ անձանց ձերբակալությունները սկսվել էին այսօր վաղ առավոտից։ «Մարտական Եղբայրություն» միությունից հայտնել էին, որ ձերբակալվածների թվում էին միության անդամներ և աջակիցներ։ Միությունից հայտնում են, որ անդամներին ազատ են արձակել, քանի որ նրանց մոտից զենք և ռազմամթերք չի հայտնաբերվել։
Թեև ոստիկանությունը ձերբակալման հիմքում դրել էր ապօրինի զենք-զինամթերք կրելը և պահելը, «Մարտական Եղբայրություն» միությունը պնդում էր, որ հիմնական պատճառը միության անդամերի կողմից Վերին Ոսկեպար պլանավորած այցն է։ Չնայած ձերբակալություններին՝ միության անդամների մի խումբ հասել էին Ոսկեպար, որտեղից ևս ձերբակալել էին միության անդամներին։
«Մարտական Եղբայրություն» միության անդամ Հրանտ Տեր-Աբրահամյանի կնոջ՝ Գայանե Ղազարյանի խոսքով՝ արդեն մոտ մեկ տարի է՝ միության անդամները տեղի բնակչության ու ցանկացողների համար ռազմական մարզումներ էին անցկացնում, սակայն Փաշինյանի` մարտի 18-ի այցից հետո այլևս թույլ չեն տալիս, և սա Փաշինյանի այցից հետո առաջին կիրակին էր, որ պետք է գնային։
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանը պահանջում է Հայաստանից անհապաղ ազատել և հանձնել 4 գյուղեր։ Փաշինյանը մարտի 18-ին Ոսկեպարում հայտարարել էր, որ որոշել է գնալ այդ հատվածներում Հայաստանի Հանրապետության սահմանի ճշգրտման․ «Դա անում ենք ոչ միայն հանուն Հայաստանի Հանրապետության, այլև կոնկրետ Ոսկեպար գյուղի, Կիրանց գյուղի համար, որպեսզի ապահովենք այդ գյուղերի անվտանգությունը»,- նշել էր Փաշինյանը:
«Մարտական Եղբայրություն» միության անդամ Հրանտ Տեր-Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ մարտի 23-ին, ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանից զրուցելու հրավեր էր ստացել։ Զրույցի ընթացքում Վարդան Վարդանյանը հայտնել է, որ չեն թույլատրելու «Մարտական եղբայրության» այցը Վերին Ոսկեպար: Վարդան Վարդանյանը հայտնել է նաև, որ այցը պետք է չեղարկվի՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից, համաձայն տեղեկությունների, որոնք ինքը չի կարող հայտնել: Սակայն միությունը այս զրույցից հետո, այնուամենայնիվ, որոշել էր, որ այցը Ոսկեպար տեղի է ունենալու՝ ըստ նախապես պլանավորածի:

Освобождены все 49 задержанных по подозрению в ношении оружия и боеприпасов
Пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян сообщил Hetq.am, что все 49 задержанных по подозрению в ношении оружия и боеприпасов отпущены на свободу.
Задержания указанных лиц начались с раннего утра 24 марта. Из союза “Боевое братство” сообщили, что в числе задержанных были как члены, так и сторонники организации. Членов “Боевого братства” отпустили, так как оружие и боеприпасы у них не были обнаружены.
И хотя в качестве основания для задержания полиция ссылалась на ношение и хранение незаконного оружия и боеприпасов, союз “Боевое братство” утверждает, что основной причиной была запланированная ими поездка в село Верин Воскепар. Несмотря на задержания, группе членов союза удалось доехать до Воскепара, где они также были задержаны.
По словам Гаяне Казарян, жены члена “Боевого братства” Гранта Тер-Абрамяна, уже около года союз проводит в Воскепаре занятия по военной подготовке для местного населения и всех желающих, однако после того, как 18 марта село посетил премьер-министр Пашинян, эти занятия были запрещены.
Напомним, что Азербайджан требует от Армении немедленно освободить и вернуть ему четыре села. 18 марта Пашинян заявил в Воскепаре, что решил пойти на уточнение границы в этих районах Армении. “Мы это делаем не только во имя Республики Армения, но и конкретно во имя села Воскепар, села Киранц, чтобы обеспечить безопасность этих сел”,- заявил Никол Пашинян.
Член союза “Боевое братство” Грант Тер-Абрамян на своей странице в Фейсбуке сообщил, что 23 марта получил от замначальника Полиции РА Вардана Варданяна приглашение на беседу, в ходе которой ему сообщили, что не разрешат поездку членов организации в Верин Воскепар. В.Варданян также сказал, что поездка должна быть отменена из соображений безопасности и с учетом сведений, которые он не может сообщить. Несмотря на это, члены союза решили, что запланированная поездка в Воскепар должна состояться.