Շահագործում՝ առանց փորձաքննության, թերլիցքավորում, սնանկության վտանգ. ո՞ւմ է պատկանում պայթած լցակայանը
Հունիսի 6-ի գիշերը Երևան-Սևան ճանապարհին պայթյուն է հնչել գազալցակայաններից մեկում, ինչի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել։ Պայթյունի վայրում այս պահին հրդեհաշիջման աշխատանքներ են իրականացվում: Հոսպիտալացվել է 7 քաղաքացի։ «Հետքը» պարզել է, թե որ գազալցակայանում է եղել պայթյունը, ով է ընկերության սեփականատերը, ինչպես նաև ընկերության՝ նախկինում թույլ տված խախտումները։
Պայթել է Արզնու տրանսպորտային հանգույցի մոտ գտնվող լցակայանը
Չնայած պաշտոնապես հայտարարվել է, թե պայթյունը եղել է Երևան-Սևան ճանապարհի 2-րդ կմ-ի հատվածում, մենք պարզել ենք, որ իրականում պայթել է Երևան-Սևան մայրուղու (Մ-4) Արզնու տրանսպորտային հանգույցից 650 մ հեռավորության վրա գտնվող գազա-բենզալցակայանը, որտեղ վաճառվում է բենզին և հեղուկ գազ (լցակայանի անմիջական հարևանությամբ է գտնվում «Հանդիպում» հացատունը):
Այն, որ սա հենց այն լցակայանն է, որը պայթել է, կարող ենք ապացուցել՝ Փրկարար ծառայության լուսանկարներն ու համացանցում տարածված տարբեր տեսանյութերը համադրելով, օրինակ, «Mapillary» գործիքի միջոցով հասանելի պատկերների հետ:
Այս գազա-բենզալցակայանը գտնվում է Կոտայքի մարզի Արզնի գյուղի Երևան-Սևան մայրուղի 6/1 հասցեում: Դրա շահագործողը երևանյան «Գազ օիլ» ՍՊԸ-ն է, որի միակ սեփականատերը 41-ամյա երևանցի Ռաֆայել Այվազյանն է։ ՍՊԸ-ն գրանցված է Այվազյանի տանը, սակայն լցակայանն Արզնիի տարածքում է:
Արգելանքներ, սնանկության գործ
Ըստ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի գործակալության՝ 2021-ի դեկտեմբերին հիմնադրված ՍՊԸ-ն 2023 թ.-ից սկսած հայտնվել է տարբեր արգելանքների տակ։ Ըստ այդմ՝ վերջին արգելանքը դրվել է ժամեր առաջ՝ հունիսի 6-ին: Արգելանքները գլխավորապես առնչվում են պետբյուջեի օգտին գումար բռնագանձելու պահանջներին:
Ավելին՝ Սնանկության դատարանը (դատավոր՝ Լիլիթ Կատվալյան) օրեր առաջ՝ մայիսի 24-ին, վարույթ է ընդունել ՊԵԿ-ի դիմումը «Գազ օիլ» ընկերությանը սնանկ ճանաչելու պահանջի մասին։ Ստացվում է՝ ընկերությունը հնարավոր է առաջիկայում սնանկ հայտարարվի։
Ընկերության տնօրենը 2021-2022 թթ. եղել է հենց Ռաֆայել Այվազյանը, իսկ 2022-ին նրան փոխարինել է երևանցի Էրիկ Հայրապետյանը։ Վերջինս սեփականատեր է «Յուգ-Գազ Գրուպ» և «Ասօիլ» ՍՊԸ-ներում, որոնք երկուսն էլ սնանկ են ճանաչվել 2019-ին։ Երկու դեպքում էլ դիմումատուն եղել է ՊԵԿ-ը:
Փետրվարին լցակայանի գործունեությունը դադարեցվել է, քանի որ չի ունեցել փորձաքննության դրական եզրակացություն
Գոյության 2,5 տարիների ընթացքում «Գազ օիլ» ՍՊԸ-ն հասցրել է իր վրա սևեռել պետական մարմինների ուշադրությունը:
2023-ի տարեսկզբին ՊԵԿ-ը հրապարակել էր այն ընկերությունների ցանկը, որոնք ՀԴՄ շահագործման կանոնների խախտման հիմքով 2022 թ. տուգանվել են ավելի քան 1 մլն դրամով: Դրանց թվում եղել է «Գազ օիլ» ընկերությունը, որը մեկ տարվա ընթացքում 2 անգամ տուգանվել է նույն չափով՝ 2 մլն 44 հազար դրամով։
Այս տարվա փետրվարի 14-ին Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը հայտարարել էր, որ իրականացրել է ստուգում և պարզել, որ հեղուկ գազի մանրածախ առևտրով զբաղվող «Գազ օիլ» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում չափագիտական կանոնների և նորմերի խախտմամբ, այն է՝ թերլիցքավորում է անում։ Ընկերությունը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության, և լցակայանում 1 ամիս ժամկետով փակցվել էր պաստառ՝ «մենք տուգանվել ենք թերլիցքավորման համար»:
Փետրվարի 19-ին էլ Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմինն էր հայտարարել, որ հրդեհատեխնիկական հետազոտություններ է իրականացրել Երևան-Սևան մայրուղի 6/1 հասցեում «Գազ օիլ» ՍՊԸ-ի կողմից շահագործվող գազա-բենզալցակակայանում:
Արձանագրվել է, որ այս լցակայանը շահագործվում է՝ առանց արտադրական վտանգավոր օբյեկտների (ԱՎՕ) ռեեստրում գրանցման և տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության դրական եզրակացության:
Համաձայն «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքի՝ արտադրական վտանգավոր օբյեկտները, ինչպիսիք են գազալցակայաններն ու բենզալցակայանները, ենթակա են տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության: Նման փորձաքննություն իրականացվում է 3 փուլում՝ նախագծային փաստաթղթերի նկատմամբ (մինչև դրանց հաստատումը), գործարկվող (վերագործարկվող) ԱՎՕ-ների նկատմամբ (մինչև գործարկումը կամ վերագործարկումը) եւ շահագործվող ԱՎՕ-ների նկատմամբ (ռեեստրում դրանց գրանցվելուց հետո):
Այսինքն՝ «Գազ օիլ» ՍՊԸ-ն շահագործել է գազա-բենզալցակայան՝ չունենալով դրա իրավունքը:
ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի ղեկավարը, հաշվի առնելով հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության պահանջների խախտումների ռիսկայնությունն ու վտանգավորության աստիճանը, որոշել է դադարեցնել այս լցակայանի գործունեությունը: Լցակայանը, համաձայն տեսչական մարմնի հաղորդագրության և տարածած լուսանկարների, կապարակնքվել էր:
Ո՞վ է Ռաֆայել Այվազյանը
«Հետքը» պարզել է, որ «Գազ օիլ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Ռաֆայել Այվազյանը ոչ միայն բիզնեսով է զբաղվում, այլև քաղաքական գործունեություն է ծավալում: Նա ԲՀԿ-ական է: 2008-2009 թթ. եղել է Երևանի Կենտրոն համայնքի ավագանու անդամ, 2011-2012 թթ. եղել է Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրենի գլխավոր խորհրդական, 2012-2013 թթ. աշխատել է ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչությունում, 2014-ին էլ դարձել է ԲՀԿ Կենտրոն համայնքի խորհրդի նախագահ:
Այվազյանը 2018 թ. դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ԲՀԿ ռեյտինգային թեկնածուներից էր (մանրամասները՝ այստեղ): Ըստ իր ֆեյսբուքյան էջի՝ նա Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի օգնականն է:

Эксплуатация без экспертизы, недозаправка, угроза банкротства: кому принадлежит взорвавшаяся АЗС?
В ночь на 6 июня на одной из автозаправочных станций на автотрассе Ереван-Севан прогремел взрыв, начался пожар. На месте взрыва уже проводятся работы по тушению огня. Госпитализированы семь человек. Hetq.am выяснил, на какой АЗС произошел взрыв, кто собственник компании и какие нарушения были допущены этой компанией ранее.
Взорвалась АЗС рядом с арзнинским транспортным узлом
Несмотря на официальное сообщение о том, что взрыв произошел в районе второго километра автотрассы Ереван-Севан, мы установили, что в действительности взорвалась автозаправочная станция, находящаяся в 650 метрах от арзнинского транспортного узла на автотрассе Ереван-Севан (М-4). АЗС продавала бензин и сжиженный газ.
Эта заправочная станция находится по адресу: шоссе Ереван-Севан, 6/1, село Арзни, Котайкская область. Эксплуатирует АЗС ереванское ООО “Газ ойл”, единственным собственник которого 41-летний житель Еревана Рафаэль Айвазян. И хотя ООО зарегистрировано по адресу проживания Айвазяна, АЗС находится на территории Арзни.
Наложение арестов на имущество, дело о банкротстве
По данным Агентства госреестра юридических лиц, основанное в декабре 2021 года ООО с 2023 года стало подвергаться санкциям в виде наложения арестов на имущество. Последняя такая санкция была применена 6 июня, за несколько часов до взрыва. Наложение ареста касается в основном требований о взыскании сумм в пользу госбюджета.
Кроме того, 24 мая суд по делам о банкротстве принял в производство иск Комитета госдоходов о признании компании “Газ ойл” банкротом. Получается, что компания может быть объявлена банкротом в ближайшее время․
В 2021-2022 гг. директором компании был именно Рафаэль Айвазян, а в 2022-ом его сменил житель Еревана Эрик Айрапетян. Последнему принадлежат ООО “Юг-Газ Групп” и “Асойл”. В 2019 г. обе компании были признаны банкротами, и в обоих случаях истцом выступал Комитет госдоходов.
В феврале деятельность АЗС была прекращена из-за отсутствия положительного заключения экспертизы
За 2,5 года работы ООО “Газ ойл” успело оказаться в поле зрения государственных органов. Так, в начале 2023 года Комитет госдоходов опубликовал список компаний, оштрафованных на более чем 1 млн драмов за нарушение правил эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов. Среди них была и компания “Газ ойл”, которую за год дважды оштрафовали на одну и ту же сумму – 2 млн 44 тыс.драмов.
14 февраля этого года Инспекция по надзору за рынком заявила, что в результате проведенной проверки были выявлены нарушения в деятельности компании “Газ ойл”. Речь, в частности, шла о случаях недозаправки. Компания подверглась административной ответственности.
19 февраля Инспекция по градостроительству, технической и пожарной безопасности сообщила о проведении пожарно-технической проверки на АЗС, принадлежащей ООО “Газ ойл”, в результате которой было зафиксировано, что станция эксплуатируется без регистрации в реестре опасных производственных объектов и без положительного заключения экспертизы технической безопасности.
Иными словами, ООО “Газ ойл” эксплуатировало автозаправочную станцию без права. Согласно сообщению инспекционного органа, АЗС была опечатана.
Кто такой Рафаэль Айвазян?
Нам удалось выяснить, что собственник ООО “Газ ойл” Рафаэль Айвазян занимается не только бизнесом, но и политической деятельностью. Он член партии “Процветающая Армения”. В 2008-2009 гг. был членом совета старейшин столичной общини Кентрон, в 2011-2012 гг. занимал должность главного советника директора Национального института здравоохранения, в 2012-2013 гг. работал в Государственной инспекции по труду РА, в 2014-ом стал председателем совета партии “ПА” в общине Кентрон.
На состоявшихся в декабре 2018 г. внеочередных парламентских выборах Айвазян был одним из рейтинговых кандидатов от “Процветающей Армении”. Согласно его странице в Фейсбуке, он является помощником председателя Национального Олимпийского Комитета Армении Гагика Царукяна.