«Հետքը» ներկայացնում է Բելառուսի ու Ադրբեջանի միջեւ ռազմական համագործակցության որոշ գաղտնի նամակներ
«Հետքի» ձեռքի տակ են հայտնվել Բելառուսի եւ Ադրբեջանի ռազմական համագործակցության վերաբերյալ վերջին տարիների մի շարք գաղտնի նամակներ, որոնց մասին այս ամիս հոդված հրապարակեց ամերիկյան «Politico» թերթը:
Հունիսի 13-ին «Politico»-ն գրել էր, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գործընկեր Բելառուսը գաղտնի զենք է վաճառել Ադրբեջանին: Ամերիկյան լրատվամիջոցի տրամադրության տակ են հայտնվել մեկ տասնյակից ավելի նամակներ, դիվանագիտական նոտաներ, վաճառքի հաշիվ-ապրանքագրեր, արտահանման փաստաթղթեր, որոնք ցույց են տալիս, որ 2018-2022 թթ. Բելառուսն ակտիվորեն օգնել է Ադրբեջանի զինված ուժերին:
«Առաջարկվող ծառայությունները ներառել են հին հրետանային սարքավորումների արդիականացում եւ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) մեջ ու ԱԹՍ-ների համար կիրառվող նոր սարքավորումների առաքում»,- հայտնել է «Politico»-ն:
Բացի դրանից՝ փաստաթղթերում առկա են զենքի արտահանման բելառուսական պետական գործակալության նամակները՝ ուղղված սեփական ռազմարդյունաբերական ընկերություններին, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից ժամանակակից հրետանային միջոցների պատվերներին: Արտահոսել է նաեւ Բելառուսի եւ Ադրբեջանի պետական մարմինների միջեւ նամակագրությունը «Գրոզա-Ս» հակադրոնային շարժական համակարգի ձեռքբերման համաձայնության մասին:
Դիվանագիտական մի նամակագրության մեջ էլ ասվում է, որ բելառուսական ձեռնարկությունները ակտիվ դեր են խաղացել «Ադրբեջանի դեօկուպացված տարածքների վերականգնման, ինչպես նաեւ [դեպի Ադրբեջան] բելառուսական ապրանքների ու ծառայությունների արտահանման» մեջ:
Ըստ «Politico»-ի՝ Ռուսաստանի հավատարիմ դաշնակից Բելառուսի որոշումը 2018-2022 թթ. Ադրբեջանին առաջատար ռազմական տեխնիկա մատակարարելու վերաբերյալ, ինչը վերջինիս առավելություն է տվել վերջին շրջանի հաջորդական պատերազմներում, Հայաստանի կողմից դիտարկվելու է որպես դառը դավաճանություն:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 13-ին Նիկոլ Փաշինյանը, նկատի ունենալով Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյին, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց. «ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկը հայտարարում է, թե 44-օրյա պատերազմը նախապատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Ադրբեջանի հաղթանակը: Դրանից հետո ես պետք է գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատում նստե՞մ, հարց քննարկե՞մ... Չնայած, նաեւ իրավիճակ կա, որ ԵԱՏՄ-ում եւ ԱՊՀ-ում ինչ-որ առումով ստիպված եմ լինելու, բայց նաեւ հետեւյալն եմ ուզում ասել՝ ես արձանագրում եմ, որ Բելառուս այլեւս երբեք չեմ այցելի, քանի Բելառուսում նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Եվ ընդհանրապես հայտարարում եմ, որ այս պահից ՀՀ ոչ մի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի, ընդհանրապես»:
Նամակ Ադրբեջանի ռազմական հետախուզության պետին
«Հետքի» գործընկերներից մեկը մեզ է տրամադրել Բելառուսի ու Ադրբեջանի ռազմական համագործակցությանը վերաբերող մի քանի նամակներ, որոնք թվագրվում են 2017-2023 թթ.-ով:
Դրանցից մեկը 2017 թ. դեկտեմբերի 22-ին բելառուսական «Բելսպեցվնեշտեխնիկա» պետական արտաքին առեւտրային միացյալ ձեռնարկության (Государственное внешнеторговое унитарное предприятие «Белспецвнештехника») գլխավոր հաշվապահի տեղակալ Ե. Դավիդովիչի նամակն է Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության գլխավոր վարչության պետ, գեներալ-մայոր Հիլալ Նաջաֆովին:
«Բելսպեցվնեշտեխնիկան», ըստ իր պաշտոնական կայքի, զբաղվում է գիտական, արտադրական եւ արտաքին առեւտրային գործունեությամբ (այդ թվում՝ միջնորդական), որոնք վերաբերում են ռազմական եւ երկակի նշանակության ապրանքներին, գաղտնագրող միջոցներին, ինֆորմացիայի գաղտնի ստացման միջոցներին եւ այլ արտադրանքի:
Շնորհակալություն հայտնելով համատեղ աշխատանքի համար՝ Դավիդովիչը ադրբեջանցի պաշտոնյային է փոխանցել «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» նոր բանկային ռեկվիզիտները՝ համագործակցության մասով փոխադարձ հաշվարկներ կատարելու համար:
Սպառազինության վերանորոգման եւ սպասարկման համալիր կենտրոն՝ բելառուսներից
2018 թ. նոյեմբերի 13-ին «Բելսպեցվնեշտեխնիկա» ձեռնարկության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Ա. Գրիննիկը նամակ է գրել բելառուսական ռազմարդյունաբերական ընկերություններից մեկի՝ «Գոմելի ռադիոգործարան» ԲԲԸ-ի (ОАО «Гомельский радиозавод») այդ ժամանակվա տնօրեն Ալեքսանդր Գորբաչին:
Նկատի ունենալով Ադրբեջանին՝ Գրիննիկը հայտնել է, որ օտարերկրյա պատվիրատուն դիտարկել է «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» նախագծային առաջարկը պատվիրատուի տարածքում սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի վերանորոգման ու տեխնիկական սպասարկման համալիր կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ: Պայմանագրի նախագիծ կազմելու համար Գրիննիկը Գորբաչին առաջարկել է իրենց ուղարկել տեխնիկական-կոմերցիոն առաջարկ:
Նամակին կից ներկայացվել են Ադրբեջանի ՊՆ-ի դիտարկումները «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» առաջարկի վերաբերյալ: Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ նախատեսվող համալիր կենտրոնը 1 տարվա ընթացքում պետք է կարողանա վերանորոգել հրթիռահրետանային սպառազինության ամենատարբեր միջոցներ (խաղաղ ժամանակ եւ «հատուկ ժամանակահատվածում» թվերը տարբեր են, տարբեր են նաեւ միջին ու կապիտալ վերանորոգման պոտենցիալի ցուցանիշները):
Այդ միջոցները ներառում են թնդանոթներ եւ հաուբիցներ, ականանետներ, ինքնագնաց հրետանի, ինքնագնաց ականանետներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, հակատանկային հրթիռային համալիրներ, ռադիոտեղորոշիչ կայաններ, ղեկավարման մեքենաներ, հետախուզության եւ դիտարկման համակարգեր, հրաձգային զենք, մերձամարտի միջոցներ, զենիթային կայանքներ, տանկային սպառազինություն:
Այսպիսով՝ ապագա կենտրոնը, ըստ ադրբեջանցիների, պետք է կարողանար խաղաղ պայմաններում տարեկան վերանորոգել (միջին վերանորոգում) 1576 միավոր սպառազինություն, իսկ «հատուկ ժամանակահատվածում» այդ թիվը դառնալու էր 3152: Կապիտալ վերանորոգման թվերը համեմատաբար ավելի փոքր են. խաղաղ պայմաններում՝ 788 միավոր, «հատուկ ժամանակահատվածում»՝ 1576:
«Շիլկա» զենիթային կայանքի մոդեռնիզացում Ադրբեջանի տարածքում
2022 թ. մարտի 14-ին «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Ա. Գրիննիկը նամակ է գրել «Գոմելի ռադիոգործարան» ընկերության տնօրեն Իգոր Սեմկովսկուն:
Նկատի ունենալով Ադրբեջանին՝ Գրիննիկը հայտնել է, որ «Բելսպեցվնեշտեխնիկա» ձեռնարկությունում մշակվում է օտարերկրյա պատվիրատուի տարածքում 14 հատ «Շիլկա» զենիթային ինքնագնաց կայանք («ԶԻԿ-23-4») կապիտալ վերանորոգելու եւ մոդեռնիզացնելու հնարավորությունը: Սեմկովսկուն առաջարկվել է դիտարկել այդ աշխատանքներում Գոմելի ռադիոգործարանի մասնակցությունը:
Կապալառուն պետք է պատրաստեր «Շիլկայի» վերանորոգման աշխատանքների փաթեթ, իրականացներ դրա աշտարակի եւ «Ամուր» ավտոմատ զենիթային հրանոթի («ԱԶՀ-23») կապիտալ վերանորոգում, ինչպես նաեւ նախապատրաստական աշխատանքներ կատարեր՝ «Շիլկայի» վրա «Ստրիժ-Մ2» օպտիկաէլեկտրոնային կայան տեղադրելու համար:
Ինչպես տեղեկանում ենք «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» կայքից, խորհրդային արտադրության «Շիլկայի» մոդեռնիզացված բելառուսական տարբերակը («ԶԻԿ-23-4ԲՄ»), ի թիվս այլ թարմացումների, ներառում է «Ստրիժ-Մ2» ժամանակակից օպտիկաէլեկտրոնային կայանը, որը, մասնավորապես, թույլ է տալիս ինքնուրույն փնտրել, հայտնաբերել եւ ուղեկցել օդային ու վերգետնյա/վերջրյա թիրախները պասիվ ռեժիմում, նեյրոցանցի տեխնոլոգիաների միջոցով գնահատել մինչեւ ուղեկցվող թիրախն ընկած հեռավորությունը, վիզուալացնել իրավիճակն ու ծառայողական ինֆորմացիան:
2022-ի ամռանը Բելառուսը ՌԴ տարածքով 2 հատ «Գրոզա-Ս» համակարգ է ուղարկել Ադրբեջան
«Հետքի» ձեռքի տակ է հայտնվել նաեւ 2022 թ. հունիսի 20-ին կազմված հաշիվ-ապրանքագիրը «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» եւ Ադրբեջանի ՊՆ-ի գնումների ու մատակարարման վարչության միջեւ:
Ըստ այդմ՝ ադրբեջանցիները ձեռք են բերել ռադիոէլեկտրոնային պայքարի 2 հատ «Գրոզա-Ս» հակադրոնային շարժական կայան՝ մոնտաժված բելառուսական «ՄԱԶ-631705»-ի շասսիի վրա (շասսիները, ըստ փաստաթղթերի, 2022 թ. արտադրության են):
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները 2020 թ. օգոստոսին գրել էին Տավուշի ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին «Գրոզա-Ս»-ի հաջող կիրառության եւ հայկական ԱԹՍ-ի խոցման մասին: Ըստ այդմ՝ բելառուսական հակադրոնային այս միջոցը ադրբեջանական բանակի շարքերն է մտել 2018-ին՝ սերիական արտադրության մեկնարկից ընդամենը 2 տարի անց:
2022-ի հունիսին կազմված հաշիվ-ապրանքագրի համաձայն՝ «Գրոզա-Ս» համակարգերից յուրաքանչյուրի արժեքը 4.850.000 դոլար է, ընդհանուր՝ 9.700.000 դոլար: Ռազմական բեռն ուղարկվել է Մինսկի մարզի «Կոլյադիչի» երկաթուղային կայարանից, վերջնակետը եղել է Սումգայիթի «Հաջի Զեյնալաբդին» (նախկինում՝ «Նասոսնի») կայարանը: Բեռի տեղափոխման պատասխանատուն եղել է բելառուսական կողմը, այն ուղարկվել է Ռուսաստանի տարածքով՝ «Կոլյադիչի»-«Օսինովկա» (Բելառուս)-«Կրասնոյե»-«Սամուր» (ՌԴ)-«Յալամա»-«Հաջի Զեյնալաբդին» (Ադրբեջան) երթուղով:
Ռադիոտեխնիկական հետախուզության միջոցներ ԱԹՍ-ների համար
2022 թ. հոկտեմբերի 25-ին «Բելսպեցվնեշտեխնիկա» ձեռնարկության գլխավոր տնօրեն Գենադի Տիմոշեւիչը նամակ է գրել Ադրբեջանի ՊՆ Ազգային պաշտպանության գիտահետազոտական ինստիտուտի ռեկտոր Հեյդար Փերիեւին: Ի պատասխան վերջինիս 23.09.2022 թ. հարցման՝ Տիմոշեւիչը հայտնել է, որ իրենց ձեռնարկությունը պատրաստ է մատակարարել ԱԹՍ-ների համար նախատեսված օգտակար բեռ, որը հնարավորություն է տալիս հայտնաբերել ու տեղորոշել 0,9-18 ԳՀց հաճախականության ռադիոալիքների աղբյուրները:
Նամակագիրը նաեւ նշել է, որ պատրաստ են վերոնշյալ օգտակար բեռի գործնական ցուցադրություն կազմակերպել Ադրբեջանում: Այդ նպատակով բելառուսական կողմն ադրբեջանցիներին է ուղարկել անհատույց օգտագործման մասին համաձայնագիր, ինչից էլ իմանում ենք, որ առաջարկվում է ցուցադրության համար ժամանակավորապես Ադրբեջան ուղարկել 2 հատ «EWA-1/18» (ընդհանուր արժեքը՝ մոտ 470 հազ. դոլար) եւ 1 հատ «EWA-30/1000» (արժեքը՝ շուրջ 157 հազ. դոլար) սպեկտրի անալիզատորներ:
Բելառուսներն ադրբեջանցիների ցանկությամբ «Գրոզա-Ս» համակարգը հարմարեցրել են լեռնային պայմաններում կիրառությանը
2022 թ. նոյեմբերի 18-ին Գ. Տիմոշեւիչը Ադրբեջանի պաշտպանության փոխնախարար-ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռամիզ Թահիրովին իրազեկել է «Գրոզա-Ս» հակադրոնային համակարգին առնչվող զարգացումների մասին:
Ըստ այդմ՝ 2022 թ. նոյեմբերին անցկացված երկկողմ բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն էր ձեռք բերվել տեխնիկական-կոմերցիոն առաջարկ պատրաստել «Գրոզա-Ս» կայանը լեռնային տեղանքում շահագործելուն հարմարեցված, բարձր անցունակությամբ «ՄԶԿՏ-600500-020» շասսիի վրա մոնտաժելու վերաբերյալ:
Եվ ահա Տիմոշեւիչը հայտնել է, որ իրենց ձեռնարկության մասնագետները կարճ ժամանակում մշակել են «Գրոզա-Ս» համակարգի նոր կառուցվածք: Այն է՝ սարքավորումների խցիկը պատրաստել ոչ թե «ԿՈւՆԳ» տարբերակով, այլ 6 մ երկարություն ունեցող ծովային կոնտեյների, որը հնարավոր կլինի ավտոմատ ձեւով բեռնել ու բեռնաթափել՝ արագ տեղափոխելով կոնտեյներ տեղափոխելու համար նախատեսված ցանկացած շասսիի վրա:
«Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» ղեկավարը ադրբեջանցի փոխնախարարին առաջարկել է դիտարկել ձեւափոխված «Գրոզա-Ս» համակարգի 4 նմուշների առաքման տեխնիկական-կոմերցիոն առաջարկը: Ըստ այդմ՝ 4 համակարգերի ընդհանուր գինը գնահատվել է 23.560.000 դոլար, որը ներառում է առաքումն ու ադրբեջանական անձնակազմի ուսուցումը:
Նամակից տեղեկանում ենք նաեւ, որ մինչ այդ արդեն իսկ Ադրբեջան է առաքված եղել «ՄԱԶ» շասսիի վրա մոնտաժված 3 եւ «ՄԶԿՏ» շասսիի վրա մոնտաժված 4 հատ «Գրոզա-Ս» կայան:
Հրետանու լուսավորման լրակազմերի պատվեր ադրբեջանցիներից
Եվս մի նամակ, որը հայտնվել է «Հետքի» տրամադրության տակ, գրվել է 2023 թ. սեպտեմբերի 18-ին «Բելսպեցվնեշտեխնիկայի» գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Ա. Գրիննիկի կողմից: Հասցեատերը Իգոր Սեմկովսկին է՝ «Գոմսելմաշ» ԲԲԸ-ի ««Վիմպել» մետաղակոնստրուկցիաների գործարան» մասնաճյուղի տնօրենը: «Վիմպելը» նույն «Գոմելի ռադիոգործարան» ընկերությունն է, որն անվանափոխվել է 2022-ի դեկտեմբերին ու մտել «Գոմսելմաշի» մեջ (филиал ОАО «Гомсельмаш» «Завод металлоконструкций «Вымпел»):
Գրիննիկը, նկատի ունենալով Ադրբեջանին, Սեմկովսկուն հայտնել է, որ գործընկերոջից ստացել են դիմում՝ պատրաստելու եւ առաքելու հրետանային միջոցների նշանոցային սարքերի լուսավորման 20 հատ «Լուչ-ԳՌԶ-2Մ» ունիվերսալ լրակազմ:
Ըստ «Բելսպեցվնեշտեխնիկա» ձեռնարկության կայքի՝ այս լրակազմերը նախատեսված են տեսանելիության վատ պայմաններում եւ գիշերը հրետանու նշանոցային սարքերն ու հրետանային միջոցի հրամանատարի աշխատանքային տեղը լուսավորելու համար:
Նամակագիրը գործարանի տնօրենին խնդրել է դիտարկել նշված լրակազմերի պատրաստման հնարավորությունը եւ ներկայացնել կոմերցիոն առաջարկ՝ նշելով գինը, մատակարարման ժամկետներն ու պայմանները:
«SIPRI»-ի վիճակագրությունը Բելառուսից Ադրբեջան առաքված սպառազինության մասին
Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտը (SIPRI), որը մասնագիտացած է աշխարհում զենքի եւ զինամթերքի արտադրության ու տեղաշարժի ուսումնասիրության մեջ, 2021 թ. ապրիլին հոդված էր հրապարակել, որտեղ ներկայացրել էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի զենքի գլխավոր մատակարարներին 2011-2020 թթ. կտրվածքով: «SIPRI»-ն իր հետազոտությունը ներկայացրել էր ոչ թե ձեռք բերված զենքի քանակով կամ դրամական արժեքով, այլ իր կողմից կիրառվող չափման միավորով՝ TIV-ով (trend-indicator value - բառացի՝ միտման ցուցիչի արժեք), որով չափվում են երկրների միջեւ սպառազինության հոսքերի միտումները կոնկրետ ժամանակահատվածում, այլ կերպ ասած՝ TIV-ը մի երկրից մյուսին փոխանցվող ռազմական պոտենցիալի գնային ինդեքսն է:
Ըստ հետազոտության՝ 2011-2020 թթ. Բելառուսը եղել է Ադրբեջանի երրորդ խոշոր մատակարարը (7,1 %)՝ զիջելով միայն Ռուսաստանին եւ Իսրայելին: Ըստ այդմ՝ Լուկաշենկոյի ռեժիմը բարեկամ Ալիեւին վաճառել է գրոհային ինքնաթիռներ, ՀՕՊ համակարգեր, տանկեր, հրետանի, կառավարվող հրթիռներ: «SIPRI»-ն նշել էր, որ զենքի նման վաճառքը երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչ է նաեւ այն պատճառով, որ Բելառուսում աճում է ադրբեջանական նավթի պահանջարկը, եւ փորձ է արվում նվազեցնել կախումը ռուսական նավթից: Մյուս կողմից՝ շվեդական ինստիտուտը 2011-2020 թթ. Բելառուսից Հայաստան զենքի մատակարարում չի արձանագրել:
Նկատենք, որ «SIPRI»-ն ներկայացնում է նաեւ տարբեր երկրների միջեւ զենքի առեւտրի քանակական տվյալներ, որոնք վերցնում է բաց աղբյուրներից՝ թե՛ պաշտոնական, թե՛ ոչ պաշտոնական: Չնայած ինստիտուտը չի թաքցնում, որ թվային տվյալների մի մասը ճշգրտված չէ, նրա վիճակագրությունն ուշագրավ է: Ստորեւ ներկայացնում ենք «SIPRI»-ի վիճակագրությունը Բելառուսից Ադրբեջանին վաճառված սպառազինության վերաբերյալ (? նշանով տվյալները ճշգրտված չեն):
Ինչպես տեսնում ենք, 2000-ականների կեսերից մինչեւ 2018 թ. Բելառուսը Ադրբեջան է մատակարարել տանկեր («Տ-72Մ1»), ինքնագնաց հրետանային կայանքներ (2Ս7 «Պիոն»), գրոհային ինքնաթիռներ («Սու-25»), քարշակվող հաուբիցներ («Դ-30», 2Ա36 «Գիացինտ-Բ»), ՀՕՊ միջոցներ («Բուկ-1Մ»), համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր («Պոլոնեզ»), կառավարվող հրթիռներ (չինական «A-200» հրթիռները կիրառվում են «Պոլոնեզի» կողմից): Սա, իհարկե, բելառուսական առաքումների ամբողջ տեսականին չէ, սակայն որոշակի պատկերացում է տալիս երկու երկրների միջեւ սպառազինության առեւտրի ծավալների ու բնույթի մասին («SIPRI»-ն Ադրբեջանից Բելառուս մատակարարված զենքի մասին տվյալներ չունի):

Секретные письма о белорусско-азербайджанском военном сотрудничестве: какое оружие закупил Азербайджан у Беларуси?
В распоряжении Hetq.am оказался ряд секретных писем последних лет, свидетельствующих о военном сотрудничестве между Беларусью и Азербайджаном. Об этих письмах в этом месяце написала американская газета Politico.
13 июня издание написало о том, что партнер Армении по ОДКБ Беларусь тайно продала оружие Азербайджану. В распоряжении Politico оказались более десятка писем, дипломатических нот, счет-фактур на продажу, документов об экспорте,  свидетельствующих о том, что в 2018-2022 гг. Беларусь активно помогала вооруженным силам Азербайджана.
“Предложенные услуги включали модернизацию артиллерийского оборудования, поставки новой техники, используемой в радиоэлектронной борьбе и для БПЛА”,- сообщила Politico.
Кроме того, среди документов были письма белорусского государственного агентства по экспорту оружия, адресованные собственным военно-промышленным компаниям, в которых говорилось о заказах Азербайджана на поставку современных артиллерийских средств. Рассекречена также переписка между государственными органами Беларуси и Азербайджана о согласии на покупку мобильных станций радиоэлектронной борьбы с дронами “Гроза-С”.
В одной дипломатической переписке говорится, что белорусские предприятия играли активную роль в “восстановлении деоккупированных территорий Азербайджана”, а также экспорта в Азербайджан белорусских товаров и услуг.
Согласно Politico, решение верного союзника России Беларуси о поставках в Азербайджан передовой военной техники в 2018-2022 гг., что дало последнему преимущество в войнах последнего периода, будет рассмотрено Арменией как предательство.
Напомним, что 13 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян, имея в виду президента Беларуси Лукашенко, сообщил с трибуны Национального Собрания: “Один из руководителей ОДКБ заявил, что участвовал в подготовке 44-дневной войны, поддерживал, верил, желал Азербайджану победы. И после этого я должен сидеть в формате ОДКБ рядом с президентом Беларуси и обсуждать вопросы? Хотя в некоторых ситуациях мне придется это делать в рамках ЕАЭС и СНГ. Но вместе с тем хочу сказать следующее: до тех пор, пока президентом Беларуси является Александр Лукашенко, я в Беларусь не поеду. И вообще я заявляю, что начиная с этого момента ни один официальный представитель Республики Армения больше не посетит Беларусь”.
Письмо начальнику военной разведки Азербайджана
Один из коллег Hetq.am предоставил нам несколько писем о военном сотрудничестве Беларуси и Азербайджана, которые датируются 2017-2023 гг. В частности, письмо заместителя главного бухгалтера Государственного внешнеторгового унитарного предприятия “Белспецвнештехника” Е.Давидовича от 22 декабря 2017 г. адресовано начальнику главного управления разведки Генштаба вооруженных сил Азербайджана, генерал-майору Хилалу Наджафову.
Согласно официальному сайту “Белспецвнештехники”, предприятие занимается научной, производственной и внешнеторговой (в том числе посреднической) деятельностью, которая затрагивает товары военного и двойного назначения, шифровальных средств, средств негласного получения информации и другую продукцию.
Давидович, выразив благодарность за совместную работу, сообщил азербайджанскому должностному лицу новые банковские реквизиты “Белспецвнештехники” для осуществления взаимных расчетов в процессе сотрудничества.
Комплексный центр ремонта и обслуживания вооружений от Беларуси
13 ноября 2018 г. первый заместитель гендиректора “Белспецвнештехники” А.Гринник направил письмо занимавшему тогда должность директора одного из военно-промышленных компаний – ОАО “Гомельский радиозавод” –  Александру Горбачу.
Гринник, имея в виду Азербайджан, сообщил, что иностранный заказчик рассмотрел проектное предложение “Белспецвнештехники” о создании комплексного центра ремонта и технического обслуживания вооружений и военной техники на территории заказчика. Для составления проекта договора Гринник предложил Горбачу прислать технико-коммерческое предложение.
К письму было приложено мнение министерства обороны Азербайджана о предложении “Белспецвнештехники”. Согласно азербайджанской стороне, предусмотренный комплексный центр должен быть в состоянии ремонтировать в течение года различные виды ракетно-артиллерийского вооружения (различаются как цифры для мирного времени и “особого периода”, так и показатели потенциала среднего и капитального ремонта). Эти средства включают пушки,  гаубицы, минометы, самоходную артиллерию, самоходные минометы, реактивные системы залпового огня, противотанковые ракетные комплексы, радиолокационные станции, машины управления, системы разведки и наблюдения, стрелковое оружие, средства ближнего боя, зенитные установки, танковое вооружение.
Таким образом, будущий центр, по словам азербайджанцев, должен в мирных условиях ремонтировать в год 1756 единиц вооружения, а “в особый период” – 3152 единицы. Показатели капитального ремонта гораздо ниже: в мирных условиях – 788 единиц, в “особый период” – 1576.
Модернизация зенитной станции “Шилка” на территории Азербайджана
14 марта 2022 г. первый заместитель гендиректора “Белспецвнештехники” А.Гринник написал письмо директору компании “Гомельский радиозавод” Игорю Семковскому.
Гринник, имея в виду Азербайджан, сообщил, что “Белспецвнештехника” прорабатывает возможность по капитальному ремонту и модернизации 14 единиц самоходной зенитной установки “Шилка” (ЗСУ-23-4). Семковскому было предложено участие Гомельского радиозавода в этих работах.
Подрядчик должен был подготовить пакет ремонтных работ “Шилки”, выполнить капитальный ремонт ее башни и автоматической зенитной пушки “Амур” (АЗП-23) , а также осуществить подготовительные работы по установке на “Шилке” оптико-электронной станции “Стриж-М2”.
Как сообщается на сайте “Белспецвнештехники”, модернизированный белорусский вариант (ЗСУ-23-4БМ) “Шилки” советского производства, в числе обновлений, включает современную оптико-электронную станцию “Стриж-М2”, которая, в частности, позволяет самостоятельно искать, обнаруживать и сопровождать воздушные и наземные/надводные цели в пассивном режиме, а также посредством нейросети оценивать расстояние до сопровождаемой цели, визуализировать ситуацию и служебную информацию.
Летом 2022 года Беларусь отправила через территорию РФ в Азербайджан две системы “Гроза-С”
В распоряжении Hetq.am оказалась также составленная 20 июня 2022 г. счет-фактура, выставленная “Белспецвнештехникой” управлению закупок и снабжения Минобороны Азербайджана. Согласно этому документу, азербайджанцы приобрели две единицы противодронной мобильной станции “Гроза-С”, установленной на шассии белорусского “МАЗ-631705”.
В августе 2020 г. азербайджанские СМИ написали об успешном использовании “Грозы-С” и поражении армянского беспилотника на тавушском участке армяно-азеобайджанской границы. Это средство борьбы с дронами белорусского производства поступило на вооружение азербайджанской армии в 2018 году, спустя всего два года после начала его серийного производства.
Согласно составленной в июне 2022 г. счет-фактуре, стоимость каждой из систем “Гроза-С” составляет 4.850.000 долларов. Покупка этого вооружения обошлась в общей сложности в 9.700.000 долларов. Военный груз был отправлен с железнодорожной станции “Колядичи” Минской области. Конечным пунктом была станция “Гаджи Зейналабдин” (в прошлом “Насосная“) в Сумгаите. Ответственность за отправку груза несла белорусская сторона. Груз был отправлен по следующему маршруту: Колядичи-Осиновка (Беларусь)-Красное-Самур (РФ)-Ялама-Гаджи Зейналабдин (Азербайджан).
Средства радиотехнической разведки для обнаружения БПЛА
25 октября 2022 г. гендиректор предприятия “Белспецвнештехника” Геннадий Тимошевич написал письмо ректору НИИ Национальной обороны Минобороны Азербайджана Гейдару Периеву. В ответ на его запрос Тимошевич сообщил, что их предприятие готово поставить предназначенный для беспилотников полезный груз, который дает возможность обнаруживать и определять местоположение источников радиоволн частотой 0,9-18 ГГц.
В письме также выражалась готовность организовать в Азербайджане практический показ вышеуказанного полезного груза. С этой целью белорусская сторона отправила азербайджанцам договор о безвозмездном использовании, по которому предлагалось  временно отправить в Азербайджан для показа два анализатора спектра EWA-1/18 (общая стоимость около 470 тысяч долларов) и один анализатор спектра EWA-30/1000 (стоимость около 157 тыс.долларов).
По желанию азербайджанцев белорусы приспособили систему “Гроза-С” к использованию в горной местности
18 ноября 2022 года  Г.Тимошевич проинформировал замминистра обороны, командующего ВВС Азербайджана, генерал-лейтенанта Рамиза Тахирова об обстоятельствах, касающихся антидорнной системы “Гроза-С”. По словам Тимошевича, в результате проведенных в ноябре 2022 г. двусторонних переговоров было достигнуто согласие на монтаж приспособленной для эксплуатации в горной местности станции “Гроза-С2” на шасси “МЗКТ-600500-020“.
Руководитель “Белспецвнештехники” предложил заместителю министра Азербайджана рассмотреть предложение о поставке четырех образцов модернизированной системы “Гроза-С”. Общая стоимость четырех систем составила 23.560.000 долларов. Эта сумма включала также поставку и обучение азербайджанского личного состава.
Из письма становится известно, что до этого в Азербайджан были отправлены три станции “Гроза-С”, установленные на шасси “МАЗ”, и 4 станции, установленные на шасси “МЗКТ”.
Заказ азербайджанцев на комплект артиллерийских приборов освещения
Другое письмо, которое также попало к нам, было написано первым заместителем гендиректора “Белспецвнештехники” А.Гринником 18 сентября 2023 г. Адресатом письма был Игорь Семковский, директор завода металлоконструкций “Вымпел”, являющегося филиалом ОАО “Гомсельмаш”. “Вымпел” – это та же компания “Гомельский радиозавод”, который в декабре 2022-го был переименован и стал частью “Гомсельмаша”.
Гринник, имея в виду Азербайджан, сообщил Семковскому, что получил от партнера заявку на поставку 20 универсальных комплектов освещения прицельных приспособлений артиллерийских орудий “Луч-ГРЗ-2М”.
Согласно сайту предприятия “Белспецвнештехника”, эти комплекты предназначены для освещения прицельных приспособлений орудия, рабочего места командира орудия в условиях плохой видимости и ночью.
Автор письма просил директора завода рассмотреть возможность производства указанных комплектов и представить коммерческое предложение, указав цену, сроки и условия поставки.
Поставки вооружения из Беларуси в Азербайджан: статистика SIPRI
Стокгольмский международный институт исследования проблем мира (SIPRI), специализирующийся на изучении производства и перемещения оружия и боеприпасов в мире, в апреле 2021 г. опубликовал статью, в которой представил главных поставщиков оружия в Армению и Азербайджан в 2011-2020 гг.  Исследование SIPRI основывалось не на количестве приобретенного оружия или его стоимости, а на используемой институтом единице измерения – TIV (trend-indicator value, в переводе - значение индикатора тренда). Посредством TIV измеряются тенденции потоков вооружений между странами в конкретный период. Иными словами, это ценовой индекс военного потенциала, передаваемого одной стране другой.
Согласно исследованию, в 2011-2020 гг. Беларусь была третьим крупным поставщиком оружия Азербайджану (7,1%), уступая лишь России и Израилю. Так, режим Лукашенко продал своему другу Алиеву самолеты-штурмовики, системы ПВО, танки, артиллерию, управляемые ракеты. Как отмечает SIPRI, продажа такого количества оружия является важным компонентом отношений между двумя странами еще и потому, что в Беларуси растет спрос на нефть, в связи с чем предпринимается попытка уменьшить зависимость от российской нефти.
В то же время шведский институт не зафиксировал поставки оружия из Беларуси в Армению в 2011-2020 гг.
Заметим, что SIPRI представляет количественные данные о торговле оружием между различными странами, которые берет из открытых источников – как официальных, так и неофициальных. И хотя SIPRI не скрывает, что часть данных не уточнена, приведенная им статистика весьма примечательна. Ниже представляем статистику SIPRI по продаже Беларусью вооружений Азербайджану (данные со знаком ? не уточнены).
Arms-transfer-database.png (96 KB)
Как видим, с середины 2000-х годов до 2018 года Беларусь поставила Азербайджану танки (Т-72М1), самоходные артиллерийские установки (2С7 “Пион”), штурмовики (Су-25), гаубицы (Д-30, 2А36 “Гиацинт-Б”), средства ПВО (“Бук-1М”), реактивные системы залпового огня (“Полонез”), управляемые ракеты (китайские ракеты “A-200” используется “Полонезом”). Разумеется, это не все виды вооружений, поставленных белорусской стороной, однако приведенная статистика дает определенное представление об объемах и характере торговли оружием между двумя странами (данными о поставках оружия из Азербайджана в Беларусь SIPRI не располагает).