Կյանքը գետնի տակ. Երևանի մետրոպոլիտենը
Ժամը 22:35 է, հորդառատ անձրև է սկսվում, վնասվում է էլեկտրաէներգիայի քաղաքային ցանցը։ Մետրոպոլիտենում հոսանքի տատանում է լինում։ Վագոններում նստած ուղևորները չեն էլ զգում, թե ինչ է կատարվում։ Վագոնների լույսն ակնթարթային մարում է ու նորից միանում։ Այդ ընթացքում գնացքի կարգավարը փորձում է ապահովել մետրոպոլիտենի անխափան աշխատանքը։
Կարգավար Աղավնի Մարտիրոսյանը նախ կապ է հաստատում կայարանների հետ՝ տեղեկանալու, թե որտեղ ինչ է կատարվում, ապա՝ երթուղում գտնվող մեքենավարների հետ։ Այդ ամենը կատարում է վայրկյանների ընթացքում, գծին միանգամից մի քանի աշխատանքային հեռախոս է միացված։ Կարգավաի սենյակում աշխատանքային եռուզեռ է, բոլոր հեռախոսները զանգում են, տարբեր կայարաններից մեքենավարները կապ են հաստատում կարգավարի հետ, հաղորդում, թե ուր են հասել։ Կարգավարը ցուցում է տալիս, թե որ ճանապարհով գնան, երբ կանգ առնեն։
Էլեկտրաէներգիայի տատանման ժամանակ լուսացույցները չեն աշխատում։
Մեզ այս ամենը տարօրինակ է թվում, խուճապի ենք մատնվում, կարգավարի կտրուկ ձայնը մեզ էլ է սթափեցնում։ Մտածում ենք, որ մետրոյում ինչ-որ բան է կատարվում։ Անցնում են լարված մի քանի րոպեները: Աղավնի Մարտիրոսյանը շունչ է քաշում։ Ասում է, որ գնացքներում նստած ուղևորները քիչ առաջ կատարվածի մասին պատկերացում էլ չունեն, քանի որ ոչինչ չեն զգում։
Աղավնի Մարտիրոսյանը Երևանի մետրոպոլիտենի հնաբնակներից է։ Աշխատանքի է անցել 1981 թվականի հունվարին, երբ մետրոպոլիտենը դեռ չէր շահագործվել։ Առաջին գնացքը նա ճանապարհել է 1981 թ.-ի մարտի 7-ին։
Մասնագիտությամբ նա լեզվաբան է, չնայած երազել է բալետի պարուհի դառնալու մասին։ Ամուսնացել և տեղափոխվել էր Ռուսաստանի Դաշնություն։ 1980-ին ընտանիքով եկել էին Հայաստան՝ Ամանորը հարազատների հետ դիմավորելու: Թերթերից մեկում հայտարարություն է տեսել, որ նոր բացվող մետրոպոլիտենն աշխատակիցներ է փնտրում։ Դիմել է, ընդունվել աշխատանքի եւ ամուսնուն համոզել, որ տեղափոխվեն Հայաստան:
«Ինձ առանց Հայաստանի չէի պատկերացնում, խեղդվում էի, որոշել էի, որ մեկ է՝ վերադառնալու եմ, Նոր տարին Հայաստանում դիմավորելն ինձ համար ճակատագրական դարձավ, ես գտա իմ երկրորդ տունը՝ Մետրոպոլիտենը ու վերադարձա իմ տուն»,-պատմում է Աղավնի Մարտիրոսյանը։
Երևանի մետրոպոլիտենի ուղևորներից շատերը գուցե չգիտեն, որ մետրոպոլիտենն աշխատում է շուրջօրյա։ Ժամը 24:00-ին, երբ ուղևորների համար փակվում են մետրոպոլիտենի դռները, եւ վերջին գնացքը հասնում է դեպո (գնացքների կայանատեղի, պահեստ), սկսվում է գիշերային աշխատանքը։
Նախ՝ բոլոր կայարանների հերթապահ-կարգավարները հոսանքազրկում են գնացքի ռելսերը, ստուգում, որ գծում հոսանք մնացած չլինի։ Ապա տնտեսական գնացքները կայարանների հերթապահների ցուցումով գնում են այն կայարաններ, որտեղ աշխատանքներ կան անելու՝ շարքից դուրս եկած ռելսերի փոխարինում, բետոնավորման աշխատանքներ, հոսանքի լարերի փոխարինում։
Ամեն գիշեր Երևանի մետրոպոլիտենում 4 տնտեսական բրիգադ է աշխատում։ Բրիգադի աշխատակիցների թիվը, կախված աշխատանքի ծավալից, կարող է փոխվել՝ 5-10 մարդ յուրաքանչյուր բրիգադում։
Գնում ենք դեպո։ Մետրոպոլիտենի բոլոր գնացքներն այստեղ են: Տնտեսական գնացքների մեքենավարները սպասում են կայարանի հերթապահի կանչին, որ ուղեւորվեն համապատասխան հատվածներ՝ իրենց աշխատանքն անելու։
Վաչիկ Տոնոյանը տնտեսական գնացքի մեքենավար է։ Նա իր գնացքը փրկիչ է անվանում, ասում է՝ շատ հին է, բայց շատ լավ է աշխատում, մի քանի ամիս առաջ «հիվանդացել էր», բայց բուժեցին։ Վաչիկը Երևանի մետրոպոլիտենում աշխատում է 1984 թվականից։
«Հա, հա, ճիշտ եմ ասում, կախվածություն է, ազնվությամբ, ձեր գործն է՝ կուզեք հավատացեք, կուզեք՝ չէ։ Ասենք՝ ոնց սիգարետն է կախվածություն մեկի մոտ, մեկի մոտ՝ խմիչքը, իմ մոտ էլ սա է առաջացրել կախվածություն, պատկերացրեք, ասենք, մի շաբաթ-կիրակի, որ տանն ենք չէ մնում, երկուշաբթի գալիս եմ գործի, ոնց որ 2 ամիս տանը մնացած լինեմ։ 40 տարում երբեք չեմ մտածել գործը փոխելու մասին։ Էդ նույնն է, ոնց որ քո սիրած կնոջից բաժանվես, ուրիշի հետ ամուսնանաս»,-ասում է Վաչիկը։
Մետրոպոլիտենի տնտեսական մասի աշխատակիցները աշխատում են մինչեւ առավոտ։ Նրանց մեծ մասն աշխատանքի է անցել երիտասարդ տարիքում և մինչ օրս աշխատում է:
Վլադիմիր Դանիելյանը Երևանի մետրոպոլիտենում է 1992 թվականից, որպես բետոնագործ-բանվոր։
Նա թանձր փոշու մեջ աշխատում է առանց դիմակի։ Հարցնում ենք՝ ինչու՞ դիմակ չի կրում, ասում է՝ դիմակը չի օգնում, երբ քրտնում է, դիմակը թրջվում է, շնչելն ավելի է դժվարանում։
32 տարի, շաբաթական 5 գիշեր, բացառությամբ հանգստյան օրերի, Վլադիմիրը կեսգիշերին աշխատանքի է գնում եւ մետրոպոլիտենում մնում մինչեւ լուսաբաց։
«Իրականում, մեզնից հետո էլ ստուգում են, որ ամեն բան կարգին արված լինի, հանկարծ բացթողում չլինի, բայց դե պատասխանատու գործ է, ամեն օր մի քանի հազար մարդ երթևեկում է, պիտի ամեն ինչ մանրամասն ու ուշադիր արվի»,-ասում է Վլադիմիրը։
Գծային ուղեմասի պետը՝ Հարություն Պետրոսյանը, մեզ ցույց է տալիս ռելսերի վրա գրված թվերն ու ասում, որ դրանք ռելսերի փոխման տարեթվերն են։ Ռելսերը կարող են ծառայել տասնյակ տարիներ, նոր փոխվածների վրա գրում են տարեթիվը, որ չշփոթեն։ Հենց ռելսերից է կախված մետրոյի անխափան երթը, դրա համար դրանք պարբերաբար ստուգվում են։
«Երբեք չենք սպասում, որ այնքան մաշվի, որ անհնար լինի երթևեկելը, նոր փոխենք, միշտ ռելսերը փոխվում են, երբ դեռ կարող են ծառայել, բայց մաշվածություն ունեն, չէ՞ որ մարդկային կյանքերի հետ է կապված»,-ասում է Հարություն Պետրոսյանը։
Նա Երևանի մետրոպոլիտենում աշխատում է 1990 թվականից։ Սովորում էր ճարտարագիտական համալսարանում, երբ աշխատանքի ընդունվեց որպես թունելային բանվոր։ Մեկ ամիս անց դարձավ գծի մոնտաժող(մոնտյոր): Համալսարանն ավարտելուց հետո մեկնեց զինվորական ծառայության։
Վերադառնալուց հետո շարունակեց աշխատանքը մետրոպոլիտենում։ Արդեն 20 տարուց ավելի գծային ուղեմասի պետն է։
«Մետրոյում աշխատանքի տեղավորվելիս էդպիսի բան չկա, որ միանգամից գան ու բարձր պաշտոնի նստեն, քանի որ, ցավոք, մեր ոչ մի բուհում չկա բաժին, որ հատուկ սովորեցնի մետրոպոլիտենում աշխատողի գործը, պոլիտեխնիկի բաժիններում սովորողներն ունեն որոշ գիտելիքներ, էստեղ աշխատողների 90 %-ը, որոնք հիմնականում կապ ունեն բուն մետրոյի աշխատանքի հետ, ցածրից են սկսում։ Մեր մեքենավարները մի քանի տարի այլ հաստիքներով են աշխատում, նոր քննություն են հանձնում, որ դառնան մեքենավար, մետրոյի բոլոր դետալները պետք է անգիր իմանա մարդը, որ նստի խցիկում, մետրոյի ղեկին։ Բոլոր աշխատողներն էլ մի քանի տարին մեկ քննություն են հանձնում, հեշտ բան չի»,-ասում է Հարություն Պետրոսյանը։
Բոլոր աշխատակիցները գիտեն Երևանի մետրոպոլիտենի ստեղծման պատմությունը։
Հարությունն ասում է ՝մետրոն քաղաքի հարստությունն է. երազում է, որ մի օր Երևանի մետրոպոլիտենն այնքան ընդլայնվի, որ քաղաքի բոլոր մասերում ապրողները կարողանան օգտվել։
Շրջում ենք թունելներով, գիշերային լռությունը խախտում են մուրճերի ու գործիքների ձայները։ Մի քանի ժամ անց, երբ քաղաքն արթնանա, մետրոն պատրաստ կլինի իր դռները բացելու ուղևորների առաջ։

Ночная жизнь ереванской подземки
В Ереване 10:35 вечера. На город обрушился сильный ливень, повредивший электросеть столицы. В метрополитене начинаются колебания напряжени сети. Находящиеся в вагонах пассажиры не понимают, что происходит – свет в вагонах то загорается, то гаснет. Все это время диспетчер Агавни Мартиросян пытается обеспечить бесперебойную работу поездов. Она сперва устанавливает связь со станциями, чтобы узнать, какая ситуация на каждой из них, затем связывается с вышедшими в рейс машинистами.
Агавни работает в метрополитене с 1981 года, то есть со дня его запуска. В ее кабинете рабочая суета – все телефоны звонят, машинисты с разных станций сообщают, до какого пункта доехали. Диспетчер дает всем соответствующие указания.
Происходящее кажется нам странным и пугающим, и мы начинаем впадать в панику. Из этого состояния нас выводит резкий голос диспетчера. Мы понимаем, что в метрополитене что-то происходит. Все напряжены, но спустя несколько минут Агавни Мартиросян с облегчением переводит дух. По ее словам, пассажиры в вагонах ничего не почувствовали и не узнали, что на самом деле произошло.
Агавни Мартиросян – одна из старожилов Ереванского метрополитена. Работает здесь с января 1981 года, когда метро еще не эксплуатировалось. По специальности Агавни филолог, хотя всегда мечтала стать балериной. Выйдя замуж, она переехала в Россию. А в 1980-ом вместе с семьей приехала в Армению встречать с родными Новый год. Именно тогда Агавни прочитала в одной из газет объявление о наборе работников для Ереванского метрополитена. Она подала заявление, поступила на работу и уговорила мужа переехать в Армению.
“Я не представляла себя без Армении, задыхалась вдали от нее. И я решила, что обязательно вернусь сюда. Встреча Нового года в Армении стала для меня судьбоносной. Я нашла здесь свой второй дом – метрополитен и вернулась домой”,- говорит Агавни Мартиросян.
Многие пассажиры наверно не знают, что метро работает круглосуточно. В 24:00, когда станции закрываются для пассажиров и последний поезд прибывает в депо, в подземке начинается ночная работа.
Сперва дежурные диспетчеры всех станций обесточивают рельсы, проверяют, чтобы на линиях не было напряжения. Затем технические поезда по указанию дежурных прибывают на те станции, где предстоят те или иные работы – замена вышедших из строя рельсов, заливка бетона, замена линий электропередач.
Каждую ночь в Ереванском метрополитене работают по четыре ремонтные бригады.
Мы направляемся в депо, куда прибывают все поезда. Машинисты технических вагонов ждут вызова дежурного, чтобы отправиться на проблемные участки для выполнения необходимых работ.
Один из таких машинистов Вачик Тоноян. Свой поезд он называет “спасателем”. Поезд очень старый, но работает исправно, говорит Вачик. В метрополитен он пришел в 1984 году.
“Я вам точно говорю – это зависимость. У одного зависимость от сигарет, у другого – от алкоголя, а у меня зависимость от моей работы. Поверьте, когда после выходных я выхожу на работу, такое ощущение, будто я отсутствовал два месяца. За 40 лет я ни разу не подумал о том, чтобы сменить работу”,- уверяет наш собеседник.
Работники технического отдела метро работают до утра. Большинство из них пришли сюда работать молодыми и трудятся до сих пор.
Владимир Даниелян работает в метро бетонщиком с 1992 года. Работа тяжелая. 32 года он пять ночей в неделю, за исключением выходных, приходит на работу в полночь и остается до утра. “В действительности после нас опять проводится проверка, чтобы все было в порядке, ведь работа очень ответственная, каждый день тысячи пассажиров пользуются метро, поэтому нужно все тщательно проверять”,- говорит Владимир.
Начальник отдела обслуживания магистрального полотна Арутюн Петросян, показывая числа на рельсах, поясняет, что это даты их замены. Рельсы служат годами, когда же их заменяют, то на новых обязательно пишут дату. Именно от состояния рельсов зависит бесперебойное движение поездов, поэтому они проходят регулярную проверку.
“Мы никогда не ждем износа рельсов до такой степени, чтобы по ним невозможно было ехать. Рельсы заменяются даже тогда, когда еще могут послужить, но при этом заметна некоторая изношенность. Ведь от этого зависят человеческие жизни”,- говорит А.Петросян. В ереванской подземке он работает с 1990 года. Поступил на работу рабочим туннеля еще в годы учебы в Политехнческом институте. Через месяц стал монтером линий электропередач. По завершении института пошел служить в армию. После службы продолжил работать в метрополитене. Уже более 20 лет Арутюн Петросян работает начальником отдела обслуживания магистрального полотна.
По словам Петросяна, все, кто работает в метро, начинают с изучения основ. Машинисты несколько лет работают по другим специальностям и только потом сдают строгий экзамен на вождение поезда. Человек, который садится в кабину поезда метро, должен знать все детали и только потом начинать водить поезда, говорит Арутюн Петросян.
Историю создания Ереванского метрополитена знают все его работники. По словам Арутюна, метро – богатство нашей столицы. Он мечтает о том времени, когда сеть станций Ереванского метрополитена расширится настолько, что им смогут пользоваться жители всех районов города.
Мы идем через туннель. Ночную тишину нарушают звуки работающих инструментов. Через несколько часов, когда город проснется, метрополитен распахнет свои двери перед пассажирами.