«Կարաս ինչ ուզում ես գրես». Վարդան Այվազյանը չի մեկնաբանում իր վրաստանյան գույքի ծագումը
Բնապահպանության նախկին նախարար, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանը, թեև Հայաստանում անցնում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով, շարունակում է նոր գույք ձեռք բերել հարևան Վրաստանում։
Այս տարի Վարդան Այվազյանը նոր բնակարան և կայանատեղի է ձեռք բերել Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում։ Բնակարանն ու կայանատեղին Թբիլիսի կենտրոնական փողոցում են, նորակառույց շենքում։
2024թ․ ապրիլի 3-ին Վրաստանի Հանրային ռեգիստրի ազգային գործակալությունը գրանցել է Վարդան Այվազյանի սեփականության իրավունքը Նինո Ռամիշվիլի երկրորդ նրբանցքի N2 շենքում ձեռք բերած բնակարանի նկատմամբ։ Այն բավականին ընդարձակ է՝ 131,5 քմ։
Նինո Ռամիշվիլին Թբիլիսիի կենտրոնական փողոցներից է։ Սկիզբ է առնում Իլիա Ճավճավաձե պողոտայից։ Այվազյանի ձեռք բերած բնակարանը Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) անմիջական հարևանությամբ է։
Բնակարանի բացի, Վարդան Այվազյանը նույն շենքում ձեռք է բերել նաև 2-րդ հարկի կայանատեղիներից մեկը՝ 21 քմ տարածքով։
Նինո Ռամիշվիլի փողոցի նույն շենքի 8-րդ հարկի բնակարաններից մեկն այս պահին վաճառվում է։ Հայտարարության մեջ նշված հեռախոսահամարին զանգահարեցինք՝ հասկանալու համար, թե ինչ արժեն այդ շենքում բնակարանները։ Սեփականատերը քմ-ը 3500 դոլարով է վաճառում։ Պատմեց, թե ինչքան լավ թաղամասում է իրենց շենքը և ինչ բարենպաստ դիրք ունի․ այն գտնվում է Վակեում և նայում դեպի Մզիուրի այգին։
Վարդան Այվազյանը ապրիլի 3-ին սեփականության իրավունք է գրանցել նաև Վաժա Փշավելա 70G հասցեի նկատմամբ։ Այստեղ նա 111․9 քմ տարածքով բնակարան է ձեռք բերել։
Վաժա Փշավելա 70G-ն էլ հայտնի առևտրի կենտրոններից մեկի՝ City Mall-ի անմիջական հարևանությամբ է։
Չնայած այս բնակարանի նկատմամբ սեփականության իրավունքը Վարդան Այվազյանը նոր է գրանցել, այն դեռևս 2008-ին էր ձեռք բերել։ Ըստ ամենայնի, շինարարության ավարտից հետո այս հատվածում հասցեների ճշգրտումներ են եղել, և այժմ Քավթարաձե 1 հասցեում, որտեղ Այվազյանը դեռևս շինարարության ժամանակ բնակարան էր գնել, City Mall-ն է (որոշ աղբյուրներում City Mall-ն էլ Վաժա Փշավելա 70 է)։ Այդուհանդերձ, կառուցապատողն իր կայքում դեռևս պահպանել է հին հասցեն այդ նույն շենքի համար։
Բազմաբնակարան շենքի կառուցումը սկսվել էր 2007-ին: Համաձայն առք ու վաճառքի պայմանագրի` Վարդան Այվազյանը դեռևս չկառուցված բնակարանի համար 2008-ին վճարել էր 125 600 լարի, որն ձեռք բերման ժամանակ՝ 84 000 դոլար էր կազմում:
Այվազյանին փոխկապակցված անձինք ու գույքը Վրաստանում
Վարդան Այվազյանը Վրաստանում հիմնադրել էր երկու ընկերություն՝ «Լճեր» և «Յունիկում» ՍՊԸ-ները: Առաջին ընկերությունը, հիշեցնենք, հայտնի է նրանով, որ պատգամավորի հայրենի Տաբածղուր (Ջավախք) գյուղում վարձակալել էր համանուն լիճը և գյուղացիներին արգելել ձկնորսությամբ զբաղվել: «Լճեր» ՍՊԸ-ի իր բաժնեմասը Այվազյանը 2012-ին փոխանցել էր իր զարմիկին՝ Արմեն Այվազյանին, որը նաև ընկերության տնօրենն էր։ 2017-ին, Վրաստանի ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի փաստաթղթերի համաձայն, «Լճեր» ՍՊԸ-ի բաժնեմասի 50 %-ը Վարդան Այվազյանի զարմիկը՝ Արմեն Այվազյանը, փոխանցել էր վրացի Զազա Սարալիձեին: Ավելի ուշ Արմեն Այվազյանն իր 50 % բաժնեմասն էլ փոխանցել է վրաստանաբնակ Սուրեն Ջաղացպանյանին՝ պահպանելով սոսկ ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Սակայն 2022թ․-ին նոր բաժնետերերը որոշել են փոխել տնօրենին և նշանակել վրացու։
Այն, որ Արմեն Այվազյանն անմիջականորեն կապ ունի Վարդան Այվազյանի հետ, ցույց է տալիս նաև ՀՀ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում Այվազյանների ընտանիքին պատկանող ընկերություններում Արմենի ներկայությունը: Օրինակ՝ «Այգես» ՍՊԸ-ում, որը պատկանում էր Վարդան Այվազյանի որդուն՝ Սուրեն Ավյազյանին, Արմեն Այվազյանը տնօրեն էր: «Այգես» ՍՊԸ-ի գործունեությունն այժմ դադարեցված է։
Տաբածղուր գյուղի բնակիչներից մեկը, որի խնդրանքով անունը չենք նշում, մեզ հետ զրույցում հավաստիացրեց, որ «լճի գործից» Վարդան Այվազյանը հրաժարվել է, և հիմա գյուղացիներն անխոչընդոտ ձկնորսություն են անում։ «Խեցգետինները վերացել են, և մեր ձուկը նորից շատացել է»,- ուրախությամբ ասաց նա։ Իսկ Այվազյանի գործընկեր Զազա Սարալիձեն գյուղում հյուրանոց է կառուցել և զբաղվում է հյուրանոցային բիզնեսով։
Երկրորդ ընկերությունը՝ «Յունիկում» ՍՊԸ-ն, Այվազյանը հիմնադրել էր 2011 թվականի սեպտեմբերին։ Դրա 100 % բաժնետերն ինքն էր: Համաձայն Վրաստանի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի՝ 2012-ին՝ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո, նա իր բաժնեմասը փոխանցել է որդուն՝ Սուրեն Այվազյանին։
Այվազյանների «Յունիկում» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանում էր Լուբլիանա 2/6 հասցեի հողատարածքը։ Այն գտնվում էր Լուբլիանա- Չաչավա-Բելաշվիլի փողոցների մեջտեղում։ Վրաստանի Հանրային ռեգիստրի ազգային գործակալությունից ձեռք բերած առուվաճառքի պայմանագրի համաձայն՝ Այվազյանները 2012թ․-ին այստեղ գնել էին 7880 քմ տարածք՝ վճարելով 532 000 լարի (այժմ համարժեք է 188 հազար դոլարին):
Հողակտորը Այվազյանները ձեռք էին բերել Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունից և պարտավորվել էին մինչև 2013 թվականը ներդնել 1,5 մլն լարի (այժմ համարժեք է 531 հազար դոլարին): Այստեղ Այվազյանները 2012-ից սկսել էին ձկան խոշոր կենտրոնի կառուցումը։ 2015-ին, երբ մենք այցելել էինք ձկան կենտրոնի տարածք, այն կիսակառույց էր։ Այվազյանները խոստացած ներդրումները չեն կատարել և չեն ավարտել ձկան կենտրոնի կառուցումը։
Համաձայն Վրաստանի Հանրային ռեգիստրից ձեռք բերած պայմանագրի՝ 2018թ․ օգոստոսի 15-ին Այվազյանների «Յունիկում» ընկերությունը տարածքը վաճառել է «Դենմարկ Հաուզ» ՍՊԸ-ին` 100 000 ԱՄՆ դոլարով։
Այժմ այդտեղ 3 բազմահարկ շենքից բաղկացած համալիր է կառուցվել։ Google Earth-ի՝ այդ տարիների լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ Այվազյանների կիսակառույց ձկան կենտրոնը 2020թ․-ի մարտ-մայիս ժամանակահատվածում քանդել են, իսկ 2022թ.-ին սկսել նոր համալիրի շինարարությունը։
«Դենմարկ Հաուզ» ՍՊԸ-ն իր հերթին տարածքը վաճառել է կառուցապատող «Բլոքս» ընկերությանը, որն էլ իրականացրել է բազմաբնակարան շենքերով համալիրի շինարարությունը։
«Յունիկում» ընկերության բաժնետեր Սուրեն Այվազյանը գրանցված է Չարենցավանի նույն հասցեում, որտեղ Վարդան Այվազյանն է գրանցված, սակայն որպես փոխկապակցված անձ այդ տարիներին հայտարարագիր չէր ներկայացրել: Վրաստանյան իր բաժնեմասն ու գույքը չէր հայտարարագրել նաև ինքը՝ Վարդան Այվազյանը։
Վարդան Այվազյանից փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ և մանրամասներ ճշտել ձկան կենտրոնի ճակատագրի և իր չհայտարարագրած գույքի վերաբերյալ։ Ստորեւ ներկայացնում ենք մեր զրույցն ամբողջությամբ։
-Պրն Այվազյան, ինչո՞ւ չկառուցեցիք ձկան կենտրոնը։
-Ձեր գրելուց հետո վերցրեցին, աչքներդ լույս լինի, նենց ոգևորված էիք։
-Ինչո՞ւ վերցրին, ամեն ինչ օրինակա՞ն չէր։
-Էլ մի շարունակի։ Դու նենց սիրուն ասել ես, էլ ի՞նչ ես ուզում։
-Վաճառել եք կարծես, պրն Այվազյան։
-Չեմ վաճառել։ Գնացեք նայեք, իրավական բաներ կան, հետաքրքրվում եք։
-Ի՞նչ խնդիր կա։
-Գնացեք հետաքրքրվեք։
-Ձեր ձեռքից խլե՞լ են այդ տարածքը։
-Դուք հետաքրքրված էիք, գնացեք նայեք, էն ժամանակ էլ չէիք հարցրել։
-Ձեր վրաստանյան մնացած գույքի հետ ամեն ինչ նորմա՞լ է։
-Ո՞ր գույքի։
-Օրինակ՝ այս տարի նոր բնակարան եք ձեռք բերել։
-Դե էլի հետաքրքրվում եք, շարունակեք հետաքրքրվել, ի՞նչ եք ուզում։
-Իսկ ինչո՞ւ չէիք հայտարարագրել ձեր վրաստանյան գույքը։
-Էն կողմից որ ֆինանսավորումը տվել են, ուշադիր նայեք։
-Ո՞ր կողմից։
-Որտեղից որ ֆինանսավորում եք ստանում։
-Չեք ուզո՞ւմ խոսել ձեր վրաստանյան գույքի մասին, ինչո՞ւ չէիք հայտարարագել Ձեր վրաստանյան գույքը։
-Դա ես պետք է հայտարարագրե՞մ։
-Չպիտի հայտարարագրեի՞ք, պատգամավոր էիք։
-Ես չեմ ունեցել նմանատիպ գույք։ Դուք ավելի լավ եք տեղեկացված ձեր ինֆորմատորների միջոցով։ Կարաս ինչ ուզում ես գրես։ Ֆինանսավորվող մարդիկ եք, ինչ ասեմ։ Երկրի կեսը կերաք, մյուս կեսն է մնացել ուտելու։
Վարդան Այվազյանի չհայտարարագրված վրաստանյան գույքը չի արժանացել Հայաստանի իրավապահների ուշադրությանը
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Մկոյանը, մեր հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է, որ հայտարարատուի կողմից հայտարարագրում անզգուշությամբ սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալ ներկայացնելու հիմքով Հանձնաժողովի գործունեության ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանի նկատմամբ վարույթ չի նախաձեռնվել:
«Միաժամանակ հայտնում եմ, որ Հանձնաժողովում առկա տեղեկատվության ուսումնասիրությամբ վերջինիս նկատմամբ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի (Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի իրավանախորդն է-հեղ․) կողմից վարույթ հարուցված լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չեն հայտնաբերվել»,-մանրամասնել է Դավիթ Մկոյանը։
Վարդան Այվազյանի վրաստանյան գույքը վրիպել է նաև իրավապահների աչքից։ Չնայած նա անցնում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով, սակայն Այվազյանի վրաստանյան գույքով ՀՀ իրավապահները չեն հետաքրքրվել։
Գլխավոր դատախազությունը, հիշեցնենք, հայտնել է, որ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
- 3 անշարժ գույք,
- 2 տրանսպորտային միջոց,
- 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցություններ, բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր,
- 2 տրանսպորտային միջոցի միջին շուկայական արժեքին համարժեք գումար,
- 2 մլրդ 632 մլն 342 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել,
- 18 մլրդ 593 մլն 643 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի մնացորդ,
- շուրջ 101 մլն դրամի չափով տրված փոխառության պահանջի իրավունք։
«Վրաստանում գտնվող և Վարդան Այվազյանին կամ նրան փոխկապակցված անձանց պատկանող ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի վերաբերյալ բավարար տվյալներ Գլխավոր դատախազությունը ներկա փուլում չի ստացել, հետևաբար՝ նման գույքի մասով պահանջ հայցադիմումով չի ներկայացվել»,- այս մասին հայտնել է Գլխավոր դատախազությունը՝ մեր հարցմանն ի պատասխան, թե արդյոք դատարանին ներկայացված պահանջում ներառված է արտերկրում Վարդան Այվազյանին պատկանող գույքը, մասնավորապես՝ Վրաստանում ունեցած բաժնեմասն ու անշարժ գույքը։
Այնինչ, «Հետքը» բազմիցս անդրադարձել է Վարդան Այվազյանի՝ Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում անշարժ գույքի և հիմնադրած ընկերությունների, Վրաստանում կատարած ներդրումների մասին, որոնք, սակայն, պատգամավորը չի հայտարարագրել։

Former Armenian Minister on Georgian Property: “Write whatever you want”
Vardan Ayvazyan, former Armenian Minister of Nature Protection (2001-2007), and former deputy of the National Assembly, continues to acquire new properties in neighboring Georgia, despite the confiscation of property of illegal origin taking place in Armenia.
This year, Vardan Ayvazyan will buy a new apartment and parking space in the Georgian capital, Tbilisi. The apartment and the parking place are in the central street of Tbilisi, in a newly constructed building.
On April 3, 2024, the Georgian National Register of the Public Registry registered Vardan Ayvazyan's ownership right to the apartment purchased in the N2 building of the second lane of Nino Ramishvili. It is quite spacious: 131.5 square meters.
Nino Ramishvili is one of the central streets of Tbilisi. It starts from Ilia Chavchavadze Avenue. The apartment Ayvazyan bought is in the immediate vicinity of the World Bank and the International Finance Corporation (IFC).
Apart from the apartment, Vardan Ayvazyan also gets one of the parking spaces on the second floor with an area of ​​twenty-one square meters in the same building.
One of the apartments on the eighth floor of the same building on Nino Ramishvili Street is currently for sale. We called the number mentioned in the announcement to find out what the apartments in that building cost. The owner is selling at $3,500 per square meter. He said how good their building is in the neighborhood and what a favorable location it has. It is in Vake and overlooks Mziuri Park.
On April 3, Vardan Ayvazyan also registered the ownership right to 70G Vazha Pshavela address. Here, he bought an apartment with an area of ​​111.9 square meters.
Vazha Pshavela 70G is also in the immediate vicinity of one of the famous shopping centers, City Mall.
Although Vardan Ayvazyan has just registered the ownership right to this apartment, he acquired it in 2008. Apparently, after the completion of the construction, there were adjustments to the addresses in this area, and now 1 Kavtaradze St., where Ayvazyan bought an apartment during the construction, is the City Mall (in some sources, the City Mall is Vazha Pshavela 70). However, the developer kept the old address for that same building on its website.
The construction of the multi-apartment building started in 2007. According to the purchase and sale agreement, Vardan Ayvazyan paid 125,600 GEL in 2008 for the not-yet-built apartment, which was US$84,000 at the time of purchase.
Ayvazyan related persons and property in Georgia
Vardan Ayvazyan founded two companies in Georgia: Ltcher and Unicum LLCs. The first company is known for the fact that it leased the community lake of the same name in the deputy's native village of Tabatzghour (Javakhk) and forbade the villagers from fishing in it. In 2012, Ayvazyan transferred his share of Ltcher LLC to his cousin, Armen Ayvazyan, who was also the director of the company. In 2017, according to the documents of the State Register of Companies of Georgia, Vardan Ayvazyan's cousin Armen Ayvazyan transferred 50% of the shares of Ltcher LLC to Georgian Zaza Saralidze. Later, Armen Ayvazyan transferred his 50% share to Georgia resident Suren Jaghatspanyan, keeping only the position of the company's director. However, in 2022, the new shareholders decided to change the director and appoint a Georgian.
The fact that Armen Ayvazyan is directly related to Vardan Ayvazyan is also proven by Armen's presence in the companies belonging to the Ayvazyan family in Armenia’s State Register of Legal Entities. For example, Armen Ayvazyan was a director in Aiges LLC, which belonged to Vardan Ayvazyan's son, Suren Ayvazyan. The operation of Aiges LLC is suspended.
One of the residents of Tabatzghour village, whose name we do not mention, assured us in a conversation that Vardan Ayvazyan has given up the "lake case" and now the villagers are fishing without hindrance. "The crawfish are gone, and our fish have multiplied again," he said happily. And Ayvazyan's partner Zaza Saralidze built a hotel in the village and is engaged in the hotel business.
Ayvazyan founded the second company, Unicum LLC, in September 2011. He was the sole shareholder. According to the Georgian Corporate Registry, in 2012, after the parliamentary elections in Georgia, he transferred his share to his son, Suren Ayvazyan.
The Ayvazyans' Unicum company owned the land at 2/6 Ljubljana. It was in the middle of the streets of Ljubljana-Chačava-Belashvili. According to the sale contract obtained from the National Agency of the Public Register of Georgia, the Ayvazyans bought a 7,880 square meter area here in 2012, paying 532,000 Lari (equivalent to $188,000 today).
The Ayvazyans bought the land from the Ministry of Economy of Georgia and committed to invest 1.5 million Lari (currently equivalent to US$ 531,000) by 2013. Here, the Ayvazyans started the construction of a large fish market in 2012. In 2015, when we visited the area of ​​the fish market, it was half-built. The Ayvazyans did not make the promised investments and did not finish the construction of the fish market.
According to the contract obtained from the Public Registry of Georgia, on August 15, 2018, the Ayvazyans' Unicum company sold the area to Denmark House LLC for US$100,000.
Now a complex consisting of three multi-story buildings has been built there. It is clear from Google Earth photos of those years that the half-built fish market of the Ayvazyans was demolished in March-May 2020, and the construction of a new complex began in 2022.
Denmark House LLC, in turn, sold the area to the developer Bloks, which conducted the construction of the complex with apartment buildings.
Suren Ayvazyan, a shareholder of Unicum company, is registered at the same address in Charentsavan as Vardan Ayvazyan, but he did not submit a declaration as a related person in those years. Vardan Ayvazyan himself did not declare his share and property in Georgia.
We tried to get a comment from Vardan Ayvazyan and find out details about the fate of the fish market and his undeclared property. We present our conversation in its entirety below.
- Mr. Ayvazyan, why didn't you build the fish market?
- They took it after you wrote it. Congratulations. You were so excited.
- Why did they take it? Wasn't everything legal?
- Don’t continue. You said so much. What else do you want?
- You seem to have sold it, Mr. Ayvazyan.
- I did not sell it. Go and look. There are legal things. You are interested.
- What is the problem?
- Go and investigate it.
- Did they take that land from you?
- You were interested, go look You didn't even ask then.
- Is everything normal with the rest of your Georgian property?
- Which property?
- For example, you bought a new apartment this year.
- Well, you are still interested, continue your research. What do you want?
- And why didn't you declare your Georgian property?
- Look closely at the source of the financing.
- From which side?
- Where do you get funding?
- You don't want to talk about your Georgian property. Why didn't you declare your Georgian property?
- Should I declare that?
- Shouldn't you have declared it? You were a deputy.
- I haven’t had such property. You are better informed by your informants. You can write whatever you want. You are financed people. What can I say? You devoured half the country. The other half remains to eat.
Armenian law enforcement ignored Vardan Ayvazyan's undeclared Georgian property
Armenian Corruption Prevention Commission General Secretary Davit Mkoyan, in response to our inquiry, said that no proceedings were initiated against Vardan Ayvazyan, a former deputy of the RA National Assembly, during the Commission's activity, based on the declarant's careless submission of incorrect or incomplete data in the declaration.
"At the same time, I inform you that after studying the information available in the Commission, no information was found regarding the initiation of proceedings against him by the Ethics Commission of High-Ranking Officials (predecessor of the Corruption Prevention Commission)," Davit Mkoyan elaborated.
Vardan Ayvazyan's Georgian property also escaped the eyes of law enforcement officers. Although he faces a confiscation of property of illegal origin case, Armenian law enforcement officers were not interested in Ayvazyan's property in Georgia.
Recall that the Armenian Prosecutor General’s Office (PGO) announced that the Department for Confiscation of Illegal Assets submitted a request to the court to confiscate assets belonging to former deputy of the National Assembly and former Minister of Nature Protection Vardan Ayvazyan and persons linked to him.
• Three pieces of real estate
• Two vehicles
• Shares/stock in eight legal entities
• An amount equivalent to the average market value of two vehicles
• 2,632,342 AMD, which is not substantiated by the legal income of the person, has an illegal origin, was transferred to a bona fide acquirer or cannot be identified and confiscated
• 18,593,643 AMD as the balance of income received from the use of property of illegal origin
• the right to request about 101 million AMD of the given loan
“At this stage, the Prosecutor General’s Office has not received sufficient information regarding the property located in Georgia and belonging to Vardan Ayvazyan or his related persons and of illegal origin. Therefore, no claim regarding such property has been filed," the PGO said in response to our inquiry as to whether the property belonging to Vardan Ayvazyan abroad is included in the request presented to the court, in particular, the share and real estate in Georgia.
On the other hand, Hetq repeatedly referred to Vardan Ayvazyan's investments in real estate and companies founded in Tbilisi which, however, the deputy did not declare.