«Կարաս ինչ ուզում ես գրես». Վարդան Այվազյանը չի մեկնաբանում իր վրաստանյան գույքի ծագումը
Բնապահպանության նախկին նախարար, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանը, թեև Հայաստանում անցնում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով, շարունակում է նոր գույք ձեռք բերել հարևան Վրաստանում։
Այս տարի Վարդան Այվազյանը նոր բնակարան և կայանատեղի է ձեռք բերել Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում։ Բնակարանն ու կայանատեղին Թբիլիսի կենտրոնական փողոցում են, նորակառույց շենքում։
2024թ․ ապրիլի 3-ին Վրաստանի Հանրային ռեգիստրի ազգային գործակալությունը գրանցել է Վարդան Այվազյանի սեփականության իրավունքը Նինո Ռամիշվիլի երկրորդ նրբանցքի N2 շենքում ձեռք բերած բնակարանի նկատմամբ։ Այն բավականին ընդարձակ է՝ 131,5 քմ։
Նինո Ռամիշվիլին Թբիլիսիի կենտրոնական փողոցներից է։ Սկիզբ է առնում Իլիա Ճավճավաձե պողոտայից։ Այվազյանի ձեռք բերած բնակարանը Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) անմիջական հարևանությամբ է։
Բնակարանի բացի, Վարդան Այվազյանը նույն շենքում ձեռք է բերել նաև 2-րդ հարկի կայանատեղիներից մեկը՝ 21 քմ տարածքով։
Նինո Ռամիշվիլի փողոցի նույն շենքի 8-րդ հարկի բնակարաններից մեկն այս պահին վաճառվում է։ Հայտարարության մեջ նշված հեռախոսահամարին զանգահարեցինք՝ հասկանալու համար, թե ինչ արժեն այդ շենքում բնակարանները։ Սեփականատերը քմ-ը 3500 դոլարով է վաճառում։ Պատմեց, թե ինչքան լավ թաղամասում է իրենց շենքը և ինչ բարենպաստ դիրք ունի․ այն գտնվում է Վակեում և նայում դեպի Մզիուրի այգին։
Վարդան Այվազյանը ապրիլի 3-ին սեփականության իրավունք է գրանցել նաև Վաժա Փշավելա 70G հասցեի նկատմամբ։ Այստեղ նա 111․9 քմ տարածքով բնակարան է ձեռք բերել։
Վաժա Փշավելա 70G-ն էլ հայտնի առևտրի կենտրոններից մեկի՝ City Mall-ի անմիջական հարևանությամբ է։
Չնայած այս բնակարանի նկատմամբ սեփականության իրավունքը Վարդան Այվազյանը նոր է գրանցել, այն դեռևս 2008-ին էր ձեռք բերել։ Ըստ ամենայնի, շինարարության ավարտից հետո այս հատվածում հասցեների ճշգրտումներ են եղել, և այժմ Քավթարաձե 1 հասցեում, որտեղ Այվազյանը դեռևս շինարարության ժամանակ բնակարան էր գնել, City Mall-ն է (որոշ աղբյուրներում City Mall-ն էլ Վաժա Փշավելա 70 է)։ Այդուհանդերձ, կառուցապատողն իր կայքում դեռևս պահպանել է հին հասցեն այդ նույն շենքի համար։
Բազմաբնակարան շենքի կառուցումը սկսվել էր 2007-ին: Համաձայն առք ու վաճառքի պայմանագրի` Վարդան Այվազյանը դեռևս չկառուցված բնակարանի համար 2008-ին վճարել էր 125 600 լարի, որն ձեռք բերման ժամանակ՝ 84 000 դոլար էր կազմում:
Այվազյանին փոխկապակցված անձինք ու գույքը Վրաստանում
Վարդան Այվազյանը Վրաստանում հիմնադրել էր երկու ընկերություն՝ «Լճեր» և «Յունիկում» ՍՊԸ-ները: Առաջին ընկերությունը, հիշեցնենք, հայտնի է նրանով, որ պատգամավորի հայրենի Տաբածղուր (Ջավախք) գյուղում վարձակալել էր համանուն լիճը և գյուղացիներին արգելել ձկնորսությամբ զբաղվել: «Լճեր» ՍՊԸ-ի իր բաժնեմասը Այվազյանը 2012-ին փոխանցել էր իր զարմիկին՝ Արմեն Այվազյանին, որը նաև ընկերության տնօրենն էր։ 2017-ին, Վրաստանի ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի փաստաթղթերի համաձայն, «Լճեր» ՍՊԸ-ի բաժնեմասի 50 %-ը Վարդան Այվազյանի զարմիկը՝ Արմեն Այվազյանը, փոխանցել էր վրացի Զազա Սարալիձեին: Ավելի ուշ Արմեն Այվազյանն իր 50 % բաժնեմասն էլ փոխանցել է վրաստանաբնակ Սուրեն Ջաղացպանյանին՝ պահպանելով սոսկ ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Սակայն 2022թ․-ին նոր բաժնետերերը որոշել են փոխել տնօրենին և նշանակել վրացու։
Այն, որ Արմեն Այվազյանն անմիջականորեն կապ ունի Վարդան Այվազյանի հետ, ցույց է տալիս նաև ՀՀ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում Այվազյանների ընտանիքին պատկանող ընկերություններում Արմենի ներկայությունը: Օրինակ՝ «Այգես» ՍՊԸ-ում, որը պատկանում էր Վարդան Այվազյանի որդուն՝ Սուրեն Ավյազյանին, Արմեն Այվազյանը տնօրեն էր: «Այգես» ՍՊԸ-ի գործունեությունն այժմ դադարեցված է։
Տաբածղուր գյուղի բնակիչներից մեկը, որի խնդրանքով անունը չենք նշում, մեզ հետ զրույցում հավաստիացրեց, որ «լճի գործից» Վարդան Այվազյանը հրաժարվել է, և հիմա գյուղացիներն անխոչընդոտ ձկնորսություն են անում։ «Խեցգետինները վերացել են, և մեր ձուկը նորից շատացել է»,- ուրախությամբ ասաց նա։ Իսկ Այվազյանի գործընկեր Զազա Սարալիձեն գյուղում հյուրանոց է կառուցել և զբաղվում է հյուրանոցային բիզնեսով։
Երկրորդ ընկերությունը՝ «Յունիկում» ՍՊԸ-ն, Այվազյանը հիմնադրել էր 2011 թվականի սեպտեմբերին։ Դրա 100 % բաժնետերն ինքն էր: Համաձայն Վրաստանի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի՝ 2012-ին՝ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո, նա իր բաժնեմասը փոխանցել է որդուն՝ Սուրեն Այվազյանին։
Այվազյանների «Յունիկում» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանում էր Լուբլիանա 2/6 հասցեի հողատարածքը։ Այն գտնվում էր Լուբլիանա- Չաչավա-Բելաշվիլի փողոցների մեջտեղում։ Վրաստանի Հանրային ռեգիստրի ազգային գործակալությունից ձեռք բերած առուվաճառքի պայմանագրի համաձայն՝ Այվազյանները 2012թ․-ին այստեղ գնել էին 7880 քմ տարածք՝ վճարելով 532 000 լարի (այժմ համարժեք է 188 հազար դոլարին):
Հողակտորը Այվազյանները ձեռք էին բերել Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունից և պարտավորվել էին մինչև 2013 թվականը ներդնել 1,5 մլն լարի (այժմ համարժեք է 531 հազար դոլարին): Այստեղ Այվազյանները 2012-ից սկսել էին ձկան խոշոր կենտրոնի կառուցումը։ 2015-ին, երբ մենք այցելել էինք ձկան կենտրոնի տարածք, այն կիսակառույց էր։ Այվազյանները խոստացած ներդրումները չեն կատարել և չեն ավարտել ձկան կենտրոնի կառուցումը։
Համաձայն Վրաստանի Հանրային ռեգիստրից ձեռք բերած պայմանագրի՝ 2018թ․ օգոստոսի 15-ին Այվազյանների «Յունիկում» ընկերությունը տարածքը վաճառել է «Դենմարկ Հաուզ» ՍՊԸ-ին` 100 000 ԱՄՆ դոլարով։
Այժմ այդտեղ 3 բազմահարկ շենքից բաղկացած համալիր է կառուցվել։ Google Earth-ի՝ այդ տարիների լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ Այվազյանների կիսակառույց ձկան կենտրոնը 2020թ․-ի մարտ-մայիս ժամանակահատվածում քանդել են, իսկ 2022թ.-ին սկսել նոր համալիրի շինարարությունը։
«Դենմարկ Հաուզ» ՍՊԸ-ն իր հերթին տարածքը վաճառել է կառուցապատող «Բլոքս» ընկերությանը, որն էլ իրականացրել է բազմաբնակարան շենքերով համալիրի շինարարությունը։
«Յունիկում» ընկերության բաժնետեր Սուրեն Այվազյանը գրանցված է Չարենցավանի նույն հասցեում, որտեղ Վարդան Այվազյանն է գրանցված, սակայն որպես փոխկապակցված անձ այդ տարիներին հայտարարագիր չէր ներկայացրել: Վրաստանյան իր բաժնեմասն ու գույքը չէր հայտարարագրել նաև ինքը՝ Վարդան Այվազյանը։
Վարդան Այվազյանից փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ և մանրամասներ ճշտել ձկան կենտրոնի ճակատագրի և իր չհայտարարագրած գույքի վերաբերյալ։ Ստորեւ ներկայացնում ենք մեր զրույցն ամբողջությամբ։
-Պրն Այվազյան, ինչո՞ւ չկառուցեցիք ձկան կենտրոնը։
-Ձեր գրելուց հետո վերցրեցին, աչքներդ լույս լինի, նենց ոգևորված էիք։
-Ինչո՞ւ վերցրին, ամեն ինչ օրինակա՞ն չէր։
-Էլ մի շարունակի։ Դու նենց սիրուն ասել ես, էլ ի՞նչ ես ուզում։
-Վաճառել եք կարծես, պրն Այվազյան։
-Չեմ վաճառել։ Գնացեք նայեք, իրավական բաներ կան, հետաքրքրվում եք։
-Ի՞նչ խնդիր կա։
-Գնացեք հետաքրքրվեք։
-Ձեր ձեռքից խլե՞լ են այդ տարածքը։
-Դուք հետաքրքրված էիք, գնացեք նայեք, էն ժամանակ էլ չէիք հարցրել։
-Ձեր վրաստանյան մնացած գույքի հետ ամեն ինչ նորմա՞լ է։
-Ո՞ր գույքի։
-Օրինակ՝ այս տարի նոր բնակարան եք ձեռք բերել։
-Դե էլի հետաքրքրվում եք, շարունակեք հետաքրքրվել, ի՞նչ եք ուզում։
-Իսկ ինչո՞ւ չէիք հայտարարագրել ձեր վրաստանյան գույքը։
-Էն կողմից որ ֆինանսավորումը տվել են, ուշադիր նայեք։
-Ո՞ր կողմից։
-Որտեղից որ ֆինանսավորում եք ստանում։
-Չեք ուզո՞ւմ խոսել ձեր վրաստանյան գույքի մասին, ինչո՞ւ չէիք հայտարարագել Ձեր վրաստանյան գույքը։
-Դա ես պետք է հայտարարագրե՞մ։
-Չպիտի հայտարարագրեի՞ք, պատգամավոր էիք։
-Ես չեմ ունեցել նմանատիպ գույք։ Դուք ավելի լավ եք տեղեկացված ձեր ինֆորմատորների միջոցով։ Կարաս ինչ ուզում ես գրես։ Ֆինանսավորվող մարդիկ եք, ինչ ասեմ։ Երկրի կեսը կերաք, մյուս կեսն է մնացել ուտելու։
Վարդան Այվազյանի չհայտարարագրված վրաստանյան գույքը չի արժանացել Հայաստանի իրավապահների ուշադրությանը
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Մկոյանը, մեր հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է, որ հայտարարատուի կողմից հայտարարագրում անզգուշությամբ սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալ ներկայացնելու հիմքով Հանձնաժողովի գործունեության ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանի նկատմամբ վարույթ չի նախաձեռնվել:
«Միաժամանակ հայտնում եմ, որ Հանձնաժողովում առկա տեղեկատվության ուսումնասիրությամբ վերջինիս նկատմամբ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի (Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի իրավանախորդն է-հեղ․) կողմից վարույթ հարուցված լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չեն հայտնաբերվել»,-մանրամասնել է Դավիթ Մկոյանը։
Վարդան Այվազյանի վրաստանյան գույքը վրիպել է նաև իրավապահների աչքից։ Չնայած նա անցնում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով, սակայն Այվազյանի վրաստանյան գույքով ՀՀ իրավապահները չեն հետաքրքրվել։
Գլխավոր դատախազությունը, հիշեցնենք, հայտնել է, որ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
- 3 անշարժ գույք,
- 2 տրանսպորտային միջոց,
- 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցություններ, բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր,
- 2 տրանսպորտային միջոցի միջին շուկայական արժեքին համարժեք գումար,
- 2 մլրդ 632 մլն 342 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել,
- 18 մլրդ 593 մլն 643 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի մնացորդ,
- շուրջ 101 մլն դրամի չափով տրված փոխառության պահանջի իրավունք։
«Վրաստանում գտնվող և Վարդան Այվազյանին կամ նրան փոխկապակցված անձանց պատկանող ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի վերաբերյալ բավարար տվյալներ Գլխավոր դատախազությունը ներկա փուլում չի ստացել, հետևաբար՝ նման գույքի մասով պահանջ հայցադիմումով չի ներկայացվել»,- այս մասին հայտնել է Գլխավոր դատախազությունը՝ մեր հարցմանն ի պատասխան, թե արդյոք դատարանին ներկայացված պահանջում ներառված է արտերկրում Վարդան Այվազյանին պատկանող գույքը, մասնավորապես՝ Վրաստանում ունեցած բաժնեմասն ու անշարժ գույքը։
Այնինչ, «Հետքը» բազմիցս անդրադարձել է Վարդան Այվազյանի՝ Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում անշարժ գույքի և հիմնադրած ընկերությունների, Վրաստանում կատարած ներդրումների մասին, որոնք, սակայն, պատգամավորը չի հայտարարագրել։

Пишите что хотите”: Вардан Айвазян не комментирует происхождение своего имущества в Грузии
Бывший министр экологии и бывший депутат Национального собрания РА Вардан Айвазян купил в Тбилиси новую квартиру. И хотя в Армении он проходит по делу о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, занимавший некогда высокие должности чиновник продолжает приобретать в Грузии новое имущество.
В этом году он купил в Тбилиси квартиру в новостройке вместе с парковочным местом. Недвижимость находится в центре города.
3 апреля 2024 года Национальное агентство публичного реестра Грузии зарегистрировало право собственности Айвазяна в отношении квартиры в доме N2 во втором переулке улицы Нино Рамишвили. Площадь квартиры 131,5 кв.м.
Улица Нино Рамишвили находится в центре Тбилиси. Она берет начало от площади Ильи Чавчавадзе. Дом, в котором находится квартира Айвазяна, расположен рядом со зданиями Всемирного банка и Международной финансовой корпорации (IFC). Помимо квартиры, В.Айвазян приобрел в том же здании парковочное место площадью 21 кв.м.
В настоящее время на 8-ом этаже того же дома по улице Рамишвили продается квартира. Мы позвонили по указанному в объявлении номеру, чтобы узнать, сколько стоят квартиры в этом здании. Оказалось, что владелец продает недвижимость за 3500 долларов за квадратный метр. Он также рассказал, в каком хорошем квартале находится здание, какое у него удобное местоположение –квартал Ваке с видом на парк Мзиури.
3 апреля Вардан Айвазян зарегистрировал право собственности также в отношении квартиры площадью 111․9 кв.м по адресу: Важа Пшавела, 70G, рядом с известным торговым центром City Mall.
Несмотря на то, что право собственности в отношении этой квартиры бывший высокопоставленный чиновник зарегистрировал недавно, он купил ее в 2008 году. Судя по всему, после завершения строительства адреса квартир в этом доме претерпели изменения, и сейчас на Кавтарадзе, 1, где Айвазян приобрел квартиру еще на этапе застройки, находится City Mall (согласно некоторым источникам, адрес City Mall – В.Пшавела, 70). Тем не менее, застройщик на своем сайте еще сохранил прежний адрес этого здания.
Строительство многоквартирного дома началось в 2007 году. Согласно договору купли-продажи, в 2008-ом Вардан Айвазян за непостроенную еще квартиру заплатил 125.600 лари, что на момент покупки недвижимости составляло 84.000 долларов.
Аффилированные с Айвазяном лица и его имущество в Грузии
В Грузии Вардан Айвазян основал два ООО – “Лчер” и “Юником”. Первое известно тем, что арендовало в родном селе бывшего депутата – Табацхуте (Джавахк) – одноименное озеро, после чего запретило местным жителям заниматься рыбной ловлей. В 2012 году Айвазян передал свою долю в “Лчер” племяннику, Армену Айвазяну, который занимал в компании должность директора. В 2017 году, согласно документам Госреестра предпринимателей Грузии, 50% ООО “Лчер” Армен Айвазян передал грузину Зазе Саралидзе, а позже отдал принадлежавшие ему 50% проживающему в Грузии Сурену Джагацпаняну, сохранив за собой лишь должность директора компании. Однако в 2022 г. новые акционеры решили сменить директора и назначить на эту должность своего соотечественника. О непосредственной связи Армена Айвазяна с Варданом Айвазяном свидетельствует тот факт, что он участвовал во всех зарегистрированных в Госреестре РА компаниях Айвазянов. Так, в ООО “Айгес”, которая принадлежала сыну В.Айвазяна Сурену Айвазяну, Армен Айвазян был директором. В настоящее время деятельность этой компании прекращена.
Один из жителей Табацхура, имя которого мы не называем по его просьбе, в беседе с нами заверил, что Вардан Айвазян отказался от бизнеса, связанного с озером, и сейчас жители беспрепятственного занимаются рыбной ловлей. “Раки исчезли, и рыбы в нашем озере опять стало много”,- с радостью отметил наш собеседник. Ну а партнер Айвазяна Заза Саралидзе построил в Табацхуре гостиницу и сейчас занимается гостиничным бизнесом.
Свою вторую компанию - ООО “Юником” – Айвазян основал в сентябре 2011 года. Она полностью является его собственностью. Согласно Реестру регистрации компаний Грузии, после прошедших в 2012 году парламентских выборов В.Айвазян передал свою долю в компании сыну, Сурену Айвазяну.
ООО “Юником” принадлежал на правах собственности земельный участок по адресу Любляна, 2/6. Эта территория располагается между улицами Любляна, Чачава, Белиашвили. Согласно предоставленному Национальным агентством публичного реестра Грузии договору купли-продажи, в 2012 году Айвазяны купили здесь земельный участок площадью 7880 кв.м, заплатив за него 532.000 лари (188 тысяч долларов по нынешнему курсу). Участок был приобретен у Министерства экономики Грузии с обязательством инвестировать до 2013 года 1,5 млн лари (531 тыс.долларов по сегодняшнему курсу). В 2012 г. Айвазяны начали строить здесь крупный рыбный центр. В 2015-ом, когда мы посетили помещение будущего центра, оно было недостроено. Айвазяны не осуществили обещанные инвестиции и не завершили строительство.
Согласно договору, который мы получили в Национальном агентстве публичного реестра Грузии, 15 августа 2018 г. компания “Юником” продала помещение ООО “Денмарк Хауз” за 100.000 долларов США.
Сейчас на этом месте построены многоэтажные здания. На снимках, сделанных в те годы Google Earth, видно, что в марте-мае 2020 г. недостроенный Айвазянами рыбный центр был снесен, а в 2022-ом здесь началось строительство ЖК.
В свою очередь ООО “Денмарк Хауз” продало участок строительной компании “Блокс”, которая и построила на этом месте многоквартирные здания.
Акционер компании “Юником” Сурен Айвазян зарегистрирован в Чаренцаване по адресу регистрации Вардана Айвазяна, однако в те годы он как аффилированное лицо не представлял декларации. Свою долю и имущество в Грузии не декларировал и Вардан Айвазян.
Мы попытались получить у бывшего депутата комментарий и информацию о судьбе так и не построенного рыбного центра и незадекларированного им имущества. Ниже представляем нашу беседу с В.Айвазяном:
- Г-н Айвазян, почему рыбный центр так и не был построен?
- Отобрали после вашей публикации. Поздравляю вас, вы были очень воодушевлены.
- Почему отобрали? Разве строительство не было законным?
- Не продолжайте. Ты все хорошо описал, что еще вам нужно?
- Г-н Айвазян, Вы, кажется, продали?
- Не продавал. Пойдите посмотрите, есть юридические документы, вы же интересуетесь.
- А в чем проблема?
- Пойдите поинтересуйтесь.
- У вас отняли этот участок?
- Вас же это интересовало, пойдите разузнайте. Вы и тогда не расспросили.
- А с Вашим остальным имуществом в Грузии все нормально?
- С каким имуществом?
- В этому году, например, Вы купили там новую квартиру.
- Вы опять интересуетесь. Продолжайте интересоваться. Что вам нужно?
- Почему Вы не декларировали свое имущество в Грузии?
- Внимательно посмотрите с той стороны, откуда предоставляли финансирование.
- С какой стороны?
- Откуда вы получаете финансирование.
- Вы не хотите говорить о Вашем грузинском имуществе? Почему не декларировали свое имущество в Грузии?
- Я должен его декларировать?
- А разве нет? Вы же были депутатом.
- У меня не было такого имущества. Вы лучше осведомлены через своих информаторов. Можешь писать что хочешь. Что сказать, вы получаете финансирование. Полстраны расхитили, осталось расхитить другую половину.
Незадекларированное В.Айвазяном имущество в Грузии осталось вне поля зрения армянских правоохранителей
Генеральный секретарь Комиссии по предупреждению коррупции Давид Мкоян в ответ на наш запрос сообщил, что за время деятельности Комиссии производство против бывшего депутата НС Вардана Айвазяна на основании ошибочной или неполной информации не было инициировано. “Вместе с тем сообщаем, что в результате изучения Комиссией имеющейся информации сведения относительно возбуждения производства в отношении В.Айвазяна со стороны Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц не обнаружены”,- сообщил Д.Мкоян.
Наличие у Вардана Айвазяна имущества в Грузии выпало из поля зрения и армянских правоохранителей. Несмотря на то, что он проходит по делу о конфискации имущества незаконного происхождения, правоохранители не заинтересовались наличием у него недвижимости в Грузии.
Напомним сообщение Генпрокуратуры о том, что Управление по делам конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, представило в суд требование конфисковать у бывшего депутата Национального Собрания и бывшего министра экологии Вардана Айвазяна и аффилированных с ним лиц следующее имущество:
3 единицы недвижимости,
2 транспортных средства,
8 участий, доли и акции в юридических лицах,
сумму, эквивалентную среднерыночной стоимости 2-х транспортных средства,
2 млрд 632 млн 342 тыс. драмов, не обоснованных законными доходами лица и имеющих незаконное происхождение,
18 млрд 593 млн 643 тыс.драмов в качестве остатка дохода, полученного от использования имущества незаконного происхождения,
право на требование предоставленного займа в размере около 101 млн драмов.
“Достаточные данные о находящемся в Грузии и имеющем незаконное происхождение имуществе, принадлежащем Вардану Айвазяну или аффилированным с ним лицам, Генпрокуратура на данном этапе не получала, следовательно иск с требованием по части этого имущества не был представлен”,- сообщила Генпрокуратура в ответ на наш запрос.
Между тем Hetq.am неоднократно писал о недвижимости и компаниях В.Айвазяна в Тбилиси, об осуществленных им инвестициях в Грузии, которые, однако, бывший депутат и бывший министр не указывал в своих декларациях.
Помощь в подготовке данной статьи оказали Нино Бакрадзе (Ifact.ge) и Цкриала Шермадини (Studio Monitori)