Փողերի լվացում, գույքի չհայտարարագրում. նախկին պաշտոնյաների մասին «Հետքի» հրապարակումները՝ քրեական վարույթի առանցքում
Դուբայում անշարժ գույք ձեռք բերած պաշտոնյաների մասին «Հետքի» առաջին հրապարակումից հետո` 2020-ի սեպտեմբերից մինչեւ հիմա, նախաքննություն է ընթանում մի դրվագով, որը վերաբերում է նախկին բարձրաստիճան ոստիկան, ներկայում Երեւանի մետրոպոլիտենի ղեկավար Բաբկեն Սեդրակյանին:
2018-ի նոյեմբերին անդրադարձել էինք Դուբայում անշարժ գույք գնած մի շարք հայ պաշտոնյաների ու գործարարների: Դրանց թվում էր նաեւ Բաբկեն Սեդրակյանը, որը 2017-ից ՀՀ-ում Ղրղզստանի պատվավոր հյուպատոսն էր, իսկ 2022-ի փետրվարին նշանակվել է մեր երկրում Ղրղզստանի պատվավոր գլխավոր հյուպատոս:
Մեր հրապարակումից շատ չանցած՝ 2018-ի դեկտեմբերին, Սեդրակյանն այն ժամանակվա ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի կողմից նշանակվել էր Ոստիկանության օպերատիվ-փնտրողական վարչության (հայտնի է նաեւ որպես 7-րդ վարչություն) պետ ու պաշտոնավարել մինչեւ 2019 թ. սեպտեմբեր, երբ ազատվել էր աշխատանքից: Բ. Սեդրակյանը կոչումով գնդապետ է:
Գրել էինք, որ, ըստ մեր ձեռք բերած տեղեկությունների, Սեդրակյանը եւ կինը՝ Իդա Եղիազարյանը, 2014-ին վաճառել են Դուբայի Միջազգային քաղաք (International City) թաղամասի Al Dana 1 շենքում գտնվող իրենց բնակարանը, փոխարենը նույն տարում Սեդրակյանը բնակարան է գնել Palm Jumeirah արհեստական կղզու Al Hatimi բնակելի շենքում (տես ստորեւ):
Մեր ձեռքի տակ առկա նոր տվյալների համաձայն՝ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երեւանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի ներկայիս պաշտոնակատար Բաբկեն Սեդրակյանի` Palm Jumeirah-ում ձեռք բերած տան մակերեսը 147 քմ է, ունի 18 քմ պատշգամբ: Այդուհանդերձ, ըստ Դուբայի կադաստրի տվյալների, ներկա պահին այս բնակարանը ո՛չ Բ. Սեդրակյանի անունով է, ո՛չ նրա կնոջ:
2018 թ. նոյեմբերի մեր հրապարակումից հետո՝ 2020-ի փետրվարին, քրեական գործ էր հարուցվել, որը, սակայն, առնչվում էր ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հրանտ Դավթյանին ու նրա որդուն: Բանն այն է, որ հրապարակման մեջ անդրադարձել էինք նաեւ Հ. Դավթյանի արաբական գույքին:
Եվ ահա Դավթյանների վերաբերյալ նյութերն ուսումնասիրելիս գործը քննող Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը 2020-ի սեպտեմբերի 15-ին որոշել էր նոր քրգործ հարուցել: Այն վերաբերում էր Բ. Սեդրակյանի կողմից 2018 թ. պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում առանձնապես խոշոր չափերով գույք չներկայացնելուն:
Գլխավոր դատախազությունը, ելնելով նախաքննական գաղտնիքից, չի ասում, թե Սեդրակյանը կոնկրետ ինչ գույք չի հայտարարագրել, եւ արդյոք խոսքը նաեւ արաբական տան մասին է։
2003 թ. ընդունված Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասն առանձնապես խոշոր չափերով գույք չհայտարարագրելու համար նախատեսում է 2-4 տարվա ազատազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը 3 տարի ժամկետով կամ առանց դրա:
Այդուհանդերձ, նոր քրգործ հարուցելու հենց նույն օրը քննիչը որոշել էր Սեդրակյանի վերաբերյալ գործը միացնել Դավթյանների գործին եւ քննել ընդհանուր վարույթում: 2021-ի ապրիլին Դավթյանների մասն անջատվել է եւ դատախազի կողմից մեղադրանքի հաստատումից հետո մայիսին ուղարկվել դատարան, որտեղ, սակայն, ինչպես արդեն գրել ենք, կարճվել է, քանի որ լրացել են վաղեմության ժամկետները:
Իսկ ի՞նչ է եղել Բ. Սեդրակյանի դրվագով, որն այդպես էլ դատարան չի հասել:
Մեկ ընդհանուր վարույթ՝ նախկին պաշտոնյաների գույքի վերաբերյալ
Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացել ենք, որ Սեդրակյանի վերաբերյալ վարույթը միացվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ընթացող մի վարույթի, որի հիմքում կրկին «Հետքի» հրապարակումն է:
Խոսքը Դուբայում անշարժ գույք ձեռք բերած ՀՀ նախկին մի շարք պաշտոնյաների վերաբերյալ մեր երկրորդ հոդվածի մասին է, որը հրապարակել էինք 2023-ի ապրիլին: Գրել էինք, որ հոդվածում ներկայացված պաշտոնյաները չեն հայտարարագրել իրենց արաբական անշարժ գույքը: Նշել էինք նաեւ դրանց մոտավոր շուկայական արժեքները:
Գլխավոր դատախազությունը մեր այս հրապարակումն ուղարկել էր Քննչական կոմիտե, որտեղ 2023-ի մայիսի 25-ին քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, այն է՝ փողերի լվացումը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով (10 մլն դրամը գերազանցող), պատժվում է 6-12 տարի ազատազրկմամբ:
Այսինքն՝ գույքը չհայտարարագրելու դրվագն ի սկզբանե չի եղել քրեական վարույթում: Սակայն նախաքննության ընթացքում ՔԿ քննիչը նախաձեռնել է նոր քրեական վարույթ ՔՕ 444-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Այն վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափերով (1 մլն դրամը գերազանցող) գույք կամ եկամուտ կամ ծախս չհայտարարագրելուն, որը պատժվում է 3-6 տարի ազատազրկմամբ:
Գույք չհայտարարագրելու վարույթը ՔԿ-ում միացվել է փողերի լվացման վարույթին: Դրան միացվել է նաեւ Բաբկեն Սեդրակյանին առնչվող վարույթը: Եվ այս ընդհանուր վարույթը, ինչպես տեղեկացել ենք Գլխավոր դատախազությունից, քննչական ենթակայության կանոններին համապատասխան Քննչական կոմիտեից ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Отмывание денег, недекларирование имущества: уголовное дело против бывших должностных лиц на основании публикации Hetq.am
В сентябре 2020 года, после первой публикации Hetq.am о должностных лицах, купивших недвижимость в Дубае, было начато следствие по уголовному делу, которое касается бывшего высокопоставленного сотрудника Полиции, ныне руководителя Ереванского метрополитена Бабкена Седракяна. Следствие продолжается до сих пор.
В ноябре 2018 года мы рассказали о покупке недвижимости в Дубае рядом армянских должностных лиц и предпринимателей. В их числе был и Бабкен Седракян. Последний в 2017 г. был назначен почетным консулом Киргизии в Армении, а в феврале 2022-го – почетным генконсулом Киргизии в нашей стране.
Вскоре после появления этой статьи, в декабре 2018 г., тогдашний начальник Полиции РА Валерий Осипян назначил полковника Б.Седракяна начальником оперативно-розыскного управления. Этот пост Седракян занимал до сентября 2019 г.
В нашей статье отмечалось, что, согласно полученным сведениям, в 2014 г. Бабкен Седракян и его жена Ида Егизарян продали свою квартиру в здании Al Dana 1 в квартале International City (Международный город) в Дубае, и в том же году бывший высокопоставленный полицейский купил квартиру в жилом здании Al Hatimi на искусственном острове Palm Jumeirah (см.ниже).
Согласно полученным нами новым данным, квартира Бабкена Седракяна на Palm Jumeirah имеет площадь 147 кв.м, есть также балкон площадью 18 кв.м. Однако, как свидетельствуют данные кадастра Дубая, на данный момент эта недвижимость не записана ни на имя Б.Седракяна, ни на имя его жены.
В феврале 2020 года, после публикации нашей первой статьи, против бывшего депутата Национального Собрания РА от партии “Процветающая Армения” Гранта Давтяна и его сына было возбуждено уголовное дело. Отметим, что в этом журналистском расследовании мы рассказали также о дубайской недвижимости бывшего депутата.
15 сентября 2020 г. следователь Специальной следственной службы, изучавший материалы по Давтянам, решил возбудить новое уголовное дело по статье о недекларировании Б.Седракяном имущества в особо крупном размере на момент вступления им в должность в 2018 году.
Генпрокуратура, ссылаясь на тайну предварительного следствия, не сообщает, какое имущество не задекларировал Седракян, и идет ли речь о его дубайской квартире.
Согласно действующему в тот момент законодательству, недекларирование имущества в особо крупном размере предусматривало лишение свободы на срок от двух до четырех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в течение трех лет.
Следователь в тот же день решил объединить дела Седракяна и Давтянов в общее производство. В апреле 2021 г. эпизод по Давтянам был выделен в отдельное производство и в мае, после утверждения обвинения, направлен в суд, который и принял решение закрыть дело в связи с истечением срока давности.
А что произошло с эпизодом уголовного дела по части Б.Седракяна, которое так и не дошло до суда?
Общее производство по делу об имуществе бывших должностных лиц
Как сообщили из Генпрокуратуры, производство по уголовному делу Бабкена Седракяна объединено с другим производством, которое инициировано на основании публикации Hetq.am и осуществляется в Антикоррупционном комитете. Речь идет об опубликованной в апреле 2023 года нашей второй статье, в которой рассказывается о приобретении недвижимости в Дубае рядом бывших должностных лиц.
В статье речь шла о том, что указанные нами бывшие высокопоставленные лица не задекларировали свою недвижимость в Дубае. Называлась также примерная рыночная стоимость купленных ими квартир.
Эту публикацию Генпрокуратура направила в Следственный комитет, где 25 мая 2023 г. было инициировано уголовное производство по статье УК РА об отмывании денег в особо крупном размере (более 10 млн драмов), которая предусматривает лишение свободы на срок от 6 до 12 лет.
Таким образом, эпизод о недекларировании имущества отсутствовал в уголовном производстве изначально. Однако в ходе предварительного следствия следователь инициировал новое уголовное производство по статье УК о недекларировании имущества, доходов или расходов в особо крупном размере (более 1 млн драмов), что предусматривает лишение свободы на срок 3-6 лет.
В Следственном комитете производство по факту недекларирования имущества было объединено с производством по факту отмывания денег, а затем и с производством по уголовному делу Бабкена Седракяна. И вот это общее производство было передано из Следственного комитета в Антикоррупционный комитет, где расследуется до сих пор. Кстати, никто из участников этого уголовного процесса до сих пор не имеет статус обвиняемого.