Նախկին պատգամավորն ու որդին ջրից չոր դուրս եկան. վաղեմության ժամկետներն անցել են
ԱԺ ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հրանտ Դավթյանն ու որդին քրեական պատասխանատվության չեն ենթարկվի: Վաղեմության ժամկետների լրանալու հիմքով դատարանը դադարեցրել է նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը:
Ամեն ինչ սկսվել էր Դուբայում անշարժ գույք ձեռք բերած հայ պաշտոնյաների մասին «Հետքի» հետաքննությունից հետո, որի առաջին մասը հրապարակել էինք 2018-ի նոյեմբերին: Դրանց թվում էր նաեւ ԲՀԿ-ական պատգամավոր (2012-2017 եւ 2018-2019 թթ.), էջմիածինցի Հրանտ Դավթյանը:
Մեր նյութը հետաքրքրել էր իրավապահներին, մասնավորապես՝ ԱԱԾ-ին ու Ոստիկանությանը: Ի վերջո, 2020 թ. փետրվարին Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոոռուպցիոն եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում քրեական գործ էր հարուցվել առանձնապես խոշոր չափերով գույք կամ եկամուտ չհայտարարագրելու հիմքով: 2003-ին ընդունված Քրեական օրենսգիրքն այս արարքի համար նախատեսում էր 2-4 տարվա ազատազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը 3 տարի ժամկետով կամ առանց դրա: Քրեական գործն այնուհետ ուղարկվել էր Հատուկ քննչական ծառայություն (ներկայում՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե)՝ նախաքննություն իրականացնելու:
Չնայած Հ. Դավթյանը հայտարարագրել էր Դուբայի այն բնակարանը, որի մասին գրել էինք, իրավապահների ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել էր, որ նա եւ որդին՝ Արսեն Դավթյանը, չեն հայտարարագրել Հայաստանում գտնվող իրենց գույքի ու եկամուտների մի մասը: 2020-ի սեպտեմբերին հայր եւ որդի Դավթյաններին մեղադրանք էր առաջադրվել, նրանց նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նույն ամսում՝ 2020-ի սեպտեմբերին, ՀՔԾ քննիչը որոշել էր Դավթյանների գործը միացնել Ոստիկանության օպերատիվ-փնտրողական վարչության նախկին (2018-2019 թթ.) պետ Բաբկեն Սեդրակյանի գործին ու քննել մեկ վարույթում: Սեդրակյանի մասին եւս գրել էինք, որ նա ու կինը բնակարան ունեն Դուբայում (Սեդրակյանը ներկայում «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երեւանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատարն է): Սեդրակյանի գործը նույնպես գույք չհայտարարագրելու վերաբերյալ էր:
Այդուհանդերձ, 2021-ի ապրիլին ՀՔԾ քննիչը Դավթյանների գործն առանձնացրել էր ընդհանուր վարույթից եւ ուղարկել դատախազին, որը հաստատել էր մեղադրանքը: Ըստ մեղադրանքի՝ նախկին պատգամավորը չէր հայտարարագրել Հայաստանում ունեցած 7 միավոր անշարժ գույք եւ դրամական միջոցները երկու բանկում, իսկ որդին չէր հայտարարագրել իր մեքենան վաճառելու փաստը, ինչպես նաեւ բանկային պարտավորությունները:
2021-ի մայիսին գործը մտել էր Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Սակայն նույն տարվա նոյեմբերին դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը տարօրինակ որոշում էր կայացրել՝ բավարարելով Դավթյանների պաշտպանի միջնորդությունը նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ հիմք ընդունելով «իրադրության փոփոխությունը»։ Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել էր այս որոշումը, եւ վերաքննիչ ատյանը 2022-ի հունիսին բավարարել էր բողոքն ու գործը նորից ուղարկել առաջին ատյան՝ քննություն իրականացնելու: Սակայն առաջին ատյանի դատարանը որոշել էր, որ գործն ընդդատյա է նոր ձեւավորված Հակակոռուպցիոն դատարանին, ուստի այն ուղարկել էր այս դատարան: Դավթյանների գործն ընդունվել էր դատավոր Վարդգես Սարգսյանի վարույթ:
Քանի դեռ գործը քննվում էր Հակակոռուպցիոն դատարանում, 2023-ի ապրիլին «Հետքը» հրապարակեց Դուբայում անշարժ գույք ձեռք բերած հայ պաշտոնյաների մասին հետաքննության երկրորդ մասը: Պարզել էինք, որ Հրանտ Դավթյանը 2 բնակարան ունի Դուբայում:
Առաջինը, որը նախկին պաշտոնյան հայտարարագրել էր, պատկանում էր նրան եւ կնոջը: Հետաքրքիրն այն է, որ մեր հետաքննության առաջին մասը հրապարակելուց առաջ՝ 2018-ի ամռանը, Դավթյանին հարցրել էինք այս բնակարանի մասին: Այդ ժամանակ նա նոր էր դարձել պատգամավոր եւ դեռ չէր հասցրել պաշտոնի ստանձնման հայտարարագիր ներկայացնել: Բայց, փաստորեն, հասկանալով, որ լրատվամիջոցը տեղյակ է իր գույքից, պաշտոնյան այդ մի բնակարանը նշել էր 2018-ի սեպտեմբերին ներկայացրած հայտարարագրում:
Իրականում, սակայն, այդ ժամանակ նա նաեւ երկրորդ բնակարան ուներ Դուբայում, որն իր միանձնյա սեփականությունն էր: Այս գույքի մասին չգիտեին ո՛չ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, որն ընդունում է հայտարարագրերը, ո՛չ իրավապահները: 2023-ի ապրիլին գրել էինք, որ նախկին պատգամավորի այս երկրորդ բնակարանը գտնվում է Դուբայ Մարինա շրջանի Trident Grand Residence բազմաբնակարան շենքի 6-րդ հարկում, ունի 136 քմ մակերես, 2 ննջասենյակ, պատշգամբ (12 քմ), եւ Հ. Դավթյանն այստեղ նաեւ ավտոկայանատեղ է ձեռք բերել: Գործարքն էլ կայացել է 2011-2015 թթ. միջակայքում:
Մեր հետաքննության հիման վրա իրավապահները պարզել են, որ Դավթյանը գույքը ձեռք է բերել 2015 թ. սեպտեմբերի 6-ին Trident International Holdings ընկերությունից 222 մլն դրամին համարժեք 1,7 մլն դիրհամով:
Սրա հիման վրա էլ 2024-ի մարտին դատախազ Կորյուն Սերոբյանը փոփոխել է Հրանտ Դավթյանին առաջադրված մեղադրանքը:
Սակայն այս տարվա ամռանը Դավթյանների փաստաբան Ռոման Պետրոսյանը Հակակոռուպցիոն դատարանին միջնորդել է դադարեցնել իր պաշտպանյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ հաշվի առնելով, որ առերեւույթ հանցանքը գործելուց անցել է ավելի քան 5 տարի. Հրանտ Դավթյանի մասով այդ ժամկետը հաշվարկվել է 2019-ի հունիսից, իսկ Արսեն Դավթյանի մասով՝ 2019-ի հուլիսից: Դատախազ Սերոբյանը չի առարկել միջնորդության դեմ: 2024 թ. օգոստոսի 5-ին դատավոր Վարդգես Սարգսյանը որոշել է հայր ու որդի Դավթյանների դեմ քրեական հետապնդումը դադարեցնել, քրգործի վարույթը կարճել եւ նրանց նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցները վերացնել:
Այսպիսով՝ նախկին պաշտոնյայի ու որդու դեմ 2020 թ. փետրվարին հարուցված քրեական գործը այնքան դեգերեց նախաքննական ու դատական ատյաններում, որ վաղեմության ժամկետներն անցան, եւ նրանք ազատվեցին հնարավոր քրեական պատասխանատվությունից:

Нарушившие закон бывший депутат и его сын вышли сухими из воды: уголовное дело против них закрыто в связи с истечением срока давности
Бывший депутат Национального Собрания от партии “Процветающая Армения” Грант Давтян и его сын не будут привлечены к уголовной ответственности: суд прекратил уголовное преследование в отношении них в связи с истечением срока давности.
Все началось с того, что Hetq.am провел журналистское расследование о приобретении армянскими должностными лицами недвижимости в Дубае. Первая часть расследования была опубликована в ноябре 2018 г. В числе этих должностных лиц был и депутат парламента от “Процветающей Армении” (2012-2017 и 2018-2019 гг.), житель Эчмиадзина Грант Давтян.
Наш материал заинтересовал правоохранителей, в частности Службу национальной безопасности и Полицию, в результате чего в феврале 2020 г. в отделе борьбы с коррупционными и экономическими преступлениями Главного управления криминальной полиции было возбуждено уголовное дело об отсутствии в декларации данных об имуществе или доходах в особо крупном размере. За данное деяние предусмотрено наказание в виде лишения свободы на 2-4 года с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в течение трех лет. Уголовное дело было направлено на проведение предварительного следствия в Специальную следственную службу (в настоящее время Антикоррупционный комитет).
Несмотря на то, что Г.Давтян задекларировал квартиру в Дубае, о которой мы уже рассказывали, правоохранители, изучив факты, выяснили, что бывший депутат и его сын Арсен Давтян не задекларировали имеющиеся у них в Армении имущество и часть доходов. В сентябре 2020 г. Давтянам было предъявлено обвинение, с них была взята подписка о невыезде.
Тогда же следователь Специальной следственной службы принял решение объединить в одно производство дело Давтянов и дело бывшего начальника оперативно-розыскной службы Полиции (2018-2019 гг.) Бабкена Седракяна (в настоящее время он является врио гендиректора ЗАО “Ереванский метрополитен имени Карена Демирчяна”). Дело Седракяна тоже касалось недекларирования имущества.
В апреле 2021 г. дело Давтянов было выделено в отдельное производство и направлено прокурору, который и утвердил обвинение. Согласно обвинительному заключению, бывший депутат парламента не задекларировал принадлежащие ему в Армении семь единиц имущества и денежные средства в двух банках, а сын не задекларировал факт продажи своей машины и обязательства перед банком.
В мае 2021 г. дело было передано в суд первой инстанции. Однако в ноябре того же года судья Армине Меликсетян приняла странное решение – удовлетворить ходатайство защитника Давтянов о прекращении уголовного преследования, основываясь на “изменении ситуации”. Генпрокуратура обжаловала это решение, а в июне 2022 г. апелляционный суд удовлетворил жалобу, направив дело в суд первой инстанции для проведения следствия. Однако эта судебная инстанция решила, что дело должно рассматриваться во вновь сформировавшемся Антикоррупционном суде, куда оно и было передано.
В апреле 2023 г., когда уголовное дело Давтянов еще рассматривалось в Антикоррупционном суде, Hetq.am опубликовал вторую часть журналистского расследования о приобретении армянскими должностными лицами недвижимости в Дубае. Мы выяснили, что там у Гранта Давтяна имеются две квартиры.
Первая квартира, которую бывший депутат задекларировал, принадлежит ему и его жене. Примечательно, что до публикации первой части расследования мы поинтересовались у Давтяна об этой недвижимости. Тогда он только стал депутатом и еще не успел представить декларацию. Однако поняв, что СМИ уже осведомлено о его дубайской недвижимости, Давтян указал эту квартиру в декларации за сентябрь 2018 г.
На самом деле в то время у него была еще одна квартира в Дубае, являвшаяся его единоличной собственностью. Об этой квартире не знали ни в Комиссии по предупреждению коррупции, куда поступают декларации должностных лиц, ни правоохранители. В апреле 2023 г. мы рассказали о том, что вторая квартира бывшего депутата находится на 6-ом этаже многоквартирного здания Trident Grand Residence в престижном районе Дубай Марина. В квартире площадью 136 кв.м есть две спальни, балкон (12 кв.м). Кроме того, Грант Давтян купил там место на парковке. Сделка была заключена в период с 2011 по 2015 гг.
На основе нашего расследования правоохранители установили, что квартиру Давтян приобрел в сентябре 2015 г. у компании Trident International Holdings за 1,7 млн дирхамов, или 222 млн драмов. В марте 2024 г. прокурор Корюн Серобян, основываясь на этом факте, изменил обвинение, предъявленное Г.Давтяну.
Однако летом этого года адвокат Давтянов Роман Петросян представил в Антикоррупционный суд ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении своих подзащитных с учетом того, что с момента совершения преступления прошло более пяти лет. По части Гранта Давтяна этот срок был рассчитан с июня 2019 г., по части Арсена Давтяна – с июля 2019 г.
5 августа 2024 г. судья Вардгес Саргсян принял решение прекратить уголовное преследование в отношении Давтянов, закрыть уголовное дело и отменить избранные в отношении них меры пресечения.
Таким образом, возбужденное в феврале 2020 г. дело бывшего депутата НС и его сына после долгих блужданий по следственным органам и судебным инстанциям было прекращено в связи с истечением срока давности. В результате Давтяны избежали возможной уголовной ответственности.