ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հրանտ Դավթյանին եւ որդուն մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը քիչ առաջ մեղադրանք է առաջադրել ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԲՀԿ-ական Հրանտ Դավթյանին եւ նրա որդուն՝ Արսեն Դավթյանին, առանձնապես խոշոր չափով գույքը չհայտարարագրելու հիմքով: Այս մասին «Հետքը» տեղեկացավ ՀՔԾ խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից, ով չնայած չհստակեցրեց մեղադրյալների անձը, խոսքը հենց Դավթյանի մասին է, քանի որ քրգործի հիմքում «Հետքի» հրապարակումն է:
Քրեական գործը հարուցվել է այս տարվա փետրվարի 12-ին ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոոռուպցիոն եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության կողմից մեր հետաքննության հիման վրա: Այնուհետ քրգործը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՔԾ:
Հիշեցնենք, որ հայ պաշտոնյաների՝ Դուբայում ունեցած անշարժ գույքի մասին մեր հետաքննության մեջ անդրադարձել էինք ԱԺ նախկին պատգամավորներ Հրանտ Դավթյանի, Հակոբ Հակոբյանի (Ճոյտ), ֆինանսների նախկին փոխնախարար, ՊԵԿ նախկին փոխնախագահ Արթուր Աֆրիկյանի, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նախկին գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի եւ նրա ընկերների, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում Ղրղըզստանի պատվավոր հյուպատոս, հետագայում ՀՀ ոստիկանության օպերատիվ փնտրողական վարչության պետ Բաբկեն Սեդրակյանի եւ նրա կնոջ ու պահեստազորի գնդապետ Ալեքսանդր Աբրահամյանի կնոջ կողմից ձեռք բերված եւ վաճառված բնակարաններին:
Քրեական գործը հարուցվել է ՔՕ 314.3 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Այս դրույթը սահմանում է. «Հայտարարատու պաշտոնատար անձի, ինչպես նաեւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձի կողմից «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով նախատեսված հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրմանը, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 2-4 տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը 3 տարի ժամկետով կամ առանց դրա»:
Նկատենք, որ հայտարարագրերում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը կամ տվյալ թաքցնելը քրեականացվել է 2017-ի հուլիսի 1-ից:
Հրանտ Դավթյանը ԱԺ պատգամավոր է եղել 2012-2017 եւ 2018-2019 թթ.: Քանի որ վերոնշյալ օրենսդրական կետն ուժի մեջ է մտել 2017-ի հուլիսից, երբ Դավթյանն արդեն պատգամավոր չէր, հասկանալի է, որ այս պարագայում խոսքը նրա՝ 2018-2019 թթ. պատգամավոր եղած ժամանակ հայտարարագրման վերաբերյալ օրենսդրական պահանջները խախտելու մասին է:
Մ. Օհանջանյանը մեզ նաեւ հայտնեց, որ երկու մեղադրյալներին մեղադրանքն առաջադրվել է Հայաստանում ունեցած գույքը չհայտարարագրելու հիմքով: Նկատենք, որ Հ. Դավթյանի որդին հոր պաշտոնավարման ժամանակ եւս հայտարարատու անձ էր: Թե ինչ կպարզվի Դուբայում ունեցած գույքի մասով, ցույց կտա նախաքննությունը, չնայած մենք արդեն գրել ենք, որ, ըստ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի (ներկայում՝ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով), ժամանակին Դավթյանը հայտարարագրել է Դուբայի իր բնակարանը:
Ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության՝ Հրանտ Դավթյանը, 2018-2019 թթ. հանդիսանալով ԱԺ վեցերորդ գումարման պատգամավոր, 2018 թ. հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացված, պաշտոնական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց մասին հայտարարագրում չի ներառել եւ այդ կերպ թաքցրել է սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքի, այդ թվում` Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ քաղաքում գտնվող բնակարանների եւ հողամասերի մասին տվյալները:
Բացի դրանից՝ նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Դավթյանի որդին՝ Արսեն Դավթյանը, հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձի ընտանիքի անդամ, իր 2018 թ. հայտարարագրում չի ներառել տվյալ հարկային տարում անշարժ գույքի ձեռքբերման եւ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող ավտոմեքենայի վաճառքի վերաբերյալ տվյալները, այսինքն` այդ կերպ, ըստ ՀՔԾ-ի, թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:

Former Prosperous Armenia Party MP and Son Charged with Financial Disclosure Violations
Armenia’s Special Investigation Service (SIS) has recently charged former Prosperous Armenia Party (BHK) MP Hrant Davtyan and his son Arsen Davtyan for failing to declare a sizeable amount of property they own in Armenia.
SIS spokeswoman Marina Ohanjanyan reported the news to Hetq, although she did not specify the identities of the accused. She did say that the charges stem from a criminal case based on a Hetq investigation of the property holdings of Armenian officials in Dubai.
The criminal case was initiated on February 12 of this year by the Department for Fighting Corruption and Economic Crimes of the General Department of Criminal Police of Armenia based on the March 2019 Hetq investigation entitled -Wealthy Armenians Join the Dubai Land Rush.
The criminal case was then sent to the SIS for preliminary investigation.
Hetq’s investigation dealt with a number of Armenian officials including former MPs Hrant Davtyan and Hakob Hakobyan; former Deputy Minister of Finance and former Deputy Chairman of the State Revenue Committee Arthur Afrikyan, former General Director of Zangezur Copper and Molybdenum Combine Maxim Hakobyan and his friends. Hetq also wrote about the apartments in Dubai bought and sold by the Honorary Consul of Kyrgyzstan in the Republic of Armenia (later the Head of the Operative Search Department of the Armenian Police) Babken Sedrakyan and his wife, and the wife of Reservist Colonel Alexander Abrahamyan.
The criminal case was launched in accordance with Article 314.3 of the Criminal Code - Reporting false information or hiding data subject to declaration.
It should be noted that presenting false information in financial disclosures or concealing this data has been criminalized since July 1, 2017.
Hrant Davtyan was a National Assembly deputy in 2012-2017 and 2018-2019. Since the above-mentioned legislative clause came into force in July 2017, when Davtyan was no longer a deputy, it is clear that, in this case, we are talking about his financial disclosure violations during his 2018-2019 tenure as a MP.
Ohanjanyan also told Hetq that the two defendants were charged on the grounds of not declaring their property in Armenia. Note that Davtyan's son was also a declarant during his father's tenure.
The preliminary investigation will reveal details about the property in Dubai, although we have already written that, according to Armenia’s Ethics Committee of High-Ranking officials (now the Anti-Corruption Commission), Davtyan once declared his Dubai apartment on time.
Postscript
According to the SIS statement, Hrant Davtyan, as a deputy of the National Assembly of the sixth convocation between 2018-2019, did not include in the disclosure submitted to the Ethics Committee of high-ranking officials of the Republic of Armenia on October 1, 2018, a particularly large amount of property belonging to him, including data on apartments and land plots in the town of Vagharshapat (Etchmiadzin).
In addition, during the preliminary investigation, it was proved that Davtyan's son, Arsen Davtyan, being a family member of the declaring official, did not include data on the acquisition of real estate in the given tax year and the sale of the car owned by him in his 2018 disclosure. According to the SIS, he thus concealed a particularly large amount of property subject to declaration.