Մարտից վերադարձավ եղբայրներից մեկը. Գրիգորին զոհվեց Սրխավենդի դիրքում
44-օրյա պատերազմի կորուստներից հետո Արցախի պաշտպանական բնագծերը պետք էր վերակազմավորել: Մարտակերտի շրջանում Պաշտպանության բանակի 72-րդ հրաձգային բրիգադի գումարտակներից մեկին՝ Նոր Ղազանչիում տեղակայնված գումարտակին, որը հայտնի էր Սրխավենդի գումարտակ անունով, վստահված էր Խաչենի կամրջից մինչև Ճանկաթաղ ընկած հատվածը՝ 701-713 մարտական դիրքերը։
Գումարտակը տեղակայված էր Նոր Ղազանչի գյուղում (նախկին Սրխավենդ գյուղի տարածքում)։ Այդտեղ էր ծառայում Գրիգորի Կարապետյանը։ 2023թ.-ի սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական հարձակման ժամանակ նա հայրենի Առաջաձոր գյուղից շտապում էր փոխօգնության հասնել 707 մարտական դիրք, որտեղ հարձակման առաջին րոպեներից ընթանում էին թեժ մարտեր։ Գրիգորիի եղբայրը՝ Լեռնիկ Կարապետյանը, ծառայում էր Ցորի զորամասում և ադրբեջանական զինուժի հարձակման  ժամանակ Նարեշտարի դիրքերում էր։
Գրիգորիի ծնողները՝ երկու որդուն ռազմաճակատից սպասող Արկադի և Աքսենյա Կարապետյանները, դիմավորեցին միայն մեկին՝ Լեռնիկին։
Արկադի Կարապետյանը՝ Գրիգորիի հայրը, մասնակցել է Արցախյան առաջին պատերազմին։ 1993 թվականին վիրավորվել է և կորցրել երկու ոտքը։
«1991 թվականից մասնակցում էի Ղարաբաղի կռիվներին։ 93-ին արկի պայթյունից կորցրի երկու ոտքերս։ Բայց դրանից հետո էլ տանը չեմ նստել, աշխատել եմ տարբեր տեղեր, որ երեխաներիս մեծացնեմ»,- պատմում է Արկադի Կարապետյանը։
Աքսենյա Կարապետյանի խոսքով՝ իր երկու որդու զինվորական ծառայության ընթացքում միշտ վախեցել է ավագ որդու՝ Լեռնիկի համար, որը  սակրավոր էր: Գրիգորի համար հանգիստ է եղել:
«Լեռնիկը մինա դնող-հանող։ Ամեն անգամ պոստեր գնալուց ես մեռնում նորից ծնվում էի։ Ասում էի՝ Աստված, երանի Լեռնիկը պրծնի էդ պոստերից, թոշակի անցնի, ես մենակ էդ տեսնեմ։ Բայց Գիշոյի (տանը Գրիգորիին Գիշո էին ասում, հեղ.) համար չեմ վախեցել, ասում էի ինքը ոչ մի բանից չի նեղվելու, իրան ոչ մի բան չի լինի։ Նա էնքան լավ ծառայող էր, էնքան ազնիվ երեխա էր»,- պատմում է մայրը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 13:00-ի մոտակայքում, ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակում սկսեցին Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով։ Նոր Ղազանչիի  հատվածում ամենաթեժ մարտերը տեղի ունեցան 707 մարտական դիրքում։ Դիրքի 8 հոգանոց անձնակազմին, որպես աջակցություն, միացան ևս 8 հոգի։ Նրանց մեջ էր նաև ավագ լեյտենանտ Գրիգորի Կարապետյանը։
Դիրք հասնելուց հետո Գրիգորին և զինակիցները մերձամարտի մեջ են մտել ադրբեջանական ստորաբաժանման հետ, որի մի մասը շրջանցել էր նրանց և դիրք մտել թիկունքից։ Թեժ մարտերից հետո 707 մարտական դիրքի անձնակազմին հաջողվել է հետ մղել հարձակումը։ Մերձամարտի ընթացքում զոհվել են պայմանագրային Մխիթար Բաղմանյանը և ավագ լեյտենանտ Գրիգորի Կարապետյանը։
Պատերազմի օրերին կապի խափանման պատճառով Կարապետյանների ընտանիքը լուր չի ունեցել որդիներից։ Սեպտեմբերի 24-ին Գրիգորիի եղբայրը՝ Լեռնիկը, վերադարձել է դիրքերից։ Ընտանիքն այդ ժամանակ արդեն Ստեփանակերտում է եղել։
«Լեռնիկն էլ Գիշոյից ոչ մի լուր չուներ։ Բայց որ արդեն բոլորը դուրս էին գալիս, ասեցինք դե որ Լեռնիկը եկել ա, Գիշոն էլ կգա։ Արդեն, որ եկել էինք հասել Սիսիան, տալիս տղան զանգեց Լեռնիկին։ Լեռնիկը, որ խոսեց, մեքենան կանգնեցրեց, սկսեց լացել։ Ասացի՝ Լեռնիկ, խի՞ ես լացում, ի՞նչ է եղել։ Ասեց՝ մամ Գիշոյին ճարել են։ Ասացի սաղ չի, չէ՞, ասում է՝ հա, մամ, Գիշոն սաղ չի»,- արցունքն աչքերին պատմում է Աքսենյան։
Գրիգորիի մարմինը դիրքից դուրս են բերել և Հայաստան տեղափոխել հոկտեմբերի 4-ին։ Հոկտեմբերի 5-ին նրան հուղարկավորել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում։ Գրիգորի Կարապետյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի մեդալով։
Գրիգորին ամուսանցած էր, ուներ երկու երեխա՝ աղջիկ և տղա։ Հիմա նրա ընտանիքը ծնողների հետ ապրում է Գեղարքունիքի մարզի Լճաշեն գյուղում՝ վարձով։

С боя вернулся один из братьев. Григорий погиб в Срхавенде
После потерь в 44-дневной войне 2020 года в Арцахе потребовалось перестроить оборонительные рубежи. Дислоцированному в Нор Казанчи (Мартакертский район) батальону, известному как Срхавендский, были доверены 701-713 боевые позиции, расположенные на участке от Хаченского моста до Чанкатаха.
Батальон дислоцировался в селе Нор Казанчи, находившемся на территории бывшего села Срхавенд. Именно там и служил Григорий Карапетян. 19 сентября 2023 г., в первый день агрессии Азербайджана против Арцаха, Григорий срочно выехал из родного села Араджадзор на помощь военнослужащим 707-ой боевой позиции, где с первых минут нападения азербайджанцев шли упорные бои. Брат Григория Лерник Карапетян, который служил в Цорской военной части, во время начала боевых действий находился на позициях в Нарештаре.
Родители Григория Аркадий и Аксенья Карапетяын, ждавшие возвращения с фронта двух сыновей, дождались только одного – Лерника.
Отец Григория участвовал в первой Арцахской войне. В 1993 году он был ранен и потерял обе ноги. “В боях за Карабах я участвовал с 1991 года. В 93-ем в результате взрыва мины потерял обе ноги. Но и после этого я не стал сидеть дома, работал в различных местах, чтобы вырастить детей”,- говорит Аркадий Карапетян.
По словам его жены Аксеньи, из служивших в армии двух сыновей больше переживала за старшего сына, Лерника, который был сапером. За Григория она была спокойна.
“Каждый раз, когда Лерник отправлялся на посты, я была ни жива-ни мертва, просила Бога, чтобы он перестал ездить на посты и поскорее вышел бы на пенсию. За Гишо (так дома звали Григория – авт.) я не волновалась, думала, что с ним ничего не случится. Он служил очень хорошо, всегда был честным…” – рассказывает мать.
19 сентября 2023 года около 13:00 азербайджанские вооруженные силы начали наступление по всей линии соприкосновения. В районе Нор Казанчи наиболее тяжелые бои шли на 707-ой боевой позиции. На помощь к находившимся там восьми военнослужащим подоспели еще восемь человек. Среди них был и старший лейтенант Григорий Карапетян.
Добравшись до позиции, Григорий и его соратники вступили в ближний бой с азербайджанским подразделением. Части азербайджанцев удалось с тыла проникнуть на территорию 707-ой позиции. После упорных боев личному составу удалось отбросить противника. В бою погибли военнослужащий-контрактник Мхитар Багманян и старший лейтенант Григорий Карапетян.
В те дни из-за перебоев со связью супруги Карапетяны не могли получать сведения о своих сыновьях. 24 сентября с позиций вернулся Лерник. В этом время семья уже находилась в Степанакерте. “У Лерника тоже не было сведений о Гишо, но поскольку все уже покидали Арцах, мы подумали, что Гишо вот-вот вернется. Когда мы доехали до Сисиана, Лернику позвонил сын моей золовки. Поговорив с ним, Лерник остановил машину и начал плакать. Я спросила, почему он плачет. “Мама, Гишо нашли”. “Он не жив?” – спросила я. “Нет”,- ответил Лерник””,- со слезами на глазах рассказала Аксенья.
4 октября тело Григория вывезли с позиций и доставили в Армению. 5 октября его похоронили на военном кладбище Ераблур.
Григорий Карапетян посмертно награжден медалью “Боевой крест” 2-ой степени.
Он был женат, у него остались сын и дочь. Сейчас семья Григория вместе с его родителями живет в съемном доме в селе Лчашен Гегаркуникской области.