Վիգեն Բադալյանի «թուրքական գամբիտը»
*գամբիտ - շախմատային այնպիսի խաղասկիզբ, որի ժամանակ զոհաբերվում է զինվոր կամ որևէ այլ խաղաքար՝ ակտիվ դիրք ստանալու կամ շուտափույթ հարձակում սկսելու համար
OCCRP-ի (Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծ) լրագրողների թիմը մանրամասներ է պարզել թուրք գործարար Հալիլ Ֆալյալիի (Halil Falyalı) բազմամիլիոնանոց խաղադրույքների բիզնեսի մասին: Ֆալյալիի նախկին ֆինանսական տնօրեն Ջեմիլ Օնալը լրագրողներին հայտնել է, որ Հայաստանից նրա գործընկերը Վիգեն Բադալյանն է եղել, որն առցանց խաղերի և խաղադրույքների բիզնեսում հսկա «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերության բաժնետերերից մեկն է:
Ըստ Օնալի՝ Բադալյանի ընկերությունն իրականացրել է Թուրքիայում խաղադրույքներ ընդունող բազմաթիվ կայքերի ծրագրային ապահովումը, իսկ Ֆալյալին եղել է հայ գործարարի՝ Թուրքիայում գործունեության հովանավոր-աջակիցը:
Բադալյանի իրավաբանական թիմը հերքել է Օնալի պնդումները:
«Սոֆթ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2014 թ., 100 տոկոսի բաժնետերը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited ընկերությունն էր, որի միակ բաժնետերը կրկին Մենում գրանցված Boston Nominees Limited ընկերությունն է: Soft Construct Limited-ի վերջին տարեկան հաշվետվության մեջ տնօրեններից մեկը Վիգեն Բադալյանն է:
2020 թվականին «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ում 50-ական տոկոս բաժնեմասերով փայատեր են դարձել եղբայրներ Վիգեն և Վահե Բադալյանները: 2021 թ. ընկերությունը վերակազմակերպվել է «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ի:
«Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը, բացի խաղադրույքներ ընդունելուց, առաջարկում է խաղադրույքների կայքերի և խաղերի ստեղծման ծառայություններ, խաղերի ոլորտն ավելի հեշտ կազմակերպելու համար տեխնոլոգիական նորարար լուծումներ։
«Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի Vbet ապրանքանիշը Հայաստանում գիտեն գրեթե բոլորը: Վիգեն Բադալյանն իր կայքում ներկայացնում է իրենց ստեղծած բրենդները: Բայց այս բրենդը վաղուց է հատել Հայաստանի սահմանը: Vbet-ը ներկայացված է ամբողջ աշխարհում՝ տարբեր երկրներում բացված գրասենյակների միջոցով: Vbet-ը գովազդում են ֆուտբոլային հանդիպումներում, զանազան համերգներում, մրցույթներում:
Vbet.com կայքը գործունեություն է ծավալում կարիբյան Կյուրասաո կղզի-պետությունում գրանցված և այդ երկրից շահումով խաղերի լիցենզիա ստացած Radon B.V. ընկերության միջոցով (Կյուրասաոն, որն օֆշորային գոտի է, ինքնավարություն է Նիդերլանդների Թագավորության կազմում), իսկ vbet.am-ի օպերատոր-կազմակերպիչը հայկական «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ն է:
Բադալյանները հերքում են իրենց կապը Ֆալյալիների հետ
Հալիլ Ֆալյալին կիպրոսցի թուրք գործարար էր: 2022 թ. փետրվարի 8-ին մի խումբ զինված մարդիկ հարձակվել են նրա մեքենայի վրա։ Վարորդը՝ Մուրատ Դեմիրթաշը, սպանվել է մեքենայում, իսկ Ֆալյալին, ստանալով 16 հրազենային վիրավորում, մահացել է Նիկոսիայի հիվանդանոցում:
Ֆալյալին ճանաչված անձ էր, կապեր ուներ Թուրքիայի և կիպրոսցի թուրք պաշտոնյաների հետ և դրա շնորհիվ դարձել էր Թուրքիայում շահումով խաղերի պարագլուխը:
ԱՄՆ-ն Ֆալյալիին և նրա եղբորը՝ Հուսնու Ֆալյալիին (Hüsnü Falyalı), 2015 թվականին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունից ստացված փողերի լվացման համար մեղադրանք է առաջադրել: Բայց Ֆալյալին այդպես էլ չի ձերբակալվել և հյուսիսային Կիպրոսում, ըստ երևույթին, որևէ լուրջ խնդիր չի ունեցել (ավելին իմանալու համար կարող եք կարդալ OCCRP-ի հետաքննությունը):
OCCRP-ն զրուցել է Ջեմիլ Օնալի (Cemil Önal) հետ, որը Ֆալյալիի ֆինանսական տնօրենն էր 2013 թվականի վերջից մինչև 2021 թվականի նոյեմբեր: Ֆալյալիի սպանությունից մի քանի ամիս առաջ նա աշխատանքից դուրս է եկել: Այժմ նիդերլանդական բանտում է:
Օնալը պատմել է, որ Հալիլ Ֆալյալին ու Վիգեն Բադալյանը ծանոթացել են 2016-ին: Ըստ նրա՝ Բադալյանը Թուրքիայում իր մարդկանց «չնեղելու» դիմաց Ֆալյալիին առաջարկել է այդ երկրում իր վաստակածի 30 տոկոսը: Օնալի պատմելով՝ Բադալյանի BetConstruct-ը, որը զբաղվում է Թուրքիայում խաղադրույքների և շահումով խաղերի կայքերի ստեղծմամբ ու սպասարկմամբ, ամեն ամիս ստացել է այդ կայքերի եկամտի 18 տոկոսը, որն էլ հետո 70-30 հարաբերակցությամբ բաժանել են Վիգենն ու Հալիլը: Ըստ Օնալի՝ BetConstruct-ի կայքերի թիվը Թուրքիայում 150-200 է:
«Այս հայաստանցի տղան ենթակառուցվածքներ է վաճառում ամբողջ աշխարհին,- ասել է Օնալը Բադալյանի մասին,- աշխարհում մոտ 5000 կայք իր ենթակառուցվածքները ստանում է BetConstruct-ից: Ինչու Հայաստանի՞ց: Որովհետև այնտեղ աշխատուժը շատ էժան է… Այս մարդը՝ Վիգեն Բադալյանը, ոլորտի կնքահայրն է»:
Պատասխանելով OCCRP-ի հարցմանը՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը նշել է, որ ո՛չ Վիգեն Բադալյանը, ո՛չ ընկերությունը որևէ բիզնես կապ չունեն և ֆինանսական գործարքներ չեն արել Հալիլ Ֆալյալիի, նրա ընտանիքի կամ փոխկապակցված անձանց հետ: «Պնդումը, թե Ֆալյալին «հովանավորչություն» է ապահովել BetConstruct-ի հաճախորդների համար, ինչի դիմաց ստացել է արտոնյալ ֆինանսական վերաբերմունք (նկատի ունեն Օնալի նշած 30 տոկոս մասնաբաժինը - հեղ.), ամբողջովին կեղծ է և անհիմն,- փոխանցել են «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ից ու հավելել,- մենք տեղյակ չենք ֆինանսական պայմանավորվածությունների մասին Ջեմիլ Օնալի արած պնդումներից, և վիճարկում ենք դրանց ճշգրտությունը»:
Օնալը նաև պատմել է, որ Վիգեն Բադալյանը Ֆալյալիի շրջապատից միայն Հալիլի, նրա եղբայր Հուսնուի ու իր հետ է շփվել հեռախոսով ու Skype-ով: Նա պնդել է, որ 2015-ին Բադալյանն ու Հուսնու Ֆալյալին միասին լուսանկարվել են Լոնդոնում կայացած, խաղային ոլորտին վերաբերող ցուցահանդեսում:
Ի պատասխան՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը OCCRP-ին փոխանցել է, որ առևտրային միջոցառումները ոլորտային հանրային հավաքներ են, որոնց մասնակցում են բազմաթիվ անհատներ. «Միջոցառմանը անհատի ներկայությունն ինքնին չի ենթադրում գործնական հարաբերություններ, և ցանկացած նման ակնարկ կարող է լինել ապակողմնորոշող ու սպեկուլյատիվ: Soft Construct-ը գործնական հարաբերություններ չունի Հուսնու Ֆալյալիի հետ: Նրա հետ ուղղակի կամ անուղղակի մասնագիտական առնչություններից մենք տեղյակ չենք»:
Vbet-ի թուրքական «երկվորյակը»
2019 թվականին հիմնադրվել է vbettr.com երկլեզու (անգլերեն և թուրքերեն) կայքը: Դիզայնով սա vbet.am-ի և vbet.com-ի «երկվորյակն» է, բայց թրքախոս մարդկանց ու, թերևս, Թուրքիայի բնակչությանը թիրախավորող այս կայքի օպերատոր-կազմակերպիչը ոչ թե այդ երկրում գրանցված/լիցենզավորված ընկերություն է, այլ, ինչպես vbet.com-ի պարագայում է, Կյուրասաոյում գրանցված և դրանից շահումով խաղերի լիցենզիա ստացած կազմակերպություն է՝ IT Management Santora B.V.-ն (այս նյութի հրապարակման պահին vbettr.com-ը Թուրքիայի տարածքում անհասանելի է եղել):
.jpg)
2021 թվականին մեր հարցմանն ի պատասխան «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերությունից հայտնել էին, որ իրենց գործընկերներից ոչ մեկը լիցենզավորված չէ Թուրքիայում. «Այլ երկրներում լիցենզավորված ընկերություններից որոշները (IT Management Santora B.V.-ն, հավանաբար, դրանցից մեկն է - հեղ.) սպասարկում են ամբողջ աշխարհով սփռված թրքախոս բնակչությանը: Այս գործընկերներին և նրանց հաճախորդներին սպասարկելու համար Soft Construct Armenia-ում աշխատում են թրքախոս մասնագետներ, այդ թվում՝ Թուրքիայի քաղաքացիներ, ովքեր իրավունք ունեն բնակվելու և աշխատելու Հայաստանում»:
Այժմ vbettr.com դոմեյնի մասին ինֆորմացիայի մեծ մասը փակ է, սակայն ստեղծվելիս՝ 2019 թվականին, որպես դրա գրանցող նշվել է Վիգեն Բադալյանի անունը, իսկ էլ. հասցեն՝ [email protected]ը:
«Vbettr.com-ը չի պատկանում, կառավարվում կամ շահագործվում Soft Construct-ի կամ Վիգեն Բադալյանի կողմից: Մեր տեղեկություններով՝ տվյալ կայքը չի գրանցվել [email protected] էլ. փոստի հասցեով: Մենք չունենք տվյալ, որ այս էլ. փոստն օգտագործվել է նման գրանցման համար, և տեղյակ չենք մեր համակարգերի ու այս դոմեյնի միջև որևէ կապի մասին,- OCCRP-ին հայտնել է «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը, բայց նաև ավելացրել,- եթե առկա են լիցենզավորմանը վերաբերող կարգավորման կոնկրետ բացահայտումներ կամ պաշտոնական որոշումներ թուրքական իշխանությունների կողմից, խնդրում ենք փոխանցել դրանք՝ դիտարկելու համար»:
Մենք ունենք ապացույց (տես վերևի նկարում) ոչ միայն այն մասին, որ 2019-ին vbettr.com կայքը գրանցողը եղել է Վիգեն Բադալյանը, այլև առ այն, որ այսօր էլ դրա IP հասցեն գտնվում է Մեն կղզում և գրանցված է Soft Construct Limited-ի անունով: 2021-ին «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ից մեզ պատասխանել էին, որ չնայած իրենց ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանում, այն միջազգային ընկերություն է, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում (խոսքը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited-ի մասին է) և մասնաճյուղեր ունի ավելի քան 15 երկրներում:
Այս նույն IP հասցեն օգտագործում են 666 կայքեր, որոնց թվում՝ խաղադրույք ընդունողներ (օրինակ՝ betsensationtr.com), ինչպես նաև Վիգեն Բադալյանին պատկանող հայկական «Սորտստոր» ՍՊԸ-ի arleam.love կայքը:
Բացի այս ամենից՝ կարևոր հանգամանք է այն, որ թուրքալեզու vbettr.com-ը կառավարող IT Management Santora B.V. ընկերության տնօրենը Եվգենյա Ասիրյանն է, որը Բադալյաններին փոխկապակցված անձ է:
Ասիրյանի և Ռուդոլֆ Պողոսյանի անուններն առնչվում են Բադալյանների բիզնես գործունեությանը:
Այսպես՝ 2016-ին Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ) հիմնադրվել է IT Technology Solutions Limited ընկերությունը, որի միակ բաժնետերը Ռուդոլֆ Պողոսյանն է, իսկ տնօրենը՝ Եվգենյա Ասիրյանը: Այն, որ Պողոսյանի ու Ասիրյանի այս ընկերությունը կապ ունի Բադալյանների BetConstruct ապրանքանիշի հետ, պարզ է դառնում նաև Pandora Papers-ի արտահոսած փաստաթղթերից:
Ռուդոլֆ Պողոսյանը նաև ԲՎԿ-ում գրանցված Fasttoken (BVI) Inc. ընկերության ներկայացուցիչն է, իսկ fasttoken-ը (FTN) Բադալյանների ստեղծած կրիպտոարժույթն է: Բացի դրանից՝ Պողոսյանն ուկրաինական Vbet Ukraine ընկերության ներկա տերն է Կիպրոսում գրանցված UCR Holding Limited-ի միջոցով (նախկինում ուկրաինական ընկերության սեփականատերերից մեկը եղել է Բադալյանների Soft Construct Limited-ը):
Ավելին՝ Պողոսյանը Լիտվայում գրանցված «Ֆասթեքս Եվրոպա» (FastEX Europe, UAB.) ընկերության գործադիր տնօրենն է, իսկ ընկերության բաժնետերը Վիգեն Բադալյանն է:
Ռուդոլֆ Պողոսյանն ու Եվգենյա Ասիրյանը չեն պատասխանել լրագրողների հարցումներին:
Ովքե՞ր են «Սոֆթ Կոնստրակտ» այցելած Թուրքիայի քաղաքացիները
OCCRP-ի լրագրողների թիմը նաև պարզել է, որ Թուրքիայի քաղաքացիներ Զեքի Դեմիրդեշը, Էգեմեն Մուստաֆա Շեները և Թոլգա Ալփասլանը բազմիցս այցելել են Հայաստան, եղել են «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերությունում: Վերջինիս իրավաբանական թիմը OCCRP-ին հայտնել է, որ Դեմիրդեշն ու Շեները երբեք իրենց աշխատողները չեն եղել, իսկ Ալփասլանը նախկինում աշխատել է այդտեղ:
Զեքի Դեմիրդեշ, Էգեմեն Մուստաֆա Շեներ, Թոլգա Ալփասլան
Ովքե՞ր են Թուրքիայի այս քաղաքացիները, ո՞ւմ են նրանք ներկայացնում, ի՞նչ կապեր ունեն, ինչո՞վ են զբաղված իրենց բնակության երկրներում: Նրանցից երկուսը՝ Դեմիրդեշը և Շեները, ներգրավված են Հալիլ Ֆալյալիի ընտանեկան բիզնեսում:
Զեքի Դեմիրդեշ
Զեքի Դեմիրդեշը (Zeki Demirdeş) 2017-2023 թթ. պարբերաբար այցելել է Հայաստան:
Մեր գործընկերների ձեռք բերած փաստաթղթերի համաձայն՝ Դեմիրդեշը պաշտոնապես աշխատում էր Cetin Kursat ընկերության համար, որին պատկանում է Ֆալյալիի հիմնադրած Les Ambassadeurs Hotel & Casino-ն հյուսիսային Կիպրոսում։
Լրագրողները պարզել են, որ 2024-ին Դեմիրդեշը 650.000 դոլարով վարձել է Ֆալյալիի այրուն պատկանող բնակարանը Դուբայում:
Ֆալյալիի նախկին ֆինանսական տնօրեն Ջեմիլ Օնալը OCCRP-ին պատմել է, որ Դեմիրդեշը Հայաստան էր այցելում Թուրքիայում BetConstruct-ի գործունեությունից ստացված եկամուտը Վիգեն Բադալյանին փոխանցելու համար։
Ջեքի Դեմիրդեշի ֆեյսբուքյան գրառումը՝ Երևան այցելելու մասին
Օնալի պնդմամբ՝ Դեմիրդեշը գումարը տեղափոխել է կրիպտոարժույթի տեսքով՝ օգտագործելով սառը դրամապանակ (կրիպտոարժույթի համար նախատեսված դրամապանակ, որը միացված չէ համացանցին), որպեսզի հնարավոր չլինի գործարքներին հետևել. «Երբ Զեքին Հայաստան է գնում, Ֆալյալի գրուպը հայերի անունից հավաքում է փողերը՝ հայերի, BetCo-ի վճարումները (նկատի ունի BetConstruct-ի հասանելիքը թուրքական կայքերից - հեղ.): Այդ գումարները հավաքվում են Ֆալյալի գրուպում, ինչից հետո դրանք ինչ-որ ձևով պետք է ուղարկել Հայաստան (նկատի ունի հայկական կողմի 70 տոկոսը, քանի որ 30-ը Ֆալյալիի մասնաբաժինն է - հեղ.): Երբ Զեքին Հայաստան է գնում, շատ դեպքերում սառը դրամապանակով բիթքոին է տանում իր հետ»:
Էգեմեն Մուստաֆա Շեներ
Էգեմեն Մուստաֆա Շեները (Egemen Mustafa Şener) նույնպես բազմիցս եղել է Հայաստանում: Այստեղ գալու հստակ նպատակը մեզ պարզ չէ, սակայն նա նույնպես Թուքիայում ներգրավված է եղել խաղադրույքների և շահումով խաղերի բիզնեսում։
Լրագրողները պարզել են, որ Էգեմենն իր հիմնական գործունեությունը ծավալել է Բելառուսում, որտեղ կազինոներ է աշխատեցնում Մինսկի President և DoubleTree by Hilton հյուրանոցներում, ինչպես նաև չորս այլ փոքր կազինոներ Բելառուսի տարբեր քաղաքներում: Էգեմեն Մուստաֆա Շեները 2018-ին Վրաստանում ստեղծել է երկու ընկերություն՝ Egemen LLC և Ege Bay LLC:
Մեր բելառուս գործընկերների հետաքննությունը կարող եք կարդալ այստեղ:
Թոլգա Ալփասլան
Թուրքիայում հայտնի սպորտային խաղավար Թոլգա Ալփասլանը (Tolga Alpaslan) 2021 թվականին աշխատում էր «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ում:
Այն ժամանակ վերջինիս հարցրել էինք, թե արդյոք ճանաչում են և գործընկերային հարաբերություններ ունեն Ալփասլանի հետ: «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ից պատասխանել էին. «Այո, մենք գիտենք Թոլգա Ալփասլանին: Ոչ, մենք Թոլգա Ալփասլանի հետ գործընկերային հարաբերություններ չունենք: Նա ունի Հայաստանում ապրելու և աշխատելու իրավունք և օրինականորեն աշխատում է Soft Construct Armenia ընկերությունում որպես խաղավար-մենեջեր»:
Ջեմիլ Օնալը նույնպես ճանաչում է Ալփասլանին։ Նրա խոսքով՝ Թոլգան Թուրքիայում խաղադրույքներ ընդունող կայքի՝ GrandBet-ի սեփականատերն է եղել: Ըստ Օնալի՝ 2016-ին անօրինական շահումով խաղեր կազմակերպողների դեմ թուրքական ոստիկանության ռեյդից հետո Ալփասլանը լքել է հյուսիսային Կիպրոսը: Ռեյդից ու Ալփասլանի փախուստից հետո թուրքական շուկայում նրա ունեցած բաժինն իր վերահսկողության տակ է վերցրել Հալիլ Ֆալյալին:
2024-ի ապրիլին Թոլգա Ալփասլանը Հայաստանում հիմնել է «Գրանդ Վիժն Սերվիսիզ» ՍՊԸ-ն: Նրան պատկանում է ընկերության 51 տոկոսը, իսկ 49 տոկոսի տերը Փընար Օնուկն է (Pınar Onuk): Երկուսն էլ Թուրքիայի քաղաքացիներ են: Ըստ ՊԵԿ-ի՝ 31 աշխատող ունեցող ընկերությունը խորհրդատվություն է տրամադրում։
«Հետքի» հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ընկերության իրավախորհրդատու Կարեն Մանուկովը հայտնել է, որ ՍՊԸ-ն հիմնականում մատուցում է խորհրդատվական, ուսումնական և վերապատրաստման ծառայություններ: Հարցին, թե արդյոք խաղատուն են աշխատեցնում, բացասական պատասխան է տվել՝ հավելելով, որ օնլայն թրեյնինգներ են անցկացնում խաղատների դիլերների համար, գովազդային նյութեր են պատրաստում: Ըստ Մանուկովի՝ ծառայությունները մատուցվում են միայն օտարերկրյա ընկերությունների համար՝ համապատասխան պայմանագրերի հիման վրա։ «Գրանդ Վիժն Սերվիսիզ»-ում, ըստ Կ. Մանուկովի, աշխատում են հիմնականում ՀՀ քաղաքացիներ, բայց ներգրավում են նաև օտարերկրացիների:
Ուշագրավ մի փաստ՝ 2024-ի օգոստոսին Ալփասլանը Մալթայում նույն անվանումով ընկերություն է գրանցել ՝ Grand Vision Services Limited, որը Կյուրասաոյից շահումով խաղերի կազմակերպման լիցենզիա է ստացել:
Բադալյանների երկրորդ «հայրենիքը»
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ Բադալյան եղբայրների կյանքում և բիզնեսում առանձնահատուկ տեղ ունի Մալթան: 2016-ին Վահե և Վիգեն Բադալյանները դարձել են Մալթայի քաղաքացիներ։ Քաղաքացիություն է ստացել ընտանիքի անդամներից ևս 10 հոգի։ «Մեր 12-հոգանոց ընտանիքի համար Մալթայի տնտեսությունում կատարել ենք շուրջ 2 մլն եվրոյի ներդրում՝ քաղաքացիություն ստանալու համար»,- մեր գրավոր հարցման պատասխանում նշել են Վահե և Վիգեն Բադալյանները:
Նրանք Մալթայում հիմնադրել են չորս ընկերություն, որոնց միջոցով տարբեր երկրներում գործունեություն են ծավալում: Դրանք են՝ Soft Construct (Malta) Limited (բաժնետերը՝ Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited), V Venture Limited (նախկինում՝ FC Capital (Malta) Limited, բաժնետերերը Բադալյան եղբայրներն են 50-ական տոկոս բաժնեմասերով), SCGO Limited (նախկինում՝ Vivaro Ltd, բաժնետերը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited-ն է), Fast Shift Limited (նախկինում՝ Fasttoken Limited, բաժնետերերը Բադալյան եղբայրներն են 50-ական տոկոս բաժնեմասերով):
Մալթայի մեր գործընկերների հետաքննությունը կարող եք կարդալ՝ այստեղ:
Բադալյանների հարաբերությունները ՀՀ իշխանությունների հետ
Բադալյան եղբայրները միշտ ջերմ հարաբերություններ են ունեցել Հայաստանի իշխանությունների հետ: «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերություն է այցելել նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանը, գործող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն էլ այցելել է, երբ ԲՏԱ նախարար էր: Ընկերություն են այցելել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, մի շարք նախարարներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024-ին այցելել է Վիգեն Բադալյանին պատկանող, գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Ֆանֆրութ» ՍՊԸ:
Վիգեն Բադալյանն առավել ջերմ հարաբերություններ ունի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Սիմոնյանը, նրա կինն ու իշխող խմբակցության պատգամավորներ Էդուարդ Աղաջանյանն ու Հրաչյա Հակոբյանը (վարչապետի աներորդին) 2021-ի սեպտեմբերին Վիգեն Բադալյանի հետ ժամանակ են անցկացրել հունական Միկոնոս կղզում:
Բադալյան եղբայրները բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր են իրականացնում, նվիրատվություններ անում: Վիգեն Բադալյանին կարելի է տեսնել իր կազմակերպած տարբեր միջոցառումներում, որտեղ անձամբ է ներկայացնում իրենց բրենդները: Նա հանդիպում է արվեստի ներկայացուցիչների հետ, մարզիկներին պարբերաբար պարգևատրում սեփական արտադրության կրիպտոարժույթով՝ FTN-ով:
2020 թվականից մինչ օրս Վիգեն Բադալյանը Հայաստանում Կոլումբիայի պատվավոր հյուպատոսն է: Հյուպատոսի գրասենյակը տեղակայված է Բադալյան եղբայրներին պատկանող «Կովկաս» հյուրանոցա-ռեստորանային համալիրում:
Հայաստանում գործող չորս բուքմեյքերական ընկերություններից ամենախոշոր հարկատուն «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ն է։ Ըստ ՊԵԿ-ի վերջին տվյալների՝ 2024 թվականի առաջին 9 ամիսներին (հունվար-սեպտեմբեր) «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը պետբյուջե է վճարել 13,9 մլրդ դրամի հարկ, որը 2023-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 60 տոկոսով: Այս ցուցանիշով «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը 2024-ի հունվար-սեպտեմբերին եղել է ՀՀ 11-րդ խոշոր հարկատուն։
Ըստ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի վերջին ֆինանսական հաշվետվության՝ 2023 թվականին ընկերության հասույթը կազմել է մոտ 61 մլրդ դրամ, որից 43 մլրդ դրամը խաղադրույքներից հասույթն է։
OCCRP-ի հարցմանն ի պատասխան՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը հայտնել է, որ Վիգեն Բադալյանն ու ընկերությունը գործում են օրենքներին համապատասխան բոլոր այն իրավասություններում, որտեղ բիզնեսով են զբաղվում: «Մենք կտրականապես հերքում ենք անօրինական գործունեության կամ հանցավոր կազմակերպությունների հետ կապերի մասին ցանկացած ենթադրություն»,- նշել է Բադալյանների իրավաբանական թիմը՝ հավելելով, որ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը մատուցում է խաղային ծրագրերի լուծումներ, բայց չի կառավարում կամ վերահսկում երրորդ կողմերի բիզնեսները, որոնք օգտագործում են իր արտադրանքը:

“Турецкий гамбит” Вигена Бадаляна
*Гамбит в шахматах и шашках: общее название дебютов, в которых одна из сторон (в большинстве случаев белые) в интересах быстрейшего развития, захвата центра или просто для обострения игры жертвует материал (обычно пешку или шашку, но иногда и лёгкую фигуру).
Команда журналистов OCCRP (Центр по исследованию коррупции и организованной преступности) собрала обширную информацию о многомиллионном букмекерском бизнесе турецкого предпринимателя Халила Фалялы (Halil Falyalı). Бывший финансовый директор Фалялы Джемиль Онал сообщил журналистам, что в Армении его партнером был Виген Бадалян, один из акционеров компании “Софт Констракт”, гиганта в сфере онлайн-игр и ставок.
По словам Онала, компания Бадаляна разработала программное обеспечение для многих сайтов, принимающих в Турции игорные ставки, а Фалялы был спонсором и помощником армянского бизнесмена в его деятельности в этой стране.
Юридическая команда Бадаляна опровергла утверждения Онала
ООО “Софт Констракт” было создано в 2014 году. Его 100-процентным акционером является зарегистрированная на острове Мен компания Soft Construct Limited. В свою очередь ее единственный акционер – зарегистрированная там же компания Boston Nominees Limited. В последнем годовом отчете Soft Construct Limited в числе директоров был указан Виген Бадалян.
В 2020 г. пайщиками ООО “Софт Констракт” в равных долях – 50%/50% - стали братья Виген и Ваге Бадаляны. В 2021 г. компания была преобразована в ЗАО “Софт Констракт”.
Помимо приема ставок, “Софт Констракт” предлагает услуги по созданию игровых сайтов и игр, инновационные технологические решения для более успешной организации игровой индустрии.
Бренд Vbet компании “Софт Констракт” в Армении знают практически все. На своем сайте Виген Бадалян представляет созданные ими бренды. Однако Vbet давно перешагнул пределы Армении и представлен во всем мире через офисы, открытые в различных странах. Реклама Vbet часто появляется на футбольных матчах, концертах, соревнованиях.
Сайт vbet.com осуществляет деятельность посредством компании Radon B.V., зарегистрированной в островном государстве Карибского бассейна Кюрасао и получившей там лицензию на организацию игр с выигрышем (Кюрасао, являющееся офшорной зоной, имеет автономию в составе Королевства Нидерландов), а оператором-оганизатором vbet.am является армянское ЗАО “Софт Констракт”.
Бадаляны отрицают свою связь с Фалялы
Халил Фалялы – турецкий бизнесмен с Кипра. 8 февраля 2022 г. группа вооруженных лиц обстреляла его автомобиль, в результате чего водитель Мурат Демирташ был убит на месте, а Фалялы, получивший 16 огнестрельных ранений, скончался в больнице Никосии.
Фалялы был известной личностью, имел связи с должностными лицами как в Турции, так и на Кипре, благодаря чему возглавил игорный бизнес в Турции. В 2015 году в США Фалялы и его брату Хусну (Hüsnü Falyalı) было предъявлено обвинение в отмывании денег, полученных от незаконного оборота наркотиков. Однако Фалялы так и не был арестован, да и на Северном Кипре у него, по всей видимости, не возникли какие-либо серьезные проблемы (для получения более подробной информации можно прочитать расследование OCCRP).
OCCRP побеседовал с Джемилем Оналом (Cemil Önal), который с конца 2013 г. по ноябрь 2021 года был финансовым директором Фалялы. Спустя несколько месяцев после его убийства Онал ушел с работы и сейчас отбывает срок в нидерландской тюрьме. Он рассказал, что Халил Фалялы и Виген Бадалян познакомились в 2016 году. Бадалян предложил Фалялы 30% от получаемой им в Турции прибыли за то, чтобы его людей в этой стране “не обижали”. По словам Онала, компания Бадаляна BetConstruct, которая занимается созданием и обслуживанием сайтов игорных ставок и игр с выигрышем, ежемесячно получала от этих сайтов 18 процентов прибыли, которую затем в соотношении 70/30 делили между собой Виген и Халил. В Турции число сайтов BetConstruct доходило до 150-200, сообщил Онал. “Этот парень из Армении продавал всему миру инфраструктуры. Около 5000 сайтов во всем мире получают свои инфраструктуры от BetConstruct. Почему из Армении? Потому что там очень дешевая рабочая сила… Этот человек, Виген Бадалян, является крестным отцом сферы”,- сказал Онал о Бадаляне
В ответ на запрос OCCRP юридическая команда “Софт Констракт” отметила, что ни Виген Бадалян, ни компания не имели бизнес-связей и не заключали финансовые сделки с Халилом Фалялы, его семьей или аффилированными с ним лицами. “Утверждение о том, что Фалялы “покровительствовал” клиентам BetConstruct, за что удостаивался благосклонного финансового отношения (имеется в виду 30-процентная доля Онала – авт.), абсолютно лживы и безосновательны”,- сообщили из “Софт Констракт”, добавив, что не были осведомлены об утверждениях Джемиля Онала относительно финансовых договоренностей и оспаривают их достоверность.
Онал также сказал, что Виген Бадалян общался с ним, Халилом, его братом Хусну только по телефону и Skype. Он утверждал, что Бадалян и Хусну Фалялы сфотографировались вместе на выставке игровой индустрии в Лондоне в 2015 году.
В ответ юридическая команда “Софт Констракт” сообщила OCCRP, что коммерческие мероприятия – это отраслевые публичные собрания, в которых принимают участие многие лица. “Само по себе присутствие человека на мероприятии не подразумевает наличие деловых отношений, и любые подобные намеки являются вводящими в заблуждение и спекулятивными. SoftConstruct не имеет деловых отношений с Хусну Фалялы. Нам неизвестно о каких-либо прямых или косвенных профессиональных отношениях с ним”,- говорилось в ответе “Софт Констракт”.
Турецкий “двойник” Vbet
В 2019 г. был создан двуязычный (на английском и турецком) сайт vbettr.com, дизайн которого представляет собой копию дизайна vbet.am и vbet.com. Однако оператором и создателем этого сайта, адресованного тюркоязычным гражданам и, пожалуй, населению Турции, является не зарегистрированная/лицензированная в этой стране компания, как в случае с vbet.com, а зарегистрированная в Кюрасао и получившая там лицензию на игры с выигрышем организация IT Management Santora B.V. (на момент публикации этого материала vbettr.com был недоступен на территории Турции).
В 2021 году компания “Софт Констракт” в ответ на наш запрос сообщила, что никто из их партнеров не лицензирован в Турции. “Некоторые из лицензированных в других странах компаний (IT Management Santora B.V., возможно, одна из них – авт.) обслуживают рассеянное по всему миру тюркоязычное население. Для обслуживания этих партнеров и их клиентов в Soft Construct Armenia работают тюркоязычные специалисты, в том числе граждане Турции, имеющие право жить и работать в Армении”.
В настоящее время большая часть информации о домене vbettr.com заблокирована, однако при его создании в 2019 году в качестве регистранта был указан Виген Бадалян, а в качестве адреса электронной почты – [email protected]
“Vbettr.com не принадлежит SoftConstruct или Вигену Бадаляну, не управляется и не эксплуатируется ими. По нашим сведениям, данный веб-сайт не был зарегистрирован по адресу электронной почты [email protected]. У нас нет никаких данных о том, что этот адрес электронной почты использовался для такой регистрации, и мы не знаем о какой-либо связи между нашими системами и этим доменом”,- сообщила юридическая команда Soft Construct OCCRP, добавив: “Если имеются конкретные выводы или официальные решения турецких властей относительно регулирования лицензирования, то просим передать их нам для рассмотрения”.
У нас есть доказательство (см.верхний снимок) не только того, что в 2019 г. регистрантом сайта vbettr.com был Виген Бадалян, но и того, что сегодня его IP адрес находится на острове Мен и зарегистрирован на Soft Construct Limited. В 2021 году “Софт Констракт” сообщила нам, что хотя их компания создана в Армении, она является международной компанией, офис которой находится в Великобритании (речь идет о зарегистрированной на острове Мен Soft Construct Limited) и которая имеет филиалы в более чем 15 странах.
Этот же адрес IP используют 666 сайтов, в том числе принимающие ставки (например, betsensationtr.com), а также сайт arleam.love армянского ООО “Сортстор”, принадлежащего Вигену Бадаляну.
Кроме того, важным обстоятельством является то, что должность директора компании IT Management Santora B.V., управляющей тюркоязычным сайтом vbettr.com, занимает аффилированное с Бадалянами лицо – Евгения Асирян.
Асирян и Рудольф Погосян имеют отношение к бизнес-деятельности Бадалянов. Так, в 2016 г, на Британских Виргинских островах была учреждена компания IT Technology Solutions Limited, единственным акционером которой был Рудольф Погосян, а директором – Евгения Асирян. О том, что эта компания имеет отношения к бренду BetConstruct Бадалянов, стало известно из рассекреченных документов Pandora Papers.
Рудольф Погосян является также представителем зарегистрированной на БВО компании Fasttoken (BVI) Inc., а fasttoken-ը (FTN) – это созданная Бадалянами криптовалюта. Кроме того, Погосян через зарегистрированную на Кипре UCR Holding Limited является владельцем зарегистрированной украинской компании Vbet Ukraine (в прошлом одним из ее собственников была принадлежащая Бадалянам Soft Construct Limited). Более того, Погосян занимает должность исполнительного директора зарегистрированной в Литве компании “Фастекс Европа” (FastEX Europe, UAB.), акционером которой является Виген Бадалян.
Рудольф Погосян и Евгения Асирян не ответили на запросы журналистов.
Кто посетившие “Софт Констракт” граждане Турции?
Команда журналистов OCCRP также выяснила, что граждане Турции Зеки Демирдеш, Эгемен Мустафа Шенер и Толга Алпаслан неоднократно бывали в Армении, где посещали компанию “Софт Констракт”. Ее юридическая команда сообщила OCCRP, что Демирдеш и Шенер никогда не были ее сотрудниками, но Алпаслан в прошлом работал в компании.
Зеки Демирдеш, Эгемен Мустафа Шанер, Толга Алпаслан
Кто эти граждане Турции? Кого они представляют? Какие связи имеют? Чем занимаются в странах своего проживания? Двое из них – Демирдеш и Шенер – участвуют в семейном бизнесе Халила Фалялы.
Зеки Демирдеш
Зеки Демирдеш (Zeki Demirdeş) в 2017-2023 гг. регулярно бывал в Армении. Согласно документам, полученным нашими коллегами, Демирдеш официально работал в компании Cetin Kursat, которой принадлежат основанные Фалялы отель и казино Les Ambassadeurs на Северном Кипре.
Бывший финансовый директор Фалялы Джемиль Онал рассказал OCCRP, что Демирдеш приезжал в Армению с целью передать Вигену Бадаляну его прибыль от деятельности BetConstruct в Турции.
Запись Зеки Демирдеша в Фейсбуке о его приезде в Ереван
По утверждению Онала, Демирдеш передавал деньги в криптовалюте, используя холодный кошелек (кошелек для криптовалюты, не подключенный к Интернету), что делало невозможным отслеживание сделок. “Когда Зеки отправляется в Армению, Фалялы групп от имени армян собирает деньги – платежи, полагающиеся армянам, BetCo (имеется в виду прибыль BetConstruct от турецких сайтов – авт.). После того, как Фалялы групп собирает деньги (то есть полагающиеся армянской стороне 70 процентов, остальные 30 процентов – доля Фалялы – авт.), их надо каким-то образом отправлять в Армению.
Эгемен Мустафа Шенер
Эгемен Мустафа Шенер (Egemen Mustafa Şener) тоже много раз бывал в Армении. Точная цель его визитов в нашу страну нам не ясна, но он также занимался в Турции букмекерским и игорным бизнесом.
Журналисты выяснили, что свою основную деятельность Эгемен ведет в Беларуси, где управляет казино в отелях President и DoubleTree by Hilton в Минске, а также четырьмя другими небольшими казино в разных городах страны. В 2018 году Эгемен Мустафа Шенер создал две компании в Грузии — Egemen LLC и Ege Bay LLC.
С расследованием наших белорусских коллег можно ознакомиться здесь.
Толга Алпаслан
Толга Алпаслан, известный в Турции спортивный дилер, работал в Soft Construct в 2021 году.
Тогда мы поинтересовались у компании, есть ли у них партнерские отношения с Алпасланом. Из Soft Construct ответили: “Да, мы знаем Толгу Алпаслана. Нет, у нас нет партнерских отношений с Толгой Алпасланом. Он имеет право жить и работать в Армении и законно работает в Soft Construct Armenia в качестве менеджера по дилерству”. Известный в Турции спортивный дилер Толга Алпаслан (Tolga Alpaslan) в 2021 году работал в компании ”Софт Констракт”. Тогда мы обратились в компанию с вопросом о том, знают ли они Алпаслана и поддерживают ли с ним партнерские отношения. Нам ответили: “Да, Толгу Алпаслана знаем, но партнерских отношений с ним не имеем. У него есть право жить и работать в Армении, и он на законных основаниях работает дилером-менджером в компании Soft Construct Armenia”.
Джемиль Онал тоже знаком с Алпасланом. По его словам, в Турции Толга был собственником принимавшего ставки сайта GrandBet. В 2016 году турецкая полиция провела рейд против организаторов нелегальных азартных игр, после чего Алпаслан покинул Северный Кипр. После этого рейда и бегства Алпаслана его долю на турецком рынке взял под свой контроль Халил Фалялы.
В апреле 2024 года Толга Алпаслан основал в Армении ООО “Гранд Вижн Сервисиз”. 51% компании принадлежит Алпаслану, 49% - Пинару Онуку (Pınar Onuk). Оба граждане Турции. По данным Комитета госдоходов, компания, имеющая 31 работника, предоставляет консалтинговые услуги.
В телефонном разговоре с Hetq.am юрисконсульт компании Карен Мануков сообщил, что основным направлением деятельности ООО является оказание консалтинговых, образовательных и тренинговых услуг. На вопрос, управляют ли они казино, Мануков ответил отрицательно, добавив, что они проводят онлайн-обучение для дилеров казино и готовят рекламные материалы. По словам Манукова, услуги предоставляются только иностранным компаниям на основании соответствующих контрактов. Он также сказал, что в Grand Vision Services работают в основном армяне, но привлекаются также иностранцы.
Примечательный факт: в августе 2024 года Алпаслан основал на Мальте компанию с тем же названием Grand Vision Services Limited, которая получила от Кюрасао лицензию на организацию игр с выигрышем.
Вторая “родина” Бадалянов
Особое место в жизни и бизнесе братьев Бадалянов, являющихся гражданами Республики Армения, занимает Мальта. В 2016 году Ваге и Виген Бадаляны стали гражданами Мальты. Гражданство получили еще десять членов их семьи. “Для получения гражданства Мальты наша семья из 12 человек осуществила в экономику страны инвестиции на сумму почти 2 млн евро”,- сообщили в ответ на наш письменный запрос Ваге и Виген Бадаляны.
На Мальте они основали четыре компании, которые осуществляют деятельность в различных странах. Это Soft Construct (Malta) Limited (акционер – зарегистрированная на острове Мен Soft Construct Limited), V Venture Limited (в прошлом FC Capital (Malta) Limited, акционеры – братья Бадаляны, имеющие равные доли акций – 50/50), SCGO Limited (в прошлом Vivaro Ltd, акционер – зарегистрированная на острове Мен компания Soft Construct Limited), Fast Shift Limited (в прошлом Fasttoken Limited, акционеры – братья Бадаляны с 50-ю процентами акций каждый).
Отношения Бадалянов с властями РА
Братья Бадаляны имеют теплые отношения с властями Армении. Компанию “Софт Констракт” посещали бывший президент страны Армен Саргсян, действующий президент Ваагн Хачатурян, занимавший тогда должность министра высокотехнологической промышленности, вице-премьер Тигран Хачатрян, ряд министров.
В 2024 году принадлежащее Вигену Бадаляну ООО” Фанфрут”, занимающееся сельскохояйственной деятельностью, посетил премьер-министр Никол Пашинян.
Очень теплые отношения связывают Вигена Бадаляна с председателем Национального Собраниия Аленом Симоняном. В сентябре 2021 года Симонян, его жена, властные депутаты Эдуард Агаджанян и Грачья Акопян (шурин премьера) вместе с Вигеном Бадаляном провели отдых на греческом острове Миконос.
Братья Бадаляны осуществляют различные благотворительные проекты, делают пожертвования. Вигена Бадаляна можно видеть на организуемых им мероприятиях, на которых он лично представляет свои бренды. Он проводит встречи с деятелями искусств, часто награждает спортсменов криптовалютой собственного производства – FTN.
С 2020 года по сей день Виген Бадалян является почетным консулом Колумбии в Армении. Консульство располагается в принадлежащем братьям Бадалянам гостинично-ресторанном комплексе “Кавказ”.
Из действующих в Армении четырех букмекерских компаний самым крупным налогоплательщиком является ЗАО “Софт Констракт”. По последним данным КГД, за первые 9 месяцев 2024 года (с января по сентябрь) объем уплаченных компанией налогов составил 13,9 млрд драмов, что на 60 процентов превышает аналогичный показатель 2023 года. В январе-сентябре 2024 г. “Софт Констракт” заняла 11-е место в списке крупных налогоплательщиков РА.
Согласно последнему финансовому отчету компании, в 2023 году ее прибыль составила около 61 млрд драмов, из которых 43 млрд поступили от ставок.
В ответ на запрос OCCRP юридическая команда Soft Construct заявила, что во всех юрисдикциях, где Виген Бадалян и компания ведут бизнес, они действуют в рамках закона. “Мы категорически отвергаем любые предположения об участии в незаконной деятельности или связях с преступными организациями”, — заявила юридическая команда Бадалянов, добавив, что Soft Construct “поставляет игровые программные решения, но не управляет и не контролирует бизнес третьих сторон, которые используют ее продукты”.