Վիգեն Բադալյանի «թուրքական գամբիտը»
*գամբիտ - շախմատային այնպիսի խաղասկիզբ, որի ժամանակ զոհաբերվում է զինվոր կամ որևէ այլ խաղաքար՝ ակտիվ դիրք ստանալու կամ շուտափույթ հարձակում սկսելու համար
OCCRP-ի (Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծ) լրագրողների թիմը մանրամասներ է պարզել թուրք գործարար Հալիլ Ֆալյալիի (Halil Falyalı) բազմամիլիոնանոց խաղադրույքների բիզնեսի մասին: Ֆալյալիի նախկին ֆինանսական տնօրեն Ջեմիլ Օնալը լրագրողներին հայտնել է, որ Հայաստանից նրա գործընկերը Վիգեն Բադալյանն է եղել, որն առցանց խաղերի և խաղադրույքների բիզնեսում հսկա «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերության բաժնետերերից մեկն է:
Ըստ Օնալի՝ Բադալյանի ընկերությունն իրականացրել է Թուրքիայում խաղադրույքներ ընդունող բազմաթիվ կայքերի ծրագրային ապահովումը, իսկ Ֆալյալին եղել է հայ գործարարի՝ Թուրքիայում գործունեության հովանավոր-աջակիցը:
Բադալյանի իրավաբանական թիմը հերքել է Օնալի պնդումները:
«Սոֆթ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2014 թ., 100 տոկոսի բաժնետերը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited ընկերությունն էր, որի միակ բաժնետերը կրկին Մենում գրանցված Boston Nominees Limited ընկերությունն է: Soft Construct Limited-ի վերջին տարեկան հաշվետվության մեջ տնօրեններից մեկը Վիգեն Բադալյանն է:
2020 թվականին «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ում 50-ական տոկոս բաժնեմասերով փայատեր են դարձել եղբայրներ Վիգեն և Վահե Բադալյանները: 2021 թ. ընկերությունը վերակազմակերպվել է «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ի:
«Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը, բացի խաղադրույքներ ընդունելուց, առաջարկում է խաղադրույքների կայքերի և խաղերի ստեղծման ծառայություններ, խաղերի ոլորտն ավելի հեշտ կազմակերպելու համար տեխնոլոգիական նորարար լուծումներ։
«Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի Vbet ապրանքանիշը Հայաստանում գիտեն գրեթե բոլորը: Վիգեն Բադալյանն իր կայքում ներկայացնում է իրենց ստեղծած բրենդները: Բայց այս բրենդը վաղուց է հատել Հայաստանի սահմանը: Vbet-ը ներկայացված է ամբողջ աշխարհում՝ տարբեր երկրներում բացված գրասենյակների միջոցով: Vbet-ը գովազդում են ֆուտբոլային հանդիպումներում, զանազան համերգներում, մրցույթներում:
Vbet.com կայքը գործունեություն է ծավալում կարիբյան Կյուրասաո կղզի-պետությունում գրանցված և այդ երկրից շահումով խաղերի լիցենզիա ստացած Radon B.V. ընկերության միջոցով (Կյուրասաոն, որն օֆշորային գոտի է, ինքնավարություն է Նիդերլանդների Թագավորության կազմում), իսկ vbet.am-ի օպերատոր-կազմակերպիչը հայկական «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ն է:
Բադալյանները հերքում են իրենց կապը Ֆալյալիների հետ
Հալիլ Ֆալյալին կիպրոսցի թուրք գործարար էր: 2022 թ. փետրվարի 8-ին մի խումբ զինված մարդիկ հարձակվել են նրա մեքենայի վրա։ Վարորդը՝ Մուրատ Դեմիրթաշը, սպանվել է մեքենայում, իսկ Ֆալյալին, ստանալով 16 հրազենային վիրավորում, մահացել է Նիկոսիայի հիվանդանոցում:
Ֆալյալին ճանաչված անձ էր, կապեր ուներ Թուրքիայի և կիպրոսցի թուրք պաշտոնյաների հետ և դրա շնորհիվ դարձել էր Թուրքիայում շահումով խաղերի պարագլուխը:
ԱՄՆ-ն Ֆալյալիին և նրա եղբորը՝ Հուսնու Ֆալյալիին (Hüsnü Falyalı), 2015 թվականին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունից ստացված փողերի լվացման համար մեղադրանք է առաջադրել: Բայց Ֆալյալին այդպես էլ չի ձերբակալվել և հյուսիսային Կիպրոսում, ըստ երևույթին, որևէ լուրջ խնդիր չի ունեցել (ավելին իմանալու համար կարող եք կարդալ OCCRP-ի հետաքննությունը):
OCCRP-ն զրուցել է Ջեմիլ Օնալի (Cemil Önal) հետ, որը Ֆալյալիի ֆինանսական տնօրենն էր 2013 թվականի վերջից մինչև 2021 թվականի նոյեմբեր: Ֆալյալիի սպանությունից մի քանի ամիս առաջ նա աշխատանքից դուրս է եկել: Այժմ նիդերլանդական բանտում է:
Օնալը պատմել է, որ Հալիլ Ֆալյալին ու Վիգեն Բադալյանը ծանոթացել են 2016-ին: Ըստ նրա՝ Բադալյանը Թուրքիայում իր մարդկանց «չնեղելու» դիմաց Ֆալյալիին առաջարկել է այդ երկրում իր վաստակածի 30 տոկոսը: Օնալի պատմելով՝ Բադալյանի BetConstruct-ը, որը զբաղվում է Թուրքիայում խաղադրույքների և շահումով խաղերի կայքերի ստեղծմամբ ու սպասարկմամբ, ամեն ամիս ստացել է այդ կայքերի եկամտի 18 տոկոսը, որն էլ հետո 70-30 հարաբերակցությամբ բաժանել են Վիգենն ու Հալիլը: Ըստ Օնալի՝ BetConstruct-ի կայքերի թիվը Թուրքիայում 150-200 է:
«Այս հայաստանցի տղան ենթակառուցվածքներ է վաճառում ամբողջ աշխարհին,- ասել է Օնալը Բադալյանի մասին,- աշխարհում մոտ 5000 կայք իր ենթակառուցվածքները ստանում է BetConstruct-ից: Ինչու Հայաստանի՞ց: Որովհետև այնտեղ աշխատուժը շատ էժան է… Այս մարդը՝ Վիգեն Բադալյանը, ոլորտի կնքահայրն է»:
Պատասխանելով OCCRP-ի հարցմանը՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը նշել է, որ ո՛չ Վիգեն Բադալյանը, ո՛չ ընկերությունը որևէ բիզնես կապ չունեն և ֆինանսական գործարքներ չեն արել Հալիլ Ֆալյալիի, նրա ընտանիքի կամ փոխկապակցված անձանց հետ: «Պնդումը, թե Ֆալյալին «հովանավորչություն» է ապահովել BetConstruct-ի հաճախորդների համար, ինչի դիմաց ստացել է արտոնյալ ֆինանսական վերաբերմունք (նկատի ունեն Օնալի նշած 30 տոկոս մասնաբաժինը - հեղ.), ամբողջովին կեղծ է և անհիմն,- փոխանցել են «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ից ու հավելել,- մենք տեղյակ չենք ֆինանսական պայմանավորվածությունների մասին Ջեմիլ Օնալի արած պնդումներից, և վիճարկում ենք դրանց ճշգրտությունը»:
Օնալը նաև պատմել է, որ Վիգեն Բադալյանը Ֆալյալիի շրջապատից միայն Հալիլի, նրա եղբայր Հուսնուի ու իր հետ է շփվել հեռախոսով ու Skype-ով: Նա պնդել է, որ 2015-ին Բադալյանն ու Հուսնու Ֆալյալին միասին լուսանկարվել են Լոնդոնում կայացած, խաղային ոլորտին վերաբերող ցուցահանդեսում:
Ի պատասխան՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը OCCRP-ին փոխանցել է, որ առևտրային միջոցառումները ոլորտային հանրային հավաքներ են, որոնց մասնակցում են բազմաթիվ անհատներ. «Միջոցառմանը անհատի ներկայությունն ինքնին չի ենթադրում գործնական հարաբերություններ, և ցանկացած նման ակնարկ կարող է լինել ապակողմնորոշող ու սպեկուլյատիվ: Soft Construct-ը գործնական հարաբերություններ չունի Հուսնու Ֆալյալիի հետ: Նրա հետ ուղղակի կամ անուղղակի մասնագիտական առնչություններից մենք տեղյակ չենք»:
Vbet-ի թուրքական «երկվորյակը»
2019 թվականին հիմնադրվել է vbettr.com երկլեզու (անգլերեն և թուրքերեն) կայքը: Դիզայնով սա vbet.am-ի և vbet.com-ի «երկվորյակն» է, բայց թրքախոս մարդկանց ու, թերևս, Թուրքիայի բնակչությանը թիրախավորող այս կայքի օպերատոր-կազմակերպիչը ոչ թե այդ երկրում գրանցված/լիցենզավորված ընկերություն է, այլ, ինչպես vbet.com-ի պարագայում է, Կյուրասաոյում գրանցված և դրանից շահումով խաղերի լիցենզիա ստացած կազմակերպություն է՝ IT Management Santora B.V.-ն (այս նյութի հրապարակման պահին vbettr.com-ը Թուրքիայի տարածքում անհասանելի է եղել):
.jpg)
2021 թվականին մեր հարցմանն ի պատասխան «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերությունից հայտնել էին, որ իրենց գործընկերներից ոչ մեկը լիցենզավորված չէ Թուրքիայում. «Այլ երկրներում լիցենզավորված ընկերություններից որոշները (IT Management Santora B.V.-ն, հավանաբար, դրանցից մեկն է - հեղ.) սպասարկում են ամբողջ աշխարհով սփռված թրքախոս բնակչությանը: Այս գործընկերներին և նրանց հաճախորդներին սպասարկելու համար Soft Construct Armenia-ում աշխատում են թրքախոս մասնագետներ, այդ թվում՝ Թուրքիայի քաղաքացիներ, ովքեր իրավունք ունեն բնակվելու և աշխատելու Հայաստանում»:
Այժմ vbettr.com դոմեյնի մասին ինֆորմացիայի մեծ մասը փակ է, սակայն ստեղծվելիս՝ 2019 թվականին, որպես դրա գրանցող նշվել է Վիգեն Բադալյանի անունը, իսկ էլ. հասցեն՝ [email protected]ը:
«Vbettr.com-ը չի պատկանում, կառավարվում կամ շահագործվում Soft Construct-ի կամ Վիգեն Բադալյանի կողմից: Մեր տեղեկություններով՝ տվյալ կայքը չի գրանցվել [email protected] էլ. փոստի հասցեով: Մենք չունենք տվյալ, որ այս էլ. փոստն օգտագործվել է նման գրանցման համար, և տեղյակ չենք մեր համակարգերի ու այս դոմեյնի միջև որևէ կապի մասին,- OCCRP-ին հայտնել է «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը, բայց նաև ավելացրել,- եթե առկա են լիցենզավորմանը վերաբերող կարգավորման կոնկրետ բացահայտումներ կամ պաշտոնական որոշումներ թուրքական իշխանությունների կողմից, խնդրում ենք փոխանցել դրանք՝ դիտարկելու համար»:
Մենք ունենք ապացույց (տես վերևի նկարում) ոչ միայն այն մասին, որ 2019-ին vbettr.com կայքը գրանցողը եղել է Վիգեն Բադալյանը, այլև առ այն, որ այսօր էլ դրա IP հասցեն գտնվում է Մեն կղզում և գրանցված է Soft Construct Limited-ի անունով: 2021-ին «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ից մեզ պատասխանել էին, որ չնայած իրենց ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանում, այն միջազգային ընկերություն է, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում (խոսքը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited-ի մասին է) և մասնաճյուղեր ունի ավելի քան 15 երկրներում:
Այս նույն IP հասցեն օգտագործում են 666 կայքեր, որոնց թվում՝ խաղադրույք ընդունողներ (օրինակ՝ betsensationtr.com), ինչպես նաև Վիգեն Բադալյանին պատկանող հայկական «Սորտստոր» ՍՊԸ-ի arleam.love կայքը:
Բացի այս ամենից՝ կարևոր հանգամանք է այն, որ թուրքալեզու vbettr.com-ը կառավարող IT Management Santora B.V. ընկերության տնօրենը Եվգենյա Ասիրյանն է, որը Բադալյաններին փոխկապակցված անձ է:
Ասիրյանի և Ռուդոլֆ Պողոսյանի անուններն առնչվում են Բադալյանների բիզնես գործունեությանը:
Այսպես՝ 2016-ին Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ) հիմնադրվել է IT Technology Solutions Limited ընկերությունը, որի միակ բաժնետերը Ռուդոլֆ Պողոսյանն է, իսկ տնօրենը՝ Եվգենյա Ասիրյանը: Այն, որ Պողոսյանի ու Ասիրյանի այս ընկերությունը կապ ունի Բադալյանների BetConstruct ապրանքանիշի հետ, պարզ է դառնում նաև Pandora Papers-ի արտահոսած փաստաթղթերից:
Ռուդոլֆ Պողոսյանը նաև ԲՎԿ-ում գրանցված Fasttoken (BVI) Inc. ընկերության ներկայացուցիչն է, իսկ fasttoken-ը (FTN) Բադալյանների ստեղծած կրիպտոարժույթն է: Բացի դրանից՝ Պողոսյանն ուկրաինական Vbet Ukraine ընկերության ներկա տերն է Կիպրոսում գրանցված UCR Holding Limited-ի միջոցով (նախկինում ուկրաինական ընկերության սեփականատերերից մեկը եղել է Բադալյանների Soft Construct Limited-ը):
Ավելին՝ Պողոսյանը Լիտվայում գրանցված «Ֆասթեքս Եվրոպա» (FastEX Europe, UAB.) ընկերության գործադիր տնօրենն է, իսկ ընկերության բաժնետերը Վիգեն Բադալյանն է:
Ռուդոլֆ Պողոսյանն ու Եվգենյա Ասիրյանը չեն պատասխանել լրագրողների հարցումներին:
Ովքե՞ր են «Սոֆթ Կոնստրակտ» այցելած Թուրքիայի քաղաքացիները
OCCRP-ի լրագրողների թիմը նաև պարզել է, որ Թուրքիայի քաղաքացիներ Զեքի Դեմիրդեշը, Էգեմեն Մուստաֆա Շեները և Թոլգա Ալփասլանը բազմիցս այցելել են Հայաստան, եղել են «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերությունում: Վերջինիս իրավաբանական թիմը OCCRP-ին հայտնել է, որ Դեմիրդեշն ու Շեները երբեք իրենց աշխատողները չեն եղել, իսկ Ալփասլանը նախկինում աշխատել է այդտեղ:
Զեքի Դեմիրդեշ, Էգեմեն Մուստաֆա Շեներ, Թոլգա Ալփասլան
Ովքե՞ր են Թուրքիայի այս քաղաքացիները, ո՞ւմ են նրանք ներկայացնում, ի՞նչ կապեր ունեն, ինչո՞վ են զբաղված իրենց բնակության երկրներում: Նրանցից երկուսը՝ Դեմիրդեշը և Շեները, ներգրավված են Հալիլ Ֆալյալիի ընտանեկան բիզնեսում:
Զեքի Դեմիրդեշ
Զեքի Դեմիրդեշը (Zeki Demirdeş) 2017-2023 թթ. պարբերաբար այցելել է Հայաստան:
Մեր գործընկերների ձեռք բերած փաստաթղթերի համաձայն՝ Դեմիրդեշը պաշտոնապես աշխատում էր Cetin Kursat ընկերության համար, որին պատկանում է Ֆալյալիի հիմնադրած Les Ambassadeurs Hotel & Casino-ն հյուսիսային Կիպրոսում։
Լրագրողները պարզել են, որ 2024-ին Դեմիրդեշը 650.000 դոլարով վարձել է Ֆալյալիի այրուն պատկանող բնակարանը Դուբայում:
Ֆալյալիի նախկին ֆինանսական տնօրեն Ջեմիլ Օնալը OCCRP-ին պատմել է, որ Դեմիրդեշը Հայաստան էր այցելում Թուրքիայում BetConstruct-ի գործունեությունից ստացված եկամուտը Վիգեն Բադալյանին փոխանցելու համար։
Ջեքի Դեմիրդեշի ֆեյսբուքյան գրառումը՝ Երևան այցելելու մասին
Օնալի պնդմամբ՝ Դեմիրդեշը գումարը տեղափոխել է կրիպտոարժույթի տեսքով՝ օգտագործելով սառը դրամապանակ (կրիպտոարժույթի համար նախատեսված դրամապանակ, որը միացված չէ համացանցին), որպեսզի հնարավոր չլինի գործարքներին հետևել. «Երբ Զեքին Հայաստան է գնում, Ֆալյալի գրուպը հայերի անունից հավաքում է փողերը՝ հայերի, BetCo-ի վճարումները (նկատի ունի BetConstruct-ի հասանելիքը թուրքական կայքերից - հեղ.): Այդ գումարները հավաքվում են Ֆալյալի գրուպում, ինչից հետո դրանք ինչ-որ ձևով պետք է ուղարկել Հայաստան (նկատի ունի հայկական կողմի 70 տոկոսը, քանի որ 30-ը Ֆալյալիի մասնաբաժինն է - հեղ.): Երբ Զեքին Հայաստան է գնում, շատ դեպքերում սառը դրամապանակով բիթքոին է տանում իր հետ»:
Էգեմեն Մուստաֆա Շեներ
Էգեմեն Մուստաֆա Շեները (Egemen Mustafa Şener) նույնպես բազմիցս եղել է Հայաստանում: Այստեղ գալու հստակ նպատակը մեզ պարզ չէ, սակայն նա նույնպես Թուքիայում ներգրավված է եղել խաղադրույքների և շահումով խաղերի բիզնեսում։
Լրագրողները պարզել են, որ Էգեմենն իր հիմնական գործունեությունը ծավալել է Բելառուսում, որտեղ կազինոներ է աշխատեցնում Մինսկի President և DoubleTree by Hilton հյուրանոցներում, ինչպես նաև չորս այլ փոքր կազինոներ Բելառուսի տարբեր քաղաքներում: Էգեմեն Մուստաֆա Շեները 2018-ին Վրաստանում ստեղծել է երկու ընկերություն՝ Egemen LLC և Ege Bay LLC:
Մեր բելառուս գործընկերների հետաքննությունը կարող եք կարդալ այստեղ:
Թոլգա Ալփասլան
Թուրքիայում հայտնի սպորտային խաղավար Թոլգա Ալփասլանը (Tolga Alpaslan) 2021 թվականին աշխատում էր «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ում:
Այն ժամանակ վերջինիս հարցրել էինք, թե արդյոք ճանաչում են և գործընկերային հարաբերություններ ունեն Ալփասլանի հետ: «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ից պատասխանել էին. «Այո, մենք գիտենք Թոլգա Ալփասլանին: Ոչ, մենք Թոլգա Ալփասլանի հետ գործընկերային հարաբերություններ չունենք: Նա ունի Հայաստանում ապրելու և աշխատելու իրավունք և օրինականորեն աշխատում է Soft Construct Armenia ընկերությունում որպես խաղավար-մենեջեր»:
Ջեմիլ Օնալը նույնպես ճանաչում է Ալփասլանին։ Նրա խոսքով՝ Թոլգան Թուրքիայում խաղադրույքներ ընդունող կայքի՝ GrandBet-ի սեփականատերն է եղել: Ըստ Օնալի՝ 2016-ին անօրինական շահումով խաղեր կազմակերպողների դեմ թուրքական ոստիկանության ռեյդից հետո Ալփասլանը լքել է հյուսիսային Կիպրոսը: Ռեյդից ու Ալփասլանի փախուստից հետո թուրքական շուկայում նրա ունեցած բաժինն իր վերահսկողության տակ է վերցրել Հալիլ Ֆալյալին:
2024-ի ապրիլին Թոլգա Ալփասլանը Հայաստանում հիմնել է «Գրանդ Վիժն Սերվիսիզ» ՍՊԸ-ն: Նրան պատկանում է ընկերության 51 տոկոսը, իսկ 49 տոկոսի տերը Փընար Օնուկն է (Pınar Onuk): Երկուսն էլ Թուրքիայի քաղաքացիներ են: Ըստ ՊԵԿ-ի՝ 31 աշխատող ունեցող ընկերությունը խորհրդատվություն է տրամադրում։
«Հետքի» հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ընկերության իրավախորհրդատու Կարեն Մանուկովը հայտնել է, որ ՍՊԸ-ն հիմնականում մատուցում է խորհրդատվական, ուսումնական և վերապատրաստման ծառայություններ: Հարցին, թե արդյոք խաղատուն են աշխատեցնում, բացասական պատասխան է տվել՝ հավելելով, որ օնլայն թրեյնինգներ են անցկացնում խաղատների դիլերների համար, գովազդային նյութեր են պատրաստում: Ըստ Մանուկովի՝ ծառայությունները մատուցվում են միայն օտարերկրյա ընկերությունների համար՝ համապատասխան պայմանագրերի հիման վրա։ «Գրանդ Վիժն Սերվիսիզ»-ում, ըստ Կ. Մանուկովի, աշխատում են հիմնականում ՀՀ քաղաքացիներ, բայց ներգրավում են նաև օտարերկրացիների:
Ուշագրավ մի փաստ՝ 2024-ի օգոստոսին Ալփասլանը Մալթայում նույն անվանումով ընկերություն է գրանցել ՝ Grand Vision Services Limited, որը Կյուրասաոյից շահումով խաղերի կազմակերպման լիցենզիա է ստացել:
Բադալյանների երկրորդ «հայրենիքը»
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ Բադալյան եղբայրների կյանքում և բիզնեսում առանձնահատուկ տեղ ունի Մալթան: 2016-ին Վահե և Վիգեն Բադալյանները դարձել են Մալթայի քաղաքացիներ։ Քաղաքացիություն է ստացել ընտանիքի անդամներից ևս 10 հոգի։ «Մեր 12-հոգանոց ընտանիքի համար Մալթայի տնտեսությունում կատարել ենք շուրջ 2 մլն եվրոյի ներդրում՝ քաղաքացիություն ստանալու համար»,- մեր գրավոր հարցման պատասխանում նշել են Վահե և Վիգեն Բադալյանները:
Նրանք Մալթայում հիմնադրել են չորս ընկերություն, որոնց միջոցով տարբեր երկրներում գործունեություն են ծավալում: Դրանք են՝ Soft Construct (Malta) Limited (բաժնետերը՝ Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited), V Venture Limited (նախկինում՝ FC Capital (Malta) Limited, բաժնետերերը Բադալյան եղբայրներն են 50-ական տոկոս բաժնեմասերով), SCGO Limited (նախկինում՝ Vivaro Ltd, բաժնետերը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited-ն է), Fast Shift Limited (նախկինում՝ Fasttoken Limited, բաժնետերերը Բադալյան եղբայրներն են 50-ական տոկոս բաժնեմասերով):
Մալթայի մեր գործընկերների հետաքննությունը կարող եք կարդալ՝ այստեղ:
Բադալյանների հարաբերությունները ՀՀ իշխանությունների հետ
Բադալյան եղբայրները միշտ ջերմ հարաբերություններ են ունեցել Հայաստանի իշխանությունների հետ: «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերություն է այցելել նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանը, գործող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն էլ այցելել է, երբ ԲՏԱ նախարար էր: Ընկերություն են այցելել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, մի շարք նախարարներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024-ին այցելել է Վիգեն Բադալյանին պատկանող, գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Ֆանֆրութ» ՍՊԸ:
Վիգեն Բադալյանն առավել ջերմ հարաբերություններ ունի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Սիմոնյանը, նրա կինն ու իշխող խմբակցության պատգամավորներ Էդուարդ Աղաջանյանն ու Հրաչյա Հակոբյանը (վարչապետի աներորդին) 2021-ի սեպտեմբերին Վիգեն Բադալյանի հետ ժամանակ են անցկացրել հունական Միկոնոս կղզում:
Բադալյան եղբայրները բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր են իրականացնում, նվիրատվություններ անում: Վիգեն Բադալյանին կարելի է տեսնել իր կազմակերպած տարբեր միջոցառումներում, որտեղ անձամբ է ներկայացնում իրենց բրենդները: Նա հանդիպում է արվեստի ներկայացուցիչների հետ, մարզիկներին պարբերաբար պարգևատրում սեփական արտադրության կրիպտոարժույթով՝ FTN-ով:
2020 թվականից մինչ օրս Վիգեն Բադալյանը Հայաստանում Կոլումբիայի պատվավոր հյուպատոսն է: Հյուպատոսի գրասենյակը տեղակայված է Բադալյան եղբայրներին պատկանող «Կովկաս» հյուրանոցա-ռեստորանային համալիրում:
Հայաստանում գործող չորս բուքմեյքերական ընկերություններից ամենախոշոր հարկատուն «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ն է։ Ըստ ՊԵԿ-ի վերջին տվյալների՝ 2024 թվականի առաջին 9 ամիսներին (հունվար-սեպտեմբեր) «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը պետբյուջե է վճարել 13,9 մլրդ դրամի հարկ, որը 2023-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 60 տոկոսով: Այս ցուցանիշով «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը 2024-ի հունվար-սեպտեմբերին եղել է ՀՀ 11-րդ խոշոր հարկատուն։
Ըստ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի վերջին ֆինանսական հաշվետվության՝ 2023 թվականին ընկերության հասույթը կազմել է մոտ 61 մլրդ դրամ, որից 43 մլրդ դրամը խաղադրույքներից հասույթն է։
OCCRP-ի հարցմանն ի պատասխան՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի իրավաբանական թիմը հայտնել է, որ Վիգեն Բադալյանն ու ընկերությունը գործում են օրենքներին համապատասխան բոլոր այն իրավասություններում, որտեղ բիզնեսով են զբաղվում: «Մենք կտրականապես հերքում ենք անօրինական գործունեության կամ հանցավոր կազմակերպությունների հետ կապերի մասին ցանկացած ենթադրություն»,- նշել է Բադալյանների իրավաբանական թիմը՝ հավելելով, որ «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ը մատուցում է խաղային ծրագրերի լուծումներ, բայց չի կառավարում կամ վերահսկում երրորդ կողմերի բիզնեսները, որոնք օգտագործում են իր արտադրանքը:

Vigen Badalyan’s Turkish “Gambit”
*A gambit is a chess opening in which a player sacrifices material with the aim of achieving a subsequent positional advantage
The OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) team of journalists has uncovered details about the multi-million-dollar betting business of Turkish businessman Halil Falyalı. Falyalı’s former CFO Cemil Önal told reporters that his partner from Armenia was Vigen Badalyan, who is one of the shareholders of the online gaming and betting giant Soft Construct.
According to Önal, Badalyan’s company provided software for numerous betting sites in Turkey, and Falyalı was the sponsor and supporter of the Armenian businessman’s activities in Turkey.
Badalyan’s legal team has denied Önal’s allegations.
Soft Construct LLC was established in 2014 and is 100% owned by Soft Construct Limited, a company registered in the Isle of Man, whose sole shareholder is Boston Nominees Limited, also registered in Man. In the latest annual report of Soft Construct Limited, one of the directors listed is Vigen Badalyan.
In 2020, brothers Vigen and Vahe Badalyan became shareholders in Soft Construct LLC with 50% shares each. In 2021, the company was reorganized into Soft Construct CJSC.
In addition to accepting bets, Soft Construct offers betting website and game creation services, innovative technological solutions to make the gaming industry easier to organize.
Almost everyone in Armenia knows the Vbet brand of Soft Construct. Vigen Badalyan presents the brands he created on his website. But this brand has long crossed the borders of Armenia. Vbet is represented all over the world, through offices opened in different countries. Vbet is advertised at European football matches, various concerts, and competitions.
The Vbet.com website conducts its activities through the company Radon B.V., registered in the Caribbean island state of Curacao and licensed for gambling from that country (Curacao, which is an offshore zone, is an autonomy within the Kingdom of the Netherlands), and the operator-organizer of vbet.am is the Armenian Soft Construct CJSC.
The Badalyans deny their connection with the Falyalıs
Halil Falyalı is a Turkish Cypriot businessman. On February 8, 2022, a group of armed men attacked his car. The driver, Murat Demirtaş, was killed in the car, and Falyalı, who suffered sixteen gunshot wounds, died in a Nicosia hospital.
Falyalı was a well-known figure with connections to Turkish and Turkish Cypriot officials, and thus he became the kingpin of gambling in Turkey.
The United States indicted Falyalı and his brother, Hüsnü Falyalı, on drug money laundering charges in 2015. But Falyalı has never been arrested and appears to have had no serious problems in Northern Cyprus (read OCCRP’s investigation to learn more).
OCCRP spoke with Cemil Önal, who was Falyalı’s chief financial officer from late 2013 until November 2021. He quit his job a few months before Falyalı’s murder. He is currently in a Dutch prison.
Önal recounted that Halil Falyalı and Vigen Badalyan met in 2016. According to him, Badalyan offered Falyalı thirty percent of his earnings in Turkey in exchange for not "harassing" his people. According to Önal, Badalyan's BetConstruct, which creates and maintains betting and gambling websites in Turkey, received eighteen percent of the websites' income every month, which was then divided 70-30 between Vigen and Halil. According to Önal, the number of BetConstruct websites in Turkey is 150-200.
"This Armenian guy sells infrastructure to the world. About 5000 sites get their infrastructure from them. From BetConstruct. Why from Armenia? The labour force in Armenia is very cheap. This man, this Vigen Badalyan is the godfather of the sector."
Responding to OCCRP’s inquiry, Soft Construct’s legal team stated that neither Vigen Badalyan nor the company has any business relationship or financial dealings with Halil Falyalı, his family, or any of his associates. “The assertion that Falyalı provided “protection” to BetConstruct’s clients and received preferential financial treatment is completely false and unsubstantiated.” Soft Construct said, adding, "We are unaware of any claims by Cemil Onal regarding financial arrangements, and we challenge the accuracy of these statements.”
Önal also said that Vigen Badalyan only interacted with Halil, his brother Husnu, and himself from within Falyalı’s circle by phone and Skype. He claimed that Badalyan and Husnu Falyalı were photographed together at a gaming industry exhibition in London in 2015.
In response, Soft Construct’s legal team told OCCRP that trade events are industry-specific public gatherings attended by multiple individuals: “The mere presence of an individual at an event does not imply a business relationship, and any such insinuation would be misleading and speculative. SoftConstruct has no business relationship with Husnü Falyalı.We are not aware of any direct or indirect professional dealings with him.”
Vbet's Turkish "twin"
In 2019, the bilingual (English and Turkish) website vbettr.com was founded. By its design, it is a "twin" of vbet.am and vbet.com, but the operator-organizer of this website, which targets Turkish-speaking people and, perhaps, the population of Turkey, is not a company registered/licensed in that country, but, as in the case of vbet.com, an organization registered in Curacao and receiving a gambling license from it - IT Management Santora B.V.
vbet (1).jpg (230 KB)
In 2021, in response to our inquiry, Soft Construct reported that none of their partners are licensed in Turkey. “Some of the companies licensed in other countries (IT Management Santora B.V. is probably one of them - ed.) serve the Turkish-speaking population spread all over the world. To serve these partners and their clients, Soft Construct Armenia employs Turkish-speaking specialists, including Turkish citizens who have the right to reside and work in Armenia.”
Currently, most of the information about the vbettr.com domain is blocked, but when it was created in 2019, the name of Vigen Badalyan was indicated as its registrant, and the e-mail address was [email protected].
3.jpg (54 KB)
“Vbettr.com is not owned, managed, or operated by SoftConstruct or Vigen Badalyan. To the best of our knowledge, the website in question was not registered using the email address [email protected]. We have no record of this email being used for such a registration, and we are not aware of any connection between our systems and this domain," Soft Construct's legal team told OCCRP, adding, "If there are specific regulatory findings or formal decisions from Turkish authorities regarding licensing, we request that you share them for our review."
We have evidence (see image above) not only that the person who registered vbettr.com in 2019 was Vigen Badalyan, but that its IP address is still located in the Isle of Man and registered under the name of Soft Construct Limited. In 2021, Soft Construct responded to us that although their company was founded in Armenia, it is an international company headquartered in the UK (we are talking about Soft Construct Limited, registered in the Isle of Man) and has branches in more than fifteen countries.
1.jpg (133 KB)
This same IP address is used by 666 websites, including betting hosts (for example, betsensationtr.com), as well as the arleam.love website of the Armenian Sortstore LLC owned by Vigen Badalyan.
2.jpg (88 KB)
In addition, it is important to note that the director of the IT Management Santora B.V. company, which manages the Turkish-language vbettr.com, is Yevgenya Asiryan, who is a person linked to the Badalyans.
cover.jpg (314 KB)
The names of Asiryan and Rudolf Poghosyan are associated with the Badalyans' business activities.
In 2016, the company IT Technology Solutions Limited was founded in the British Virgin Islands (BVI), the sole shareholder of which is Rudolf Poghosyan, and the director is Evgenia Asiryan. The fact that this company of Poghosyan and Asiryan is related to the Badalyans' BetConstruct brand is also clear from the documents leaked by Pandora Papers.
Rudolf Poghosyan is also the representative of Fasttoken (BVI) Inc., also registered in the BVI, and fasttoken (FTN) is the cryptocurrency created by the Badalyans. In addition, Poghosyan is the current owner of the Ukrainian company Vbet Ukraine via UCR Holding Limited, registered in Cyprus (previously, one of the owners of the Ukrainian company was the Badalyans' Soft Construct Limited).
Moreover, Poghosyan is the executive director of the Lithuanian-registered FastEX Europe (UAB.), and the company's shareholder is Vigen Badalyan.
Rudolf Poghosyan did not respond to Hetq's request for comment.
Who are the Turkish citizens who visited Soft Construct?
The OCCRP team of journalists also found out that Turkish citizens Zeki Demirdeş, Egemen Mustafa Şener, and Tolga Alpaslan have repeatedly visited Armenia and have been to the Soft Construct office.
“Neither Mustafa Egemen Sener nor Zeki Demirdeş have been employees of SoftConstruct. Tolga Alpaslan was employed at Soft Construct CJSC in a limited role as a dealer manager.” Soft Construct told us.
turkish.jpg (102 KB)
Zeki Demirdeş, Egemen Mustafa Şener, Tolga Alpaslan
Who are these Turkish citizens, who do they represent, what connections do they have, and what are they doing in their countries of residence? Two of them, Demirdeş and Şener, participate in Halil Falyalı’s family business.
Zeki Demirdeş
Zeki Demirdeş visited Armenia regularly from 2017 to 2023.
According to documents obtained by our colleagues Demirdeş officially worked for the Cetin Kursat company, which owns the Les Ambassadeurs Hotel & Casino founded by Falyalı in Northern Cyprus.
Journalists found out that in 2024, Demirdeş rented an apartment in Dubai belonging to Falyalı’s widow for $650,000.
Cemil Önal, a former CFO of Falyalı, told OCCRP that Demirdeş was visiting Armenia to transfer the proceeds from BetConstruct’s operations in Turkey to Vigen Badalyan.
Önal claimed that Demirdeş transferred the money in cryptocurrency using a ‘cold wallet’ (a wallet for cryptocurrency that is not connected to the internet) so that the transactions could not be traced.
"When Zeki goes to Armenia the Falyalı group collects money on behalf of the Armenians, the Armenians' payments and Betconstruct's payments… ultimately that money is collected by Falyalı. Falyalı needs to send that money to Armenia somehow. When Zeki goes, on many occasions, he takes bitcoins with him in his cold wallet."
Egemen Mustafa Şener
Egemen Mustafa Şener has also been to Armenia many times. The exact purpose of his visit is not clear to us, but he was also involved in the betting and gambling business in Turkey.
Journalists found that Egemen conducted his main activities in Belarus, where he operates casinos in the President and DoubleTree by Hilton hotels in Minsk, as well as four other small casinos in different cities of Belarus. Egemen Mustafa Şener created two companies in Georgia in 2018 - Egemen LLC and Ege Bay LLC.
You can read the investigation of our Belarusian colleagues here.
Tolga Alpaslan
Tolga Alpaslan, a well-known sports dealer in Turkey, worked for Soft Construct in 2021.
At that time, we asked this company if they knew and had partnership relations with Alpaslan. Soft Construct replied: “Yes, we know Tolga Alpaslan. No, we do not have a partnership with Tolga Alpaslan. He has the right to live and work in Armenia and legally works for Soft Construct Armenia as a dealer manager.”
Cemil Önal also knows Alpaslan. According to him, Tolga was the owner of GrandBet, a betting website in Turkey. According to Önal, Alpaslan left Northern Cyprus after a Turkish police raid in 2016 against those organizing illegal gambling. After the raid and Alpaslan’s escape, Halil Falyalı took control of his share of the Turkish market.
In April 2024, Tolga Alpaslan founded Grand Vision Services LLC in Armenia. He owns fifty-one percent of the company, while Pınar Onuk owns forty-nine percent. Both are Turkish citizens. According to Armenia’s State Revenue Committee, the company, which has thirty-one employees, provides consulting services.
During a telephone conversation with Hetq, the company’s legal advisor, Karen Manukov, said that the LLC mainly provides consulting, educational, and training services. When asked whether they operate a casino, he said no, adding that they conduct online training for casino dealers and prepare advertising materials. According to Manukov, the services are provided only to foreign companies, based on relevant contracts. Mostly Armenians work at Grand Vision Services, according to Manukov, but they also involve foreigners.
Of note is that in August 2024, Alpaslan registered a company in Malta with the same name, Grand Vision Services Limited, which received a license from Curacao to organize gambling.
The Badalyans' second ‘homeland’
Malta holds a special place in the lives and businesses of the Badalyan brothers, citizens of the Republic of Armenia. In 2016, Vahe and Vigen Badalyans became citizens of Malta. Ten more family members received citizenship with them.“For our family of twelve, we have invested about €2 million in the Maltese economy to obtain citizenship," Vahe and Vigen Badalyans stated in their written response to our inquiry.
They have established four companies in Malta, through which they operate in different countries. They are: Soft Construct (Malta) Limited (shareholder: Soft Construct Limited, registered in the Isle of Man); V Venture Limited (formerly FC Capital (Malta) Limited, shareholders are the Badalyan brothers with 50% of the shares each); SCGO Limited (formerly Vivaro Ltd., shareholder - Soft Construct Limited, registered in the Isle of Man); Fast Shift Limited (formerly Fasttoken Limited, shareholders - the Badalyan brothers with 50% of the shares each).
You can read the investigation of our Malta colleagues here.
Badalyans’ relations with Armenian authorities
The Badalyan brothers have always had warm relations with government authorities in Armenia. Former President Armen Sarkissian visited the Soft Construct company. Current President Vahagn Khachaturyan also visited the company when he was Minister of Agriculture. Deputy Prime Minister Tigran Khachaturyan and several ministers visited the company.
Prime Minister Nikol Pashinyan visited Vigen Badalyan's Fanfruit LLC, which operates in the agricultural sector, in 2024.
Vigen Badalyan has the warmest relations with the Speaker of the National Assembly Alen Simonyan. Simonyan, his wife, and ruling faction deputies Eduard Aghajanyan and Hrachya Hakobyan (the Prime Minister's brother-in-law) spent time with Vigen Badalyan on the Greek island of Mykonos in September 2021.
The Badalyan brothers implement numerous charitable programs and make donations. Vigen Badalyan can be seen at various events he organizes, where he personally represents their brands. He meets with representatives of the art world and regularly awards athletes with his own cryptocurrency, FTN.
Since 2020, Vigen Badalyan has been the Honorary Consul of Colombia in Armenia. The consulate is located in the Caucasus hotel and restaurant complex owned by the Badalyan brothers.
Of the four bookmaker companies operating in Armenia, the largest taxpayer is Soft Construct CJSC. According to the latest data from the State Revenue Committee, in the first nine months of 2024 (January-September), Soft Construct paid 13.9 billion drams in taxes to the state budget, an increase of sixty percent compared to the same period in 2023. This number made Soft Construct the eleventh largest taxpayer in the Republic of Armenia in January-September 2024.
According to the latest financial report of Soft Construct, the company's revenue in 2023 amounted to about sixty-one billion drams, of which forty-three billion drams is betting revenue.
In response to an OCCRP inquiry, Soft Construct’s legal team stated that Vigen Badalyan and the company operate in accordance with the laws in all jurisdictions where they do business. “We categorically reject any suggestion of involvement in unlawful activities or associations with criminal organizations,” the Badalyans’ legal team stated, adding that Soft Construct “supplies gaming software solutions, but it does not operate or control third-party businesses that use its products.”
Hetq collaborated with the Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP),Amphora Media, Times of Malta, Public Record (Romania), Follow the Money (Netherlands), Investigative Reporting Lab Macedonia, Belarusian Investigative Center and Shteg.org (Albania) on the research for this investigation.