Բրիտանական ընկերությունն սկսել է շահագործել օկուպացված Արցախի Կաշենի հանքավայրը
Բրիտանական Anglo Asian Mining հանքարդյունաբերական ընկերությունը սկսել է արդյունահանումը օկուպացված Արցախի Կաշենի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրից:
2022-ի դեկտեմբերին, երբ ադրբեջանցի կեղծ էկոակտիվիստները, որոնք կառավարվում էին Ալիեւի ռեժիմի կողմից, փակել էին Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը Քարին Տակ գյուղի հատվածում եւ պահանջում էին իբր թե բնապահպանական նպատակներով մոնիտորինգ իրականացնել Կաշենի հանքավայրում, «Հետքը» գրել էր, որ դրանք ընդամենը մեծ խաղի մի պտուտակն են ու սովորական խամաճիկներ Ալիեւի եւ նրա շրջապատի քաղաքական ու տնտեսական նպատակների համար:
Եթե գլխավոր քաղաքական նպատակը ԼՂՀ-ի հայաթափումն ու ամբողջական օկուպացիան էր, ինչն իրականություն դարձավ 2023-ի սեպտեմբերին՝ Արցախի հանցավոր խորը շրջափակումից 9 ամիս անց, ապա տնտեսական նպատակը Արցախի բնակչությանն ու տնտեսվարողներին ոչ միայն հնարավորինս մեծ վնաս հասցնելն ու երկրի ամբողջ տնտեսությունը պարալիզացնելն էր, այլեւ Ադրբեջանի կառավարության ու արտասահմանցի հանքարդյունաբերողների համաձայնությունը կյանքի կոչելը:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայում գրանցված Anglo Asian Mining-ը շրջափակման մեկնարկից 5 ամիս առաջ՝ 2022-ի հուլիսի 5-ին, Ադրբեջանից ստացել էր հանքարդյունաբերական 3 նոր գոտիներ՝ Ղարղար, Ղարադաղ եւ Դեմիրլի անուններով: Ինչու՞ նոր, որովհետեւ այս հանքարդյունաբերողի տերերն Ադրբեջանի ռեսուրսներով հետաքրքրված էին դեռ 1990-ականներից:
Ինչպես արդեն գրել ենք, ըստ ընկերության պաշտոնական կայքի, 1997-ի օգոստոսին Ադրբեջանի կառավարության հետ կնքած պայմանագրով Anglo Asian-ը ստացել էր հանքարդյունաբերությամբ զբաղվելու 6 պայմանագրային տարածք (contract area): Բայց իրականում պայմանագիր կնքողը եղել է ոչ թե բրիտանական այս ընկերությունը, որը հիմնադրվել է 2004-ին Լոնդոնում, այլ ամերիկյան RV Investment Group Services-ը: Պարզապես երկուսի հետեւում էլ կանգնած է նույն սեփականատերը՝ ազգությամբ պարսիկ Մոհամադ Ռեզա Վազիրին (Mohammad Reza Vaziri), որի անվանական սկզբնատառերով էլ կոչվել է ամերիկյան ընկերությունը: Վերջինս հիմնադրվել էր 1996 թ. ԱՄՆ Դելավեր նահանգում, որն օֆշորային գոտիների նման համարվում է «հարկային դրախտ»:
Այսպիսով՝ Հեյդար Ալիեւի օրոք ամերիկյան ընկերությունն ստացել էր հետեւյալ պայմանագրային տարածքները՝ Գեդաբեկը (հայկական պատմական Գետաբակն է), Գոշան, Օրդուբադը (այս մեկը՝ Նախիջեւանի տարածքում), Սոյուդլուն (նույն Սոթքն է), Ղզլբուլաղն ու Վեյնալին: Սրանցից վերջին երեքը Արցախյան առաջին պատերազմից հետո գտնվում էին ԼՂՀ-ի վերահսկողության ներքո. այսպես՝ Սոթքի հանքի մի մասը ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում է, մնացածը՝ պատմական Քարվաճառում, որը մինչեւ 2020 թ. նոյեմբեր գտնվում էր հայկական վերահսկողության տակ, Ղզլբուլաղի տարածքը ներառում է Արցախի Մարտակերտի շրջանի մի մասը (Սարսանգի ջրամբարից հարավ) ու որոշ հատված Ասկերանի շրջանից, սակայն դրա հիմնական ռեսուրսը Դրմբոնի հանքն է, Վեյնալին էլ (այլ աղբյուրներում՝ Վեջնալի) պատմական Կովսականում է (Զանգելան):
Այսինքն՝ 1997-ին Ադրբեջանի կառավարությունը նշված 6 տարածքների թվում բրիտանական հանքարդյունաբերողին է հանձնել 3 տարածք (Սոթք, Ղզլբուլաղ, Վեյնալի), որոնք իր վերահսկողության տակ չեն եղել:
Ամեն դեպքում, Ռեզա Վազիրին իր ընկերների հետ միայն 2000-ականների երկրորդ կեսին է ակտիվ հանքարդյունաբերական գործունեություն սկսել Ադրբեջանում, բայց արդեն բրիտանական Anglo Asian Mining-ով: Խոսքը, բնականաբար, այն տարածքների մասին է, որոնք ադրբեջանական տիրապետության տակ էին այդ ժամանակ՝ Գետաբակ, Գոշա, Օրդուբադ: Այսպիսով՝ Ango Asian-ը մինչեւ 2022 թ. հուլիս «ուներ» 6 պայմանագրային տարածք, որոնցից 3-ում էր գործունեություն ծավալում՝ արդունահանում կամ հետախուզում կատարում:
2022-ի հուլիսին փոփոխություն է կատարվել պայմանագրում, որով Anglo Asian-ը ինչ-ինչ պատճառներով հրաժարվել է հայ-ադրբեջանական նոր շփման գծում հայտնված Սոթքի հանքի իր հատվածից, փոխարենը ստացել 3 նոր տարածք՝ Ղարղարը, Ղարադաղն ու Դեմիրլին (ընդհանուր՝ 8 պայմանագրային տարածք): Այստեղ էլ հարցն այն է, որ եթե Ղարղարն ու Ղարադաղը 2022-ի դրությամբ ադրբեջանական տիրապետության տակ էին եւ դրանց հանդեպ իրավունքները պատկանում էին AzerGold պետական ընկերությանը, որից էլ ձեռք է բերել Anglo Asian-ը, ապա Դեմիրլին գտնվում էր հայկական վերահսկողության ներքո, եւ ընդհանրապես, սա Արցախի տարածքում է: Դեմիրլի ասելով՝ պետք է հասկանալ Մարտակերտի շրջանի արեւելյան հատվածը՝ Կաշենի հանքով (տես ստորեւ): Այս պայմանագրային տարածքի մակերեսը, ըստ բրիտանական ընկերության, 74 քկմ է:
Նկատենք, որ Դեմիրլի անունով ադրբեջանցիները կոչում են Մարտակերտի շրջանի Ծաղկաշեն գյուղը, որի հարեւանությամբ էլ գտնվում է Կաշենի հանքավայրը: Վերջինս շահագործում էր հայկական «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունը, ինչն էլ դարձել էր Բաքվի ռեժիմի ու նրա հետ համագործակցող բրիտանական ձեռնարկության եւ դրա արտասահմանցի տերերի աչքի փուշը:
Գործարար Վալերի Մեջլումյանին պատկանող «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ն, որը հիմնադրվել էր 2002-ին եւ սկզբնապես շահագործում էր Դրմբոնի պղինձ-ոսկու հանքավայրն ու դրա հիման վրա ստեղծված լեռնահանքային համալիրը, 2007-ից երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ էր սկսել Կաշենի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրում: Կառուցվող բացահանքի օպտիմալ եզրագծի սահմաններում հաստատվել էր շուրջ 56 մլն տ հանքաքարի պաշար: 2012 թ. վերջին եռամսյակում Կաշենի հանքավայրում սկսվել էին կապիտալ մակաբացման աշխատանքները, իսկ արդեն 2013 թ. ապրիլից հանքավայրում արդյունահանվում էր պղինձ-մոլիբդենային հանքաքար, որը սկզբում վերամշակվում էր Դրմբոնի ֆաբրիկայում, մինչեւ Կաշենի հանքավայրի մոտ հարստացուցիչ ֆաբրիկա կկառուցվեր: 2014 թ. ապրիլին մեկնարկել էին Կաշենի լեռնահանքային համալիրի կառուցման աշխատանքները, իսկ 2016-ի հունվարին լեռնահանքային համալիրը պաշտոնապես գործարկվել էր տարեկան շուրջ 2 մլն տոննա հանքաքարի վերամշակման մեկնարկային հզորությամբ: «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ն Արցախի խոշորագույն հարկատուն էր, ուներ շուրջ 2000 աշխատող, ու նաեւ այս առումով պատահական չէ, որ հայտնվել էր ադրբեջանցիների թիրախում:
Արցախի հայաթափումից եւ ամբողջական օկուպացիայից հետո՝ 2024-ի երկրորդ կեսում, Anglo Asian-ը հասանելիություն է ստացել Կաշենի հանքավայրին: Այս մասին հայտարարել է ընկերության փոխնախագահ Սթիվեն Վեսթհեդը (Stephen Westhead):
Anglo Asian-ի կայքում ասվում է, որ հանքաքարը արդյունահանվում է բաց հանքից եւ վերամշակվում հարեւանությամբ գտնվող հարստացուցիչ ֆաբրիկայում: Բնականաբար, ոչ մի խոսք չկա այն մասին, որ սա «Բեյզ Մեթըլսի» կառուցած համալիրն է, որն, ըստ էության, օդից ընկել է Anglo Asian-ի ձեռքը: Նշվում է նաեւ, որ պոչերը տեղավորվում են ժամանակավոր ամբարում, իսկ առաջիկայում պետք է կառուցվի նոր պոչամբար: Ըստ բրիտանական հանքարդյունաբերողի՝ 2025-ին կանխատեսվում է արտադրել մոտ 4.000 տ պղինձ, իսկ 2026-ից սկսած տարեկան արտադրությունը պետք է հասնի 15.000 տոննայի: Anglo Asian-ի տեղեկացմամբ՝ վերջին երկրաբանական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ բացահանքը ընդլայնելու հնարավորություն կա:
Հիշեցնենք, որ Anglo Asian Mining-ի հետ կնքած պայմանագրի համաձայն (այն կոչվում է Production Sharing Agreement (PSA)՝ արտադրանքի բաժանման համաձայնագիր)՝ Ադրբեջանի կառավարությունն ու բյուջեն եւս շահ են ակնկալում:
Ըստ այդ պայմանագրի՝ բրիտանական կողմը կարող է ստանալ օգտակար հանածոների վաճառքից գոյացած հասույթի առավելագույնը 75 %-ը, ինչի նպատակն ընկերության կողմից կատարվող ծախսերը փոխհատուցելն է: Մնացած հասույթը (նվազագույնը 25 %) բաժանվում է կողմերի միջեւ հետեւյալ կերպ՝ Ադրբեջանի բնապահպանության եւ բնական պաշարների նախարարությանը՝ 51 %, բրիտանական արդյունաբերողին՝ 49: Այսինքն՝ օգտակար հանածոյի վաճառքից գոյացած հասույթի առավելագույնը 87,75 %-ը բրիտանական կողմինն է, իսկ մնացածը (12,25 %)՝ Ադրբեջանինը:
Բացի դրանից՝ ընկերությունը վճարում է 32 % շահութահարկ:
Մեր նախորդ հոդվածում (2022 թ. դեկտեմբեր), մեջբերելով 2022-ի սեպտեմբերի պաշտոնական տվյալները, գրել էինք, որ Anglo Asian-ի բաժնետոմսերի 43 %-ը կենտրոնացած է դրա տնօրենների կամ նրանց փոխկապակցված ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց ձեռքում: Վերջին պաշտոնական տվյալներով (2024 թ. հոկտեմբեր)՝ այս պատկերը չի փոխվել, բայց որոշ փոփոխություններ եղել են:
Այսպիսով՝ Anglo Asian Mining-ի գլխավոր բաժնետերը (28,7 %) ազգությամբ պարսիկ, ԱՄՆ քաղաքացի Մոհամադ Ռեզա Վազիրին է, որը նաեւ ընկերության նախագահն ու գործադիր տնօրենն է: Վերջինս բարձրաստիճան պաշտոնյա է եղել Իրանում մինչեւ 1979 թ. Իսլամական հեղափոխությունը, որը գահընկեց արեց այդ երկրի շահ Մոհամադ Ռեզա Փահլավիին: Հեղափոխությունից հետո Ռեզա Վազիրին հաստատվել էր ԱՄՆ-ում: Չնայած Anglo Asian-ը գրանցված է Մեծ Բրիտանիայում, դրա գործունեության առանցքային ուղղությունը Ադրբեջանն է: Ռեզա Վազիրին նաեւ ԱՄՆ-Ադրբեջան առեւտրային պալատի հիմնադիր է ու տնօրենների խորհրդի ցմահ համանախագահը: Նաեւ այս պալատի միջոցով նա սերտ կապեր ունի ամերիկացի ու ադրբեջանցի նախկին ու ներկա բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Վազիրիին է փոխկապակցված նաեւ Anglo Asian-ի 3,53 %-ի բաժնետեր Limelight Industrial Developments Limited-ը: 2022-ին գրել էինք, որ սրա շահառու սեփականատերը Յասամին Վազիրի Լոթֆինեժադն է (Yasamin Vaziri Lotfinezhad), որը կապ ունի Ռեզա Վազիրիի հետ: Այսինքն՝ Վազիրիների ձեռքում է Anglo Asian-ի 32,2 %-ը:
Վազիրիներից հետո Anglo Asian-ում երկրորդ խոշոր բաժնետերը Սունունու ընտանիքն է: Եթե 2022-ին Anglo Asian-ի 9,38 %-ն ամբողջությամբ պատկանում էր ամերիկացի նախկին բարձրաստիճան քաղաքական գործիչ, հանրապետական Ջոն Սունունուին, ապա այսօր այս բաժնեմասից 1,36 %-ն է նրա անունով, իսկ մնացած 8,02 %-ի բաժնետերը Sununu Holdings LLC-ն է: Anglo Asian-ի միջոցով Սունունու ընտանիքի մասնակցությունը հանքարդյունաբերության մեջ էթիկական եւ բնապահպանական մտահոգություններ էր առաջացրել ԱՄՆ-ում: Ջոն Սունունուն եւ նրա որդիներից Մայքլը Anglo Asian-ի տնօրենների խորհրդի ոչ գործադիր անդամներ են:
1,27 % բաժնեմաս ունի Խոսրով Զամանին (Khosrow Zamani), որը ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահն է եւ այստեղ ներգրավված է որպես ոչ գործադիր անդամ: Ազգությամբ պարսիկ Զամանին, որն ԱՄՆ քաղաքացի է, ֆինանսական եւ բանկային համակարգում է աշխատել, այդ թվում՝ Թուրքիայում ու Սերբիայում: Բրիտանական ընկերության 0,3 %-ն էլ պատկանում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի բրիտանացի պրոֆեսոր Ջոն Մոնհեմիուսին (John Monhemius), որը եւս որպես ոչ գործադիր անդամ ընդգրկված է տնօրենների խորհրդում: Մոնհեմիուսը լեռնամետալուրգիայի ոլորտում ակադեմիական ու արդյունաբերական հետազոտությունների ավելի քան 40 տարվա փորձ ունի:
Ինչ վերաբերում է Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջանների մի մասն ընդգրկող եւ Դրմբոնի հանքը ներառող Ղզլբուլաղ պայմանագրային տարածքին, ապա Anglo Asian-ի կայքում նշվում է, որ դրա մակերեսը 462 քկմ է, եւ այստեղ կան մի քանի հանքեր, իսկ տարածքն ունի մեծ պոտենցիալ հետախուզական աշխատանքների համար:

Британская компания приступила к эксплуатации Кашенского месторождения в оккупированном Арцахе
Британская добывающая компания Anglo Asian Mining приступила к эксплуатации Кашенского медно-молибденового месторождения в оккупированном Арцахе.
В декабре 2022 года, когда азербайджанские псевдоэкологи, управляемые режимом Алиева, перекрыли автотрассу Горис-Степанакерт на участке села Карин Так, требуя провести якобы в экологических целях мониторинг на Кашенском месторождении, Hetq.am написал о том, что эти экоактивисты – всего лишь винтики в большой игре, обычные марионетки Алиева, действующие для осуществления политических и экономических целей азербайджанского президента и его окружения.
Если главной политической целью было проведение операции по депортации армян и полной оккупации Нагорно-Карабахской Республики, что было осуществлено в сентябре 2023 года, то есть через 9 месяцев после начала преступной блокады Арцаха, то экономическая цель состояла не только в причинении как можно большего ущерба населению и хозяйствующим субъектам Арцаха и парализации всей экономики страны, но и в реализации согласия, достигнутого между правительством Азербайджана и иностранной добывающей компанией.
Напомним, что 5 июля 2022 года, спустя пять месяцев после начала блокады Арцаха, зарегистрированная в Великобритании компания Anglo Asian Mining получила от Азербайджана три новые добывающие зоны – Гаргар, Гарадаг и Демирлы. Почему новые? Потому что собственники этой компании еще с 1990-х годов проявляли интерес к ресурсам Азербайджана.
Мы уже писали о том, что, согласно официальному сайту компании, в августе 1997 года Anglo Asian в соответствии с договором, подписанным с правительством Азербайджана, получила 6 контрактных территорий (contract area) для организации добычи. В действительности же договор был заключен не основанной в 2004 году в Лондоне этой компанией, а американской RV Investment Group Services. Просто за обеими компаниями стоит один и тот же собственник – перс по национальности Мохаммад Реза Вазири (Mohammad Reza Vaziri), начальными буквами имени и фамилии которого и названа американская компания. Последняя была основана в 1996 году в американском штате Делавер, который наподобие офшорных зон считается “налоговым раем”.
Итак, при Гейдаре Алиеве американская компания получила следующие контрактные территории: Гедабек (армянское историческое название Гетабак), Гоша, Ордубад (находится на территории Нахиджевана), Союдлу (тот же Сотк), Гызылбулаг и Вейналы. Три последние территории после первой Арцахской войны находились под контролем НКР. Таким образом, часть Соткского месторождения находится в Гегаркуникской области Республики Армения, остальная часть – в историческом Карвачаре, который до ноября 2020 года контролировали армянские силы. Территория Гызылбулага включает часть Мартакертского района Арцаха (южнее Сарсангского водохранилища) и часть Аскеранского района, однако его основным ресурсом является Дрмбонское месторождение. Вейналы (в других источниках Веджналы) находится в историческом Ковсакане (Зангелан).
Следовательно, в 1997 году правительство Азербайджана в числе шести указанных выше территорий передало британской добывающей компании Сотк, Гызылбулаг, Вейналы, которые не находились под его контролем.
В любом случае Реза Вазири и его партнеры только во второй половине 2000-х годов развернули в Азербайджане активную деятельность в добывающей сфере, но уже посредством британской компании Anglo Asian Mining. Речь, разумеется, идет о тех территориях - Гетабак, Гоша, Ордубад, находившиеся в то время под контролем Азербайджана. Таким образом, до июля 2022 года Anglo Asian “имела” шесть контрактных территорий, из которых лишь на трех занималась добычей или разведкой.
В июле 2022 года в договор было внесено изменение, согласно которому Anglo Asian по каким-то причинам отказалась от своей части Соткского месторождения, оказавшегося на новой линии армяно-азербайджанского соприкосновения. Взамен компания получила три новые территории – Гаргар, Гарадаг и Демирлы (всего 8 контрактных территорий). В этом случае вопрос был в том, что, если по состоянию на 2022 год Гаргар и Гарадаг находились под азербайджанским контролем и права на них принадлежали государственной компании AzerGold, у которой их и приобрела Anglo Asian, то Демирлы находился под армянским контролем, и вообще это была территория Арцаха. Под Демирлы надо понимать восточную часть Мартакертского района с Кашенским месторождением (см.ниже). Площадь этой контрактной территории, согласно британской компании, составляет 74 кв.км.
Отметим, что под Демирлы азербайджанцы имеют в виду село Цахкашен Мартакерского района, находящегося рядом с Кашенским месторождением, которое эксплуатировала армянская компания “Бейз Металс”. Именно этот факт вызывал раздражение у бакинского режима и сотрудничающей с ним британской компании с ее иностранными хозяевами.
Основанное в 2002 году ЗАО “Бейз Металс”, которое принадлежало предпринимателю Валерию Меджлумяну, сперва эксплуатировало Дрмбонское месторождение меди и золота и созданный на его основе горно-добывающий комплекс, а с 2007 года начало проводить геологоразведочные работы на Кашенском медно-молибденовом месторождении. В пределах его оптимальных границ имелось около 56 млн тонн руды. Уже с 2013 года на Кашенском месторождении началась добыча медно-молибденовой руды, которая до строительства обогатительной фабрики перерабатывалась на Дрмбонской фабрике. В апреле 2014 г. началось строительство Кашенского горно-добывающего комплекса, который официально был запущен в январе 2016 г. Его стартовая мощность составила около 2 млн тонн переработанной руды в год. ЗАО “Бейз Металс” также являлось крупнейшим налогоплательщиком Арцаха, имело почти 2000 работников и в том числе поэтому оказалось в поле зрения азербайджанцев.
Во второй половине 2024 года, после депортации армян и полной оккупации Арцаха, Anglo Asian получила доступ к Кашенскому месторождению. Об этом заявил вице-президент компании Стивен Вестхед (Stephen Westhead).
На сайте Anglo Asian отмечается, что руда добывается открытым способом и перерабатывается на находящейся рядом обогатительной фабрике. При этом, разумеется, ничего не говорится о том, что это построенный компанией “Бейз Металс” комплекс, который буквально с неба свалился на Anglo Asian. Согласно британскому предпринимателю, в 2025 году планируется получить около 4.000 т меди, а начиная с 2026 года годовая мощность должна составить 15.000 т. Как сообщает Anglo Asian, последние геологические исследования показали, что рудник имеет возможность для расширения.
Напомним, что, согласно заключенному с Anglo Asian договору (Production Sharing Agreement, PSA), правительство Азербайджана тоже надеется на получение прибыли.
Согласно договору, британская сторона может получить от продажи полезных ископаемых максимум 75% прибыли, что преследует цель компенсировать расходы компании. Остальная часть прибыли (минимум 25%) будет распределена между сторонами следующим образом: министерство экологии и природных ресурсов Азербайджана – 51%, британская компания – 49%. Таким образом, максимальная доля прибыли - 87,75 % - достается британской стороне, остальная часть – 12,25% - Азербайджану. Кроме того, компания должна платить налог на прибыль в размере 32%.
В декабре 2022 года мы сообщили о том, что 43% акций Anglo Asian сосредоточено в руках директоров компании или аффилированных с ними физических и юридических лиц. По последним официальным данным (октябрь 2024 г.), эта картина не изменилась, однако некоторые изменения все же произошли.
Итак, главный акционер Anglo Asian Mining (28,7 %) – гражданин США персидского происхождения Мохаммад Реза Вазири, являющийся также президентом и исполнительным директором компании. До Исламской революции 1979 года, в результате которой был свергнут шах Ирана Мохаммед Реза Пехлеви, Вазири занимал в стране высокую должность. После революции Реза Вазири обосновался в США. И хотя Anglo Asian зарегистрирована в Великобритании, ключевое направление ее деятельности – Азербайджан. Реза Вазири является также учредителем и пожизненным сопредседателем совета директоров Торговой палаты США-Азербайджан. В том числе и посредством этой палаты он поддерживает тесные связи с бывшими и нынешними высокопоставленными американскими и азербайджанскими должностными лицами.
Вазири аффилирован также с акционером Anglo Asian – компанией Limelight Industrial Developments Limited (3,53 %). Бенефициарным собственником этой компании является Ясамин Вазири Лотфинежад (Yasamin Vaziri Lotfinezhad), имеющая отношение к Реза Вазири. Это означает, что в руках семьи Вазири сосредоточены 32,2% Anglo Asian.
Вторым после семьи Вазири крупным акционером компании является семья Сунуну. Если в 2022-ом бывшему высокопоставленному американскому политическому деятелю, республиканцу Джону Сунуну принадлежали 9,38% Anglo Asian, то сегодня – лишь 1,36%. Владельцем остальных 8,02% является Sununu Holdings LLC. Участие этой семьи в добывающей отрасли посредством Anglo Asian вызвало в США озабоченность как в этическом, так и экологическом плане. Джон Сунуну и его сын Майкл – неисполнительные члены совета директоров Anglo Asian.
1,27% акций владеет председатель совета директоров компании Хосров Замани (Khosrow Zamani). Гражданин США, перс по национальности Замани работал в финансовой и банковской системах, в том числе в Турции и Сербии.
Британская компания также на 0,3% принадлежит профессору Королевского колледжа Лондона Джону Монхемиусу (John Monhemius), который также включен в совет директоров в качестве неисполнительного члена. Монхемиус имеет более чем 40-летний опыт проведения академических и промышленных исследований в горно-металлургической отрасли.
Что касается Гызылбулагской контрактной территории, охватывающей часть Мартакерского и Аскеранского районов, а также Дрмбонское месторождение, то на сайте Anglo Asian сообщается, что ее площадь составляет 462 кв.км, здесь имеется несколько месторождений, а территория имеет большой потенциал для проведения геологоразведочных работ.