Արտահոսած զեկույց. 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանը բելառուսական զենքով հայկական 11 ԱԹՍ է խոցել
Ադրբեջանին զենքի վաճառքը սրել է Հայաստանի ու Բելառուսի հարաբերությունները, որոնք ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում համարվում են գործընկերներ:
Տարիներ շարունակ ՀՀ պաշտոնյաները հրապարակային վրդովմունք են արտահայտել այն փաստի վերաբերյալ, որ Բելառուսը զենք-զինամթերք է վաճառում Ադրբեջանին, որի հետ երկարատեւ ռազմական հակամարտության մեջ է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:
- «Հետքը» ներկայացնում է Բելառուսի ու Ադրբեջանի միջեւ ռազմական համագործակցության որոշ գաղտնի նամակներ
- «Պոլոնեզից» մինչեւ «Օպտիմա». նոր գաղտնի փաստաթղթեր՝ Բելառուս-Ադրբեջան ռազմական առեւտրի մասին
Բելառուսից արտահոսած ներքին շրջանառության փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ բելառուսական որոշ զինատեսակներ 2020 թ. Ադրբեջանի կողմից կիրառվել են Լեռնային Ղարաբաղում հայ զինվորականների դեմ:
ՀՀ կառավարության համար Բելառուսի կողմից իր թշնամուն զենքի վաճառքը հատկապես մտահոգիչ է, քանի որ այս երկու երկրները Ռուսաստանի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամներ են: Չնայած նույն դաշինքի անդամ լինելուն՝ զենք արտադրող բելառուսական «Տետրաէդր» մասնավոր ընկերությունը, վերջինիս արտահոսած էլեկտրոնային նամակների եւ ներքին զեկույցների համաձայն, օգնել է Ադրբեջանին թարմացնել իր հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) համակարգերը:
Արտահոսած փաստաթղթերը ձեռք են բերել Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) եւ վերջինիս գործընկերներ «Հետքն» ու «Բյուրո Մեդիան», որը հիմնել են վտարանդի բելառուս լրագրողները:
«Տետրաէդրի» ներքին զեկույցներից մեկում նշվում է, որ Ադրբեջանի թարմացված ՀՕՊ համակարգերը «ակտիվորեն կիրառվել են» 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Զեկույցում ասվում է, որ «Պեչորա-2ՏՄ» զենիթահրթիռային համալիրները (սրանք խորհրդային «Ս-125» համալիրի՝ «Տետրաէդրի» կողմից մոդեռնիզացված տարբերակն են) խոցել են հայկական 11 ԱԹՍ:
Ըստ այդմ՝ խոցումները կատարել են 3 (խոցել է 3 հատ ԱԹՍ), 2 (խոցել է 2 հատ ԱԹՍ), 28 (խոցել է 3 հատ ԱԹՍ) եւ 11 (խոցել է 3 հատ ԱԹՍ) գործարանային համարներով համալիրները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը խնդրել էինք հայտնել՝ գերատեսչությունը հաստատու՞մ, թե՞ հերքում է «Պեչորա-2ՏՄ»-ով հայկական 11 ԱԹՍ-ի խոցման մասին ինֆորմացիան: Հետաքրքրվել էինք նաեւ, թե, ըստ ՊՆ-ի, հայկական կողմը վերջին տարիների էսկալացիաների ժամանակ ինչ քանակի «Պեչորա-2ՏՄ» է հանել շարքից: Հղում անելով պետական գաղտնիքին՝ ՊՆ-ն տեղեկություններ չի տրամադրել:
Իսկ ահա «Տետրաէդրի» զեկույցի համաձայն՝ 2020 թ. պատերազմի ժամանակ արկի պայթյունից մեկնարկային դիրքի մոտ աննշան վնասվածքներ է ստացել «Պեչորա-2ՏՄ» համալիրներից մեկը (գործարանային համարը՝ 14): X սոցցանցում էլ առկա է մի տեսանյութ, որին կից մեկնաբանության մեջ ասվում է, որ [հայկական] ԱԹՍ-ն հարվածում է «Պեչորա-2ՏՄ»-ի մարտկոցի կառավարման կենտրոնին, բայց, ըստ էության, ոչ թե ոչնչացնում է, այլ միայն վնասում:
Հարցում էինք ուղարկել նաեւ ՀՀ քննչական կոմիտե, որն իրականացնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու եւ վարելու դեպքի առթիվ 2020 թ. սեպտեմբերի 29-ին նախաձեռնված քրեական վարույթով նախաքննությունը: Կոմիտեից, սակայն, հայտնել են, որ բելառուսական «Պեչորա-2ՏՄ» զինատեսակի վերաբերյալ քրեական վարույթով տվյալներ ձեռք չեն բերվել:
Ի տարբերություն ՀՀ ՊՆ-ի եւ ՔԿ-ի՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ն ընդհանրապես չի պատասխանել լրագրողների հարցմանը:
2020 թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց, որը տեւեց 44 օր, ինչի արդյունքում այն կարողացավ գրավել Լեռնային Ղարաբաղի մեծ մասը: ԼՂ-ի մնացած մասը Ադրբեջանը նվաճեց 2023 թ. սեպտեմբերյան հարձակման միջոցով, ինչը հանգեցրեց ավելի քան 115 հազար հայերի բռնագաղթին: Բելառուսի ավտորիտար նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ադրբեջանի գործողությունն անվանեց «ազատագրական պատերազմ»:
Սրան ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակայնորեն խոստացավ, որ այլեւս չի այցելի ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գործընկեր Բելառուս, քանի դեռ Լուկաշենկոն այդ երկրի ղեկավարն է: Երկու երկրների հարաբերությունները մնում են լարված, իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանն այս ամիս ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ խաղաղության համաձայնագիր են նախաստորագրել:
Բելառուսական ընկերությունից արտահոսած փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ «Տետրաէդրը» ադրբեջանցի գործընկերների հետ 2006-2020 թթ. առնվազն 16 պայմանագիր է ստորագրել: Դրանք վերաբերել են գույքի առքուվաճառքին/մատակարարմանը եւ ծառայությունների մատուցմանը: Պայմանագրերից երկուսը, որոնք ստորագրվել են 2017 թ. դեկտեմբերի 26-ին եւ վերաբերել են «Պեչորա-2ՏՄ»-ի տեխնիկական սպասարկմանն ու ընթացիկ վերանորոգմանը, արժեցել են ընդհանուր 13,3 մլն դոլար: Ընդ որում՝ դրանից առաջ՝ 2017-ի հոկտեմբերին, Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկ էր այցելել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը:
Բայց հատկանշական է, որ առնվազն 9 պայմանագրերում «Տետրաէդրի» գործընկերը ոչ թե Ադրբեջանի ՊՆ-ն է եղել, այլ մասնավոր մի ընկերություն օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներից՝ N.P.O. Navigation Systems-ը:
Չնայած այսպիսի միջնորդների կիրառումը զենքի միջազգային առեւտրում սովորական երեւույթ է, եւ պարտադիր չէ, որ վկայի անօրինակության մասին, փորձագետները զգուշացնում են, որ նման գործարքներում օֆշորային ընկերությունները մեծացնում են կաշառակերության ռիսկը:
«Որքան շատ են գաղտնիության շերտերն ու թափանցիկության բացակայությունը զենքի առեւտրում, այնքան մեծ են անձնական շահույթ ստանալու կոռումպացված պաշտոնյաների հնարավորությունները»,- ասում է Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) զենքի առեւտրի ավագ փորձագետ Պիտեր Վեզեմանը (Pieter Wezeman):
N.P.O Navigation Systems ընկերության մասին որոշ մանրամասներ ենք գտել տասնյակ հազարավոր օֆշորային ընկերությունների վերաբերյալ արտահոսած տվյալների թղթապանակում, որը կոչվում է «Պանդորայի փաստաթղթեր»:
Փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ 2020 թ. ապրիլի դրությամբ՝ 44-օրյա պատերազմից շուրջ 6 ամիս առաջ, օֆշորային այս ընկերության շահառու սեփականատերերը եղել են 2 ադրբեջանցիներ՝ ռազմական ոլորտի հետ առնչություն ունեցող Ֆուադ Սեյիդալիեւը (Fuad Seyidaliyev) եւ Արիֆ Ռահիմովը (Arif Rahimov): Սակայն հենց ապրիլին էլ նրանք իրենց բաժնեմասերը փոխանցել են իսրայելցի Դավիդ Սուտովսկուն, որը մինչ այդ ընկերության տնօրենն էր:
Սեյիդալիեւի ու Ռահիմովի անունները (որպես ղեկավարներ եւ օրինական ներկայացուցիչներ) առնչվում են նաեւ ադրբեջանական Azairtechservice ընկերությանը: Վերջինս ադրբեջանական բանակի հետ համագործակցության մեծ փորձ ունի, 2011-ին էլ Tetraedr Techservice անունով hամատեղ ձեռնարկություն է հիմնել «Տետրաէդրի» հետ ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում: Հետագայում Azairtechservice-ը անվանափոխվել է՝ դառնալով Esis Technologies:
N.P.O Navigation System-ը չի պատասխանել լրագրողական հարցմանը, չեն արձագանքել նաեւ Ռահիմովն ու Սուտովսկին: Եվ չնայած փաստաթղթերը հստակ ցույց են տալիս, որ Ֆ. Սեյիդալիեւը եղել է օֆշորային այս միջնորդի շահառու տերերից մեկը, հեռախոսազրույցի ընթացքում նա հերքել է իր կապը դրա հետ եւ անջատել հեռախոսը: Սեյիդալիեւը հետագայում չի արձագանքել իրեն ուղարկված գրավոր հարցերին:

Рассекреченный отчет: Азербайджан во время 44-дневной войны сбил белорусским оружием одиннадцать армянских БПЛА
Ваге Саруханян (hetq.am), Александр Ярошевич (buromedia.io)
Поставки белорусского оружия в Азербайджан обострили отношения между Минском и Ереваном, хотя обе страны являются членами Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
На протяжении многих лет официальные лица РА публично выражали возмущение продажей Беларусью оружия и боеприпасов Азербайджану, с которым Армения находится в длительном конфликте из-за Нагорного Карабаха.
Утечка документов из Беларуси показывает, что во время войны в Нагорном Карабахе в 2020 году оружие белорусского производства использовалось Азербайджаном против армянских солдат.
Продажа Беларусью оружия Азербайджану вызывает особую тревогу у правительства Армении, поскольку обе страны являются членами ОДКБ. Несмотря на членство в одном и том же альянсе, производящая оружие частная белорусская компания “Тетраэдр” (Tetraedr), согласно ее рассекреченным электронным письмам и внутренним отчётам, помогла Азербайджану модернизировать системы ПВО.
Рассекреченные документы оказались в распоряжении Центра по исследованию организованной преступности и коррупции (OCCRP) и его партнёров – Hetq.am и Buro Media, основанного находящимися в изгнании белорусскими журналистами.
В одном из внутренних отчётов “Тетраэдр” говорится, что модернизированные системы ПВО Азербайджана “активно применялись” во время 44-дневной войны в Нагорном Карабахе (2020 г.). В документе также отмечается, что зенитно-ракетные комплексы ”Печора-2ТМ” (модернизированная частной компанией версия советского комплекса С-125) сбили одиннадцать армянских БПЛА.
Согласно отчёту, сбитые дроны были пoрaжены комплексами с заводскими номерами 3 (сбито три БПЛА), 2 (сбито два БПЛА), 28 (сбито три БПЛА) и 11 (сбито три БПЛА).
Hetq.am обратился в Министерство обороны Армении с просьбой подтвердить или опровергнуть информацию о сбитии одиннадцати армянских БПЛА комплексом “Печора-2ТМ”. Нас также интересовало, сколько комплексов “Печора-2ТМ” было выведено из строя армянскими силами за период эскалации в последние годы. Однако МО, сославшись на государственную тайну, не предоставило затребованную нами информацию.
Между тем, как указано в отчете “Тетраэдр”, во время войны 2020 года один из комплексов “Печора-2ТМ” (заводской номер 14) получил от взрыва снаряда незначительные повреждения вблизи стартовой позиции. Кроме того, в социальной сети Х размещено видео, в комментарии к которому говорится, что [армянский] БПЛА наносит удар по центру управления батареи “Печора-2ТМ”, но не уничтожает, а лишь повреждает его.
Еще один запрос мы направили в Следственный комитет (СК) Армении, который проводит предварительное расследование по факту военного нападения Азербайджана на Республику Арцах 27 сентября 2020 года. В СК ответили, что в ходе уголовного производства не получено никаких данных относительно белорусского оружия “Печора-2ТМ”.
В отличие от МО и СК Армении оборонное ведомство Азербайджана вообще не ответило на запрос журналистов. В сентябре 2020 года Азербайджан развязал 44-дневную войну, в результате которой ему удалось захватить большую часть Нагорного Карабаха. Остальную часть НК Азербайджан завоевал в результате агрессии в сентябре 2023 г., что привело к исходу 115 тысяч армян. Авторитарный президент Беларуси Александр Лукашенко назвал операцию Азербайджана “освободительной войной”.
В ответ премьер-министр РА Никол Пашинян пообещал не посещать Беларусь до тех пор, пока там президентом является Лукашенко. Отношения между двумя странами остаются напряженными. Между тем в этом месяце Армения и Азербайджан при посредничестве США парафировали соглашение о мире.
Рассекреченные документы белорусской компании свидетельствуют о том, что в 2006-2020 гг. “Тетраэдр” подписала с азербайджанскими партнерами как минимум 16 договоров, которые касались купли-продажи и поставок имущества, а также оказания услуг.
Стоимость двух договоров, подписанных 26 декабя 2017 г. и касавшихся технического обслуживания и текущего ремонта “Печора-2ТМ”, составила 13,3 млн долларов. Отметим, что ранее, в октябре 2017 г., министр обороны Азербайджана Закир Гасанов посетил столицу Беларуси Минск.
Примечтельно, что по меньшей мере в девяти договорах в качестве партнера “Тетраэдр” указано не Министерство обороны Азербайджана, а зарегистрированная на офшорных Британских Виргинских островах частная компания N.P.O. Navigation Systems. И хотя в международной торговле оружием участие подобных посредников является обычной практикой и необязательно свидетельствует о нарушении закона, эксперты предупреждают, что участие офшорных компаний в подобных сделках увеличивает риск получения взяток.
“Чем выше степень секретности и непрозрачности в торговле оружием, тем больше возможностей для личной выгоды у коррумпированных чиновников”, — говорит старший эксперт по торговле оружием Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI) Питер Веземан (Pieter Wezeman).
Некоторые данные о компании N.P.O Navigation Systems мы нашли в рассекреченной папке под названием “Архив Пандоры”, содержащей информацию о десятках тысяч офшорных компаний.
Документы свидетельствуют о том, что по состоянию на апрель 2020 года, то есть почти за шесть месяцев до начала 44-дневной войны, бенефициарными собственниками этой офшорной компании были двое азербайджанцев – имеющие отношение к военной сфере Фуад Сеидалиев (Fuad Seyidaliyev) и Ариф Рахимов (Arif Rahimov). Однако именно в апреле они передали свои доли гражданину Израиля Давиду Сутовскому, который до этого занимал должность директора компании.
Сеидалиев и Рахимов имеют отношение и к азербайджанской компании Azairtechservice – в качестве ее руководителей и законных представителей. Компания имеет значительный опыт сотрудничества с азербайджанской армией, а в 2011 году основала в городе Сумгаите совместное с “Тетраэдр” предприятие Tetraedr Techservice. В дальнейшем название Azairtechservice было заменено на Esis Technologies.
N.P.O Navigation System не ответила на журналистский запрос. Не отреагировали также Рахимов и Сутовский. И хотя в документах четко указано, что Ф.Сеидалиев был одним из бенефициарных владельцев этого офшорного посредника, в телефонном разговоре он опроверг эту информацию и сразу же отключил телефон. В дальнейшем Сеидалиев не реагировал на отправленные ему письменные вопросы.