Արտահոսած պայմանագրեր. «Արեւմտյան Ադրբեջան» ծրագիրն անմիջապես ֆինանսավորվում է Ալիեւի աշխատակազմից
«Հետքի» տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ ՀՀ-ի հանդեպ ծավալապաշտական նպատակներ հետապնդող «Արեւմտյան Ադրբեջան» ծրագիրը պաշտոնական Բաքվի, ավելի կոնկրետ՝ այդ երկրի նախագահի աշխատակազմի հոգեզավակն է, իսկ նույնանուն կազմակերպությունն ընդամենը ծրագրի խամաճիկ կատարողն է, իրավական տեսանկյունից՝ Ալիեւի աշխատակազմին ծառայություններ մատուցողը:
Այս թեմային վերջերս անդրադարձել է նաեւ OC Media-ն:
«Արեւմտյան Ադրբեջան» անունով թեզի տիրաժավորումը
«Արեւմտյան Ադրբեջան» ասելով՝ ադրբեջանական քարոզչամեքենան նկատի ունի Հայաստանի Հանրապետության ներկայիս ամբողջ տարածքը: Քարոզչական նպատակներով ստեղծված «Վիրտուալ Արեւմտյան Ադրբեջան» կայքում նշվում է, թե «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնք» կազմակերպությունը 1989-ից գործունեություն ծավալող «Ադրբեջանի փախստականների միություն» հասարակական միավորման իրավահաջորդն է, որն անվանափոխվել է 2022-ի օգոստոսին, ինչպես նաեւ ընդունվել է կազմակերպության նոր կանոնադրությունը:
«Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը զբաղվում է ժամանակակից Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանությամբ: Ժամանակակից Հայաստանի տարածքից բռնի կերպով վտարված ադրբեջանցիներին վերադարձնելու ջանքերի շրջանակներում Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքն ընդունել է «Ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների խաղաղ, անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձն ապահովելու հայեցակարգը՝ վերադարձի հայեցակարգը»»,- ասվում է կայքում:
Սա ընդամենը «ցուցափեղկն» է, իսկ իրականությունն այն է, որ անվանափոխված ու նոր շունչ ստացած այս կազմակերպությունն Ալիեւի վարչակարգի համար միջոց է՝ Հայաստանի հանդեպ պաշտոնական Բաքվի էքսպանսիոնիզմն (ծավալապաշտություն) ու իրեդենտիզմը առաջ մղելու համար: Ուշադրության է արժանի նաեւ այն ժամանակահատվածը (2022-ի օգոստոս՝ 44-օրյա պատերազմում հաջողության հասնելուց հետո եւ Հայաստանի ու Արցախի հանդեպ 2021-2022 թթ. շարունակական ագրեսիաների ֆոնին), երբ փախստականների միությունը անվանափոխվել է «Արեւմտյան Ադրբեջան»՝ թիրախավորելով Հայաստանի Հանրապետությունը:
Նկատենք, որ կազմակերպության ղեկավար կազմը բաղկացած է ադրբեջանցիներից, որոնք ծնվել են խորհրդային տարիներին հիմնականում Հայաստանի տարածքում (Վայք, Եղեգնաձոր, Վեդի, Ալավերդի, Վարդենիս, Ճամբարակ):
Կազմակերպության անվանափոխությունից 6 ամիս անց՝ 2023-ի փետրվարի 21-ին, գրանցվել է «Վիրտուալ Արեւմտյան Ադրբեջան» կայքը, որն ունի ադրբեջաներեն, անգլերեն, ռուսերեն, իսպաներեն տարբերակներ:
Մեկ այլ կայք՝ «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնք» անունով (ներկա պահին հասանելի չէ), ստեղծվել է դրանից օրեր առաջ՝ 2023-ի փետրվարի 6-ին, ունի ադրբեջաներեն, թուրքերեն, հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն տարբերակներ: Երկու կայքերն էլ լի են հակահայկական, շինծու բովանդակությամբ:
Այսպիսով՝ «Արեւմտյան Ադրբեջան» խոսույթն Ալիեւն իր ենթակաների հետ սկսել է ակտիվորեն կիրառել այնպիսի ժամանակահատվածում, երբ շրջադարձային զարգացումներ էին տեղի ունենում հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում, եւ պաշտոնական Բաքուն ամբողջ ծավալով ի ցույց էր դնում խնդիրները զենքի ուժով եւ ագրեսիայով լուծելու իր ռազմավարությունը (Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանդեպ շարունակական ագրեսիաներ ու սադրանքներ, 2022-ի սեպտեմբերյան ագրեսիա Հայաստանի հանդեպ, ՀՀ սուվերեն տարածքի մի մասի օկուպացիա, վարչապետ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում Պրահայում 2022 թ. հոկտեմբերին, Արցախի բլոկադա 2022-ի դեկտեմբերից):
Արտահոսած փաստաթղթեր՝ Ալիեւի աշխատակազմից
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմից արտահոսած մի քանի պայմանագրեր, որոնք հայտնվել են «Հետքի» տրամադրության տակ, ցույց են տալիս, որ «Արեւմտյան Ադրբեջան» անունով ծրագիրն առաջ մղողը հենց Ալիեւի աշխատակազմն է, իսկ «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնք» անունով կազմակերպությունը դրա իրականացման պտուտակներից մեկն է ընդամենը:
2023-ի դեկտեմբերի 5-ին՝ Արցախի բռնի հայաթափումից 2 ամիս անց, Բաքվում միջազգային կոնֆերանս էր կազմակերպվել, որը կրում էր «Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձի ապահովումը. գլոբալ համատեքստ եւ արդար լուծում» անունը: Ըստ ադրբեջանական պետական «Ազերթաջ» լրատվական գործակալության՝ դրան մասնակցել է ավելի քան 100 պատգամավոր ու փորձագետ Ադրբեջանից եւ շուրջ 30 այլ երկրներից:
Կոնֆերանսի նախապատրաստության շրջանակներում նույն տարվա դեկտեմբերի 1-ին Ալիեւի աշխատակազմի ղեկավար Ռամին Գուլուզադեն պայմանագիր է ստորագրել «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնք» կազմակերպության աշխատակազմի ղեկավար Գալիբ Գասիմովի հետ՝ կոնֆերանսի կազմակերպման հետ կապված ծառայություններ մատուցելու համար: Պայմանագրի արժեքը կազմել է 39.770 մանաթ, որը հավասար է 23.500 դոլարի:
Ալիեւի աշխատակազմի ղեկավարը նույն օրը պայմանագիր է ստորագրել «Ռազմավարական հաղորդակցությունների կենտրոն» ադրբեջանական ՀԿ-ի հետ, որպեսզի վերջինս համապատասխան ինֆորմացիա տեղադրի «Վիրտուալ Արեւմտյան Ադրբեջան» հարթակում: Ծառայության արժեքը եղել է 20.000 մանաթ կամ 11.800 դոլար:
Եվս մի պայմանագիր Ռ. Գուլուզադեն ստորագրել է տեղական ՍՊԸ-ներից մեկի հետ: Գործարքի առարկան եղել է LED էկրանի վարձակալությունը, արժեքը՝ 2.265 մանաթ կամ 1.350 դոլար:
Մեկ այլ պայմանագիր Ալիեւի աշխատակազմի ղեկավարը կնքել է Baku Marriott Hotel Boulevard-ի հետ, որտեղ տեղի է ունեցել կոնֆերանսը, ինչպես նաեւ հանգրվանել են հյուրերը: Վերջիններիս սենյակների ամրագրման ծախսը կազմել է 16.000 մանաթ, 16.400 մանաթ էլ արժեցել են միջոցառման ծախսերը, ընդհանուր՝ 32.400 մանաթ կամ 19.100 դոլար:
Այսպիսով՝ մեր ձեռքի տակ եղած 4 պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը եղել է շուրջ 95.000 մանաթ, որը հավասար է 56.000 դոլարի: Բնականաբար, չի բացառվում, որ քարոզչական այս կոնֆերանսը կազմակերպելու համար Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը կնքել է այլ պայմանագրեր եւս ու արել համապատասխան ծախսեր:
Փաստն այն է, որ պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է տասնյակ հազարավոր դոլարներ հատկացնել Հայաստանի դեմ տարվող իր ծավալապաշտական ծրագրերի քարոզչական նախապատրաստության եւ կյանքի կոչման համար:
Ովքե՞ր են եղել կոնֆերանսի օտարերկրացի հյուրերը
Baku Marriott Hotel Boulevard-ի հետ կնքված պայմանագրում երեւում է կոնֆերանսին հրավիրված 34 հյուրի անուն, որոնց համար սենյակներ են ամրագրվել հյուրանոցում: Նրանք ներկայացնում են տարբեր երկրներ (հրավիրյալների մասին ինֆորմացիան կարող եք տեսնել հղումներում)՝ Թուրքիա (1, 2, 3, 4), Ռուսաստան (1, 2, 3), Իտալիա (1, 2), Ալբանիա, Հունաստան, Հունգարիա, Լյուքսեմբուրգ, Լիտվա, Մոլդովա, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մալայզիա, Ինդոնեզիա, Ալժիր (1, 2), Եթովպիա (1, 2), Պակիստան (1, 2), Իսրայել, Հորդանան:
Այս անձանց գործունեության ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ մի մասն ունեն հստակ ադրբեջանամետ դիրքորոշում, եւ նոր չէ, որ զբաղվում են պաշտոնական Բաքվի քարոզչությամբ եւ շինծու, հակահայկական նարատիվների տարածմամբ:
Ադրբեջանի նկրտումները ՀՀ-ի հանդեպ չեն դադարել
2024-ի դեկտեմբերին Բաքվում կազմակերպվել է նույնատիպ երկրորդ միջազգային կոնֆերանսը, իսկ այս տարվա դեկտեմբերին՝ երրորդը: Բոլոր միջոցառումների ժամանակ հնչել են Հայաստանի հասցեին շինծու մեղադրանքներ, «պատմական արդարությունը» վերականգնելու կեղծ կոչեր, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատմությունը նենգափոխող հայտարարություններ:
2023-2025 թթ. կազմակերպված կոնֆերանսների արտասահմանցի մասնակիցների աշխարհագրությունը հուշում է, որ Բաքուն փորձում է տարեցտարի մեծացնել իր համախոհների շրջանակն ու ապահովել միջազգային կոնսոլիդացիա ՀՀ-ի հանդեպ նկրտումներն իրագործելու ճանապարհին (կոնֆերանսներին մասնակցում են քաղաքական գործիչներ, այդ թվում՝ պատգամավորներ, ինչպես նաեւ քաղաքագետներ, փորձագետներ, լրագրողներ, գրողներ, այսինքն՝ մարդիկ, որոնք իրենց երկրներում հանրային կարծիք ձեւավորող են եւ ունեն լսարան):
Այս ամենը տեղի է ունենում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունների ֆոնին, ինչից հետո հատկապես ՀՀ իշխանությունները ոգեւորված խոսում են այլեւս հաստատված խաղաղության մասին:
Ընդգծենք՝ երկու երկրների արտգործնախարարների կողմից նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի տեքստում կան հստակ ձեւակերպումներ, որոնք ամբողջովին հակասում են պաշտոնական Բաքվի կողմից շարունակվող եւ նախագահականից ֆինանսավորվող «Արեւմտյան Ադրբեջան» ծավալապաշտական ծրագրին ու դրա քարոզչական նախապատրաստությանը:
Ահա մի քանի պարբերություն, որոնց վերաբերյալ Հայաստանն ու Ադրբեջանը «թղթի վրա» հասել են համաձայնության. «Կողմերը ճանաչում են եւ կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը եւ քաղաքական անկախությունը» (հոդված 1), «Կողմերը հաստատում են, որ միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ եւ հետագայում նման պահանջներ չեն առաջադրի: Կողմերը չեն ձեռնարկի որեւէ գործողություն, այդ թվում՝ այդպիսի գործողությունների պլանավորումը, նախապատրաստումը, խրախուսումը եւ աջակցումը, որը նպատակ ունի ամբողջությամբ կամ մասամբ տրոհել կամ խաթարել մյուս Կողմի տարածքային ամբողջականությունը կամ քաղաքական միասնությունը» (հոդված 2), «Կողմերը դատապարտում են եւ կպայքարեն անհանդուրժողականության, ռասսայական ատելության եւ խտրականության, անջատողականության, բռնի ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության դեմ» (հոդված 8)։ Իսկ ահա նախագահ Թրամփի ներկայությամբ Փաշինյանի ու Ալիեւի ստորագրած հռչակագրում, մասնավորապես, ասվում է. «Մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության եւ տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ եւ երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջեւ թշնամանքի էջը փակելու համար»:
ՀՀ-ի տարածքը որպես «Արեւմտյան Ադրբեջան» ներկայացնելու եւ ադրբեջանցիների՝ իրենց «պատմական հողեր» վերադառնալու տարատեսակ միջոցառումներն ու ամենաբարձր մակարդակով արվող հայտարարությունները ի ցույց են դնում մի պարզ իրողություն՝ Ալիեւի ղեկավարած Ադրբեջանում հայերի հանդեպ թշնամանքի էջը ոչ միայն չի փակվում/փակվելու, այլեւ այդ էջի վրա նոր պատմություն է գրվում՝ կեղծ, շինծու, հակապատմական, հակագիտական ու հակահայկական:
- Արտահոսած զեկույց. 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանը բելառուսական զենքով հայկական 11 ԱԹՍ է խոցել
- «Պոլոնեզից» մինչեւ «Օպտիմա». նոր գաղտնի փաստաթղթեր՝ Բելառուս-Ադրբեջան ռազմական առեւտրի մասին
- «Հետքը» ներկայացնում է Բելառուսի ու Ադրբեջանի միջեւ ռազմական համագործակցության որոշ գաղտնի նամակներ
Առաջին լուսանկարում՝ Իլհամ Ալիեւն այցելել է Բաքվում գտնվող «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնք» կազմակերպություն, 24.12.2022

Утечка договоров: проект “Западный Азербайджан” финансируется администрацией Ильхама Алиева
В распоряжении Hetq.am оказались документы, свидетельствующие о том, что преследующий экспансионистские цели в отношении Республики Армения проект “Западный Азербайджан” финансируется официальным Баку, точнее администрацией президента этой страны, а одноименная организация – всего лишь марионетка, осуществляющая данную программу и с правовой точки зрения оказывающая услуги администрации Алиева.
Недавно этой темы коснулось также электронное издание OC Media.
Тиражирование тезиса “Западный Азербайджан”
Под “Западным Азербайджаном” пропагандистская машина этой страны подразумевает всю нынешнюю территорию Республики Армения. На созданном в пропагандистских целях сайте “Виртуальный Западный Азербайджан” отмечается, что организация “Община Западного Азербайджана” является правопреемником осуществляющего деятельность с 1989 года общественного объединения “Азербайджанское общество беженцев”, которое в августе 2022 года было переименовано и приняло новый устав.
““Община Западного Азербайджана” занимается защитой прав азербайджанцев, изгнанных с территории нынешней Армении. В рамках своей деятельности по возвращению насильственно изгнанных с территории нынешней Армении азербайджанцев, “Община Западного Азербайджана” приняла “Концепцию по обеспечению мирного, безопасного и достойного возвращения азербайджанцев, изгнанных из территории нынешней Армении – Концепцию возвращения””,- написано на сайте организации.
Но это всего лишь “витрина”. В действительности же изменившая название и получившая новый импульс данная организация является для администрации Алиева средством осуществления официальным Баку экспансионизма и ирредентизма в отношении Армении. Необходимо обратить внимание на период, начавшийся с августа 2022 года, после успеха в 44-дневной войне, на фоне непрекращавшейся агрессии против Армении и Арцаха в 2021-2022 гг., когда союз беженцев был переименован в “Западный Азербайджан”, под которым имелась в виду Республика Армения.
Отметим, что руководящий состав организации состоит из азербайджанцев, которые родились в советские годы главным образом на территории Армении (Вайк, Ехегнадзор, Веди, Алаверди, Варденис, Чамбарак).
Через шесть месяцев после переименования организации, 21 февраля 2023 года, был зарегистрирован сайт “Виртуальный Западный Азербайджан” с азербайджанской, английской, русской и испанской версиями.
Еще один сайт – “Община Западного Азербайджана” (на данный момент недоступен) – был создан за несколько дней до этого – 6 февраля 2023 года. Сайт, имеющий азербайджанскую, турецкую, армянскую, английскую и русскую версии, содержит антиармянский фальшивый контент.
Таким образом, тезис “Западный Азербайджан” Алиев и его подчиненные начали активно использовать в период, когда в армяно-азербайджанских отношениях происходили поворотные события, и официальный Баку в полном объеме демонстрировал свою стратегию решать проблемы силой оружия и посредством агрессии (непрекращавшиеся провокации и агрессия со стороны Азербайджана против Арцаха, агрессия против Армении в сентябре 2022 года, оккупация части суверенной территории РА, признание премьер-министром РА Пашиняном территориальной целостности Азербайджана в октябре 2022 года в Праге, блокада Арцаха с декабря 2022 года).
Утечка документов администрации Алиева
Оказавшиеся в распоряжении Hetq.am несколько договоров администрации президента Азербайджана показывают, что проект под названием “Западный Азербайджан” продвигает именно аппарат Алиева, а организация “Община Западного Азербайджана” – лишь один из винтиков алиевской администрации.
5 декабря 2023 года, спустя два месяца после насильственной депортации армян из Арцаха, в Баку была организована международная конференция под названием “Обеспечение безопасного и достойного возвращения изгнанных из Армении азербайджанцев: глобальный контекст и справедливое решение”. Согласно азербайджанскому государственному информационному агентству “Азертадж”, в конференции приняли участие более ста депутатов и экспертов из Азербайджана и почти 30-и других стран.
1 декабря того же года в рамках подготовки этого мероприятия руководитель администрации Алиева Рамин Гулузаде подписал с руководителем администрации организации “Община Западного Азербайджана” Галибом Гасымовым договор об оказании услуг по организации конференции стоимостью 39.770 манат (23.500 долларов).
В тот же день Р.Гулузаде подписал договор с азербайджанской общественной организацией “Центр стратегических коммуникаций” с тем, чтобы она разместила соответствующую информацию на сайте “Виртуальный Западный Азербайджан”. Стоимость услуги составила 20.000 манат, или 11.800 долларов.
Еще один договор глава администрации Алиева подписал с одним из ООО по поводу аренды светодиодного экрана. Эта услуга обошлась в 2.265 манат, или 1.350 долларов.
Гулузаде подписал также договор с Baku Marriott Hotel Boulevard, где проходила конференция, и где проживали иностранные гости. Бронирование комнат для них обошлось в 16.000 манат, организация мероприятия – в 16.400 манат. Общая сумма расходов составила 32.400 манат, или 19.100 долларов.
Таким образом, общая стоимость оказавшихся в нашем распоряжении четырех договоров составила около 95.000 манат, что эквивалентно 56.000 долларов. Не исключено, что для проведения этого пропагандистского мероприятия администрации президента Азербайджана потребовалось заключить и другие договоры, что вызвало дополнительные расходы.
Фактически официальный Баку готов тратить десятки тысяч долларов на проведение пропаганды и реализацию своих экспансионистских планов против Армении.
Иностранные участники конференции
В заключенном с Baku Marriott Hotel Boulevard договоре указаны имена 34 иностранных гостей, для которых были забронированы номера в этой гостинице. Участники представляли следующие страны (информацию о приглашенных экспертах можно получить по указанным ссылкам): Турция (1, 2, 3, 4), Россия (1, 2, 3), Италия (1, 2), Албания, Греция, Венгрия, Люксембург, Литва, Молдова, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Малайзия, Индонезия, Алжир (1, 2), Эфиопия (1, 2), Пакистан (1, 2), Израиль, Иордания.
Изучение деятельности данных лиц показывает, что часть из них занимает выраженную азербайджанскую позицию. Не является новостью и то, что они занимаются пропагандой официального Баку и распространением фальшивых антиармянских нарративов.
Посягательства Азербайджана в отношении РА не прекратились
В декабре 2024 года в Баку была организована вторая, а в декабре этого года – третья аналогичные международные конференции. В ходе всех этих мероприятий в адрес Армении звучали фальшивые обвинения, ложные призывы к восстановлению “исторической справедливости”, заявления, искажающие историю Армении и Азербайджана.
География иностранных участников конференций, организованных в 2023-2025 гг., показывает, что Баку с каждым годом стремится расширить круг своих сторонников и обеспечить международную консолидацию на пути осуществления своих посягательств в отношении РА (в конференциях участвуют политические деятели, в том числе депутаты, политологи, эксперты, журналисты, писатели, то есть люди, которые в своих странах формируют мнение и имеют аудиторию).
Все это происходит на фоне достигнутых в Вашингтоне 8 августа соглашений, после чего в частности власти РА стали с воодушевлением говорить об уже установленном мире.
Подчеркнем, что в тексте парафированного министрами иностранных дел двух стран мирного соглашения имеются четкие формулировки, которые полностью противоречат экспансионистскому проекту “Западный Азербайджан”, реализуемому и финансируемому администрацией президента Алиева, и его пропагандистской подготовке.
Приведем несколько пунктов, по которым Армения и Азербайджан достигли согласия “на бумаге”:
“Стороны признают и будут уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность международных границ и политическую независимость друг друга” (ст.1),
“Стороны подтверждают, что не имеют территориальных претензий друг к другу и не выдвинут подобных претензии в будущем. Стороны не предпримут какие-либо действия, в том числе планирование, поощрение и поддержку, целью которых будет частичное расчленение, или нарушение территориальной целостности, или политическое единство другой Стороны” (ст. 2),
“Стороны осуждают и будут вести борьбу с нетерпимостью, расистской ненавистью и дискриминацией, сепаратизмом, агрессивным экстремизмом и терроризмом” (ст.8).
А в подписанной Пашиняном и Алиевым в присутствии президента Трампа декларации, в частности, говорится: “Созданы условия для того, чтобы наши народы, наконец, вступили на путь добрососедских отношений, основанных на нерушимости международных границ и недопустимости применения силы для приобретения территории. Эта реалия, которая не подлежит и никогда не должна подвергаться пересмотру, открывает путь к закрытию страницы вражды между нашими народами”.
Звучащие на самом высоком уровне заявления, в которых территория РА представляется как “Западный Азербайджан”, а также проведение различных мероприятий по вопросу возвращения азербайджанцев на их “исторические земли” свидетельствуют об одной простой истине: в руководимом Алиевым Азербайджане страница враждебного отношения к армянам мало того, что не закрыта, но еще и на ее основе пишется новая история – фальшивая, антиисторическая, антинаучная и антиармянская.
Смотрите также:
- Рассекреченный отчет: Азербайджан во время 44-дневной войны сбил белорусским оружием одиннадцать армянских БПЛА
- От “Полонеза” до “Оптимы”: новые секретные документы о военном сотрудничестве Беларуси и Азербайджана
- Секретные письма о белорусско-азербайджанском военном сотрудничестве: какое оружие закупил Азербайджан у Беларуси?