Միլիոնների «ա՞ճ», թե՞ վիճակագրական մանիպուլյացիա
Լուսանկարը՝ Գևորգ Պապոյանի ֆեյսբուքյան էջից (նախարարն այցելել է «Ասկե Գրուպ» ԲԲԸ-ի ջեռուցման ալյումինե մարտկոցների արտադրության գործարան, 2025 մայիս)
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է հայկական ծագման ապրանքների արտահանման զգալի աճի մասին, սակայն տվյալների ուսումնասիրությունն այլ պատկեր է ցույց տալիս։ Այդ աճի էական մասը ձևավորվել է ոսկերչական իրերի հաշվին, որոնք որպես հայկական ծագման արտադրանք ներկայացնելը խիստ վիճելի  է։ Այդ ցանկում տեսնում ենք նաև բջջային հեռախոսներ՝ այն դեպքում, երբ Հայաստանում չկա հեռախոսների արտադրություն։ Այս ամենն ուռճացնում է հայկական ծագման արտադրանքի ցուցանիշները և մոլորեցնող պատկեր ստեղծում տնտեսության վիճակի վերաբերյալ։
Փետրվարի 5-ին Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառմամբ տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Հայաստանից արտահանվել է մոտ 4.5 մլրդ դոլարի հայկական ծագում ունեցող արտադրանք։ 2024 թվականի համեմատ այն աճել է շուրջ 10%-ով, իսկ 2021 թվականի համեմատ՝ 72%-ով։
Հայկական ծագում ունեցող ապրանքների արտահանման հաշվարկման մեթոբանությունն ինքնին արդեն վիճահարույց է (որի մասին ներքևում կնշենք), սակայն որոշեցինք Էկոնոմիկայի նախարարությունից ավելի մանրամասն տեղեկանալ, թե ինչ ապրանքների մասին է խոսքը։
Պարզվում է՝ 2025 թվականին Հայաստանից արտահանված շուրջ 4.5 մլրդ դոլարի «հայկական ծագման» արտադրանքից 1 մլրդ դոլարը միայն ոսկերչական իրերն են։
Խնդիրն է այն, որ դա չափազանց մեծ ծավալ է Հայաստանի համար և խիստ կասկածելի է՝ Հայաստանում կա՞ն, արդյոք, բավարար գործարաններ և մասնագետներ՝ այդքան արտադրանք թողարկելու համար։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո Հայաստանի միջոցով մեծ քանակությամբ ռուսական ոսկի է վերաարտահանվում, այդ թվում՝ ոսկերչական իրերի տեսքով։ Այն, որ դա վերաարտահանում է, ապացուցվում է նրանով, որ 2022 թվականից հետո կտրուկ աճել է Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող ոսկին, և նույնքան կտրուկ աճել է Հայաստանից ԱՄԷ և Հոնկոնգ ոսկու ու ոսկերչական իրերի արտահանումը։
Օրինակ՝ 2021 թվականին, որի հետ համեմատություն է անում նաև Պապոյանը, Հայաստանից արտահանվել են ընդամենը 75 մլն դոլարի ոսկերչական իրեր՝ ըստ Վիճակագրական կոմիտեի։ Հետևաբար, որքանո՞վ է հավանական այնպիսի «հրաշք» Հայաստանի ոսկերչության ոլորտում, որ չորս տարի անց «տեղական» ոսկերչական իրերի արտահանումը գերազանցի 1 մլրդ դոլարը։
Այդ մասին «Հետք»-ը մի քանի անգամ գրել է։
Ի դեպ, ոսկերչության ոլորտի այս կասկածելի աճի արդյունքում արհեստականորեն ուռճացվել է նաև արդյունաբերության ոլորտի պատկերը։
2025 թվականին «ոսկերչական իրերի» մեծ մասն արտահանվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, մնացածը՝ հիմնականում Հոնկոնգ։
Սա ուղղակիորեն ցույց է տալիս, որ Գևորգ Պապոյանը հայկական ծագման ապրանքների արտահանման ուռճացված տվյալներ է հրապարակել։ Եվ, եթե բացառենք ոսկերչական իրերն ու ևս մի քանի ապրանքախմբեր, ինչպես, օրինակ՝ բջջային հեռախոսները, կպարզվի, որ տեղական արտադրանքի արտահանման աճը շատ ավելի համեստ է։
Նույնիսկ, եթե ոսկերչական իրերը համարենք տեղական ծագման արտադրանք, խոսել ընդհանուր աճից ու չներկայացնել, թե որ ապրանքների հաշվին է դա տեղի ունեցել, ևս կարող է մոլորեցնել հանրությանը։
2024 թվականին ևս արտահանվող «հայկական ծագման ապրանքների» ցանկում ոսկերչական իրերը մեծ տեղ են զբաղեցնում։ Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության՝ նշված տարում արտահանվել է մոտ 4.1 մլրդ դոլարի տեղական արտադրանք, որից 0.9 մլրդ դոլարը (858 մլն դոլար) կամ 21%-ը ոսկերչական իրերն են։
Ստորև ինֆոգրաֆիկայում հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն է՝ ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության ցանկի։ Առանձնացված են առաջին տասը ապրանքները։
Այստեղ կարելի է նկատել, որ բացի ոսկերչական իրերից, արտահանվել է նաև անմշակ ոսկի։ Սակայն, ենթադրվում է, որ խոսքը ոչ թե վերաարտահանվող ոսկու մասին է (վերաարտահանվողի ծավալները շատ ավելի մեծ են), այլ՝ հայկական ոսկու, որը մինչև վերաարտահանումների այս ալիքն էլ կար։
Ի դեպ, նախարարությունից նշել են, որ տրամադրված տվյալները կարող են որոշակիորեն ճշգրտվել։ Թե ինչ ճշգրտումներ կարող են լինել, չի մանրամասնվել։
Էկոնոմիկայի նախարարությունը հայկական ծագման ապրանքների ներքո է ներկայացնում նաև բջջային հեռախոսները։
Ըստ ցանկի՝ 2025 թվականին  Հայաստանից Բելառուս է արտահանվել 1130 հատ բջջային հեռախոս (սմարթֆոն), որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է 24 մլն դոլար։
Այստեղ ոչ միայն տարօրինակ է այն, որ Հայաստանում չկա բջջային հեռախոսների արտադրություն, այլև՝ արտահանված հեռախոսների 1 հատի միջին արժեքը կազմում է 8.2 մլն դրամ կամ 21 341 դոլար։ Սա ևս էկոնոմիկայի նախարարության և Պետական եկամուտների կողմից լրացուցիչ պարզաբանման կարիք ունի։
Արտահանված «տեղական արտադրանքի» ցանկում ներառված են նաև Ռուսաստան արտահանված կենդանիների կերերը՝ 18 մլն դոլարի։
Վերջին տարիներին Հայաստանից կենդանիների կերեր ևս վերաարտահանվում են։ 2022 թվականից էապես աճել են դրանց ներմուծման և արտահանման ծավալները։
ACSES վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանը նշում է, որ տեղական արտադրանքի արտահանման հստակ վիճակագրություն անգամ պետական մարմիններում չկա՝ Պետական եկամուտների կոմիտեում և Վիճակագրական կոմիտեում։ Դրա հաշվարկման մեթոդաբանությունը վիճելի է, որոշ ապրանքների առումով՝ անհնար։
«Խնդիրն այն է, որ ապրանքը կարող է մտնել Հայաստան, դրա վրա որոշ աշխատանք տարվի, բայց չփոխվի դրա արտաքին տնտեսական դասակարգիչն ու Հայաստանից արտահանվի որպես հայկական ծագման արտադրանք։ Վիճելի է դա տեղական արտադրանք անվանելը։ Կամ՝ կան ապրանքներ, որոնք Հայաստան են ներմուծվում երրորդ երկրներից (օրինակ՝ Իրանից), ապա ինչ-ինչ պատճառներով որպես հայկական ծագման ապրանք արտահանվում ԵԱՏՄ այլ երկրներ։ Արդեն հետագիծը կորում է՝ հստակ չէ, թե դա որ երկրի արտադրանքն է»,- նշում է մասնագետը։
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ ոսկերչական իրերին, ապա, ըստ ACSES-ի վերլուծության, Հայաստանից նախկինում ևս արտահանվել են ոսկերչական իրեր, բայց անգամներով ավելի քիչ, քան ներկա ծավալները։
Դինամիկ աճի պարագայում նույնիսկ, այսօրվա իրական տեղական ոսկերչական արտադրանքը անգամներով քիչ կլիներ, քան այն 1 մլրդ դոլարը, որը ներկայացվում է որպես տեղական արտադրանք։ Այստեղ ևս բացատրությունն այն է, որ Հայաստանում չկան այդքան մասնագետներ ու վերամշակման սարքավորումներ։
«Հայաստան ներմուծվող ոսկին երեք տեսքով է արտահանվում։ Առաջինն այն տեսքով, որով ներմուծվել է, այսինքն՝ որևէ աշխատանք չի տարվում։ Երկրորդը՝ նույն ոսկին հարգորոշվում, դրոշմավորվում է որպես հայկական ծագման, այստեղ ևս էական վերամշակման չի ենթարկվում։ Եվ երրորդը՝ երբ ոսկու հարգն է նվազեցվում, արծաթ է խառնվում և նոր՝ ավելի ցածր հարգի մեծ ձուլակտորներ են ստացվում, օրինակ՝ 10-15 կիլոգրամանոց։ Սրանք, ըստ էության, չեն կարող համարվել ոսկերչական իրեր, քանի որ չես կարող դրանք կրել։ Բայց հիմնականում, մեր հետազոտությունների շրջանակում տնտեսության իրական պատկերը բովանդակային առումով ճիշտ արտացոլելու նպատակով մենք զերծ ենք մնում այդ արտադրանքները տեղական արտադրանքի տակ հաշվարկելուց»,- նշում է Հայկազ Ֆանյանը։
Մեր ուսումնասիրությունը ևս ցույց տվեց, որ ոչ ՊԵԿ-ը, ոչ էլ՝ Վիճակագրական կոմիտեն առանձին չեն հրապարակում հայկական ծագման արտադրանքի արտահանման վիճակագրություն։
Ինչ տեղական արտադրանք ենք արտահանում
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 8.4 մլրդ դոլարի ապրանք։ Քանի որ Էկոնոմիկայի նախարարության ցանկի առնչությամբ վերապահումներ և կասկած ունենք, չենք կարող հստակ հաշվարկել տեղական արտադրանքի տեսակարար կշիռը ընդհանուր արտահանման մեջ։
Եթե բացառենք այն ապրանքները, որոնք «տեղական» անվանելը մանիպուլյատիվ է, ապա հայկական ծագման արտադրանքի արտահանման կազմում առաջատարներն են պղնձի խտանյութը, ծխախոտը, կոնյակը, թանկարժեք մետաղի խտանյութը, մոլիբդենի խտանյութն ու ֆերոմոլիբդենը։
Առաջատարների ցանկում են նաև ալյումինե նրբաթիթեղն ու էլեկտրաէներգիան։
Ավելի փոքր ծավալներով արտահանվում են՝ ծաղիկ, ձուկ, հագուստ, պտուղ-բանջարեղեն, հանքային ջուր, վերամշակված ադամանդ և այլն։
2025 թվականին, ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանից արտահանվել է 665 մլն դոլարի պղնձի խտանյութ (հանքաքար և խտահանք)։
Պղնձի գերակշիռ մասն ուղարկվել է Չինաստան, մի փոքր էլ՝ Բուլղարիա։
Ծավալներով հաջորդ հորիզոնականում ծխախոտն է, որը կազմել է 610 մլն դոլար։ Արտահանման աշխարհագրությունն է՝ գլխավորապես Իրաք, ԱՄԷ, ապա՝ Ճապոնիա, Հոնկոնգ, Վրաստան և այլն։
Մյուս ապրանքախումբը ալկոհոլային խմիչքն է, որի ներքո պետք է հասկանալ հիմնականում կոնյակը։ Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության՝ արտահանվել է 317 մլն դոլարի խմիչք, որի հիմնական մասը կոնյակն է։ Հայկական կոնյակի գլխավոր գնորդը Ռուսաստանն է։
Հաջորդում է մոլիբդենի խտանյութը՝ 213 մլն դոլարի, որն արտահանվում է Բելգիա, Նիդերլանդներ, Չինաստան և այլն։ Իսկ ֆերոմոլիբդենն արտահանվում է Նիդերլանդներ և Ռուսաստան։
Թանկարժեք մետաղի խտանյութը Հայաստանից արտահանվում է մեծ մասամբ Շվեյցարիա, ինչպես նաև՝ Մալայզիա։
Այս ապրանքախմբերին , դրանց միտումներին, արտահանման խնդիրներին, արտահանողներին պարբերաբար անդրադառնում ենք։
Նկատելի է, որ որոշ տեղական ապրանքների արտահանումն, իսկապես, աճել է։ Օրինակ՝ ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության ցանկի՝ 2025 թվականին Հայաստանից 52 մլն դոլարի ծաղիկ է արտահանվել, որը նախորդ տարվա համեմատ 47%-ով ավելի է։ Հայաստանը ծաղիկ է արտահանում Ռուսաստան, փոքր քանակով՝ Վրաստան։

Fudging the Numbers? Armenian Economy Minister Boasts Export Boom of Local Products
Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan recently announced a significant increase in the export of goods of Armenian origin, but a study of the data shows a different picture.
A significant part of this growth was formed at the expense of jewelry, which is highly debatable to present as a product of Armenia origin. We also see mobile phones in that list, although there is no production of phones in Armenia. All this inflates the indicators of products of Armenia origin and creates a misleading picture of the state of the economy.
On February 5, Papoyan reported on his Facebook page that in 2025, products of Armenia origin worth some US$4.5 billion were exported from Armenia. Compared to 2024, this is an increase of 10%, and compared to 2021, by 72%.
The methodology for calculating the export of goods of Armenia origin is already controversial (which we will mention below), but Hetq decided to find out more about what goods the ministry is talking about.
It turns out that out of the approximately $4.5 billion worth of “Armenia origin” products exported from Armenia in 2025, jewelry comprises $1 billion.
The problem is that this is an excessively large volume for Armenia, and it is highly doubtful whether Armenia has enough factories and specialists to produce so many products.
After the start of the Russian-Ukrainian war, a large amount of Russian gold has been re-exported through Armenia, including in the form of jewelry. The fact that this is re-export is proven by the fact that after 2022, gold imported from Russia to Armenia has increased sharply, and the export of gold and jewelry from Armenia to the UAE and Hong Kong has increased equally sharply.
For example, in 2021, only $75 million worth of jewelry was exported from Armenia, according to the country’s Statistical Committee. No wonder it’s a stretch to believe that this number jumped to $1 billion in just four years.
Hetq has written about this. (The Offshore Roots of Armenia’s Jewelry Production and Export: Armenia: Re-exporting Billions of “Dirty” Russian Gold)
As a result of this dubious growth in the jewelry sector, the image of the industrial sector has also been artificially inflated.
In 2025, most of the “jewelry” was exported to the United Arab Emirates, the rest to Hong Kong.
This directly shows that Minister Papoyan published inflated data on the export of goods of Armenian origin. And if we exclude jewelry and several other product groups, such as mobile phones, it will turn out that the growth in the export of local products is much more modest.
Even if we consider jewelry to be a product of domestic origin, talking about overall growth while not providing specifics can also mislead the public.
In 2024, jewelry also occupied a large place in the list of exported “products of Armenian origin”. According to the Ministry of Economy, about $4.1 billion of local products were exported in the mentioned year, of which $0.9 billion ($858 million) or 21% are jewelry.
Here, it can be noted that in addition to jewelry, unprocessed gold was also exported. However, it is assumed that this is not about re-exported gold (the volumes of re-exported gold are much larger), but about Armenian gold, which existed before this wave of re-exports. The ministry noted that the data provided may be adjusted. What adjustments may be made was not detailed.
Does Armenia export mobile phones?
The ministry also includes mobile phones among the products of Armenian origin.
Accordingly, in 2025, 1,130 mobile phones (smartphones) were exported from Armenia to Belarus, with a total value of $24 million.
Not only is it strange that there is no mobile phone production in Armenia, but also that the average cost of one exported phone is 8.2 million drams or $21,341. This also needs additional clarification from the Ministry of Economy and the State Revenue Service.
The list of exported “local products” also includes animal feed exported to Russia, worth $18 million.
In recent years, animal feed has also been re-exported from Armenia. Since 2022, their import and export volumes have increased significantly.
Haykaz Fanyan, head of Yerevan’s Armenian Center for Socio-Economic Studies (ACSES) notes that there are no clear statistics on the export of local products even in state bodies: the State Revenue Committee and the Statistical Committee. The methodology for calculating it is debatable, and in terms of some products, it is impossible.
“The problem is that a product can enter Armenia, have some work done on it, but its external economic classifier is not changed and be exported from Armenia as a product of Armenian origin. It is debatable to call it a local product. Or there are products that are imported to Armenia from third countries (for example, from Iran), and then for some reason are exported to other EAEU countries as a product of Armenian origin. The trajectory is already lost, it is not clear which country’s product it is,” Fanyan notes.
As for specific jewelry, according to ACSES analysis, jewelry has also been exported from Armenia in the past, but many times less than the current volumes.
Even in the case of dynamic growth, today’s real local jewelry production would be many times less than the $1 billion that is presented as local production. Here too, the explanation is that Armenia does not have that many specialists and processing equipment.
"Gold imported into Armenia is exported in three forms. The first is in the form in which it was imported, that is, no processing is conducted. The second is that the same gold is assayed, stamped as of Armenian origin, and here too it is not subjected to significant processing. And the third is that when the gold standard is reduced, silver is mixed in and new, lower-grade large ingots are obtained, for example, 10-15 kilograms. These, in fact, cannot be considered jewelry since you cannot wear them. But, to accurately reflect the real picture of the economy in terms of content, we refrain from calculating these products under local production," notes Haykaz Fanyan.
Our study also showed that neither the State Revenue Committee nor the Statistical Committee separately publish statistics on the export of products of Armenian origin.
What local products does Armenia export
Based on data provided by the country’s Statistical Committee, Armenia’s exports in 2025 totaled $8.4 billion. However, due to reservations about the Ministry of Economy's list, it is not possible to accurately determine the proportion of domestic products within the overall export figures.
If we exclude those products that are manipulative to call “local,” the leaders in the export of products of Armenian origin are copper concentrate, cigarettes, brandy, precious metal concentrate, molybdenum concentrate, and ferromolybdenum.
Aluminum foil and electricity are also on the list of leading exports.
Smaller volumes are exported: flowers, fish, clothing, fruits and vegetables, mineral water, processed diamonds, etc.
In 2025, according to the Ministry of Economy, $665 million worth of copper concentrate (ore and concentrate) was exported from Armenia.
Much of the copper was sent to China, and a little to Bulgaria.
Next in terms of volume is tobacco, which amounted to $610 million. Most going to Iraq, the UAE, then Japan, Hong Kong, and Georgia. The other product group is alcoholic beverages, which includes brandy. According to the Ministry of Economy, $317 million worth of beverages was exported, the main part of which is brandy. The main buyer of Armenian brandy is Russia.
Molybdenum concentrate follows, worth $213 million, which is exported to Belgium, the Netherlands, China, etc. And ferromolybdenum is exported to the Netherlands and Russia.
Precious metal concentrate is exported from Armenia, mainly to Switzerland and Malaysia.
Hetq regularly writes about these product groups, their trends, export problems, and exporters.
China Is Top Buyer of Armenia's Copper
It is noticeable that the exports of some local products has indeed increased. For example, according to the list of the Ministry of Economy, in 2025, flowers worth $52 million were exported from Armenia, which is 47% more than the previous year. Armenia exports flowers to Russia, and in small quantities to Georgia.