Ինչու են հայկական ապրանքները Ռուսաստանում դառնում «վտանգավոր»
«Ռոսսելխոզնադզորը», որը Ռուսաստանում վերահսկում է սննդի անվտանգությունը, հայտարարել է, որ մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման վրա, քանի որ նորմերի խախտումներ են հայտնաբերվել:
Կառույցի հայտարարության մեջ նշվում է, որ սահմանափակումները կտևեն մինչև ջերմոցային տնտեսություններում տեսչական ստուգումների ավարտը և արդյունքների ամփոփումը։ Կոնկրետ ժամկետներ չեն նշվում։
Այս հայտարարությունից կարելի է եզրակացնել, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» չի վստահում Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) ներկայացրած երաշխիքներին։
«Չնայած Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ներկայացրած երաշխիքներին՝ ԵԱՏՄ-ի համար կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերումը շարունակվում է։ 96.2 միլիոն հատ ծաղկային արտադրանքի ներմուծման ժամանակ հայտնաբերվել է 135 դեպք։ Դա կազմում է ողջ 2025 թվականի ընթացքում արձանագրված հայտնաբերումների ընդհանուր քանակի 77%-ը»,- հայտարարում է ռուսական կողմը։
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ի աշխատակիցներն արդեն իսկ Հայաստանում են և սկսել են ստուգումները։
ՍԱՏՄ-ն հայտարարել է, որ իր հրավերով Հայաստանում է ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսսելխոզնադզոր) պատվիրակությունը։ Համատեղ ստուգումներ կիրականացվեն բուսական և կենդանական ծագման արտադրանք ունեցող հայկական մի շարք ընկերություններում։ Ըստ հաղորդագրության՝ նպատակն է ստուգել Հայաստանից Ռուսաստան ներմուծվող բուսասանիտարական և ձկնաբուծական ենթահսկման արտադրանքի համապատասխանությունը ԵԱՏՄ օրենսդրության պահանջներին և նորմերին։
Թե որ ընկերություններում են ստուգումներ իրականացնելու, ՍԱՏՄ-ն չի նշում։
«Իրական խնդիրը քաղաքական է». ծաղիկը փչանում է, տնտեսվարողները՝ անորոշ սպասման մեջ
Հայաստանից ծաղկի արտահանման հիմնական շուկան Ռուսաստանն է։ Հայաստանի մաքսային ծառայության հրապարակած վերջին տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է մոտ 36 մլն դոլարի ծաղիկ, որից 34.5 մլն դոլարը՝ Ռուսաստան։
Ջերմոցային ծաղիկներ արտահանող «Ռոզ Ֆիլդ» ընկերության համասեփականատեր Աշոտ Հակոբյանն ասում է, որ մինչ այս հայտարարությունն էլ Հայաստանից ծաղիկ արտահանող յոթ կազմակերպության արտահանումը կասեցրել կամ սահմանափակել են, այդ թվում՝ «Ռոզ Ֆիլդ»-ինը։
Հակոբյանը համոզված է՝ խնդիրն ունի քաղաքական դրդապատճառներ։ Հատկապես այս տարվա մայիսի սկզբին Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 8-րդ գագաթնաժողովից հետո ռուսական կողմը, ըստ Հակոբյանի, սկսել է ավելի խիստ վերաբերվել։
«Հայաստանը վերջին հինգ տարիներին է մեծ ծավալով ծաղիկներ արտահանում Ռուսաստան։ Չնայած երբեմն եղել են կարճաժամկետ խնդիրներ, բայց այս անգամ ամեն ինչ միանգամից է, բոլոր ջերմոցները վտանգի տակ են։ Մեր իշխանություններն ասում են՝ պատճառը քաղաքական չէ, մեզ ասում են՝ ապրանքի որակը բարձրացրեք, որ խնդիրների առաջ չկանգնեք, վերացրեք ծաղիկների մեջ եղած միջատները։ Այդ միջատները միշտ էլ լինում են, եղել են, Հոլանդիայի ջերմոցներն էլ որ ստուգեն, կան այդ միջատները, մենք բուժում ենք, միջոցառումներ ենք իրականացնում, դրա դեմ պայքարում ենք, բայց դրանք աննախադեպ քանակի չեն։ Միամտություն է կարծելը, թե այս ամենի պատճառը կարող է դա լինել, ոչ թե՝ քաղաքականը»,- ասում է Հակոբյանը։
Եթե այս իրավիճակը երկար տևի, ծաղիկ արտադրողների մի մասը ստիպված է լինելու թափել ծաղիկները, քանի որ չքաղել չեն կարող, իսկ տեղական պահանջարկն այնքան չէ, որ ամբողջությամբ սպառվեն։
Հայաստանում ծաղիկ արտադրողները, ռուսական շուկայից բացի, այլընտրանքային շուկաներ այս պահին չեն տեսնում։ Ասում են՝ պահանջարկը մեծ չէ, եվրոպական շուկաներ ծաղիկ հասցնելը ծախսատար է և ժամանակատար, փչանալու վտանգը մեծ է։ Եվրոպական շուկաները գրավելու հայտարարությունները, ըստ Հակոբյանի, անհիմն են։ Ասում է՝ իշխանությունները խոսում են տնտեսության և արտահանման դիվերսիֆիկացման մասին, սակայն որևէ գործուն քայլ չեն անում։
«Նախ՝ ծաղկի պահանջարկը Եվրոպայում տասնյակ անգամներ զիջում է Ռուսաստանի պահանջարկին, քանի որ եվրոպական կենցաղում ծաղիկ գնելու, նվիրելու մշակույթն այնքան մեծ չէ, որքան Ռուսաստանում։ Հետո՝ ծաղկի պահպանման ժամկետը մոտ 10 օր է, տանում ենք Եվրոպա, որ մինչև հասցնենք տեղ, դառնա թափելու՞։ Այս սեզոնին Հայաստանից օրական 15-20 մեծ բեռնատար ծաղիկ է արտահանվում, այդքան չվերթ կարո՞ղ են ապահովել միայն ծաղիկների համար»,- հարցնում է «Ռոզ Ֆիլդ» ընկերության համասեփականատեր Աշոտ Հակոբյանը։
Ըստ նրա՝ պետական մարմիններից, մասնավորապես՝ Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից ու Էկոնոմիկայի նախարարությունից որևէ արձագանք այս խնդրի վերաբերյալ չեն լսել, որևէ ուղղորդում, աջակցություն չկա։
Թեև Կառավարությունը ջերմոցային տնտեսությունը հռչակել է գերակա ոլորտ, սակայն ձեռնարկատերերը, որոնց զգալի մասն այսօր ունեն խոշոր վարկեր, փաստի առաջ են կանգնել։ Ըստ Աշոտ Հակոբյանի՝ պետության վարած քաղաքականության պատճառով են տնտեսվարողները հայտնվել անորոշ սպասման վիճակում։
«Մեկը կարո՞ղ է այս հարցին պատասխանել՝ այլ պետությունից ինչու՞ պետք է գան Հայաստանում ստուգումներ իրականացնեն։ «Ռոսսելխոզնադզորը» մեր տեղական տեսչական մարմնին չի՞ վստահում, եկել, մտել, ինքն է ստուգում։ Հիմա Ռուսաստանի ФСБ-ն կարո՞ղ է գալ մեր ԱԱԾ-ում ստուգումներ անել։ Քարոզարշավի ժամանակ մի ծրագրային խոսք չենք լսում, թե տնտեսության, սոցիալական, քաղաքական բնագավառներում ինչ են նախատեսում»,- ասում է Հակոբյանը։
«Ռոզ Ֆիլդ»-ի ղեկավարությունն իր մոտ 100 աշխատակիցներին զգուշացրել է, որ կրճատման վտանգ կա։
«Նախորդ տարի Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ամեն օր վիճակագրություն էր հրապարակում, թե օրական քանի ծիրան տեղափոխող բեռնատար է Լարսով անցել, հիմա կարո՞ղ է այդպես հրապարակել, թե օրական քանի ծաղկով կամ «Ջերմուկ»-ով, պահածոներով և այլնով բեռնված բեռնատար է անցնում »,- ասում է մեր զրուցակիցը։
Ի դեպ, վերջին տարիներին ռուսական կողմը հաճախ է «նորմերի և ստուգումների խստացում» կիրառում հայկական ապրանքների համար։ «Ռոզ Ֆիլդ»-ն ու բազմաթիվ այլ ընկերություններ նման իրավիճակում էին հայտնվել, օրինակ, 2023 թվականին։
Ըստ Աշոտ Հակոբյանի՝ այսօր վրացական կողմում էլ կան բազմաթիվ խնդիրներ։ Լարսով վրացական անցակետը հատելը դարձել է «հերոսություն»։ Եվ այդ խնդիրները մեծ մասամբ սուբյեկտիվ են՝ ձգձգում են բացթողումները, վրացական մեքենաներն անցնում են առաջնահերթ, բայց հայկականները օրերով սպասում են։ Այդ վիճակն է արդեն 1.5 տարի։
«Ջերմուկ»-ից մինչև «Վայլդբերիս». Հայաստանի ղեկավարությունը ՌԴ արգելքների քաղաքական դրդապատճառներ մասին չի խոսում
Միայն ծաղիկ արտահանողները չէ, որ վերջին շրջանում պարբերաբար բախվում են ռուսական կողմի արգելքներին։
Այս տարվա ապրիլի վերջին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանում արգելվել է Հայաստանից ներմուծված «Ջերմուկ» հանքային ջրի խմբաքանակի վաճառքը։
«Ռոսպոտրեբնադզորի» հանձնարարականով՝ արգելվել է «Ջերմուկ» հանքային ջրի 1.4 մլն շշի վաճառքը։ Սահմանափակումը տարածվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ից 2026 թվականի մարտի 27-ը թողարկված խմբաքանակների վրա։ ՌԴ կարգավորող մարմինը հայտարարել է պարտադիր պահանջների հայտնաբերված խախտումների և քաղաքացիների առողջությանը հնարավոր վնասի կանխարգելման մասին։
Հայաստանի Հանրապետության Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը (ՍԱՏՄ), արձագանքելով դրան, հայտարարել է, որ ՍԱՏՄ-ն իր հերթին է ստուգումներ սկսել «Ջերմուկ գրուպ»-ում։
Ապրիլի 30-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ տարբեր ուղղություններով արտահանման խնդիրներ պարբերաբար առաջանում են՝ պատասխանելով Ռուսաստանում «Ջերմուկի» արտահանման խնդիրների վերաբերյալ հարցին։ Այդ օրերին Հայաստանում նաև հեղուկ գազի դեֆիցիտ էր, որի մատակարարը Ռուսաստանն է։
«Ջերմուկի» շուրջ այս իրադարձություններից շատ չանցած՝ մայիսի սկզբին, ռուսական «Վայլդբերիսն» (Wildberries) ու «Օզոնը» (Ozon) ժամանակավորապես դադարեցրին հայաստանյան առևտրային ընկերությունների վաճառքները։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայաստանյան ընդդիմադիր ուժերին մեղադրեց «Վայլդբերիսում» առաջացած խնդիրների համար։
«Վայլդբերիսի հետ կապված վերջին իրադարձության հետևում կանգնած է հայաստանյան 2 ընդդիմադիր ուժ։ Խնդրից հատկապես ուրախացել ու հրճվում են այդ 2 ուժերին սատարող ռևանշիստները (տասնյակներով արդեն ինքնահրճվում են այն փաստից, որ հայ արտադրողի համար խնդիրներ են ստեղծվել)»,- ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Մայիսի 15-ին արդեն բացահայտ հայտարարվեց, որ Ռուսաստանն ուժեղացնում է հայկական ապրանքների նկատմամբ բուսասանիտարական վերահսկողությունը։ «Ռոսսելխոզնադզորը» սկսել է Հայաստանից ներմուծվող գյուղմթերքի ստուգումը։
Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնը հայտարարեց, որ տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանի և ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսսելխոզնադզոր) ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտի հանդիպմանը որոշվել է «Ռոսսելխոզնադզորի» հետ համատեղ ստուգումներ անցկացնել այն ձեռնարկություններում, որոնցից Ռուսաստան մատակարարումները կասեցվել էին՝ ենթադրաբար եվրոպական ծագում ունեցող կեղծված ձկնային արտադրանքի ներմուծման կասկածի պատճառով։
Ըստ ռուսական կողմի՝ նախնական ստուգումն ու ներմուծված ծիածանափայլ իշխանի վերաբերյալ նյութերի վերլուծությունը կասկածներ են առաջացրել արտադրանքի պատրաստման համար օգտագործված հումքի ծագման վերաբերյալ։
Հայաստանը 2015 թվականի հունվարից պաշտոնապես միացել է Եվրասիական տնտեսական միությանը։ Վերջին տարիներին ակտիվորեն քննարկվում է Եվրամիությանը ՀՀ անդամակցության հարցը, սակայն ռուս պաշտոնյաները պարբերաբար նշում են, որ Երևանը չի կարող միաժամանակ գտնվել երկու միություններում։ Այս մասին ապրիլի 1-ին նշել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
Մայիսի 9-ին Պուտինը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է հնարավորինս շուտ կողմնորոշվի ԵՄ-ին կամ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հարցում։
Ի պատասխան՝ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է, որ Հայաստանը դեռևս չի պլանավորում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարցը օրակարգ բերել, քանի որ դրա անհրաժեշտությունը չկա։
Օրեր առաջ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթաժողովին քննարկվելու է այդ կազմակերպությունում Հայաստանի կարգավիճակի հարցը։
Ըստ Օվերչուկի՝ Ռուսաստանը չի ցանկանում, որ Հայաստանը կորցնի այն տնտեսական առավելությունները, որ այժմ ունի։
Ի պատասխան՝ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրները չեն կարող Հայաստանին հանել միությունից։
Այս տարվա մայիսի 28-ին Աստանայում կայանալիք ԵԱՏՄ ղեկավարների նիստին Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի։ Օրեր առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում վարչապետը ասել է, որ պատճառը քարոզարշավով զբաղվածությունն է և որ դեռևս ապրիլի 1-ին Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը ինքը տեղեկացրել է այդ մասին։ Նույն պատճառով չի մասնակցել նաև Մոսկվայում մայիսի 9-ի միջոցառումներին։
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականին Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտահանման կազմում 35% է, ԵՄ-ինը՝ մոտ 8%։

Почему армянские товары становятся “опасными” в России
“Россельхознадзор”, контролирующий безопасность пищевых продуктов в Российской Федерации, объявил о введении с 22 мая временных ограничений на импорт цветов из Армении в связи с выявленными нарушениями норм.
В заявлении структуры говорится, что ограничения будут действовать до завершения проверок в теплицах и обобщения их результатов. Конкретные даты не указаны.
“Несмотря на гарантии, предоставляемые Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Республики Армения (ИОБПП), продолжается выявление карантинных объектов для ЕАЭС. В ходе импорта 96,2 млн единиц цветочной продукции выявлено 135 случаев. Это составляет 77% от общего числа выявленных нарушений за весь 2025 год”,- отметили в “Россельхознадзоре”.
ИОБПП сообщил, что по их приглашению в Армении уже находится делегация “Россельхознадзора”, которая проводит проверки. Совместные проверки будут проведены в ряде армянских компаний, производящих продукцию растительного и животного происхождения. Согласно сообщению, цель этих действий – проверить соответствие импортируемой из Армении в РФ продукции требованиям и нормам законодательства ЕАЭС. ИОБПП не уточнил, в каких именно компаниях будут проведены проверки.
“Проблема носит политический характер”: цветы портятся, предприниматели находятся в неопределенном ожидании
Основным рынком сбыта цветов из Армении является Россия. По последним данным Таможенной службы РА, в первом полугодии 2025 года из Армении было экспортировано цветов на сумму около 36 миллионов долларов, из которых 34,5 миллиона долларов – в Россию.
Совладелец компании “Роз филд” (“Розовое поле”) Ашот Акобян, занимающейся экспортом тепличных цветов, отметил, что еще до этого заявления свой экспорт приостановили или ограничили семь армянских компаний”, в том числе “Роз филд”.
Акопян убежден, что проблема носит политический характер. По его словам, в частности после 8-го саммита Европейского политического сообщества (ЕПС), который состоялся в Ереване в начале мая этого года, российская сторона ужесточила свою позицию.
“Последние пять лет Армения экспортирует цветы в Россию в больших количествах. Хотя время от времени возникали кратковременные проблемы, но на этот раз всё произошло сразу. Под угрозой находятся все теплицы. Наши власти утверждают, что причина не политическая. От нас требуют во избежание проблем улучшить качество продукции, уничтожить имеющихся в цветах насекомых. Но насекомые были всегда. Если даже проверят теплицы в Голландии, то и там найдут насекомых. Мы ведем с ними борьбу, принимаем меры, но их количество не достигает беспрецедентных масштабов. Наивно думать, что причина именно в этом, а не в политике”,- говорит Акопян.
Если создавшаяся ситуация затянется, часть производителей будет вынуждена выбрасывать свои цветы, потому что не собирать их они не могут, а реализовать все это количество внутри страны невозможно.
В данный момент армянские производители цветов не видят альтернативных рынков, кроме российского. Доставка цветов на европейские рынки обходится дорого и занимает много времени, к тому же высок риск порчи. Заявления о выходе на европейские рынки необоснованны, считает А.Акобян. Власти говорят о диверсификации экономики и экспорта, но никаких активных шагов не предпринимают.
“Во-первых, спрос на цветы в Европе в десятки раз ниже, чем в России, потому что в Европе культура покупки и дарения цветов не так развита, как в России. Во-вторых, срок хранения цветов составляет около 10 дней. Предположим, мы повезем их в Европу, но пока цветы туда доберутся, их уже можно будет выбрасывать. В этом сезоне из Армении ежедневно экспортируется 15-20 фур цветов. Могут ли они обеспечить столько рейсов только для цветов?”- задался вопросом Акобян.
В создавшейся ситуации никакого ответа, указаний или помощи от государственных органов, в частности от Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов и Министерства экономики РА, цветочные компании не получили. И хотя правительство провозгласило тепличную отрасль приоритетной, предприниматели, значительная часть которых сегодня имеет большие кредиты, встала перед фактом. Из-за государственной политики хозяйствующие субъекты оказались в состоянии неопределенного ожидания.
“Кто-нибудь может ответить на вопрос, зачем нужно приезжать из другой страны проводить проверки в Армении? Разве “Россельхознадзор” не доверяет местному инспекционному органу?. Российская ФСБ тоже может приехать и провести проверку в нашей СНБ? В период предвыборной кампании мы ни слова не слышим о том, что они планируют делать в экономической, социальной и политической сферах”,- сказал Ашот Акобян.
Руководство “Роз филд” уже предупредило своих почти 100 сотрудников о риске увольнений.
“В прошлом году министр экономики Геворг Папоян ежедневно публиковал статистику о том, сколько грузовиков с абрикосами проходит через Ларс. А сегодня он может публиковать ту же статистику о том, сколько грузовиков с цветами, “Джермуком” или консервами каждый день пересекает границу?” – спросил наш собеседник.
Кстати, в последние годы российская сторона часто ужесточала нормы и проводила проверки армянских товаров. В подобной ситуации “Роз филд” и многие другие компании оказались и в 2023 году.
Сегодня, по словам нашего собеседника, трудности возникают и с грузинской стороны. Пересечение контрольно-пропускного пункта через Ларс стало “героизмом”. Проблемы в большинстве своем субъективны: затягивается таможенное оформление, приоритет получают грузинские автомобили, армянам же приходится ждать днями. Эта ситуация продолжается уже полтора года.
От Джермука до “Вайльдберриз”: армянское руководство не говорит о политических мотивах запретов РФ
В последнее время с запретами с российской стороны регулярно сталкиваются не только экспортеры цветов. В конце апреля этого года стало известно о введении запрета на продажу в России импортированной из Армении минеральной воды “Джермук”. По распоряжению “Роспотребнадзора” под запрет попали 1,4 миллиона бутылок “Джермука”.
Ограничение распространилось на партии, выпущенные с 23 октября 2025 года по 27 марта 2026 года. Российский регулирующий орган объявил об обнаружении нарушений обязательных требований и предотвращении возможного вреда здоровью граждан.
В ответ Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения сообщил о начале собственных проверок в группе компаний “Джермук”.
На брифинге 30 апреля премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о проблемах с поставкой “Джермука” в РФ, заявил, что проблемы с экспортом периодически возникают на различных направлениях. В тот период Армения также испытывала дефицит сжиженного газа из России.
В начале мая, вскоре после возникновения проблем с экспортом “Джермука”, российские компании “Вайльдберриз” (Wildberries) и “Озон” (Ozon) временно приостановили продажи армянских торговых компаний. В возникших проблемах министр экономики Геворг Папоян обвинил армянские оппозиционные силы.
“За последним инцидентом, связанным с Wildberries, стоят две армянские оппозиционные силы. Сложившейся ситуации особенно рады реваншисты, поддерживающие эти две силы (десятки из них уже довольны тем, что для армянских производителей созданы проблемы)”, — написал на своей странице в Facebook министр экономики.
15 мая уже открыто было заявлено, что Россия усиливает фитосанитарный контроль за армянской продукцией. “Россельхознадзор” начал проверку импортируемой из Армении сельскохозяйственной продукции.
ИОБПП Армении сообщил, что в ходе встречи руководителя органа Тиграна Петросяна с главой Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору РФ Сергеем Данквертом было принято решение о проведении совместных с “Россельхознадзором” проверок на предприятиях, поставки которых в Россию были приостановлены по подозрению в импорте контрафактной рыбной продукции предположительно европейского происхождения.
По данным российской стороны, предварительная проверка и анализ материалов импортированной радужной форели вызвали сомнения в происхождении сырья, использованного для приготовления продукта.
Армения официально вступила в Евразийский экономический союз в январе 2015 года. В последние годы активно обсуждается вопрос о членстве Армении в Европейском союзе, однако российские чиновники регулярно отмечают, что Ереван не может одновременно состоять в обоих союзах. Об этом заявил 1 апреля во время встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президент РФ Владимир Путин.
9 мая президент РФ заявил, что Армения должна как можно скорее сориентироваться в вопросе членства в ЕС или ЕАЭС.
В ответ Никол Пашинян заверил на брифинге, что Армения пока не планирует включать в повестку дня вопрос о выходе из ЕАЭС, поскольку в этом нет необходимости.
Несколько дней назад заместитель премьер-министра России Алексей Оверчук заявил, что вопрос о статусе Армении в организации будет обсуждаться на саммите ЕАЭС, который состоится в Астане 29 мая. По словам Оверчука, Россия не хочет, чтобы Армения потеряла имеющиеся у неё экономические преимущества.
В ответ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил в интервью радио “Свобода”, что государства-члены ЕАЭС не могут исключить Армению из союза.
Никол Пашинян не примет участия во встрече лидеров ЕАЭС, которая состоится в Астане 28 мая этого года. Несколько дней назад премьер заявил на брифинге, что причиной стала его занятость на предвыборных мероприятиях, о чем он сообщил во время встречи с Владимиром Путиным 1 апреля. По той же причине он не участвовал в мероприятиях в Москве 9 мая.
По данным Статистического комитета Армении, в 2025 году доля России в экспорте РА составила 35%, доля ЕС – около 8%.