1958. խորհրդային կործանիչների բախումը ամերիկյան օդանավերի հետ՝ Հայաստանի երկնքում
2022 թ. ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից գաղտնազերծված փաստաթղթերից մեկը լույս է սփռում հեռավոր 1958-ին տեղի ունեցած մի ավիապատահարի վրա, որի մասին մինչ այդ շատ քիչ բան էր հայտնի. դրա առանցքում ամերիկացի ու խորհրդային զինվորականները եւ հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներն էին, իսկ պատահարի թատերաբեմը Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղն էին:
«Հետքը» շարունակում է ներկայացնել Հայաստանի տարածքում տեղի ունեցած, ինչպես նաեւ հայկական ավիացիային առնչվող պատահարները, որոնց ժամանակ ոչ միայն օդանավեր են շարքից դուրս եկել, այլեւ շատ դեպքերում մարդիկ են զոհվել:
Հիշեցնենք, որ ավիացիայում պատահար է համարվում այն իրադարձությունը, որի ժամանակ որեւէ անձ ստանում է մահացու կամ լուրջ մարմնական վնասվածք, կամ երբ ավերվում է օդանավի կառուցվածքը, ինչը սովորաբար պահանջում է խոշոր նորոգում կամ վնասված տարրի փոխարինում: Պատահար են համարվում նաեւ այն դեպքերը, երբ օդանավն անհետ կորչում է կամ հայտնվում է այնպիսի տեղում, որտեղ դրան մոտենալն անհնար է: Մարդկային զոհի հանգեցրած պատահարը դասակարգվում է որպես աղետ, իսկ առանց զոհի պատահարը՝ վթար:
1958-ին Հայաստանի տարածքում միանգամից 2 արտակարգ դեպք տեղի ունեցավ, որոնց առանցքում ԽՍՀՄ եւ ԱՄՆ ռազմական ինքնաթիռներն էին: Խորհրդային տարիներին նման պատահարները, որպես կանոն, գաղտնի էին պահվում լայն հանրությունից, եւ շատերի մասին մանրամասները առնվազն հետխորհրդային հասարակության համար ի հայտ են եկել ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո:
Հայաստան մտած ամերիկյան ինքնաթիռը վթարային վայրէջք կատարեց Լեռնային Ղարաբաղում
Առաջին պատահարը տեղի է ունեցել 1958-ի հունիսի 27-ին, երբ ամերիկյան ռազմաօդային ուժերի (ՌՕՈւ) C-118A Liftmaster տրանսպորտային ինքնաթիռը (գրանցման համարը՝ 51-3822) Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայից թռիչք էր կատարում դեպի Թեհրանի «Մեհրաբադ» օդանավակայան (Իրանը այն ժամանակ աշխարհիկ պետություն էր շահի գլխավորությամբ եւ լավ հարաբերություններ ուներ Արեւմուտքի հետ):
Դեպքի մանրամասները ներկայացված են ԱՄՆ արխիվների եւ փաստաթղթերի ազգային վարչության (NARA) հրապարակած փաստաթղթում, որը կազմվել է պատահարից մոտ 4 ամիս անց՝ 1958-ի նոյեմբերի 1-ին, եւ գաղտնազերծվել է միայն 2022-ին: Փաստաթուղթը, ենթադրաբար, կազմվել է ԿՀՎ-ի կողմից (ԱՄՆ կենտրոնական հետախուզական վարչություն, CIA):
Հատված 2022 թ. գաղտնազերծված փաստաթղթից
Այսպիսով՝ ինքնաթիռը գերմանական Վիսբադեն քաղաքից, որտեղ բազավորվում էր, ԿՀՎ-ի համար բեռ էր տեղափոխում դեպի Թեհրան ու Պակիստան: Օդանավի անձնակազմը բաղկացած էր 9 ամերիկացուց, որոնցից 3-ը ԿՀՎ գործակալներ էին, մյուս 6-ը՝ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի զինվորականներ, որոնք ծառայում էին Վիսբադենում (Արեւմտյան Գերմանիա):
Դեպքի ժամանակ ինքնաթիռը Նիկոսիա-Թեհրան երթուղու վրա էր: Օդանավում գտնվողներից մի քանիսը պետք է իջնեին Թեհրանում, իսկ C-118-ը շարունակեր թռիչքը դեպի Պակիստան: Ըստ գաղտնազերծված ամերիկյան փաստաթղթի՝ դեպի Իրան ճանապարհին օդանավը վատ եղանակի ու նավիգացիոն սխալի պատճառով շեղվել է երթուղուց եւ Թուրքիայից մտել Հայաստանի տարածք: Այսինքն, ըստ ամերիկյան փաստաթղթի, ԽՍՀՄ սահմանը միտումնավոր չի խախտվել:
1943-1960 թթ. Երեւանի «Հարավային» (հետագայում՝ «Էրեբունի») օդանավակայանում բազավորվում էր ԽՍՀՄ անդրկովկասյան ռազմական օկրուգի 25-րդ կործանիչ ավիագունդը, որի կազմում ներառված էին «ՄիԳ-17» տիպի կործանիչներ (կործանիչն օդային մարտ վարելու համար նախատեսված ռազմական ինքնաթիռ է): Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում մարտական փորձ կուտակած այս գունդը, 1943-ին տեղափոխվելով Երեւան, իրականացնում էր մայրաքաղաքի հակաօդային պաշտպանությունը եւ հսկում էր Թուրքիայի հետ սահմանը:
Ահա եւ 1958-ի հունիսի 27-ին ամերիկյան C-118 սահմանախախտ ինքնաթիռի դեմ օդ էին բարձրացվել 3 հատ «ՄիԳ-17» խորհրդային կործանիչներ (ըստ այլ աղբյուրների՝ կործանիչները երկուսն են եղել), որոնք կրակ էին բացել տրանսպորտային օդանավի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով վերջինիս ձախ թեւի վրա կրակ էր բռնկվել: Հարձակումից հետո անձնակազմի 9 անդամներից 5-ը պարաշյուտներով թռել էին օդանավից, իսկ մյուս 4-ը կարողացել էին վթարային վայրէջք կատարել Խորհրդային Ադրբեջանի մաս կազմող Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) Մարտակերտի շրջանում՝ Լեւոնարխ գյուղի մոտ, որտեղ, ըստ ամերիկյան փաստաթղթի, փոքր թռիչքուղի կար:
ԿԸՀ գործակալներից մեկին տեղացիները ցանկանում էին կախաղան բարձրացնել
Ինքնաթիռը, որն արտադրվել էր դեպքից ընդամենը 6 տարի առաջ՝ 1952-ին, այրվել ու ամբողջությամբ շարքից դուրս էր եկել: Բայց անձնակազմի 4 անդամները բարեհաջող կարողացել էին դուրս գալ դրանից:
5 հոգին, որոնք մինչ այդ պարաշյուտով դուրս էին թռել խոցված օդանավից, գետնի վրա շրջապատվել էին տեղի բնակիչների կողմից, եւ նրանցից ոմանք ծեծի էին ենթարկել եկվորներին: Ավելին՝ հավաքված ամբոխը 5 ամերիկացիներից մեկին, որը ԿՀՎ գործակալ էր, տարել էր հեռագրասյան մոտ՝ կախելու, սակայն դեպքի վայր ժամանած խորհրդային զինվորականները կանխել էին ինքնադատաստանը:
Հարցաքննություններ Բաքվում
Բոլոր ամերիկացիներին հանձնել էին խորհրդային զինվորականներին: Բռնվածները, ըստ ամերիկյան գաղտնազերծված փաստաթղթի, գիշերն անցկացրել էին Ստեփանակերտի մոտ գտնվող կայազորում, իսկ հետո տեղափոխվել էին ենթադրաբար Եվլախ, այնտեղից էլ՝ Բաքու: Այստեղ ամերիկացիները հարցաքննվել էին խորհրդային հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից, որոնցից առնվազն մեկը՝ Վլադիմիր Բուրդինը, նախկինում ծառայել էր ԱՄՆ-ում, իսկ հետո Կանադայում՝ ԽՍՀՄ դեսպանատանը: Բուրդինը մի քանի օր հարցաքննել էր ԿՀՎ գործակալներից մեկին, իսկ այդ ընթացքում մյուս ամերիկացիները պահվում էին Խորհրդային Ադրբեջանի ՆԳՆ-ում:
Անհատական հարցաքննություններից հետո ամերիկացիներն առանձին-առանձին հարցաքննվել են նաեւ ՆԳՆ-ում՝ խորհրդային պաշտոնյաներից կազմված հանձնաժողովի կողմից: Վերջինս հարցաքննել է ԽՍՀՄ սահմանը խախտելու վերաբերյալ եւ ստորագրելու համար հայտարարություններ տվել ամերիկացիներին այն մասին, որ իրենց լավ են վերաբերվել, բժշկական օգնություն են ցուցաբերել: Ամերիկյան գաղտնազերծված փաստաթղթի համաձայն՝ այս հանձնաժողովի կողմից անցկացված հետաքննությունը ֆորմալ բնույթ է կրել եւ հետախուզական իմաստով հարցաքննություն չի եղել: 1958-ի հուլիսի 7-ին C-118-ի անձնակազմը տեղափոխվել է ԽՍՀՄ-Իրան սահմանի մոտ՝ Աստարա, եւ հանձնվել ամերիկյան ավիացիոն կցորդին:
Ինչ է պարզվել ԱՄՆ-ում
Ազատ արձակվածներն անմիջապես ուղարկվել են գերմանական Վիսբադեն, որտեղ ԿՀՎ-ի եւ ՌՕՈւ-ի աշխատակիցները համատեղ նախնական հարցաքննել են նրանց։ Այնուհետ նրանք ասուլիս են տվել, սակայն մինչ այդ մանրամասն հրահանգավորվել էին տեքստի ու սահմանափակումների մասին։
Դրանից հետո ամբողջ անձնակազմը տեղափոխվել է Վաշինգտոն, որտեղ մանրակրկիտ քննություն է անցկացվել տեղի ունեցածի վերաբերյալ։ Պարզվել է, որ ԿՀՎ աշխատակիցներն ունեցել են պորտֆելներ, որոնցում եղել են գաղտնի փաստաթղթեր եւ հասցեագրքեր՝ ԿՀՎ աշխատակիցների ու ստորաբաժանումների անուններով, հասցեներով, հեռախոսահամարներով։ Ենթադրաբար երկու պորտֆելներն այրվել են ինքնաթիռում բռնկված հրդեհի հետեւանքով, բայց ԿՀՎ աշխատակիցներից մեկի հասցեագիրքը նրանց բռնած գյուղացիները վերցրել էին, իսկ ավելի ուշ այն վերադարձրել են Բաքվում անձնակազմին հարցաքննած խորհրդային հանձնաժողովի անդամները։ Չնայած խորհրդային հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներն ամերիկացիներին չեն հարցաքննել պորտֆելների ու դրանց պարունակության մասին, ԿՀՎ-ում ենթադրել են, որ ԽՍՀՄ-ն իր մոսկովյան արխիվներում ունի կամ կունենա այդ հասցեագրքում նշված տվյալները։ Պարզվել է նաեւ, որ անձնակազմի անդամներից մի քանիսն իրենց դրամապանակներում ունեցել են անձնական նշումներ ԿՀՎ մի քանի այլ աշխատակիցների վերաբերյալ:
Տվյալներ ձեռք չեն բերվել այն մասին, որ խորհրդային պատկան մարմինները ամերիկյան անձնակազմին թմրանյութ են ներարկել կամ այլ կերպ ներազդել են հարցաքննելիս։ Արձանագրվել է, որ ամերիկացիներից մի քանիսը ձերբակալվելուց հետո սրսկվել են վերքերի ու այրվածքների բուժման համար։
ԱՄՆ-ում անձնակազմը մանրամասն հարցաքննվել է իր հանդեպ վերաբերմունքի եւ խորհրդային հատուկ ծառայությունների կողմից հարցաքննության եւ դրա մեթոդների մասին։ Եզրակացությունը եղել է այն, որ խորհրդային կողմը մակերեսային է հարցաքննել ամերիկացիներին, եւ, ըստ ամենայնի, հետախուզական նպատակներով սերտ համակարգում ու կապ Մոսկվայի հետ չի եղել։ Ըստ գաղտազերծված փաստաթղթի՝ այն, որ ԽՍՀՄ արտգործնախարարությունը արագ հաստատել է C-118-ի՝ իր տարածքում վայրէջք կատարելու տեղեկությունը, հավանաբար խորհրդային ՆԳՆ-ին հնարավորություն չի տվել «ամբողջությամբ օգտագործել» անձնակազմի անդամներին։ Այդուհանդերձ, ամերիկացիներից երկուսն առանձնացվել են խմբից եւ ստացել են արտոնյալ վերաբերմունք՝ ըստ էության, «ինֆորմացիոն նպատակով մշակվելու» համար: Սակայն ԱՄՆ-ում եկել են այն եզրահանգման, որ նշված երկուսն իրենց շատ լավ են պահել եւ չեն բացահայտել որեւէ ինֆորմացիա ԿՀՎ-ի կամ դրա գործունեության մասին:
Ամերիկյան կողմը տվյալներ ձեռք չի բերել այն մասին, որ խորհրդային իշխանություններն անձնակազմին հարցաքննելիս իմացել են C-118-ի թռիչքի եւ ԿՀՎ-ի կապի մասին, կամ որ անձնակազմից 3-ը ԿՀՎ գործակալներ էին: Այնուամենայնիվ, ամերիկացիները վստահ են եղել, որ խորհրդային հատուկ ծառայությունները ԿՀՎ աշխատակցից առգրավված հասցեագրքի միջոցով կգտնեն այդ աշխատակցի ու գուցե նաեւ մյուսների կապը ԿՀՎ-ի հետ: Ու քանի որ այդ աշխատակցին հարցաքննել են Վիսբադենի ռազմական ստորաբաժանումների մասին եւ ենթադրաբար կապ կտեսնեն դրանց եւ ԿՀՎ-ի միջեւ:
Այսպիսով՝ ամերիկացիները եկել են եզրակացության, որ C-118-ի անձնակազմը վաղաժամ ազատ է արձակվել, քանի որ խորհրդային քննիչները չեն օգտագործել իրենց ձեռք տակ հայտնված միջոցները, մասնավորապես՝ ԿՀՎ գործակալի հասցեագիրքը, դրանում առկա տվյալները մինչեւ նրանց ազատելը չեն ստուգել իրենց ունեցած տեղեկություններով եւ հարցաքննության միջոցով չեն կարողացել «կոտրել» անձնակազմին: Բացի դրանից՝ այրված օդանավում չի հայտնաբերվել որեւէ կոմպրոմատ, իսկ պարաշյուտով ինքնաթիռից թռածները օդում կամ գետնի վրա ոչնչացրել են իրենց մատնող անցաթղթերն ու գրառումները: Արձանագրվել է նաեւ, որ ԿՀՎ-ի, ՌՕՈւ-ի եւ ԱՄՆ գործադիր իշխանության կողմից բավարար ճնշում է գործադրվել ԽՍՀՄ-ի վրա՝ ամերիկյան անձնակազմին հնարավորինս շուտ ազատ արձակելու համար։ Այս հարցում կարեւոր է եղել նաեւ այն հանգամանքը, որ ԽՍՀՄ ԱԳՆ-ն շտապել է տեղի ունեցածը ներկայացնել որպես խորհրդային օդային սահմանի միտումնավոր խախտում՝ դրանով իսկ հաստատելով, որ ամերիկյան անձնակազմը ԽՍՀՄ պատկան մարմինների վերահսկողության ներքո է:
Բացի դրանից՝ կարեւորվել է այս արտակարգ դեպքի վերաբերյալ ինֆորմացիոն արտահոսքի բացակությունը մամուլում: Իսկ ռեկոմենդացիաների մեջ նշվել է, որ հետագայում եւս պետք է արգելվի տեղի ունեցածի շուրջ հրապարակայնությունը, որպեսզի նվազագույնի հասցվի C-118-ի եւ ԿՀՎ-ի կապի մասին մամուլի տեղեկանալու հնարավորությունը: Փաստորեն, պատահարի մանրամասները գաղտնազերծվեցին դրանից 64 տարի անց միայն:
Բայց եթե հունիսի 27-ի պատահարը բարեհաջող ավարտ ունեցավ ամերիկացիների համար, ապա դրանից ընդամենը 2 ամիս անց՝ սեպտեմբերի 2-ին, Հայաստանի տարածքում տեղի ունեցավ մեկ այլ արտակարգ դեպք, որի մասին խորհրդային իշխանությունները կրկին չբարձրաձայնեցին, սակայն անկախությունից հետո ի հայտ եկան մանրամասներ, որոնք տարիների հեռվից լույս են սփռում մեր երկրի տարածքում երկու գերտերությունների՝ ԽՍՀՄ-ի ու ԱՄՆ-ի այդ աննախադեպ օդային բախման դրվագի վրա: Ի տարբերություն հունիսյան պատահարի՝ այս անգամ ամերիկյան կողմը զոհեր տվեց: Այդ մասին՝ հաջորդ հոդվածում:
Առաջին լուսանկարում՝ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի C-118A Liftmaster տրանսպորտային ինքնաթիռ, 1960-ական թթ., աղբյուրը՝ commons.wikimedia.org

1958-ой год: в небе над Арменией столкнулись советские истребители и американские самолеты
Один из рассекреченных в 2022 году администрацией президента США Джо Байдена документов проливает свет на авиационное происшествие, произошедшем в далеком 1958 году, о котором до этого мало что было известно. В его центре оказались американские и советские военные, представители разведки, а местом происшествия стали Армения и Нагорный Карабах.
Напомним, что в авиации происшествием считается событие, в результате которого человек получает смертельные или серьезные телесные повреждения, или когда разрушается конструкция самолета, что обычно требует капитального ремонта или замены поврежденного фрагмента. Происшествиями также считаются случаи, когда самолет исчезает или появляется в месте, куда невозможно попасть. Происшествие, повлекшее за собой человеческие жертвы, классифицируется как катастрофа, происшествие без жертв - как авария.
В 1958 году в Армении произошли два необычных происшествий с участием советских и американских военных самолетов. В советские годы подобные инциденты обычно держались в секрете от широкой общественности, и подробности многих из них стали известны, по крайней мере постсоветскому обществу, после распада СССР.
Первое происшествие произошло 27 июня 1958 года. Транспортный самолет C-118A Liftmaster ВВС США (регистрационный номер 51-3822) летел из Никосии, столицы Кипра, в аэропорт Мехрабад в Тегеране (в то время Иран был светским государством во главе с шахом и поддерживал хорошие отношения с Западом).
Подробности инцидента изложены в документе, опубликованном Национальным управлением архивов и документов США (NARA). Он был составлен примерно через 4 месяца после происшествия – 1 ноября 1958 года и рассекречен только в 2022 году. Предполагается, что документ был составлен Центральным разведывательным управлением США (CIA).
Отрывок из рассекреченного документа 2022 года
Итак, самолет перевозил груз для ЦРУ из немецкого города Висбаден, где он базировался, в Тегеран и Пакистан. Экипаж самолета состоял из девяти американцев, трое из которых были агентами ЦРУ, остальные шестеро — военнослужащими ВВС США, служившими в Висбадене (Западная Германия).
В момент происшествия самолет выполнял маршрут Никосия-Тегеран. Часть пассажиров должна была высадиться в Тегеране, а C-118 должен был продолжить свой полет в Пакистан. Согласно рассекреченному американскому документу, по пути в Иран самолет из-за плохой погоды и навигационной ошибки отклонился от маршрута и вошел в воздушное пространство Армении со стороны Турции. То есть, согласно американскому документу, граница СССР не была нарушена преднамеренно.
Согласно другому источнику, самолет C-118 должен был вылететь из Тегерана в Пешавар, Пакистан. Полет, начавшийся из Висбадена, осуществлялся в поддержку деятельности американских разведывательных самолетов U-2, прославившихся во время Холодной войны. По тому же источнику, командиром C-118 был майор Лютер Лайлс, а груз сопровождали агенты ЦРУ. Самолет нарушил армяно-турецкую границу в 18:30 и появился на территории Советской Армении, в 30 км к югу от Еревана.
Для перехвата C-118, летевшего на восток, два советских истребителя МиГ-17ПФ (пилоты: майор Светличников, старший лейтенант Захаров) 976-го истребительного авиационного полка поднялись в воздух с аэродрома Кюрдамир в Азербайджане. Согласно имеющейся информации, в 18:44 в 20 км от озера Севан на высоте 5000 м был обнаружен американский самолет. Сначала C-118 не подчинялся приказам советских истребителей, но после короткой очереди на левом крыле разведывательного самолета вспыхнул пожар, и он пошел на аварийную посадку. После пожара 5 из 9 членов экипажа выпрыгнули из самолета с парашютами, а остальные 4 смогли совершить аварийную посадку недалеко от села Левонарх Мартакертской области Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), которая входила в состав Советского Азербайджана, где, согласно американскому документу, находилась небольшая взлетно-посадочная полоса.
Местные жители хотели повесить одного из агентов ЦРУ
Самолет, произведенный всего за шесть лет до инцидента, в 1952 году, сгорел и полностью вышел из строя. Однако четырем членам экипажа удалось спастись. Это были командир корабля, майор Лютер Лайлс, штурман, капитан Джейм Кейн, второй штурман, старший лейтенант Джеймс Лютер, и сержант Джеймс Холман.
Выпрыгнувших ранее с парашютами из сбитого самолета пятерых американцев на земле окружили местные жители, некоторые из которых избили прибывших (представитель ЦРУ, выполнявший обязанности помощника командира экипажа - полковник Дейл Бреннон, Роберт Кренс, сопровождающий груз Бенни Шуп, авиаспециалисты второго класса Эрл Ример и Питер Сабо). Более того, толпа отвела одного из этих американцев, агента ЦРУ, к телефонному столбу, чтобы повесить его, однако прибывшие на место советские солдаты предотвратили самосуд.
Допросы в Баку
Все американцы были переданы советским военным. Захваченные летчики, согласно рассекреченному американскому документу, провели ночь в гарнизоне под Степанакертом, затем были переведены предположительно в Евлах, а оттуда в Баку. Здесь американцев допрашивали офицеры советских спецслужб. По крайней мере один из них, Владимир Бурдин, ранее служил в Соединенных Штатах, а затем в советском посольстве в Канаде. Бурдин несколько дней допрашивал агента ЦРУ, в то время как остальные американцы содержались в Министерстве внутренних дел Советского Азербайджана.
После индивидуальных допросов американцев отдельно допросила также комиссия советских чиновников в Министерстве внутренних дел. Последняя допрашивала американских летчиков на предмет нарушения советской границы и выдала им на подпись заявления о том, что с ними обращались хорошо, оказывали медицинскую помощь. Согласно рассекреченному американскому документу, расследование, проведенное этой комиссией, носило формальный характер и не являлось допросом в разведывательном смысле. 7 июля 1958 года экипаж C-118 был переведен в Астару, недалеко от советско-иранской границы, и передан американскому авиационному атташе.
Что выяснилось в США
Освобожденных летчиков немедленно отправили в Висбаден (Западная Германия), где их совместно допросили сотрудники ЦРУ и ВВС. Затем они дали пресс-конференцию, но перед этим их подробно проинструктировали относительно текста и ограничений. После этого экипаж в полном составе отправили в Вашингтон, где было проведено тщательное расследование случившегося.
Выяснилось, что у сотрудников ЦРУ были портфели с секретными документами и записными книжками, содержащими имена, адреса и номера телефонов сотрудников и подразделений ЦРУ. Предположительно оба портфеля сгорели во время пожара в самолете, но записная книжка одного из сотрудников ЦРУ была изъята захватившими их местными жителями и позже возвращена членами советской комиссии, которые допрашивали экипаж в Баку. Хотя советские разведчики не спрашивали американцев о портфелях или их содержимом, ЦРУ предположило, что СССР в своих московских архивах располагает или будет располагать информацией из записных книжек. Также было установлено, что у нескольких членов экипажа в бумажниках имелись личные заметки о некоторых других сотрудниках ЦРУ.
Никаких данных о том, что советские власти накачивали американских военнослужащих наркотиками или иным образом влияли на них во время допроса, получено не было. Зафиксировано, что некоторым американцам после ареста вводили инъекции для лечения ран и ожогов.
В Соединенных Штатах члены экипажа были подробно допрошены о методах обращения и допроса со стороны советских спецслужб. Был сделан вывод о том, что советская сторона допросила американцев поверхностно, и, по всей видимости, тесной координации и контактов с Москвой в разведывательных целях не было.
Согласно рассекреченному документу, тот факт, что МИД СССР быстро подтвердил информацию о посадке С-118 на своей территории, вероятно, не позволил МВД СССР “использовать членов экипажа в полной мере”. Тем не менее, двое американцев были отделены от группы и получили льготы, по сути, для “обработки в информационных целях”. Однако США пришли к выводу, что эти двое вели себя очень достойно и не раскрыли какой-либо информации о ЦРУ или его деятельности.
Американская сторона не получила никакой информации о том, что во время допроса экипажа советские власти узнали о связи рейса C-118 с ЦРУ или о том, что трое членов экипажа были агентами ЦРУ. Тем не менее американцы были уверены, что советские спецслужбы благодаря записной книжке, изъятой у сотрудника ЦРУ, установят его связь и, возможно, связи других сотрудников с ЦРУ. И поскольку этого сотрудника допрашивали о воинских частях в Висбадене, то, предположительно, увидят связь между ними и ЦРУ.
Таким образом, американцы пришли к выводу, что экипаж С-118 был освобожден раньше времени, поскольку советские следователи не использовали имевшиеся в их распоряжении средства, в частности записную книжку агента ЦРУ, не сверили содержавшиеся в ней данные с информацией, которой располагали до их освобождения, и не смогли “расколоть” экипаж в ходе допроса. Кроме того, в сгоревшем самолете не было обнаружено никаких компрометирующих материалов, а выпрыгнувшие с парашютом летчики уничтожили компрометирующие их документы или в воздухе, или на земле. Также было зафиксировано, что ЦРУ, ВВС и исполнительная власть США оказывали на СССР достаточное давление с тем, чтобы как можно скорее освободить американский экипаж. Следует отметить тот факт, что МИД СССР поспешил представить произошедшее как преднамеренное нарушение советского воздушного пространства, тем самым подтвердив, что американский экипаж находится под контролем соответствующих органов СССР.
Кроме того, было подчеркнуто отсутствие утечки информации в прессе об этом чрезвычайном происшествии. В рекомендациях отмечалось, что в будущем также следует запретить разглашение информации о произошедшем, чтобы свести к минимуму вероятность того, что пресса узнает о связи между C-118 и ЦРУ. Фактически подробности происшествия были рассекречены лишь спустя 64 года.
Но если происшествие 27 июня завершилось для американцев успешно, то всего два месяца спустя, 2 сентября, на территории Армении произошло еще одно чрезвычайное происшествие, о котором советские власти вновь не стали говорить. Однако после обретения независимости всплыли подробности, проливающие свет на беспрецедентное воздушное столкновение двух сверхдержав – СССР и США – на территории нашей страны. В отличие от июньского происшествия, на этот раз американская сторона понесла потери. Подробнее об этом в следующей статье.