Բաքվի Վերաքննիչ դատարանում դատախազները պահանջել են ուժի մեջ թողնել Արցախի նախկին ղեկավարների մեղադրական դատավճիռները
Հուլիսի 28-ին Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվել է այնտեղ ապօրինի պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով դատական նիստը։
Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական «Ազերթաջ» պետական լրատվական գործակալությունը, նիստը նախագահել է Բաքվի վերաքննիչ դատարանի դատավոր Էլմար Ռահիմովը՝ դատավորներ Էմին Մեհթիևի և Մեհրիբան Գարաևայի մասնակցությամբ։
Դատական նիստին մասնակցել են նաև գործով «տուժողների» ներկայացուցիչները, ինչպես նաև պետական մեղադրողները՝ գլխավոր դատախազության պետական մեղադրանքի պաշտպանության վարչության բաժնի պետ Աբբաս Աբբասլին և նույն վարչության դատախազներ Անար Ալեքբերովն ու Սևինջ Գասիմովան։ Նիստին որպես դիտորդներ մասնակցել են նաև Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները։
Շարունակվել են պետական մեղադրողների ելույթները։ Նրանք նշել են, թե իբրև «առաջին ատյանի դատարանի կայացրած դատավճիռները լիովին համապատասխանում են ինչպես ազգային օրենսդրությանը, այնպես էլ միջազգային իրավունքի համընդհանուր ճանաչված սկզբունքներին և նորմերին»։
Պետական մեղադրողները դատարանին միջնորդել են մերժել վերաքննիչ բողոքները և ուժի մեջ թողնել Բաքվի ռազմական դատարանի կայացրած մեղադրական դատավճիռը։
Դատավորը հայտարարել է դատական ճառերի ավարտը, որից հետո հայ գերիներին տրվել է օրենքով նախատեսված պատասխանի իրավունք։
Առաջինը խոսքը տրվել է Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի պաշտպանին։ Փաստաբանը դատարանին խնդրել է բավարարել վերաքննիչ բողոքները, բեկանել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և Բակո Սահակյանի նկատմամբ կայացնել արդարացման դատավճիռ։ Խոսքի իրավունք է տրվել նաև Բակո Սահակյանին, սակայն նա հայտնել է, որ ցանկանում է այդ իրավունքից օգտվել հաջորդ դատական նիստում։
Այնուհետև Արցախի չորրորդ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտպանն է ելույթ ունեցել՝ դատարանին խնդրելով իր պաշտպանյալի նկատմամբ կայացնել արդարացման դատավճիռ։ Արայիկ Հարությունյանն էլ հայտարարել է, որ իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։
Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա հուլիսի 31-ին։
Հիշեցնենք՝ Բաքվի ռազմական դատարանի 2026 թվականի փետրվարի 5-ի դատավճռով Արցախի չորրորդ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի ԱԺ վերջին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահի նախկին խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման, իսկ Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Այս գործով անցնում է ևս 8 հայ գերի։ Նրանցից Մադաթ Բաբայանը դատապարտվել է 19 տարվա ազատազրկման։ Մելիքսեթ Փաշայանը դատապարտվել է 19 տարվա, Դավիթ Ալավերդյանը՝ 16 տարվա, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա, Լևոն Բալայանը՝ 16 տարվա, Վասիլի Բեգլարյանը, Էրիկ Ղազարյանը և Գուրգեն Ստեփանյանը՝ 15 տարվա ազատազրկման։
15 հայ գերիներին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի հետևյալ հոդվածներով՝ 100 (ծրագրում, նախապատրաստում, ագրեսիվ պատերազմի սանձազերծում կամ վարում), 102 (հարձակում միջազգային պաշտպանություն վայելող անձանց և կազմակերպությունների վրա), 103 (ցեղասպանություն), 105 (բնակչության ոչնչացում), 106 (ստրկատիրություն), 107 (բնակչության տեղահանում կամ բռնի տեղահանում), 109 (հետապնդում), 110 (անձանց հարկադիր անհետացում), 112 (ազատազրկում, որը հակասում է միջազգային իրավունքին), 113 (խոշտանգումներ), 114 (վարձկանություն), 115 (պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտում), 116 (միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում զինված հակամարտությունների ժամանակ), 118 (պատերազմական կողոպուտ), 120 (դիտավորյալ սպանություն), 192 (ապօրինի բիզնես), 214 (ահաբեկչություն), 214-1 (ահաբեկչության ֆինանսավորում), 218 (հանցավոր համայնքի կազմակերպում (հանցավոր կազմակերպություն), 228 (ապօրինի կերպով զենք, դրանց համար բաղադրամասեր, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, տեղափոխելը, վաճառելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը), 270-1 (վտանգավոր գործողություններ՝ ավիացիոն անվտանգությանը), 277 (պետական կամ հասարակական գործչի դեմ մահափորձ), 278 (իշխանության բռնությամբ զավթում կամ իշխանության բռնի պահպանում, պետության սահմանադրական կարգի բռնի փոփոխություն), 279 (զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծում) և այլ հոդվածներով:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործն էլ քննվել է առանձին վարույթով: Նա դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։

В апелляционном суде Баку прокуроры потребовали оставить в силе обвинительные приговоры в отношении бывших лидеров Арцаха
28 июля апелляционный суд Баку продолжил слушания по делу незаконно удерживаемых в Азербайджане военно-политических руководителей Арцаха.
На судебном заседании присутствовали только азербайджанские государственные и контролируемые правительством СМИ. Проверить достоверность заявлений, приписываемых обвиняемым армянам, из других источников невозможно.
Как сообщило азербайджанское государственное информационное агентство АЗЕРТАДЖ, заседание проходило под председательством судьи бакинского апелляционного суда Эльмара Рахимова с участием судей Эмина Мехдиева и Мехрибан Гараевой.
На судебном заседании присутствовали представители “потерпевших” по делу, начальник отдела управления государственной защиты Генеральной прокуратуры Аббас Аббаслы, прокуроры того же управления Анар Алекберов и Севиндж Гасымова. В качестве наблюдателей в работе заседания участвовали сотрудники Офиса по защите прав человека Азербайджана.
В своих выступления гособвинители отметили, что якобы “приговоры, вынесенные судом первой инстанции, полностью соответствуют как национальному законодательству, так и общепринятым принципам и нормам международного права”.
Гособвинители обратились к суду с ходатайством отклонить апелляционные жалобы и оставить в силе обвинительные приговоры бакинского военного суда.
По окончании судебных речей армянским пленным было дано предусмотренное законом право выступить с ответным словом.
Первым выступил защитник бывшего президента Республики Арцах Бако Саакяна. Он попросил удовлетворить апелляционные жалобы, отменить приговор суда первой инстанции и вынести в отношении Б.Саакяна оправдательный приговор. Право на выступление было предоставлено также Бако Саакяну, однако он заявил, что хочет воспользоваться этим правом на следующем судебном заседании.
Затем выступил защитник четвертого президента Арцаха Араика Арутюняна, который тоже попросил суд вынести своему подзащитному оправдательный приговор. А.Арутюнян заявил, что не признает предъявленные ему обвинения.
Напомним, что приговором бакинского военного суда от 5 февраля 2026 года четвертый президент Арцаха Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Арцаха Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Армией обороны Давид Манукян, последний председатель Национального Собрания Арцаха Давид Ишханян, бывший советник президента Республики Арцах, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян приговорены к пожизненному заключению, а бывшие президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян и Бако Саакян — к 20 годам лишения свободы.
Следующее судебное заседание состоится 31 июля.
По данному делу проходят еще восемь армянских пленных. Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян приговорены к 19 годам лишения свободы, Давид Алавердян — к 16 годам, Гарик Мартиросян — к 18 годам, Левон Балаян — к 16 годам, Василий Бегларян, Эрик Казарян и Гурген Степанян — к 15 годам лишения свободы.
Пятнадцати армянским заключенным предъявлены обвинения по следующим статьям Уголовного кодекса Азербайджана: планирование, подготовка, ведение агрессивной войны (ст.100); нападение на лиц и организации, находящиеся под международной защитой (ст.102); геноцид (ст.103); уничтожение населения (ст.105); рабство (ст.106); перемещение или насильственное перемещение населения (ст.107); преследование (ст.109), насильственное исчезновение лиц (ст.110); задержание в нарушение международного права (ст.112); пытки (113), наемничество (ст.114); (нарушение законов и правил войны (ст.115); нарушение международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов (ст.116); мародерство (ст.118); умышленное убийство (ст.120); незаконная деятельность (ст.192); терроризм(ст.214); финансирование терроризма (ст.214-1); организация преступного сообщества (ст.218); незаконное приобретение, транспортировка, продажа, хранение, перевозка или ношение оружия, его компонентов, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (ст.228); опасные действия против авиационной безопасности (ст.270-1); попытка покушения на государственного или общественного деятеля (ст.277); насильственный захват власти или насильственное удержание власти, насильственное изменение конституционного порядка государства (ст.278); создание вооруженных формирований или групп (ст.279) и др.
Дело бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство и рассматривалось в рамках самостоятельного судебного дела. Р.Варданян приговорен к 20 годам лишения свободы.